Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Wo. 220? Zaterdag 3 maart 191V. 26e Jaargang Abonnementsprijs Advertent i^ën Niet tevreden. Binnenland. BRESKENSCH COURANT per 3 maanden ƒ0:60, franco per post ƒ0.65, voor België ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar 3 kwartalen by vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 aents. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee nre. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bU den Hitgever C. DIELEJtii* te Breskens, Onmiddellijk na de aanneming der verordening tot beperking van kunst licht ook in onze gemeente, voorspel den we spoedig een opnieuw samen komen van den Raad om, op verzoek van de neringdoende ingezetenen, die verordening te herzien. Integendeel vernamen we tal van stemmen die met den nieuweD maat regel zeer iDgenomen waren en zelfs verklaarden dat, zoo de Raad ooit een goede regeling had ingevoerd, het tooh zeker deze was. Er kwamen zelfs wensohen tot ui ting dat deze maatregel ook uk de abnormale tyden zou blijven bestaan. De Raad had eenvoudigweg een opperbest en zeer wjjs besluit geno men dat door ieder gewaardeerd werd. Lang echter duurde die verafgoding niot. Al zeer spoedig liet men de keer zijde der medaille zien in den vorm dur afgunst die was gewekt door de omstandigheid dat het groote tehuis voor militairen onverdroten kon blij ven door-winkelen. De attentie die men den Raad be wees door hem voor zijn besluit nog even in de hoogte te steken, was in het licht der nadere eonclusies niet anders dan een vergulde pil, die een andere uitwerking moest hebben dan enkel een schoon schijnende glans. Het uitgestrooide zaad heeft inder daad welig wortel geschoten. Er is een beweging op touw gezet om wijziging te brengen in de bepa lingen dier verordening voor wat be treft de duur der verlichting in ne ringdoende zaken, die men op ver minderde sterkte wii brengen doch overigens geen sluitingsuur aangege ven zien voor de verlichting Vormindering zal, volgens het oor deel van adressanten, evenveel bespa ring geven als nu de definitieve slui ting te acht uur. De directie der electrische centrale is dit met de adressanten eens en kan zich zelfs met de gevraagde beperking goed vereenigen. De grongedachte der adressanten is, dat ze benadeeld worden in hunne nering. Nu is dat een verkeerd uitgangs punt j den Raad mag toch niet de be schuldiging treffen dat by er op uit zou zjjn om zijne ingezetenen of, ge- ïyk in dit geval, noodeloos te bemoei- lijken, veel minder te benadeelen. Men dient te beseffen en dat ia ook uitdrukkelijk 6p den voorgrond gesteld dat de maatregel noodge drongen is en elders zelfs veel ingrij pender werkt door het uur der llcht- doovlng op nog vroeger tijd te bepalen. Zij is ook niet genomen tegenover de neringdoenden, maar als middel om de avondverdeeling eenigszins te wijzigen door het publiek wat vroeger te doen winkelen en het in het alge meen mogelijk te maken dat men vroeger bedtijd zou nemen en alzoo eene besparing van kolen en licht over de geheele gemeente zou kunnen ver- ^r(jgen. Men was dus van meening en zoo is 't ook in den Raad uitgespro ken dat men een indirect voordeel zou verkrijgen, waartoe men onder algemeene medewerking komen kon. Nu hat blijkt dat dit niet zoo is en de maatregel niet dat gene breDgt, wat men er redelijkerwijze mee be oogde, is het zeer zeker onbillijk, on der eene breede uiteenmeting van de nadeelen die men vermeent te lijden, de schuld op den Raad te werpen, die nog pas zoo algemeen bewierookt werd voor het wijze en kloeke geno men besluit. Is men dan uitsluitend bedacht op het maken van