Éili Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Zaterdag 10 Maart 1919. 26e Jaargang Abonnementsprlls Advertenticn Gemengd brood en andere levensmiddelen. Wo. 2209 BRESKENSCHE COURANT. per 8 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, voor Belgiö ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar k 8 kwartalen bfl vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bfj boekhandelaren en brievengaarders. m van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee ure. Dit blad verschuilt eiken Dinsdag1- en Vrydagavond by den uitgever C. DIELKMAS te Breskens. Ongetwijfeld zal menlgeeD, meer nog dan by de in uitzicht gestelde vermindering van het broodrantsoen, den schrik om het hart geslagen zyn by het vernemen der tyding van den maatregel der vermenging van het tarwemeel met aardappelmeel, maïs meel en zemelen. Men heeft zich, hoe kort nog in werking, reeds loeren aanpassen aan de rantsoeneering door middel van de ryks-broodkaarteD, maar een andere vraag Is 't of dat ook gaan zal met de vermenging, neen met de verknoei ing van ons brood, waarby niet al leen de smakeiykheid wordt Ingeboet, maar dat bovendien voor vele gestel- Ion ongenietbaar en schadeiyk sal zyn. Is niet een middenweg mogeiyk, vraagt men. Ziet, er zyn zware werkers, dia allicht minder bezwaar hebben tegen dat minder makkeiyk verteerbaar brood, wanneer zy maar niet op hun rantsoen beknibbeld worden. En er zyn anderen, die wellicht graag wat minder hoeveelheid zullen willen heb ben als zy maar geen vermengd brood moeten eten Nu het andere voorname voedings middel, de aardappel, zeer schaarsch en veelty ds ongenietbaar is, heeft het zyn bedenkeiyke zyde daaraan thans nog een verknoeid brood te voegen. Dat een uitzonderingsmaatregel voor zieken en zwakken gebiedend noodlg is, is buiten twyfel, en indien voor den nieuwen maatregel de voedings deskundigen mochten zyn geraad pleegd, dan zou stellig tot die uitzon dering zyn geadviseerd. Nogtans zou 't aanbeveling verdie nen om voor de verbiuikers, zoo mo- geiyk de keus te laten tusschen een kleinere hoeveelheid gewoon brood, geiyk we dat nu hebbeD, en eengroo- tere hoeveelheid oorlogsbrood. Ook aan het beginsel der huidige distributie ligt ook zoo'n keuze ten grondslag, zegt een iDzender in de N. R. C, alleen met dit onderscheid, dftf. nanöt. Kof rnr<nn.:«»«:J u .„UWViuö uiuiiio UUUD0D en groene erwten, maar niet capucyners witte boonen en grauwe erwten van ryst leverde zy voorloop Rangoon en Basselnryst, maar niet de grofgrof- kwaliteiten en evenmin Javarystre- geeringsvisch waren de kleine soorten, maar niet de groote en luxe soorten tan de suiker behoorde wel melis I, maar niet kubussuiker en basterdsui ker tot de krachtens art 1 der wet aangewezen goederennaast het grof roggebrood, vervaardigd uit rogge, Waarop toeslag gegeven werd, was zoet roggebrood verkrygbaar uit rog ge bereid, waarop geen toeslag ward gegeven; teen- en zandaardappelen zouden regeeringsgoed zyn, maar klei- aardappelen nietnormaal margarine viel ouder de wet, maar niet andere soorten margarinevan de verschil lende waschartikelen wordt slechts zachte zeep, maar niet harde zeep, zeeppoeder, soda en chloor verstrekt. Alleen voor melk en de melkpro ducten boter en kaas gold deze re geling niet, wat biykbaar hierin zyn grond vond, dat taptemelk geen al gemeen verbruiksartikel is, van boter feiteiyk slechts èen soort bestaat en kaas met verschillend vetgehalte door elk der klassen der bevolking wordt gebruikt. Toch is ook hier nog da boven aangegeven lyn in zoover door getrokken, dat Leldsche kaas en room en lunchkaas tot vrye artlke len werden verklaard. Deze, men mag wel zeggen syste matisch doorgevoerde, scheiding in regeerlcgsgoederen