Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Xatercl&g 24 Februari f#l® Als in een vesting. FEUILLETON. In Hollandseli-Vlaanderen Hollandsch. Binnenland. Wo. S20i Jaargaaar Abonnementsprils per 3 maanden ƒ0.60, franco per post 0.65, voor België ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen bg vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen by boekhandelaren en brievengaarders. Advertent iën van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiên worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te tw»e ure. üit inad verschijnt eisen Vinsaag- es i rydagavond bU den uitgever C. DfELEÜUR te fifeskena. Het denkbeeld moge wat afschrik kend zyo, maar we zyn belegerd. Ons land kan moeilijk anders ver gt leken worden dan by eene beleger de veste. Het is een enge gedachte. Het is naar, maar het is moeilijk anders aan te duiden. We zitten niet in oorlog, maar zonder handtastoiykheden en de gruw zame ellende, ondervinden we drup pelsgewijze de grooter wordende moei lijkheden. Het woordenspel der aanwijzing van de schuld van de strengere te nemen maatregelen waardoor neutra len en dus ook wij hoe langer zoo moer in heb gedrang komen, moge op en voor zich zelf eene zekere voldoe ning te weeg brengen, maar er blijft toch steeds een groot verschil tus- sohen theorie en praktyk. Ergeland moet boven de voorwaar den voor de levering van kolen, be- Btemd voor ons -land, eischen, dat bevrachte, thans in Engeland liggende schepen kunnen vertrekken, indien zy woiden vervangen door andere schepen van dezelfde nationaliteit, die bereid zyn een vaart van Engeland naar.Frankryk en Italië te onder nemen. Indien die elschook hier ge3teld is, berust hl), z gt de N. R- C., op niets anders dan misbruik van macht. Deze Beliepen vragen niets meer dan uit- klaring uit een Engelsche havenzy vragen niets dan een formaliteit, als in elk land tegenover de bevriende scheepvaart zonder meer wordt ver leend. Als men nu daarby in aanmerking neemt dat aan vertcheidene van die schepen het vertrek reeds is belet vóór de nieuwe maatregelen er waren, dat deze schepen dus eenvoudig zonder grond of reden zjjn vastgehouden, dan is duidelijk dat hier een mengsel plaats heeft van macht, willekeur en zoekery, waardoor Engeland tracht op Neder. Een paar vriendeiyke kykers in het hoofd, een eeriyk open gelaat, njet vrypostig in zyn optreden en even min schaapachtig bedeesd, hy trok mij aan die jeugdige landsverdediger en ik begon een praatje met hem. "Waar hy van daan was, zoo vroeg ik toen wy het inleidend hoofdstuk van weer en wind hadden afgehandeld; Uit Zuidholland, luidde het antwoord, uit den omtrek van Dan moet hat u hier wel vreemd *yn geweest in het begin. Uit een streek van weiland en warmoezery verplaatst worden naar een, waar gy niets dan graanakkers zaagt met een enkel lapje grasland, het verschil kon niet grooter «yn, Nu, ik ben het hier in Zeeuwsch- Vlaanderen al spoedig gewend ge- landsche scheepsruimte de hand te leggen. Is het Wolff telegram in dezen juist, dan biykt Engeland zich tot., een groot land hoogst onwaardige, prak tyken te laten verlokken. Praktijken, dis te minder door den beugel kunnen, nu ons steeds en herhaaldelijk ver zekerd wordt, dat de Duitscho duik bootoorlog voor de scheepvaart der Entente-landen zoo bitter weinig te b6teekenen heeft en alle drukte die daarover gemaakt wordt, alle ver wachtingen, die daarop van Duitsehe zyde gevestigd worden, en alle vree zen, die daarover elders gekoesterd worden, niet waard is Waarom zou Engeland dan trach ten, ons land onze schepen die wy zoo bitter weinig hebben, met zulke minwaardige praktijken af te zotten Yyf en-twintig schepen beladen met veevoeder kunstmeststoffen, worden door de Engelsche regeering in En gelsche havens vastgehouden. Dat wil dus zeggen, dat de Engel sche regeering 25 Nederlandsche schepen eischt, om de kans van het lot der Ootmarsum en der Trompen berg, twee Nederlandsche schepen die in het verboden gebied vernietigd zyn, te deelen. Het Algemee Handelsblad zegt er van De Engelsche regeering talmt en draalt, biykbaar met de bewuste we tenschap, dat daardoor de moeilykhe- den in ons land met den dag grooter worden. Men zou dit kunnen noemen een soort van revolverpoliliek de dood van je scheepvaart of je tonnago. De ze eisch gaat zelfs z^o ver, dat Hol landsche schepen, die naar Engeland vertrokken om steenkolen te halen, worden gedwongen om eerst een la ding naar Frankrijk of Italië te bren gen alvorens zy steenkolen thuis kun nen brengen. Het wijst voorts op de scheepsvor deringwet, als de uitdrukking van den bewusten wil van het Nederland sche volk om door zyn vloot zelf het weest. Toen ik hoorde dat ik daar heen moest, was ik er slechts matig mede ingenomen. Zoo vlak by de grens, zeide ik, onder een zoo goed als geheel Belgische bevolking, daar beloof ik my niet veel van. Gy begrypt, ik wil van de Belgen geen kwaad spre ken, zy hebben deugden die wy Hol landers missen, hun ondernemings geest in zaken, hun levensmoed in droeve omstandigheden, maar onze Hollandsche zeden en gewoonten zyn nu eenmaal anders dan de hunne, en op het stuk van helderheid zijn wy toeh zeker huu minderen niet. Gy kunt u voorstellen hoe verrast ik was