reuzenwinsten, zon der zich een enkel offer te willen ge troosten, nu over de gansche wereld zooveel ontbering wordt geleden en men te kampen heeft met zoo tal van moeilijkheden dat ze bijna niet te dragen z(jn De genomen maatregel omvat Diet bepaalde categoriön van neringdoen den, maar allen. Ze drukt op allen te geljjk, dus niet willekeurig, maar zonder uitsluing of bevoorrechting. Het is dus onredelijk om den Raad te verwijten dat de neringdoenden worden benadeeld in hun bedrijf. Als het op allen tegelijk neerkomt, dan duidt dat op eene kleine wijzi ging van de verdeeliog der samen leving, op eene verkorting van de dag taak, alleen geboden door den nood der tijden Wil men dat niet verstaan en het toch blijven voorstellen en be schouwen alsof de Raad dien maat regel willekeurig heeft genomen, dan is dat te bejammeren omdat de grond zaak er niet door verandert en niet minder omdat wellicht menig onder- teekenaar van het adres dan niet zoo lichtvaardig zjjn naam- zou hebben gegeven. Evenwel meent men dat de ge- wenschte besparing niet zal verkre gen worden, omdat de medewerking van de zijde van het publiek niet in die mate is, als men had mogen ver wachten, daar men heelt meenen op te merken dat als 't ware velen nu nog meer lichten ontsteken dan ge woonlijk. In dat geval zon de uitwerking van den genomen maatregel inderdaad wat falicant zjjn en de ergernis te plaat sen wezen. Geljjk men zich ook zal kunnen herinneren is kort geleden in den Raad, toen hetzelfde onderwerp ter sprake kwam, gewezen op de moge lijkheid dat de ingekwartierde man schappen wat vroeger in hun kwar tleren zouden kunnen zijn bjj zoo'n vervroegde maatregel en men dus dkhr niet zoo laiig op deze zou be hoeven te wachten, wat als een be langrijk voordeel in de gezinnen werd aangemerkt, waar menigeen vroeger te kooi zou gaan als de manschappen wat vroeger thuis zouden zijn. Nu bemerkt men dat dit niet het geval is, daar hun algemeen tehuis in geen geval vroeger behoeft te sluiten en dus dienaangaande geen indireot voordeel aanbrengt, terwijl rook- en andere benoodigdbeden, die men anders 1b de winkels zou kun nen betrekkeD, la elk geval in hun tehuis ongestoord kunnen worden aangeschaft. Dat ls mede een belangrijke prikkel tot de ontevredenheid. Het Indirecte voordeel dat men er meende mede te bereiken vervalt op zoo'n wijze grootendeels en het ooi lege dat het verzoek zal hebben te beoordeelen, zal tot zekere hoogte een maatstaf hebben aan te leggen tusschen het voorop gestelde doel en het bereikte succes. Met ingang van gisteren is het tarief voor postpakketten in het bln- nenlandsoh verkeer verhoogd en ge bracht op 20 cent voor pakketten tot 1 K Gvan 1 tot 8 K.G. 26 cent en van 8 tot 6 K.G. 80 cent. De minister van oorlog heeft aan de oommissarissen der. Koningin verzocht de zitting van de keurings raden voor de militiellchting 1918 zoo danig te regelen, dat die zitting om streeks 12 Maart aanvangt en zoo mogelijk in bet laatst van April of anders zoo spoedig mogelijk in Mei eindigt. Voorts heeft de minister medege deeld, dat ln overweging is het tref fen van een verdere voorziening om hen, die recht op vrijstelling zouden hebben gehad en als gevolg van de vrijstelling landstormplichtig zouden zijn geworden, bi) of na de demobili satie alsnog naar den landstorm te doen overgaan. De Commandant der Stelling van de monden der Maas en der Schelde (commando Zeeland) heeft nader be paald dat het houden van openbare vergaderingen van bijzondere perso nen, openbare bijeenkomsten en op tochten, zoowel in de opeD lucht als in gebouwen of besloten plaatsen ver boden is zonder schriftelijke