en vrye goederen had dit groote voordeel dat degenen, die van meeniDg waren dat zij zoo weinig mogeiyk gebruik behoorden te maken van de zegeningen der in de eerste plaats toch voor de mingegoe- den bestemde distributie, gelegenheid verkregen hun woorden in daden om te zetten en mede te werken, dat de kosten der levensmiddelenvoorziening niet al te onrustbarend werden opge dreven. Het wekt dan ook wel eenige ver wondering, dat waar ten opzichte der zuinigheid de regeering in beginsel een zoo gezonden zin toonde, zij, nu zich by het scherpe zwaard der duur te het Dog scherper zwaard der schaarsohte heeft gevoegd, niet ln dezelfde lyn Is voortgegaan en de voor sommige regeeriDgsgoederen In gevoerde rantsoeneering niet ook van toepassing heeft verklaard op de vrye goederen van denzelfden aard. Door dit niet te doeD, is niet alleen het gevaar ontstaan, dat aan het verkeer meer goederen worden onttrokken dan noodig en nuttig Is, maar wordt te vens gehandeld tegen het tot dusver gehuldigde beginsel, dat een zoo groot mogeiyke beperkiDg der uitgaven voor de levensmiddelenvoorziening nood- zakeiyk is. Geen ding dat de bevolking meer vreest dan de schaarschte De in de Augustusmaanden van 1914 in dit opzicht opgedane ervaring is in de afgeloopen weken met haar bestor ming der winkels en uren lang wach ten, slechts al te zeer bevestigd. Wie maar eenigszins koD, heeft zich tegen de komende schaarsohte trach ten te dekken en gaat voort dit ook nu nog te doen. Personen die in normale winters geen pond bruine boonen of groene erwten verbruikten, eischten thans op de bons het hun toekomende kwan tum op. Wie. nooit een goed woord voor de regeeringsryst over had, slaat ze thans In. „Het ls ïooit weg" zegt men dan, waarin natuuriyk de erken ning ligt opgesloten dat Diet het doel is om ze dadeiyk te gebruiken, doch als reserveVoorraad op te leggen. Daarnaast gaat men voort da soort, die gewooniyk gebruikt wordt, aan te koopen en het is «1 mooi, indien de ze in niet grooter hoeveelheden dan normaal wordt opgedaan. In schier elk huisgezin is plotseling een voor liefde voor havermout ontwaakt, en wat voor de havermout geldt, ls evenzeer van toepassing op de gort. Het is eens algemeens ervaring der broodbezorgers, dat zy aan de bons op de wi'.tebroodkaart, die recht op bloem geven, niet mogen rakenie dereen eet tegenwoordig eens per week pannekoek of heet ze althans te eten. Nu is het waar,- dat aan dit laatste weinig te doen valt, maar zulks geldt tooh niet voor de peulvruchten, de ryst, de gort en de havormouth al- temaal artikelen, die zich uitmuntend leenen voor een langdurige bewaring en die men aan den eenen kant zegt te rantsoeneeren, terwyi men aan den anderen kant gelegenheid geeft ze ln elke gewenschte hoeveelheid op te doen. Van een geiykmatige verdeeling van den beschikbaren voorraad, die de raatsoeneering wil bereiken, komt op deze wyze niet zoo heel veel te recht; de werkelyk gerantsoeneerden zyn zy, die van hand in de tand le ven en de middelen missen om ook de vrye goederen naar believen aan te schaffen. In arbeiderskringen heeft men dan ook niet nagelaten hierop te wyzen. Men behoeft nu Dog niet zoover te gaan om elk artikel te rantsoeneeren doch het verdient tooh ernstige over weging of het niet noodig is de rant- soeneering ook uit te strekken tot de vrye voorraden der lang houdbare goe deren, waarvoor rantsoeneering ls in gevoerd, met andere woorden dus ook capucyners, grauwe erwten, witte boo nen, andere Rangoon- en Basseinryst dan voorloop, Javaryst en dergeiyke. Een tbaDS bestaande onbiliykheid, door de mingegoeden ook terdege als zoodanig gevoeld, zou daardoor wor den weggenomen, maar tegeiyk zou de schatkist daar wel by varen. In dien ryst