Uenieiigd. Id normale tijden gebruikt een Hol lander, door eeu genomen 201 KG. brood per jaar en nu zou dat, bere kend aan vier ons, 143 K.G. bedra gen. Maar In Portugal gebruikt de be volking gemiddeld in gewone tijden 107 Kilogram brood, dat is circa 3 ons per dag. Ben Oostenrijker eet iets meer dan 4 ons biood pbr dag, en een Franscb- man staat het hoogst aan de lijst hij eet bijna 8 ons per dag. öp de vraag, of de gezagvoerder onderweg nog iets bad gezien of ont moet, moest hy ontkennend beant woorden. Alleen Donderdagmiddag 12 uur heeft hi) een zeppelin waargeno men, die hoog boven zijn schip dreef. Hoewel de lading 28 October 1916 door de Argentynsohe Handelmaat schappij te Buenos Ayres reeds in het stoomschip was geleverd, ziet ze er volgens de opvarenden nog gezond uit. Dit is te daDkon aan het zooveel mogelijk open liggen der luiken. De lading, bestaande uit 2881 balen (151,500 K.G.) en gestort 4700 ton tarwe, tezamen wegende 4,925,000 K.Gis dus 2 maanden later in het bezit van de Nederiandsche regeering gebracht Vrijdagochtend 7 uur begon Thom son's Havenbedrijf van de lossing. Als een bijzonderheid deelde gezag voerder mede, dat hij gedurende zijn verblijf te Stornoway op zijn schip des avonds licht mocht hebben, dat hij Engelsohe couranten mocht ont vangen en ze ook naar Nederland mocht medenemen. In verbaDd met de mogelijkheid, dat ten gevolge van de vorst een meer of minder groot percentage der te velde staande wintergranen ver nietigd zal zijn, of althans zoodanig beschadigd, dat tot omploeging moet worden overgegaan, en zaaizaad van zomertarwe slechts in beperkte hoe veelheden voorhanden is, brengt de minister van landbouw, nijverheid en handel ter algcmeene kennis, dat het, volgens het oordeel van vele des- - kundigen, zeer wei mogelijk is tot in het begin der maand Maart tommige soorten wintertarwe te zaaien, met name de bekende Wilhelmina-tarwe. De minister geeft den landbouwers in overweging hiervan een zoo ruim mogelijk gebruik te maken. Voorts wordt aanbevolen het zaai- koren met ontsmettende middelen te behandelen, waaromtrent aanwijzin gen zullen worden gegeven door den Phytopathologischen Dienst. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhoogirg van de Oor- logsbegrooting voor 1917 mei een gewoon crediet van 12? millioen gulden ter bestrijding van uitgaven, voortvloeiende uit het buitengewoon onder de wapenen roepen van de dienstplichtigen der militie en van de landweer en uit alle verdere maat regelen, verband houdende met de buitengewone omstandigheden, die tot dat onaer de wapenen roepen hebben geleid. Vermits bij de samenstelling van het wetsontwerp tot vaststelling van de Oorlogsbegrooting voor 1917, even als voor de beide daaraan voorafgaan de jaren, slechts rekening is gehouden met de behoefton van de land macht in vredestijd, en de buitenge wone toestand, waarin ons land ten gevolge van den Europeeschen oorlog verkeert, nog stseds voortduurt, dient ook voor 1917 de beschikking te worden verkregen over de noodige fondsen, waaruit de buitengewone uitgaven bestreden kunnen worden. Het aangevraagde bedrag zal, voor zooveel thaDS kan worden nagegaan, bi) voortduring van den bestaanden toestand ongeveer noodig zijn ter voorziening in de buitengewone be hoeften over het eerste halfjaar 1917. Het bestuur van het Neder- landsch Landbouwcomitê heeft aan den minister van binnenlandsche za ken medt-deeling gedaan van een be spreking, in een vergadering van het bestuur van het Nederl. Landbouw- Comité met de voorzitters der' groote landbouworganisaties in Nederland, waarbij werd nagegaan, welke voor- en nadeelen wederinvoering van den zomertijd voor den Nederlandschen landbouw zou met zich brengen. Uit de gehouden besprekingen bleek, dat in het algemeen aan het gebruik van den zomertijd voor den landbouw niet onbelangrijke nadeelen verbonden lijn, voor een goed deel hierin be staande, dat het werk op de boerde rij ziob, wat de werkzaamheden op het land en in den veestal betreft, uit den aard van het bedrijf naar den zonnetijd heeft te regelen Een zeer groot nadeel wordt op het platteland gezien in de omstan digheid, dat in gezinnen met school gaande kinderen het geziDsJeven door zijn onregelmatigheid schade l(Jdt. Ondanks de geschetste bezwaren, was de vergadering eenstemmig van oordeel, dat het nationaal bolang