toestem ming van de desbetreffende comman- danten, waarmede voor wat Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, bedoeld wordt de commandant voor dat dis trict. Deze bepaling geldt mede ten aan zien van bijeenkomsten om zich ln den wapenhandel te oefenen alsmede ten opzlehtè van vergaderingen en bijeenkomsten waartoe het publiek hetzij m0t, hetzij zonder betaling van geld voorwaardelijk of onvoorwaarde lijk toegang heeft. De eerstgenoemde bepaling geldt niet voor openbare Godsdienstoefenin- welke volgens de Grondwet geoorloofd zijn. Ongeacht de bij de wet of eenig wettelijk voorschrift vereishte docu menten voor de uitoefening van het jachtbedrijf wordt een bijzondere ver gunning vereischt om te jagen met een geweer of om te schieten op scha delijk wild of gevogelte onder meer ln het gebied van 6 K.M. breedte langs de rijksgrens in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Jachtvergunningen en vergunningen voor het fotografeeren, schetsen, tee kenen of het verrichten van opne mingen geven geen recht van toegang tot terreinen, waarvan hot betreden bi) de wet of krachtens wettelijk voorschrift verboden is, dan wel door militaire posten of patrouilles verbo den wordt. Wijl gebleken is, dat de bezwa ren, ondervonden bi) het dragon van beenwinsels veelal een gevolg zijn van onkunde of gebrek aan zorg bij het bevestigen, ls thans ter kennis ge- - bracht, dat door alle militairen de beenwinsels moeten worden gedragen en dat het eigendunkelijk voorschrij ven door officieren van gezond heid van kleeding en uitrusting stukken, die strijdig zijn met de be staande bepalingen (bedoeld wordt het dragen van een lange pantalon) niet meer wordt toegestaan. Naar het Nieuwsbur. Reuter ver neemt is de Duitsche regeering ln onderhandeling met de maatschappij Zeeland" om de geregelde verbinding met Engeland voor passagiers en de mail te herstellen. Men zegt, dat Duitschland er op staat, dat deze ver binding alleen zal plaats hebben tus schen Vlissingen en Southwold en dreigt, dat, als de stoomschepen naar eenig ai.der punt van de Britsche kust gaan, wanneer ze in de Britsche territoriale wateren zijn, maatregolen genomen zullen wordeB om ze in den grond te boren. Het blad teekent by dit bericht aan dat Southwold geen haven is en absoluut niet deugt voor passagiers- verkeer. Naar de N. R. Ct. meldt heeft onze regeering van het Duitsche ge zantschap de mededeeling ontvangen, dat de Duitsche regeering bereid is ter tegemoeekoming in het verlies van de getorpedeerde 7 Nederland- sche schepen, Nederland gedurende de oorlog de beschikking te geven over Duitsche schepen, met dien ver stande, dat na den vrede over even- tueelen aankoop van die schepen door Nederland zal worden onderhandeld. Evenwel moet ten opzichte van dit bericht nog eenige reserve in acht worden genomen. Met zekerheid kan thans wor den medegedeeld, dat het vertrek met onbepaald (klein) verlof der lichting 1911 b(] de onbereden korpsen, uitge zonderd de torpedisten en de pant- serfortartillerie, welk vertrek aanvan- keiyk in uitzicht werd gesteld op 10 Maart, tot nader order wordt opge schort. Dinsdagmiddag by het uitgaan van de wekeiyksche Dinsdagsche ver gadering in het „Vereenigingsgebouw" te Rotterdam, heersohte er een zeer rumoerige geest onder het volk. Gekomen op den Goudschen Singel wilde een troep betoogers zich tot een optocht vormen, en schaarde zich in ryen. Agenten in uniform en poli tiek. rechercheurs en politie te paard, die ln een groot aantal ln de omge ving van het Vereenigingsgebouw waren opgesteld, sommeerden de man.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1