Gemengde De begrooting werd eveneens goed gekeurd tot een balanssijfer van ruim ƒ167- Bt) de behandeling derzelve ontspon zich eene gedachtenwisseling over het absenteïsme van sommige werkende leden op de repetition, dat nadeelig werk op den goeden gang der ver- eeniging. Het bestuur hoopte op eene krachtige medewerking der leden zelve om dit euvel uit den weg te ruimen, Ten slotte bunnen we nog ver melden dat het houden der repititiën niet afhankelijk is van het verbod tot verlichting, zoodat deze geregeld en de gewone uren kunnen plaats hebben. Als bestuursleden werden herbe noemd de heeren Iz. Brakman met £8 en H. Brakman met 21 stemmen. Met ingang van 1 Maart a s. zal de Provinciale bóót van Vlissin gen naar Breskens weder een och tenddienst beginnen. Ze vaart te 6.06 van Vlissingen af en te 6 85 van Breskens. De middagboot van half twee van Vlissingen en te 2 uur van Breskens zullen dan uitvallen. Op het alleronverwachtst is een ministerieels crisis ingetreden aan het departement van financiën door de ontslag-aanvrage van minister A. van Qi)n. Als zijn opvolger is benoemd de oud-minister prof. mr Treub, oud- mimster van financiën Het wil ons toeschijnen dat geene benoeming bij de natie sympathieker zal worden begroet dan de heropne ming van mr Treub in de regeering. De volksvertegenwoordiging z{j wat voorzichtig met de groote mannen die Nederland eert en in deze buiterge wone tijden zoo hoog noodlg heeft. Te Vlissingen is in den nacht van Zondag op Maandag inbraak ge pleegd in de kalkblusscherij van den heer M. D. de Putter op het zooge naamde eiland. Kasten en laden wer den opengebroken en de Inhoud over den grond verspreid. De brandkast was van haar plaats gehaald, doch de pogingen om de kast te foiceeren waren mislukt. Maandagavond is een machinist van een sleepboot van de loopplank in het kanaal gevallen en verdronken. Breskens. De loop der bevol king was in deze gemeente over 1916 als volgt Op 81 Deo. bestond zij uit 1154 m. en 1146 vr., totaal 2800 zielen. Zi) vermeerderde door geboorte met 26 m. en 20 vrsamen 46 en door vestiging met 68 m. en 70 vr. samen 188, alzoo 1248 m. en 1286 vr., to taal 2479. Zi) verminderde daarentegen door overlijden met 20 m. en 10 vr. sa men 80 en door vertrek met 61 m. en 72 vr. samen 188. Alzoo bestond de bevolking op 1 Januari 1917 uit 1162 m. en 1164 vr., totaal 2816. Ér werden 18 huwelijken gesloten. Er werden 4 kinderen uit Belgische ouders geboren. Sluis, 22 Febr. Hedenavond hield ds Pattist uit Aardenburg eene le zing in de Raadzaal alhier over het onderwerpZeeuwsch Ylaanderen was Nederlandsch, is Nederlandsch en moet Nederlandsch blijven. Een tal rijk en aandachtig publiek volgde deze mooie lezing die door haar in houd een uitnemende kijk gaf op de geschiedenis van Zeeuwsch Vlaande ren. Na de lezing werden door licht beelden een aantal mooie plekjes Id Zeeuwsch Vlaanderen op het doek gebracht. Wij twijfelen niet of ds Pattist zal met zijn lezingen overal evenveel suc ces hebben als hier het geval was. Naar men hoort, had minister Van Gi1n inderdaad bezwaar tegen de hooge uitgaven welke de Distribu tie wet met zich brengt. Het schijnt namelijk vast te staan, dat de raming van 80 millloen over 1917 belangrijk zal worden overschre den. Minister Van Gijn had het stelsel van de wet willen veranderen, zoodanig dat zjj alleen zou gelden voor de minder welgesteldeu en dat de vrijheid der gemeentebesturen meer werd ingeperkt. Reeds meer dan eens heeft minis ter Van Gijn mondeling en schrifte lijk doen uitkomen, dat de finaDciëele gevolgen van de Distributie wet hem met groote bezorgdheid vervulden. Nog onlangs berekende hij in de Eerste Kamer, dat het 80 milioen- ontwerp met êén slag de gcheele op brengst over twee jaar van eenige buitengewone belastingen eischte. Dat ontwerp gold alleen nog maar voor 1917. En was slechts een raming i Zoo zag minister Van Gijn met leede oogen aan, hoe de opbrengst van zijn flnanoieele. maatregelen voor een groot deel door de levensmidde len politiek werd verslonden. Van welken aard precies nu het conflict met den ministerraad is ge weest, weten wij nog niet Daaiover moet de Rogeering inlichting geven en parlement en volk hebben recht onmiddellijk en volledig te worden ingelich. Afwachten dus. Maar het is wel de ironie van het lot, dat deze