(iemengd. 413e ütaatslcteril. En die deksteen was reeds gebro ken, doch wat aan elkaar gecement. Voorts zal hy daarnaar laten kijken. De heer de Hullu wees op de ei genaardige toestand dat een 6000 ki logram graan voor de gemeente in Groede en niet in onze gemeente is vermalen. De yoorz. verklaarde dat omstreeks Kerstmis de bakkers klaagden over groot gebrek aan bloem en toen aan Klaatjsen om 5000 van de 10000 ki logram gekochte graan is gevi&agd, die ter bespoediging in overweging gaf het te laten malen bij Cijsouw, hetgeen vlug gebeuren Jkon. Onmid dellijk is daartoe toestemming gege ven omdat er zoo'n groote haaet bi) was. De beer de Hullu kon dat wel be grijpen, maar meende er tocb op te moeten wijzen voor het vervolg. Als het geen maalweer was geweest, dan kon de molenaar de Hullu het altbans hebben laten malen bij Cij souw, zooals dat steeds in zulke ge vallen gebeurt. De voorz, herhaalde deze kwestie met de Hullu in der minne te hebben opgelost. Daarop werd de zitting gesloten. Dinsdagavond hadden de wer kende leden der muziekvereeniging weder hunne jaarljjksche gezellige avond, die weder op gepaste en aan gename wijze passeerde waarbij de humorist Leenhouts weder menige voordracht ten beste gaf, af en toé een klein orkest zich deed hooren en een welvoorziene diBch zich keurig liet smaken. Ongetwijfeld is zoo'n gezellige bij eenkomst bijzonder geschikt voor de onderlinge goede verstandhouding. Door Gedep. Staten is tot kapi tein benoemd bi) den provincialen stoombootdienst op de Wester Schel de (lijn Ter Neuzen Hans weert) de heer Jao, Notebaart. Nu betrekkelijk onverwacht de winter is ingetreden, die met zijn kouden adem de wateren doet ver stijven tot eea dikke ijskorst, heeft het ijsvermaak op eens zijn intrede gedaan waarvan naar hartelust wordt genoten. De ijsclub BreskensGroe- de heeft haar mooie baan op de Baar- zandekreek gisteren geopend met een wedstrijd, die een groote belangstel ling wekte en bovendien goed ge slaagd is. In Zeeuwsch Vlaanderen z(jn tal van Duitscbe deserteurs gevestigd, die daar de grens waren overgekomen en zich b(j boeren hadden gevestigd. Hierdoor ontstond een ongewensoh- te toestand. Immers het is moeilijk na te gaan ot men met werkelijke deserteurs heeft te doen Duitsohers, die over de grens ge komen zyn, kunnen gemakkelijk voortdurend in voeling zijn met de Duitsche grensposten. Uit Sluis werden verleden week enkele deserteurs over de Schelde gebracht en nu is er voorgeschreven, deserteurs, die over de grens komen onmiddellijk verder dan Zeeuwsch- Vlaanderen te sturen. Volgens een telegrafisch bericht van den gezagvoerder, is Woensdag middag op weg naar Gravesend, dicht achter de mailboot „Koningin Regen tes", een mijn ontploft, waardoor het schip echter geen schade heeft gekre gen. De mailboot is gisteren goed en wel en ongeschonden te Vlissingen bin nengekomen. Woensdagnacht heeft onder de gemeente Philippine weer een botsiDg plaats gehad tusschen de kommiezen eh een complot smokkelaars. Toen nl op den aanroep der kom miezen de smokkelaars niet staan bleven, is eerst in de lucht en daarna in hunne richting geschoten met het noodlottig gevolg, dat een hunner, een te Philippine vertoevend Belgisch vluchteling, levensgevaarlijk werd aangesohoten. Esa party van ongeveer 260 K.G. harde zeep werd door de douanen ia beslag genomen. Hedenmorgen zyn door de Vest. Artillerie wedBtryden gehouden op de Baarzande kreek bestaande uit sohoon- rfjden, hardrijden en prikken. Vooral voor het laatste was veel anemo. Pryswinners waren schoonrjjden le prys P. Aalbregtse, 2e prys Bolle- man hardrijden le prys Aalbregtse, 2e prys Reneman, 8e piys s.-m.-a. Houtte prikken le prys Bogaert. 2e prys Aalbregtse, Se prijs van acker. Tot voorzitter van de Tweede Kamer is, In plaats van wyien mr. Borgeslus, benoemd de heer mr. B. Pock, afgevaardigde voor Haarlem. School' en kerknieuws^ Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waterland kerkje (toe zegging) de heer J. Hofke, caud. te Amsterdam. Ijzendijke, Door den Kerke- raad alhier is toezegging van beroep gedaan aan den heer G. C. Poetma, candidaat tot den H. D. te Oegstgeest. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor het beroep te Groede ds P. van Genderen Stort te Culemborg. fretiiiklticuricii. Nan. Hibv. KKRK. Zondag 28 Januari. Breskens v. 91/, u ds Meeuwenberg. H. Avm. n. 2 u Geen dienst. Groede n. 2 u ds Steenbeek. Retianchement n. 2 u ds v. d. Vlugt. Ev. Luth. Kerk. Groede n. 2 u ds Meeuwenberg. Woensdag 81 Januari. N-Sluis av. 6 u ds Meeuwenberg. Dinsdagmorgen heeft men het zeldzame schouwspel kunnen genieten der opkomst van de gedeeltelik ver duisterde zen. Hoewel er vry zware nevelwolken joegen langs den Ooste- 1(1 kon horizon, was den zon toch reeds door die nevelen zichtbaar, nadat zy zich ternauwernood boven den hori zon bad verheven. De liohtverzwakking door de neve len bood tevens het voordeel, dat men nu den rooden vuurbol, althans in 't begin, met ongewapend oog kon vol gen. Naar ruwe sehatting was bjj 't zichtbaar worden ongeveer drie tien den van de middeliyn aan den Oost- rand verduisterd. Naar mate de zon hooger rees, werd 't lioht scherper voor 't oog, zoodat 't noodig was een lichtgekleurd glas te gebruiken, om verder het in- terressant versohynsel te volgen. Dit bleet, met slechts korte onder breking door nevelverdichtiDg, tot het laatste zichtbaar tot helaas, juist de voor den astronoom het meest interessante phase, het laatste eon- tacr van maan en zonneschyf, in een zwaardere wolkenbank verloren ging voor het oog, zoodat het volstrekt onmogeiyk bleek, dit oogenblik met voldoende benadering te bepalen. Het geheele vereehynsel duurde een kleine tien minuten. Iu den laatsten tyd trok het de aandacht der politie te Harderwijk dat zendingen uitgesneden zooileder van daar werden verzonden. Het bleek haar dat dit leder en ook ïyfgoederen vermist werden Id de nieuwe kazerne. Verdacht van dien diefstal zyn Za terdagavond aangehouden een stoker der centrale verwarming en een chef- schoenmaker-soldaat, beiden van de nieuwe kazerne. Gebleken is dat het ontvreemde leder werd afgeleverd aan den schoenmaker Herzog te Har derwijk, die daarmede deels zyn klanten bediende en de rest aan een Amsterdamsche firma zond. Het on derzoek is in vollen gang. Er komen thans eenige nadere byzonderhedee bekend over het ver loop van den stryd tussen de Engel- sche en Duitsche flottilje. Volgens een hunner waren ze Maandagavond tegen achten met elf torpedobooton uit Zeebrugge vertrok ken, om een patrouillevaart te onder nemen, zooals ie dat reeds vaker hadden gedaan. Zeven gingen voorop en twee vormden de achterhoede. Om een uur of drie (het wae oog stikdonker) werd de V 69 een mooie torpedoboot van 1200 ton plotseling geramd door een EDgelaohe torpedojarer, die de torpedoboot in volle vaart scbuin in de zij voer, zoodat de jager er bovenop kwam te zitteD, midden op bet schip, dat daardoor geweldige slagzy kreeg. De torpedoboot dreunde en sidder de allen aan boord vielen door den hevigen schok omver en iedereen dacht, dat z(jn laatste uur geslagen had. De zware deuk aap bakboordzij, en de omvergestooeen schoorsteen daarachter, getuigden van de hovige botsing Het schip voar verder en werd nog twae h driemaal door kanonsohoten getroffen. Met donderend gekraak Bloeg een granaat in de commandantsbrug en een aadere maakte het etuurtoestel,. de draadlooze selnlnrichting en de zoeklichten onklaar. Het schip werd in twee waterdichte sohotten getroffen, door welke water binnenstroomde doch niet zoo hard, dat het niet ver der kon stoomen. Zoo naderde het het Nederlandsch grensgebied en werd door de „Eems" binnengesleept. Een aantal mannen le door den hevigen geheel onverwaehten aanval over boord geslagen en verdronken. De geheele slag was in ééa uur af- geloopen. Maar het is natuuriyk niet zeker, of zy den geheelen slag mee maakten. De uit twee torpedobooten bestaande achterhoede ontkwam. De rest Is, hetzy naar Zeebrugge, hetzij naar het Noorden moet vluchten. Door de duisternis is dit aan de bemanning onbekend. Ook van den tegenstander hadden zy niets gezien, dan den torpedojager, die hen ramde, maar zy waren overtuigd, dat zy kruisers en dreadnoughts tegenover zich hadden de