Binnenland. Gemengd. leker da moeite waard geacht wor den te overwegen, of de opofferingen, die producenten zich hadden te ge troosten en ln de toekomst ln nog grooter mate zullen hebben te ge troosten niet voor een beter doel kun nen aangewend worden dan tot dus ver. Gedurende 1016 hebben de bo tereters boter ontvangen tegen een bedrag, dat ten minste ƒ0 60 per K.G. lager is dan de werkelijke kost prijs. Als men aanneemt, dat in 1916 hier te lande SO millioen K G boter is geconsumeerd, zal men niet zoo heel ver van de waarheid zijn; aan de botereters is dus een subsidie van 15 millioen ten goede gekomen. Nu is dat ongetwijfeld voor de bo tereters zeer aangenaam, maar zij maken bjj lange na niet de geheele bevolking uit, wellicht zelfs niet de meerderheid der bevolking en aller minst dat deel der bevolking, hetwelk t meestgebaat is met goedkoop voedsel. Het is dan ook altijd een grief van producenten geweest, dat zij genoopt waren goederen beneden koopprijs wat nog iets anders is dan tegen marktprijs af te staan ten behoe ve van personen, die uitnemend in staat waren den kostprijs te betalen. In dit verband wezen zjj er onder andere op, dat een zeer groot deel der voor blnnenlandsoh gebruik gere serveerde boter geleverd werd aan koek en banketbakkerijen en bijge volg verwerkt werd in artikelen, die louter luxe zijn. Indien de boterproducent nu tdch ƒ15 millioen moet opbrengen zou het dan niet beter z{jn die ƒ15 mil lioen te besteden ten bate der ge heele bevolking, dan dat een bepaalde catagorie er door in staat wordt ge steld zijn taartjes een cent per stnk goedkooper te krijgen? Het andere woorden is het niet beter om den botereters de boter te gen kostprijs te leveren en de 16 millioen, uit den export van boter verkregen, te gebruiken, om de ge heele bevolking te helpen aan goed koops aardappelen of brood? Aan kaas is in 1916 uitgevoerd ruim 90 millioen Kg.in het binnen land zal ongeveer 85 millioen Kg. verbruikt z(jn. De voor blnnenlandsoh verbruik bestemde kaas werd een 15 per 50 Kg. beneden kostprijs geleverd, wat dus zeggen wil, dat het publiek een goede ƒ10 millioen cadeau kreeg. Zouden die 10 millioen niet nut tiger besteed zijn, indien men voor de volvette fijne Goudsche kaas den werkelijken productieprijs had moeten betalen, terwijl het daardoor vrij ge komen geld gebruikt was om de sa jet onder ieders bereik te brengen De regeering vraagt voor de goedkoo ps levensmiddelen-voorziening 80 millioen aan. Dat bedrag is echter maar schijn. Zelfs indien dit bedrag niet overschreden wordt, z(jn de wer kelijke kosten der voorziening zeer aanzienlijk hooger In die som zijn namelijk niet begrepen de gelden, die de export bijdraagt door levering van goederen beneden kostprijs. De kosten der vleëschvoorziening zün geraamd op 231/, millioen de export draagt echter verdere ƒ71/, millioen bi); de melkvoorziening vraagt 7 millioen de export verstrekt verdere 14 mil lioen de suikervoorziening heet niets te kosten, maar met dat al komen el ke 100 K.G. in het binnenland ver bruikte suiker den fabrikant op een zuiver verlies van 6 a 6 te staan, de boter- en kaaBVOorzlening vraagt evenmin van de schatkist iets, maar niettemin is de kostprijs dezer arti kelen een goede 25 millioen hooger dan de leveringsprfjs en is de prjjs op de wereldmarkt zeer wel bet dub bele hooger. 1 Zou het werkelijk overwegend be zwaar opleveren de goederen, die in hoofdzaak niet door de minderbedeel den worden gebruikt tot den werke- HJken productieprijs te verhoogen en de daardoor vrijgekomen baten te be zigen om de voor iedere onmisbare ver- bruiksartikelen op een laag peil te jkottden Het Kamerlid jhr mr W. Th. C. van Doorn heeft tot den minister van Oorlog een vraag gericht met de strekking, of de geweerkolven, ter vervaardiging waarvan notenhout ge bezigd wordt, ook uit een andere houtsoort gemaakt kunnen worden, hetgeen er toe zou kunnen leiden, het notenhout in ons land te sparen. Breskens, 6 Maart 1917. Ter bestrijding van den smokkel handel is door den inspecteur der belastingen enz. te Oo-tburg aan de dpuanen machtiging verleend tot vi sitatie in de Stoomtram Breskens- Maldeghem. Sluis. De Katholieke raadsleden alhier hebben het initiatief genomen om hun medelid den heer A. F. J. Aernouts tot burgemeester dezer ge meente te benoemen. B(j Cadzand, niet ver van de plaats, waar Maandag een aeroplaan neerkwam, is een Engelsch vliegtuig geland. Vliegluitenant Bratford, een Schot, van Edinburg, was op een kleine scoutiug machine Donderdag middag van Duinkerken opgestegen, om verkenningstochten te doen boven Vlaanderen, waar immers de militaire beweging nu groot is. HD vloog ook boven de kust en werd te Zeebrugge geweldig door 't afweergeschut bestookt. Bedaard vloog hy heen en weer tot hij plotseling bemerkt, dat zijn toestel niet werkte zooals 't behoorde. 