alleen op bons verkrygbaar is, zullen de groepen der bevolking, welke gewoon zyn Javarijst te ge bruiken, daarmee voortgaan, maar moeten eindigen met regeeriogsryst op te doen, die zy voornemens zyn te gebruiken, „als de nood aan den man komt". Komt die nood, zooals we allen bopeD, nooit, dan is het ef fect van de opstapeling, dat te eeni- ger tyd de verzamelde regeeringsryst, die met groot verlies voor de schat kist verstrekt is, als zynde niet meer voor menscheiyk gebruik geschikt, in de magen van de kippen, honden of koelen terecht komt. Op moeiiykheden in de praktyk by voorbeeld gevaar voor knoeien behoeft de uitbreiding der rantsoe neering tot alle ryst niet te stuiten. Men zou dezelfde bons kunnen ge bruiken als nu, alleen voorzien van een aanduiding, of het geleverde re- geeringsgoed of vry goed ia. De bons zouden by voorbeeld door een lyn in tweeën kunnen verdeeld worden: een streep, door den winke lier op de linkerhelft aangebracht, zou beteekenen, dat eea vry artikel geleverd iseen streep op de rech terhelft, dat regeeringsgoed verstrekt is. Wat hier voor ryst is gezegd, geldt evenzeer voor gort, havermout en peul vruchten. Voor zoover het publiek moeiiyk kan onderscheiden, of de ge leverde waar al dan niet 'regeerings goed is, zou men voor vrye voorraden verkoop in verpakking kunnen invoe ren. Voor havermout bestaat reeds zoo'n verkoop in verpakking, maar hierby doet het merkwaardige geval zich voor dat de regeering, eigeniyk tot schade van de schatkist, eischt, dat ook het verpakte artikel zelfs de luxe kwa liteiten tot maximumprys verkocht zal wordeD, met het gevolg, dat het verpakte artikel heelemaal niet ver kocht wordt en iedereen verpliobt is de subsidie uit de schatkist, aan bet gebruik van regeeringshavermout ver bonden, zich te laten welgevallen. Welk bezwaar er bestaan kan te gen verkoop van een luxe-Kwaliteit havermout (desnoods in met regee- ringszegel voorziene verpakking) te gen kostprys, is niet recht duideiyk. Evenzoo valt bet moeiiyk in te zien, waarom er alleen gewone kwa liteit beneden kostprys in den handel zyu mag, terwyi toch ongetwyfeld menigeen bereid zyn zon om voor prima Alkmaarscho gort in verpak king een hoogeren prys te betalen. In nog meeidere mate geldt bet hier aangevoerde voor aardappelen. Wel zyn alleen veen en zandaard appelen volgens de wet distributie- aardappelen, maar tengevolge van het algemeene invoerverbod is het den stedeliDg feiteiyk onmogeiyk aardap pelen te bekomen, waarvoor hy den werkeiyken kostprys kan betalen de regeering voert nameiyk naar de ste den alleen veen- en zandaardappelen aan. Dat znlks het afgeloopen najaar geschiedde, toen er geen zekerheid bestond, dat de niet duurzame soor ten tydig zouden worden opgebruikt, is te biliykennu op dit oogenblik te voorzien is, dat de veen- en zand- aardaardappelen opgebruikt zullen zyn, voor de periode, dat zy niet meer goed houdbaar zyn, is aangebroken, is het moeiiyk te verklaren, waarom thans niet naast elkaar op bons ver strekt worden de goedkoope en de dure soorten, de eerste met, de twee de zonder toeslag. Deze opmerking is ook hierop ge grond, dat de regeering er toch niet af kan, de klelaardappelen goedkoop te leverenwanneer de veenaardappe- len op zyn 1 Van de schatkist zal dit belaugry- ke offers eisohen, want de prys der kleiaardappelen voor bet publiek zal bezwaariyk verhoogd kunnen worden in evenredigheid met den kostprys. Elk mud aardappelen, op dit oogen blik tegen kostprys geleverd, betee- kent een besparing van een goeden ryksdaalders. Al moge het nu waar zyn, dat de volgens bovenaangegeven methoden uit te winnen gelden niet van over wegende beteekenis zyu, vergeleken

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1