Engelschen schoten vreeselyk raak, verklaarden zy. Woensdagmorgen is te Dor drecht een tweejarig meisje, terwyi de moeder even een boodschap was gaan doen, erin geslaagd een doosje lucifers te bemachtigen. De kleine is er mee gaan spelen, met het nood lottige gevolg, dat er brand ontstond en de moeder by terugkomst dekles- ren van het kind in lichte laaie vond. Direct sloeg zy een doek om het kind, dat naar het Ziekenhuis werd gebracht en aldaar aan de gevolgen is overleden. Maandag waagde de zoon van v. Z. zich te ver op de Westpias en zakte door het ys. Na tal van vruch- telooze pogingen waarby de vader eveneens te water geraakte, is men er toch nog in geslaagd den drenke ling, hoewel geheel bewusteloos en verstyfd, onder het ys uit te halen. Men hoopt hem nog in leven te kunnen behouden.. Maandag zyn te Geldrop twee kna pen van 9 en 14 jaar door het ys gezakt en verdronken. Op de Zuiderzee by Amsterdam is een jager die zich met eenige ande ren met een vlet op het ys begeven had, om waterwild te schieten, door het ys gezakt, nadat hy zich een eind van zyn gezelschap verwyderd had. Zy zagen hem uit het wak kruipen en daarna hard in hun richting loo- pen. Maar spoedig verdween hy we der tusschen bet ys, waarin hy den dood vond. Te Boskoop is het negenjarig zooDtje van den beer T. G,, door het ys gezakt en verdronken. Het ys heeft in Den Helder Zon dagmiddag alweer een slachtoffer ge maakt. Eenige jongetjes liepen op het pas-dichtgevroren water by destoom- zagery van de firma Oortgyzen, toen hulpgeroep uit hun richting klonk. Een aantal mannen, onder wie de oude matroos Augustyn, van de „Em ma", schoten toe en mochten de vol doening smaken twee drenkelingen, van wie een reeds bewusteloos op te halen. Een der knaapjes, die Bog tydig op den wal was gesprongen, zeide wel dat er nog een derde drenkeling was, maar men hechtte aan de verwarde kinderpraatjes geen waarde. Later bleek echter dat een broertje vaD een der geredden, een 18 jarig zoontje van een korporaal kok der marine werd vermist en diens lykje is dan ook Maandagmorgen opgehaald. Maandagnacht pleegden schippers knechts baldadigheden op den Schie- damschendijk te Botterdam. Door de politie vervolgd, liep een 19jarige schipper In de Leuvehaven en verdronk. Een 11-jarige jongen is in den Schiedamschen Singel te Rotterdam door het ys gezakt en levenloos op- gebaald. Te Alblasserdam is een 11-jarige jongen met ztjn sleetje door het ys gezakt en verdronken. Een onbekend man is in de Gel- dersehekade te Amsterdam gevallen en daaruit levenloos opgehaald. Te Broek is het 9 jarig zoontje van T. L. Rozema door het ys gezakt en verdronken. In het gehucht Klein Ulsda, onder de gemeente Beerta, ztjn twee zus ters Topelen Zondag by het schaat- senrydeD door het Ijs gezakt en jammeriyk verdronken. Zekere M. de B., te Waddinxveen, die op schaatsen naar Gouda ging, keerde niet terug. Toen men ging zoeken, werd zijn ïyk in een wak gevonden. Woensdagavond is een 28-jarig ge huwd man uit de Beemster in de Ringvaart te Oudendijk by het schaatsenrijden verdronken. In het nabufige% Keker dom is de 28-jarige schipper C. uit Gendt by het schaatsenrijden op den Strang door het ys gezakt en verdronken. Het lijk is naar Gendt overgebracht. Het (js heeft te Oudega zyn eerste slachtoffer geêischt. Een 12 jarige jon gen is door het ijs gezakt en ver dronken. De 18 jarige T. v. d. Weide te Rauwerd, is in eeD wak gereden en verdronken. Te Wilnis liep tegen de schemering een 11 jarige jongen nog even om vlugger thuis te zyn, over het ys. De joneen kwam over een onsterke plaats, zakte door het ijs en verdronk. Woensdag zyn te Zes Gehuchten (N B.) twee zoontjes van een spoor wegwachter van 9 en 12 jaar, door het ys gezakt en verdronken. Te yrieseheloo (Gronlnngen) zyn twee jongens van 18 en 19 jaar door het ys gezakt en verdronken. Collectie Zeeland. Trekking van Dinsdag 28 Januari. 200 6067 100 4898 70. 4010 4781 6676 6778 6789 14710 14711 14760 14752 18215 NIETEN. 481 1077 4310 4780 4901 5619 5621 6627 6679 6681 6710 6768 14270 14298 14714 14759 18237

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2