't Benzine-reservoir was niet meer ln orde. Bratford zweefde toen boven zee. Voor hem zag hf) 't breeds strand en de duinen en daar achter den wijden polder, maar hy wist niet of het Belgisch of Nederlandsch gebied was, doch dalen moest hij en in glij vlucht zakte hij naar de kust. Plotseling maakte het toestel een buiteling, kwam in 't water terecht met beschadigden kop links van Cad zand badhuis, naby de kleine haven en dus op korten afstand van de Belgische grens Een matroos der kustwacht schoot toe en verloste den vliegenier uit zijn netelige positie. Bratford meende in handen der Dultschers te zyn en wilde zyn motor onklaar maken. Toen vernam by ech ter, dat hy in Nederland was. Per motor vertrok hy naar Oost burg, waar hy den nacht doorbracht. Vrydagmorgen zag men hem ge reed om ter interneering naar Vlls- singen en verder Holland in te ver trekken. De Britecbe officier was zonderling gekleed, droeg een Hollandsche shako, een Hollandsche millitaire broek en de zware schoenen van een Neder- landechen infanterist, maar de Schot nam 't geval kalm op, rockte zyn pyp en zich in 't onvermydeiyke schikkend, stapte hy vrooiyk pratend met den Nederlandschen officier, die hem begeleidde, aan boord van de overzetboot. Door een agent van politie te Vllssingen zyn te half vijf 's nachts, terwyi het zeer donker was, op het Bellamypark een paar marinematro zen aangehouden, die op een krui wagen een koperen staaf van circa 80 K G. vervoerden. Omtrent de herkomst hiervan ondervraagd, wis ten zy met achterlating van kruiwa gen en koper te ontvluchten, doch zijn beiden later aan boord opge spoord en gearresteerd Toen bleek, dat het koper, waarmede zy op weg naar een opkooper waren, aan boord van een marine vaartuig was gestolen, Deze matrozen zyn, na het opma ken van proces verbaal, ter beschik king van bet militair gezag gesteld. Vrijdagmiddag werd te Goes oen schot gelost door het raam van eeu dor klassen van de Ryks Hooger Burgerschool. De kogel, waarschyniyk een mar- ga patroon, doorboorde de ruit en kwam in het plafond terecht. Buiten werden even later nog een aantal schoten op korten afstand ge hoord. Dat de klasse in opschudding was laat zich begrypen. De leerlingen bleven ongedeerd. De schutter is nog niet gevonden. Dezer dagen werden op den openbaren weg te Schore eenige rol len prikkeldraad gevonden, welke vermoedeiyk inderhaast werden weg geworpen. Zaterdag betrapte de marechaussee eenige militairen uit Kruiningen op heeterdaad op het ontvreemden van prikkeldraad betrapt. Men schryft uit Ter Neuzen aan de VI. Crt. Zaterdagmiddag arriveerden alhier een 80 tal vluchtelingen, mannen, vrouwen en kinderen, van Holland- tchc nationaliteit, uit Gent. Zy kwamen uit verschillende plaat sen van Belgiö en waren, alvorens zy hun paspoort konden krygen, drie weken in een gebouw te Gent geïn terneerd. Aanvankeiyk moesten zy een maand biyven, doch die termyn was met een week verkort. De behandelipg die in dien tyd on dervonden was, was redeiyk, doch het voedsel onvoldoende en niet best Verschillenden van het gezelschap hadden vóór den oorlog in Belgiö goede zaken, die nu echter verloopen zyn. Er viel niets meer te verdienen. Wat ze bezaten moesten de men- schen verleven en nu zoo wat alles op is, deed het dreigend gebrek hen uitzien naar middelen om ons land te bereiken. Door bemiddeling van den heer Van Kuyk, consul te Gent, konden zy naar hier reizen. Hun werd by aankomst alhier een stevig maal verschaft, dat ze zich goed lieten smaken, waarna ze in de gelegenheid werden gesteld naar de verschillende bestemmingen in Ne derland te reizen. Er is, volgens hun verhaal, in Bel gië aan velerlei gebrek en van het geen te koop is, zyn de pry zen on gekend hoog. De bevolking lydt ook zeer onder den druk der Duitschers, die de Hol landers wel met wat meer voorko