413e Staatsloteril. slenteren om de winkels het drei nen en wachten bij aardappelhande laren, die uitverkocht zij d of hoog stens in de winkelbakken wat re3tse- rend uitschot hebben liggen, van de bevroren, sponsachtige zelfstandighe den, die men regeeringsaardappelen noemt Dat moet spaak loopen i Het volk. is bewonderenswaardig van geduld klaagt alleen, maar voelt overigens niets dan maohteloosheid en zorg. Van die zorg getuigde de berusten de of opstandige klachten klachten van arbeidersvrouwen, klachten van alle categorieën van menschen het zwaarste worden getroffen. Voor wion lederen dag de vraag opdoemt hoe komen we vandaag aan voedsel hoe komen we aan brands.tof. Het volk is geduldig, maar toch doen zich symp'omen voor, dat het gaarne eens zou medespreken bij de verdeeling Dat bleek op de Keizers gracht by de Runstraat te Amsterdam waar omstreeks een uur of tien een groepje vrouwen een handkar aanhield, beladen met steenkolen. Men drong zich om de kar samen, schreeuwde en riep door elkander en eischte vlakweg verdeeling van den voorraad. Da karvoorder had blijkbaar geen orders gekregen aan deze cummunis- tische eischsn te voldoen en weigerde er toe te besluiten zijn vracht af te geven. Publiek stroomde samen en een felle twist ving aan over de rechts geldigheid van dea aanval. Een agent van politie loste het ge val op, riep „dooploopen", deelde links en rechts eenige duwen uit, zoodat het volk zich verspreidde on der woedende uitroepon als„w(j moeten kolen hebben en geen bonnet jes, wair we toch niks op krjjgen 1" Eob volksmenigte van naar schat ting 200 mannen en vrouwen had zich Maandag verzameld bij een ko- lenschult, die in de Prinsengracht b(j de Vijzelstraat ligt. De stemming was hoogst verbitterd. Er werd geroepen „D'r afhalen 1" „Meeneemen 1" En inderdaad droegen een paar menschen op de schuit en wisten de geringe hoeveelheid steen kool te bemachtigen De aandrang naar de schuit werd reeds grooter, toen eeD paar politie agenten met krachtige hand de men schen achteruitdrongen en de baan naar de schuit vrijmaakten. Maandagavond waren te Rotter dam regeoringsboouen verkrijgbaar en aanstonds werden de grutters- winkels bestomd. In de barre koude stonden de menschen langen tijd te wachten. De politie moest de orde handha ven, doch toen met het oog op het liohtverbod de winkels geslo'en moes ten worden, gingen velen teleurgesteld naar huis. Dinsdagmorgen begon de bestor ming opnieuw, ook voor kolen. Om een emmer kolen te verkrijgen, waar voor dertig cents betaald moest wor den, werd slag geleverd. Er zjjn reeds vier gevallen bekend van personen, die op den weg be vroren zijn gevonden. De ontevredenheid over het gebrek aan aardappelen en andere levens middelen neemt steeds toe In de Hoogstraat te Rotterdam word Dinsdagmiddag een grutters- winkel formeel geplunderd. Op verschillende punten der stad werden wagens met kolen bestormd door de menigte en nam men den inhoud mede, zonder dat de eigenaar er iots aan doeD kon. De betooging van Dindagavond op het Beursplein had een betrekkelijk verloop er waren ongeveer dui- uenschen bijeen, tweetal vrouwen, met linten rorst, waarop het woord „hon- i geschreven, gingen voorop en nu' en dan een rondgang, door eenige aanhangsters. xagen kwartier over acht kwamen zes bereden politieagenten en een aantal agenten, terwijl ook de hoofd commissaris aanwezig was. Met zachten drang maande men da menschen tot doorloopen aan. De beraden politie patrouilleerde herhaaldelijk over het middenpad van het plein. Ten slotte verspreidden de betoogers zich ia kleine groepjes Maandagavond werd te Haarlem weder een optocht van werkloozen gehouden, die parapluies met de op schriften „honger" ronddroegen en een deputatie afvaardigden naar de woning van den secretaris van het Steuncomité, met wien de deputatie een samenspraak had Onze regeering heeft hat ver- zo-jk van president Wilson, om, naar aanleidiog van de aankondiging van den ongebreidelden duikbootoorlog, de diplomatieke betrekkingen met Duitschland te verbreken, van de hand gewezen. De andere neutrale Europeesche Staten schijnen dezelfde houding tegenover de uitnoodiging aan te nemen. Onze regeering