minister aftreedt, nadat hij slechts luttel tijd geleden, na het bekende votum der Eerste Kamer, op speciaal verzoek van de koningin is aangebleven. De heer Van Gijn is slechts een jaar aan 't bewind geweestop 8 Februari 1916 volgde hij Treub op Hjj was de derde minister van Fi nanciën in het huidige kabinet. Wie zal de vierde zjjn? In den namiddag werd onder de Kamerleden slechts êen naam ge noemd, dien van mr J. B. Kan, se eretaris generaal van het Departement van Blnnenlandsche Zaken. Van ver schillende kanten werd verzekerd, dat deze benoeming ophanden was, en invloedrijke Kamerleden bevestig den dit gerucht. In den loop van den avond werd plotseling bekend,dat als minister van Financiën zou optreden prof. mr. M. W. F. Treub. ircfiikbeuriea. Nbd. Hekv. Keek. Zondag 25 Febiuari. Bieskens v. 91/, u ds Meeuwenberg. n. 2 u ds Meeuwenberg. Groede n. 2 u ds Jansen. Herv. Ev.-Lokaal. Schoond(jke v. en n. de heer v. Dam. Oostburg av. 6 u ds v. d. Vlugt. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 24 Feb. 2 61 3.15 Zondag 26 8.20 8.44 Maandag 26 8 56 4.20 Dinsdag 27 4.82 4.66 Zondag 26 Febr. Zonsondergang 6.32 Voer- en rytuigen moeten dus 6 82 rijwielen 's av. 6.02 zijn verlicht. Eerste Kwartier Woensdag 28 Fe bruari n.m. 6.03. Te Beetgumermolen is een 12- jarige knaap aan nekkramp overleden. Tijdens de afwezigheid van de moeder zijn de kleertjes van een 4 jarig kind te Rotterdam waarmede zij te dicht by een brandende kachel kwam in brand geraakt. Toen de moeder op het gescheeuw van haar dochtertje toeschoot en met een deken de brandende kleertjes doofde, had het kind reeds zulke ern stige brandwonden bekomen, dat het kind kort daarna overleden is. Het aanbod van varkens wordt iederen dag kleiner. Reeds klagen de handelaars en zij zien in dit ver schijnsel meer een speoulatie op hoo- gare prijzen dan een tekort aan voor raad. De landbouw adviseurs raden nu de boeren aan vooral hun varkens toch wèl te verkoopen zoodra deze slacht rijp zyn en men heeft bepaald, dat het gewicht van zulke varkens 100 K.G. (slachtgewicht) moet bedragen. Men neemt aan, dat dit de vcor- deeligste grens is waartoe gemest kan worden. Aanvankelijk mestte men tot zwaarder gewicht, maar bjj den be perkten voorraad aan ruw voeder (aardappels enz) zal bet zeer zeker beter zijn niet zwaarder dan tot 120 K.G te mesten. Men is bevreesd, dat de regeering reeds nu* beginnen moet mét de be schikbaarstelling van de gezouten re serve. Hoe groot die reserve is, is niet bekend, maar vermoedelijk zal die niet lang kunnen duren. Werkelijk zou bet putten uit deze reserve op dit oogenbtik zeer riskant zijn. Het is niet waarsehijnljjk, dat zich wederom de gelegenheid zal voordoen zulk een reserve te scheppen. Een oogenblik was, den vorigen heifst, het aanbod groot wegens voe- derschaatschte en den komenden win ter, daarom was het goed gezien het overschot bij die prijzen op te stape len en daardoor het bedijjl loonend te houden. Nu wordt het aanbod kleiner. De meeste varkens zijn in den herfst verkocht en het kan ook we) zijn, dat de Landelaais gelyk hebben en de boeren hun varkens vasthouden. Zij zullen dan gedwongen moeten worden ze af te geven zoodra ze 100 K.G. slachtgewicht hebben. Of dit mogelijk zal zyu moet afge wacht worden. Het mekten tot zwaar der gewicht wordt minder economisch geaeht, er zal dus iets op gevonden moeten worden, indien de reclame van de landbouwvereenigingen niet helpt. De uitvoer gaat intusschen door en levert aldus hut gevaar op, dat men plotseling voor een tekort zal komen te staan. Juibt nu de voedselschaarsoh- te door het stilleggen van de scheepvaart nog ernstiger zal worden, kan verwacht worden, dat de meste- rij nog meer wordt ingekrompen. Dat is niet erg mits er reserves zijn om tijdelfjk groote tekorten te dekken. Of deze reserves vergroot kunnen worden uit een gedeelte van het voor export bestemde? Vermoedelijk welf De grootste voorzichtigheid is hier geboden. Gezien de vroegere handelingen der regeering in dergelijke aangelegenhe den is het vertrouwen echter niet groot, dat zij nu bijtijds zal ingrijpen. Te Steenwijk is een jongen naar school gaande, onder het ijs geraakt en verdronken. De door de N. O. T. met de Britsehe regeering gevoerde onder handelingen, om het uitvaren moge lijk te maken van onze graanschepen, welke op het oogenblik gereed liggen om in ballast naar de Vereenigde Staten te vertrekken, hebben tot het resultaat geleid, dat het vertrek is toegestaan, onder voorwaarde, dat deze schepen Halifax aandoen en dat zij voor het tegenwoordige geen ha vens bihnenloopen ten zuiden van Kaap Hatteras. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat de verleende toestemming niet is te beschouwen als een algemeene re gel voor de toekomst, maar dat over elk verder geval afzonderlijk zal wor den beslist. Een milicien uit Hengelo, te Nijmegen in garnizoen, kreeg Vrijdag, toen hij met een kameraad, die zijn geweer in de hand hield, aan het Btoeien was, een schot in den buik. Hü is aan de gevolgen overleden. Nu in tal van steden en dorpen van ons land de schaarsobte aan aardappelen meer en meer wordt ge voeld, richten vele particulieren zich tot de Rijks-commissie van toezicht op de aardappelvereeniging, met het verzoek, vergunning te mogen ont vangen voor het vervoeren van éèn of meer H L. aardappelen voor eigen gebruik, van een in een andere ge meente wonenden landbouwer of han delaar naar hun woning. Sommigen geven als motief van het verzobk nog op, dat z(j reeds jaren gewoon zyn, bun aardappelen van datzelfde, adres te betrekken of dat zij ze 'feeds in den vorigen herfst hebben gekocht en betaald. De Rijkscommissie vau toezicht op de aardappelvereeniging verzoeke me de te deelon, dat, gelet op de nog aanwezige voorraden aardappelen, tot rantsoeneeiing moet worden overge gaan, heigeen alleen kan geschieden door tusschenkomst van den gemeen tebesturen. De gemeentebesturen dienen dus, voor zoover noodig, aardappelen te bestellen, ten behoeve der inwoners dier gemeenten, bi) het Rijks Cen traal administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen. De bovenbedoelde aanvragen van particuliere zijde moeten alle worden afgewezen. Het is reeds eenige maanden geleden, dat steiler van deze regelen betoogde dat bü voortzetting van den Europa en niet speciaal Duitsch- land— met hongersnood werd bedreigd. Nu dit gevaar zich in werkelijkheid dreigend begint te verheffen, daarover daarover nog het volgende Uit den aard der zaak staat in den regel op de jaariyksche productie van levensmiddelen gelijk aan de consum- tie. lutusschen met zekere reserve. Er is in noimale tijden altijd eenig overschot. Op de magere jaren wordt als in den tijd van het Oude Tes tament gerekend, z(j het in veel mindere mate, omdat anders dan vroeger, de verschuilende landen en wereiddeelen elkaar te hulp komen. Nu kan men rekenen dat voor ver hoogd verbruik en vernietiging ge paard mbt verminderde productie thans de reserve van vóór den oorlog ongoveer is verdwenen. De kwade dag breekt dus aan. De wereldoogst van 1916 was slecht. Een groote oogst is voor 1917 on waarschijnlijk. De oorlog treeedt ook te dien opzichte storend tus.chen beiden. Verminderde arbeidskrachten en gebrekkige technische leiding in de oorlogvoerende landen. Dan gemis van de benoodigdo mest stoffen ook in de niet oorlogvoerende landen. Ten aanzien van kali heeft Duitschiaud ongeveer het monopolie. De entente staten en ook Amerika moeten dit plantenvoedsel missen en het gevolg is dat vele gronden be- lrngryk minder produceeren. Hetzelfde geld voor vele landen ten aanzien van de stikstofvoeding. Aan Cbilisalpeter zal ook Nederland in 1917 een zter veel grooter tekort hebben dan in 1916. Daardoor o.a. een groote vermindering van de productie van aardappelen, vooral in de veen koloniën. Geheele schepen vol Chill- salpeter voor Zweden bestemd, heeft Engeland in z(jn havens te eigen bate gelost Een ernstige bedreiging van de Zweedsche volksvoeding. In het kortminder productie over een groot deel van de aarde, gemis van gelegenheid tot vervoer, zoodat veel bederft. Groote voorraden dage lijks naar den bodem der zee weg zakkende in plaats van te belanden in de graanpakhuizen van de spoedig noodlijdende bevolking In Duitschland zyn het vooral de zwakken en de kinderen, die aan on dervoeding lijden. In Rusland, waar een groot deel van den veestapel reeds is geslacht, sobljut in sommige streken de toestand hoogst ernstig. Reizigers, die Rusland passeerden, spreken van jammerlijke tooneelen van hongersnood. Het Griekschq volk

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2