mendheid behandelen. Geklaagd werd over de stemming der Belgen tegen de Hollanders, die zy nog steeds beschouwen als de oorzaak van het ongeluk, daar deze de Duitsche troepen zouden hebben doorgelaten om België te verpletteren. Trots alle tegenspraken zal die le gende wel biyven voortleven, en daarvan zal een gevolg zyn, dat aller minst dankbaarheid zal worden on dervonden voor de gastvrye ontvangst, die duizenden Belgen in ons land on- dervmden. Een groep van ruim 100 personen had nu nog een week interneering te goed en zou dan een pas krygen naar hier, terwyi eenige honderden vrou wen van Belgen, wier mannen in Nederland werken of aldaar geïnter neerd zyn passen naar Nederland hebben aangevraagd. School- en kerknieuws. Geslaagd te Rotterdam voor de nuttige handwerken mej. S. J. van Baal te Oostburg. Zaterdagmiddag geraakte een knaapje, dat tusschen de rails speelde, by het rangeeren der Holl. Spoorw. Maatschappy, met het hoofd tusschen de buffers bekneld eo werd onmidde- ïyk gedood, Zaterdagmiddag geraakt# een knaapje, dat tussehen de rails speel de, by het rangeeren op het station te Lelden met het hoofd tussehen de buffers bekneld en werd onmiddeliyk gedood. In de Tel vertelt een abonné het volgende aardige geval dat zioh voordeed op een onzer openbare scholen. De juffrouw behandelde voor een klas den inhoud van een leeslesje en daarby kwam het gebrek aardap pelen ter sprake. De juffrouw meende goed te doen door hare leerlingen te wyzen op het nut van rysteten. Maar de meeste kinderen vertelden, dat ze daar nog geen behoefte aan hadden gehad, wyi ze nog altyd lekkere aardappelen hadden gegeten. Wel, zei de onderwyzeres, dan zyn jelui gelukkiger dan ik, want ik heb in geen week een aardappeltje gehad. De kinderen zeiden niets. Maar den volgenden dag brachten ze allemaal een aardappel mee en deponeerden die op het tafeltje. Onder grootepret beloofde de juffrouw, dat zy ze dien- zelfden dag zou opeten ook. In de bosschen by Groesbeek werd Donderdagmorgen een ïyk ge vonden, dat by onderzoek dat van een Duitschen smokkelaar bleek te zyn. Men vond hem met een pak op den rug, inhoudende eene hoeveelheid zeep en Kwatta. De kogel, die den man doodde, is door het pak heen gegaan, door den rug en beeft aan de borst het lichaam weer verlaten, zoodat hy letteriyk doorboord was. In alle gemeenten van Frankryk is een oproep verspreid van do mi nisters van Binnenlandsche zaken en Onderwys aan de schooljeugd, waarin deze wordt opgewekt om te helpen by het bebouwen van het land. De ministers wenschen,, dat elke onderwys-inrichting in dorp en stad ploegen vormt van vrywilligers by de landbouw arbeid. De prefect van het Saöne en Loire- departement heeft de uren, die er op de lagere scholen bestemd waren voor landbouw-onderwye en gymnastiek, voor den veldarbeid aangewezen. De leerlingen zullen in de eerste plaats aardappelen en snyboonen moeten verbouwen. In elke gemeente zal ongeveer 50 are ter beschikking der scholieren gesteld worden. De meisjesscholen in Saon en-Lolre zullen zich vooral met het opkweeken van konynen, kippen, eenden, ganzen, kalkoenen, duiven en varkens bezig houden. Donderdagvoormiddag had de schoenwinkelier H. O. in een opkamer achter zijn winkel aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, een gas kroon afgedraaid hy stopte de gas- pyp dicht, maar sloot niet den meter af, en er moet toen een aanzieniyke hoeveelheid gas zyn ontsnapt. Althans toen eenigen tyd daarna de winkelier aan zyn dochter ver zocht, zich te overtuigen, of er ook gas uit den pyp ontsnapte, en ze, na op een trapleer geklommen te zyn, een lucifer afstreek, volgde er een geweldige ontploffing. De deur van de opkamer sloeg weg en in den winkel werd een spie gelruit verbryzeld. Vader en dochter kregen wonden aan het hoofd. Te Harlingen worden, wegens het kolengebrek, de ketels van een der mosselkokeryen gestookt met vliegenvangers, waartoe een groot aantal kisten met deze waar is aan gekocht. In verband met de nieuwe Wet tegen de smokkelary is het kasteel Limbricht by Sittard ingericht tot gevangenis met plaats voor 800 ar restanten. Dezer dagen kwam iemand uit Borne vry, hy had 8 maanden geze ten wegens smokkelen, 't Was inder tijd een heele geschiedenis, maar de pran had alle Bchuld op ?ich genomen,

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2