heeft 's presidenten aandrang ter zijde gesteld op dezen grond, dat de godrageiyn der Voree- nigde Stateu tegenover Duitschland voortvloeide uit vroegere onderhande lingen tusschen Washington on Ber lijn, doch dat er voor Nederland geen aanleiding bestond den Amerikaan- stap te volgen. In diplomatieken vorm komt dit dus hierop neer, dat Nederland niet bereid is, zonder over de te volgen gedragslijn tijdig te zijn geconsulteerd, de coospquentiën te aanvaarden van onderhandelingen en eene wisseling van nota's, waar het volstrekt buiten is gebleven De beslissing onzer Regeering zal slechts weinigen hier te lande ver rassen. Onze Regeering heeft, van den oorlog af, zich haar eigen weg gekozen, en het was nauwelijks te verwachten, dat zij haar standpunt thans prijs zou geven. Breskens, 9 Februari 1917. Dinsdagavond hield de Varkens-as surantiemaatschappij Eendracht maakt Macht hare 81 jarige jaarvergadering, die door 71 leden werd bijgewoond. De waarnemende voorzitter, de het r J de Hullu, herdacht bij dj opening het overlijden van den heer A. I. Cornells, die al den tijd van het be staan der vereeniging het voorzitter schap heeft bekleed en hare bela gen heeft behartigd op eene wijze, die hem aanspraak doet m iken op den dank der leden en nog lang in de herinnering zal blijven voortleven. Namens de vereeniging zal het be stuur een schrijven van waardeering voor den overledene tot zijne weduwe en kinderen richten. Aan bet uitgebrachte jaarverslag is ontleend dat de maatschappij 180 deelnemers telt, nadat daaruit een achttal uit verschillende oorzaken la getreden, die gezameiyk 812 varkens hadden verzekerd, daarvan werden wegens ziekte 28 aangegeven, 16 ont eigend en 8 hersteld. Van de 45 ingeënte varkens ver toonde geen enkele eenig verschijnsel van de gevreesde vlekziekte. Uit de afgelegde rekening bleek dat ontvangen was 757.91, uitgegeven 656 68, zoodat er een goed slot was van 101.82, waardoor het maatschap pelijk kapitaal steeg tot 4183.781/j. De inleg voor nieuwe leden werd weer bepaald op 8. De uitbetaling bi) sterfte en ontei gening werd thans gebracht op 0 76 per K.G. bruto gewicht, in verband met de dure prijzen vau het voeder. Het voorstel om gedurende zes maanden vrijdom te verleenen van contributie, voor hen die 6 of meer jaren lid zijn, vond aanvankelijk eeni ge bedenking, doch werd ten slotte algemeen goedgevonden Als keurmeester in plaats van wij len D A. dn Reijgh werd met 60 van de 69 stemmen benoemd de hulpkeur- meester W. Morel. En verder als bestuursleden in de vacature wijlen A. I Cornelia, de heer P. C. Roest met 89 van de 68 geldi ge stemmen, en wegens periodieke aftreding der heeren P. Notebaart en W. Morél (welke laatste niet meer herkiesbaar was), de genoemde aftre dende P. Notebaart met 68 van de 69 stemmen en W. P vau de Plas- sohe met 40 stemmen in herstemming met den heer J. J. Hoogstad, die 26 stemmen op zieh vereenigde. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd der school te Nieuwe- sluis onder deze gemeente is alleen geplaatst de heer W. Moerdijk, hoofd der school te Waterlandkerkje. De reserve kapiteins J. C. van Houten en J. A J Lam worden in gedeeld by het zevende regiment in fanterie. M«j. J. N. Fetj, onderwijzeres aan de Byz. school te Sluis is be noemd tot onderwyzeres bi) het Euro- peeseh onderwy» in Ned. Öost-Indië. De provinciale stoombootdlenst op de Westerschelde, welke thans alleen vaart van Vltssingen op Bres kens en Terneuzen, wordt sinds Dins dag uitsluitend met schroefbooten onderhouden, nameiyk met de „Sohou wen", de „Noord Beveland", de ,Luc- tor et Emargo" en de „Zeeuwsch Vlaanderen". De laatste radarboot „Zuid Beve land", die nog medevoer in den dienst, werd ook opgelegd. Het is te hopen dat het mig ge lukken met de schroefbooten den diens te biyven onderhouden. Door den zwaren ysgang Is Dins middag van Vlissingen geen boot naar Terneuzen vertrokken. Woensdagmorgen zyn om half acht en om 9,20 booten naar Terneuzen vertrokken Om 7 uur vertrok Woensdagmor gen een boot naar Breskens, welke door hat vele zware ys halverwege in de haven te Breskens bleef steken. De passagiers zijn daarop aan bet van de boot gegaan. Om 8 uur is weder een boot naar Breskens vertrokken welke, doordien een vaargeul was gemaakt, in de ha ven kon binnen komen. Aardenburg. By de gehouden aanbesteding van het afbreken der bestaande onderwyzerswoning en het bouwen van een nieuwe wouing met annexen en het verbouwen van het bestaand lokaal tot gymnastieklokaal waren 15 biljetten ingekomen. Het hoogste voor de massa was van F P. Christiaansen te Oostburg voor 17910 en het laagst van W. L. Boogaard alhier voor ƒ15216. aan wien de uitvoering vau het werk is gegund. School- en kerknieuwe. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen de toezegging van be roep naar Waterlandkerkje door den heer J. Hofker, cand. te Amsterdam. Predikbeurten. kwf Nbd. Hbbv. Kbbk. Zondag 4 Februari. Breskens v. 91/, u ds Meeuwenberg. n. 2 u geen dienst. Groede n. 2 u ds Wauters. Herv. Ev.-Lokaal. Schoondyke n. 2 u. de heer v. Dam. Oostburg av. 6 u ds Meeuwenberg. Uemengd. Te Dordrecht is een werkman der Guanofabrlek in aanraking geko men met twee passeerende treinen. Hy werd achterover 'geworpen en kwam met het hoofd zoodanig op een bout terecht dat een schedelbreuk is ontstaan waaraan de man ia over leden. Te Rotterdam ls een schip met een lading ryst binnengeloopen, In de Kroonstraat te Utrecht ls een echtpaar in ds woning dood gevonden door gaeverstikkiDg, die ontstaan moet gyn door het springen va» een buisleiding in de straat. Het gas moet door den bevroren groDd in het buis gekomen zyn, waardoor de beide oudjes dea dood hebben gevonden. Tydens de afwezigheid van de ouders wierp de 17-jarige C. de G die met zy zusjes, de 12 jarige Hetty en de 9 jarige Jansje, alleen thuis was, petroleum in de brandende ka ohel, in de ouderiyke woDing aan de Biugleystraat te Rotterdam, om deze beter te doen branden. Een groote vlam sloeg uit de ka chel en deed de kleeding van de bei de meisjes vlam vatten, terwyi de jongen brandwonden aan beide han den en in het gelaat kreeg. De kinderen liepen de straat op, waar de brandende kleeding door burgers is gedoofd. Beide meisjes zyn met levensgevaariyke brandwonden naar het ziekenhuis gebracht Daar zyn ze Maandagnacht aan de gevolgen overleden. Te Garderbroek, gemeente Bar neveld, is Maandagnacht een kind in de wieg doodgevroren. Te Zevenaar heeft Zondag een verificateur drie wagons goederen in beslag genomen, bevattende hoofdza- keiyk olie, cacaoboter ea koffie, te zamen 86,000 K.G. Men trachtte deze goederen onder den naam van gezou ten komkommers met een vervalscht consent uit te voeren. De koopman T. uit Bonn werd in hechtenis genomen, als verdacht van deze frauduleuze handeling en wyi hy den verificateur en den lading- meester ƒ10,000 aanbood, indien zy hun medewerking er toe willen ver leenen, dat de wagens over de grens gingen. Woensdag kwam 't te 's Gia- venhage tot een treffen tusschen een manifesteerenden troep werkloozen en de politie, omdat de manifestanten op de sommatie, om niet het Noord einde in te gaan, zulks toch deden en een dreigende houding aannamen. De politie joeg met de sabel de manifestanten uiteen, waarvan zes lichte verwondingen opliepen. Ook een politieagent bekwam een lichte hoofdwonde. De gemeenteiyke geneeskundige dienst verleende hulp. Arrestaties hadden niet plaats. Door een 27 jarige vrouw is b(j de politie te Rotterdam meegedeeld, dat haar 2 jarig kindje Dinsdag aan den Ruigeplaatweg plotseling dood in haar armen is gebleven, vermoedeiyk ten gevolge van de hevige koude. Te Tiel is een tweejarig jon getje doodgevroren. Een kommies te Winterswijk werd vader van een dochtertje. Zyn collega's zonden hem als verrassing per versierden wagen een krentebrood dat het. reusachtig gewicht bad van 60 pond en een lengte van 2,25 M. Dat was dan nog in den goeden tyd van vóór de broodkaart. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 10 Feb. 2.28 2.62 Zondag 11 2.62 8.16 Maandag 12 8 29 S.68 Dinsdag 18 4.09 4.83 Zondag 11 Febr. Zonsondergang 6.08 Voer- en rijtuigen moeten dus 6.08 rywielen 's av. 6.88 zyn verlicht. L. Kwartier Donderdag 15 Febru ari v.m.. 2.18. Collectie Zeeland. Trekking van Dinsdag 6 Febr, ƒ100: 0678

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2