toen ik na mijn aankomst de oogen eens rondsloeg. De zindelijke woningen, de*netheid en helderheid die my over al tegenblonken, hoe door en door Hollandsch zag alles er uit 1 Gy zyt niet de eerste vreemdeling, die het zegt, maar de bevolking, wel ken indruk heeft de bevolking op u gemaakt eerst-, het vlugst en het goedkoopst bediend te worden. Als men in Engeland wilde inzien, dat ook dit behoort tot het recht der kleine naties, dan zou er onzes in ziens aan het geplaag door het vast houden van onze schepen spoedig een einde komen. Bovendien, hoeveel tonnage is door al die aanhoudingen al niet voor goed voor het wereld verkeer verloren gegaan Daar is een tamely k alarmeerend en verontrustend bericht de wereld ingezonden, dat het broodrantsoen van 400 gram per dag teruggebracht zou worden lot 250 gram. - Het schynt evenwel volkomen uit de lucht gegrepen, althans de direc teur van het distributiebureau te Am sterdam deelde aan de Tel. mede dat van een dergelyken maatiegel offici eels niets bekend is en bovendien de tweede serie broodkaarten die aan het afkomen is, bij de indeeling dezer kaarten nog gerekend is op een rant soen van 400 gram per dag. Het is onmiskenbaar dat een rant soen van 250 gram per dag een veel te geringe portie zou zyn, gezien het feit, dat nu reeds klachten komen dat 400 gram per dag met een aanvullings kaart van 800 gram per week voor sommige arbelderscategorlën nog te weinig is. Wanneer dus de regeering zou over gaan tot vermindering, zal dit wel een py'nlyke noodzaak zyn. In zake het vervoer van steen kool, enz., uit Duitschiand naar ons land ontleend de Nieuwe Ct. aan de Voss. Ztg. In overleg met de Duitsehe regee- riug;werden te dien einde te 's Gra venhage twee tiansport-centrales op gericht, een Duitsehe en een Neder landsche, die samen werken. Daar wy om bekende redenen slechts over een Beperkte hoeveelheid roilend materieel kunnen beschikken, heeft de Daar is hier, geiyk overal, licht en schaduw naast elkander. Doch over het aigemaen zyn do menschen hier best. Een ieder heeft voor een mil- litair, die zioh fatsoenlyk gedraagt, een goed woord over en gy kunt u, waar gij ook komt, verzekerd houden van een beleefde, gulle bejegening, ik gevoelde my al zeer spoedig thuis. Moest ik niet zooveel verreizen van myn verioftyd, zoo wenschte ik hier wel te blijven zoolang als men my onder de wapens houdt. Het eenige, dat my tegenviel, was de spraak. De uitspraak klinkt ons, Hollanders, zoo vreemd, en dan die radheid van tong en die vloed van woorden I Maar nu ik het eenige weken laug heb ge hoord, heb ik met het dialect geen last meer. Mooi zult ge het wel niet vinden, vrees ik. Neen, als ik dat zeide zou ik tegeu myn gemoed spreken. De spraak ia het eenige on Hollandsche, dat ik hier Nederlandsche rogeerlng zich bereid vorklaard, de wagens, die noodig zyn voor het vervoer van kolen, staal en ander door Duitschiand te leveren materiaal, te verschaffen. Zy zal ook de noodige schepen naar de daarvoor in aanmerking komende havens van de nederrijnsche kolen- mynen zenden. Bovendien heeft men er over ge dacht, een voldoead aantal werklieden voor het lossen van de vrachten be schikbaar te stellen in het onderhoud van dit personeel zou dan door de Nederlandsche regeering worden voor zien Volgens deze basis moet en zal het gelukken Nederland de noodige hoeveelheid kolen, enz te verschaffen. De minister van Landbouw enz. heeft de navolgende minimum pryzen voor de hieronder genoemde land- bouw-produoten, alles per 100 K.G., levering en qualiteit volgeas bestaan de gebruiken, vastgesteld tarwe ƒ13, rogge 18, zomergerst (twee ryige) ƒ17.50, wintergerst 16.50, kleiaard- appelen (gelegerd in het najaar) ƒ6, zand- en veenaardappelen (geen fa brieksaardappelen) geleverd in het na jaar) 5, groene erwten 80, paar- denboonen, Waaische booneD, wier- boouen ƒ21, bruine en witte boonen 30. Deze minimum pryzen zullen wor den verhoogd, indien de omstandig heden zulks moodzakeiyk maken. Breskens, 23 Februari 1917. By Kon. besluit is met ingang van 14 Maart herbenoemd als burgemees ter onzer gemeente de heer D. H. van Zuyen. De Dinsdagavond gehouden al- gemeene vergadering van de muziek- vereeniging Uit het Volk—Voor het Yolk was, oudergewoonte, zeer matig bezocht. De rekening en verantwoording werd na verifiëering in orde bevonden en goedgekeurd tot een batig slot van ruim 26.—. heb opgemerkt. Zij staat nagenoeg geiyk met het Vlaainsch van over de grens. Nagenoeg, zeg ik, want als ik de Belgische vluchtelingen hoor, be merk ik wel eenig verschil. Verscnei- dene woorden en uitdrukkingen, die de vluchtelingen gebruiken, heb ik uit den mond van geboren Cadzantenaren nooit vernomen. Maar niettemin, de overeenkomst is oneindig veel grooter dan hot verschil. Gij moet daarom niet denken dat wy er minder goede Hollanders om zyn. hernam ik. Voistrekt niet. Legde men aan de bevolking van deze streek de vraag voor, of zy met België vereenigd zou den willen worden, en hield men er een volksstemming over, het antwoord zou met een overweldigen meerderheid kort en krachtig Neen luiden zooveel is my uit vele vertrouweiyke ge sprekken ten duidelykste gebleken. Slot volgt.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1