te dezen opzichte het overwicht dient te hebben, en dat derhalve, indien dat belang het gebruikt van den zomer tijd eisebt, de landbouw zich daarte gen op geen wijze mag verzetten. Wel echter is men van oordeel, dat voor zoover dat het nationaal belang het toelaat met de belan gen van den landbouw behoort te worden rekening gehouden. Met het oog daarop oordeelde men het gewenscht, dat vooral met het oog op de bezwaren ten aanzien van de oogst de maatregel niet langer zoude worden toegepast en tot uiter lijk half September, omdat daarna de bezwaren en Badeelen zeer groot worden. Daartegenover oordeelde men, dat er geen groote bezwaren tegen bestaan, dat de zonnetijd rei ds wordt ingevoerd met half April, in plaats van met 1 Mei, zooals ten vorigen jare het geval was. Naar aanleiding van de bezwaren in verband met het schoolgaan van de kinderen, sprak de vergadering als haar gevoelen uit, dat in de daarvoor in aanmerking komende, gemeenten de schooluren evenwel behoorden te worden verlaat als de tijd werd ver vroegd. Breskens 20 Februari 1917. Het Koninklijk Nationals Steun- comiiê 1914, waarvan ook in onze gemeente eene afdeeling bestaat, die reeds eenigszins vruchtbaar is werk- zaam geweest, meent een derde be roep te moeten doen op den welda digheidszin van het Nederland<xhe volk Behoorde in het afgeloopen jaar, dank zij den verbeterden economi- schen toestand, de werkloosheid hier te lande tot de uitzonderingen en werden daardoor de geldmiddelen van het comité belangrijk minder aange sproken, thans zijn er omstandighe den ingetreden, waardoor opnieuw aan de financiën dezer instelling zware eischen gesteld worden. Door de strenge vorst zijn tal van bedreven tot stilstand gebracht. De aldus ontstaande werkloosheid zou ook in normale tijden zijn voorgekomen de kostbaarheid der eerste levensbe hoeften, en de betrekkelijk korte duur der economische opleving veroorzaken echter, dat het voor tal van gezinnen niet mogelijk is geweest, voldoende over te leggen, om gedurende de wlnterworkloosheid in het all9rnoo- digste voorzien. Bovendien is er menige industrie, die door gebrek aan grondstoffen of kolen, thans stil staat, of binnenkort waarschijnlijk zal moeten stoppen. Hare Majesteit da Koningin, de Hooge Eerevoorzitster, heeft, naast de groote giften, die reeds vroeger door Hare Majesteit ter beschikking van het Koninklijk Nationaal Steuncomité gesteld waren, thans opnieuw een bedrag van 60 000 aan deze in stelling gesohoDken. Aangemoedigd door deze schitte rende bijdrage, meent het comité in dezen tot het Nederlandsche volk de uitnoodiaiDg te moeten rich ten, het voetspoor zijner Landsvrou we te willen volgen on hun door rui me gaven de gelegenheid te openen, de taak, die het Koninklijk Nationaal Steuncomité op zich genomen heeft, tot het eind te vervullen. Giften worden gaarne ingewacht bij de administratie ran ons blad, tevens secretaris penningmeester. We leven nu op broodrantsoen, vier ons per dag. Te Axel overleed Zaterdag op 78 jarigen leeftijd de heer P. Dreg- mans, oud-notaris en lid van den ge meenteraad aldaar. Vrijdag herdacht de heer mrH. J. Dijekmeestor, Commissaris der Ko ningin in onze provincie, zijn 70sten verjaardag. De leden der Provinciale Staten vereerden den jubilaris met een fraaie antieke kast met een album tot op dracht van dit geschenk. De burgemeesters van Zeeland bo den den humanen jarige een oud-Hol- landscbe staande klok aaD. Dat het den algemeeD geachten Commissaris niet aan blijken van be langstelling, hulde en waardeering heeft ontbroken, laat zich denken, daar mr Dijckmeester zoowel als menscb, als de bekleeder van het hooge ambt waartoe H. M. hem benoemde, een zeer hoog staand karakter te bezit ten en hoogst welwillend is voor ie der die met hem In aanraking komt. EJzendijke, 17 Febr. De heer Tr. du Milliano liet heden alhier aan besteden het bouwen eener werk plaats voor landbouwwerktuigen. Ingeschreven werd door Wed. J. B. Yerkruijsse alhier voer 2945 W. de Vlieger te ld. 2995 J. Hemmekam, Oostbuig 8016 J. Elfrink, alhier 8383 C. Nieuwelink, Hoek, 3350 Gebrs Verhoeff, 3365 W. Leenhouts, Schoondyke 8489 J. Daansen, Oostburg „3696 Aan de eerste inschijjfster is het werk gegund. IJzendijke. De Kolenbond „Helpt elkander" alhier hield Maandag zijn jaarvergadering. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de bond thans 97 leden telt, eene vermeerdering van 29 leden over 1916. De ontvangsten bedroegen 4108.96 en de uitgaven 4078.4 J, alzoo slui tende met een batig saldo van 36 53, hetwelk zal besteed worden om daar van nieuwe balen te koopen. Het loon van den secretaris werd wegens de vele werkzaamheden van 25 op 60 gebracht. De altredende bestuursleden R. de Houck en Alf. van den Bunder werden herkozen. In een eleotrische metaalslyte- rt) en vernikkelinriohting te Rotter- dam, is een jongen door een in be weging zijnd kamrad waar hij een riem wilde afwerpen, gegrepen en medegeslourd. Met een verbrijzelden arm is h|j naar het ziekenhuis over gebracht. Een soldaat van den vrljwilligen landstorm uit Haarlem, reed met zijn meisje schaatsen op de Leidsche vaart, toén beiden plotseling onder de Raaksbrug dooi het ijs zakten. Het meisje werd tijdig op het dro ge gebracht, maar de militair kon eerst Da een half uur levenloos wor den opgehaald. Te Delft -is een badmeester in de gracht aan de Houttuinen geraakt en verdronken. Het Maandblad van de Zwitser- sche Bankvereeniging beschouwt de oorlogskosten 1934—1916. Terwijl voor de eerste vijf maan den het totaal der kosten geschat kan worden op 60 milliard francs, heeft het jaar 1915 op zijn minst 180 mil liard gekost en 1916 190 milliard. Met andere woorden niet rekening houdendo met de koBten voor her stolling van het door den oorlog ver woeste, maar wel rekening houdend met roecia vervallen renten op sedert het begin van den oorlog gesloten leuningen, kan men aannemen dat de oorlogskosten nu de eerste 30 maan den bedragen bijna 400-milliard francs, hetgeen beteekent op de basis van 5 pet. intrest en 1/a pet. jaarlijksche amortisatie, wat heel weinig is een jaarlijksohen last van 22 milliard francs. Odi zich een denkbeeld te vormen van de beteekenis dezer cijfers z(j vermeld, dat vóór den oorlog de to tale schuld der zes groote belligeren- ten beliep 110 milliard francs en dat in 1913 de dienst dier schulden niet meer heeft geöisoht dan 4\'4 a 41/, milliard. De Fransch-Duitsche oorlog 1870— 1871 kostte (ongerekend de oorlogs schatting) 6225 millioen francs, de Transvaalooilog 1899 1902, voor En geland alleen 5386 millioen francs, de Russisch Japansohe oorlog 1903—1905 11,347 millioen francs, de Balkan oor logen 19121913 naar schatting 6000 a 6000 millioen francs, terwijl de huidige Europaesche oorlog in 29 maanden reeds kostte 885,000 milli oen francs. Een politieagent, die op den Yelperwtig te Arnhem op surveillance was, ontmoette aldaar twee knaapjes, die er ellendig aan toe waren en blijkbaar niet meer voort konden. Hjj nam ze mede naar het politie bureau, waar men de kinderen, die uitgehongerd bleken te zijn, eten gaf, doch de kuiuste zakte ineen. Uit het, verhoor der kinderen bleek, dat zij 12 en 14 jaren oud waren. Huu vader, Nederlander werkte te Ham born, in Duitschland. üy had niet geregeld werk en ook door den grooten nood in Duitschland kon hij zijn kinderen niet genoeg te eten ge ven. Hun moeder was onlasg3 gestor ven. Eindelijk de ellende der» kinderen niet langer kunnende aauzion, besloot besloot by de kinderen te iaten gaan naar zijn broer, die te Amsterdam woonde. De beide kinderen kwamen b(j de grens aan, waar ue Duitsche grens wacht hun den weg verspelde. Langs een omweg hebben ze het toen nogmaals geprobeerd, by 'a Hee- renberg, met meer succes. Van 's Heerenberg zyn ze toen over Doesburg naar Arnhem gewandeld, overdag hier en daar wat eten vra gende, 's nachts onderdak zoekend in een bchuur. De weg viel hen ai moeilijker en moeilyker, lot z|j, zoo als bovengemeld, door een agent werden aangetroffen. Het jongste knaapje is in het kin derziekenhuis te Arnhem opgenomen, terwyl de oudbte in een Inrichting ter tydeiyke verpleging werd opge nomen, totdat z(j zoover zijn, dat zy naar hun oom te Amsterdam kunnen worden overgebracht. Te Assen viel een vrouw over een warme stoof, waardoor haar klee- ren in brand geraakten en zy zulke hevige brandwonden bekwam, dat zij onmiddellijk aan de gevolgen overleed. Te Musselkataal is een meisje door een auto overreden en aan de gevolgen overleden. De 18-jarige A. Bokshorn, uit de Roosbeek te Schiedam, is naar de Schiedamsche Crt. meldt, h(j het schot» sj es-varen in de Buitenhaven aldaar verdronken.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2