Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Zaterdag 27 Januari 1919. Abonnementsprijs Advertentiën Het rooken van kinderen. Binnenland. 1«. 2199 26e Jaargang BRES COURA per 8 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, voor Belgiö ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen bfl vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bg boekhandelaren en brievengaarders. van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bjj abonnement lager tarief. Ad verten tiön worden ingewacht tot Dinsdag en Vrtldag des namiddags te twee ure. Dit blad versciiyut eiken IHnsdap- en Vrijdagavond b(j den Hitgever C. IHELEHAÜ te Breuken». (een woord tot ouders en autoriteiten.) Ik weet niet, of bet U gaat ala ons, maar in de laatste jaren ie bet one opgevallen, dat het rooken van kinderen band over hand toeneemt. Niet, dat het vroeger niet gedaan werd, dooh sedert het algemeen wor den der sigaret, is het gebruik van tabak door kinderen sterk vermeer derd. Wanneer men langs de straten wandelt, ontmoet men vele malen kinderen met zoo'n stinkend produst in de mond, deftig stappend met een air van reeds groot-mensoh zijn. Dat volwassenen-nadoen ia het erg ste niet, dat is hun als het ware aan geboren. Kaar veel erger is, dat hua gezondheid daardoor ernstig worac bedreigd, niet alleen hun lichamelQke, maar als gevolg .daarvan ook hun geestelijke. Dn nu zegge men niet, dat wü over drijven. Immers tai van onderzoe kingen in de scholen hebben aange toond, dat re6ds de leerlingen der laagste klassen vaak tabak gebruiken. In de hoogere klassen doen het meer dan de helrt, waarvan er Diet weini ge zijn, waarbij het rooken een da- gelijksch gebruik is geworden. Zelfs pruimers vindt men onder on es knapen. Ben onderzoek op onze scholen ingesteld, zou hetzelfde verschijnsel te zien geven. Als men zoo eens nagaat die kin deren, waarbij het rooken een dage- lyksch gebruiu is geworden, dan vindt men er daarorder die bleek en slape rig z(jn. Yeie van hen behooren tot de suffers, die hun aandacht niet meer bjj hun werk kunnen houden. Het oordeel van de onderwijzers is dan ook, dat slechts zelden rookers tot de goede leerlingen behooren. Het is van algemeene bekendheid, dat het rooken voor ieder mensch niet strekt tot het bevorderen der gezondheid. Hoe dikwijls wordt niet het roo ken door de doktoren verboden aan hen, die een zwakke gezondheid be zitten. Wèlnu, wat voor een volwassene niet aanbevelenswaardig is, moet voor een kind noodzakelijk schadelijk zijn. Het rooken van kinderen wordt dan ook door heeren doktoren ten zeerste afgekeurd. Tal vau uitspra ken, zouden wij kunnen aanhalen, om dat te bewijzen. Maar we behoeven de artsen er nog niet bij te halen. We weten alle, dat een beginnend rooker in den regel een misselijk figuur maakt Hoofd en maag zijn van streek, het koude zweet breekt hem uit, me nigmaal is het noodzakelijk, dat bij snel een zekere plaats op zoekt, bra ken is regel. Nu leert dat wel bi), maar daaruit blijkt alleen, dat het lichaam aan een Zekere hoeveelheid vergif gewoon kan raken, en dit wil nog niet zeggen, dat het lichaam daar niet onder lijdt. De deskundigen, de artsen beweren dat het rooken zeer schadelijk is voor maag, hart, locgen en hersenen en die zullen het toch wel het beste we ten. Het treurigste is, dat vele ouders het rooken door hun kinderen niet of niet genoeg tegengaan. Zoo'n enkele sigaar of sigaret kan, meenea ze, geen kwaad En toch ligt hierin de kiem van net kwaad. De verkeerde gewoonte wordt daardoor aangekweekt. In vele gemeenten van ons land is men tegenwoordig (in navolging van sommige andere lauden) doende om bepalingen in de politie-verordeningen te brengen, waarbij het rooken door kinderen beneden een zokere leeftijd (1416 jaar) in het opanbaar of in openbare gelegenheden op straflfa ver boden wordt. Tevens wordt daarbij het verkoopen of verstrekken van ta bak aan dergelijks kinderen, met boe te of hechtenis strafbaar gesteld. Wij kunnen deze handelwijze niet auders dan toejuichen en hopen, dat onze gemeenteraden in deze eveneens zullen ingrijpen, om aan het rookver- derf onzer kinderen paal en perk te stellen. Wij hebban goede hoop, dat dan ook de adressen, die dienaangaande by de gemeenteraden zijn ingediend en nog ingediend zullen worden, een goed oor zullen vinden. Het belang onzer kinderen eischt dat I - fin gij, ouders, verbiedt uw kinde ren het rooken d. G. Door het stoomvisschers vaartuig de Eems werden Dinsdag te IJmuidan tien zwaargewonde Duitscne zeelieden aangebracht. Zij waren op verzoek van den commandant van een zwaar beschadigde DuitsGhe torpedoboot van diens schip overgenomen, dwars voor IJmuiden. Volgens mededeeling van een zwaar gewonde, behoorde de torpedoboot tot de voor Zeebrugge opereerende flottil- je die door een Eugelscbe strijdmadht van jagers en torpedobooten werd ver rast. De torpedoboot, die thans in de kanaaihaven te IJmuiden ligt, is lee- iy k toegetakeld. Een Britsche torpe dojager is er dwars tegen aangevaren, hee,t aldus een diepen deuk aau bak boordzijde veroorzaakt, en vervolgens den schoorsteen meegenomen. De torpedoboot is daar door drie sleepbooten binnengebracht. Van de 160 man, dia aanvankelijk aan boord waren geweest, zijn thans slechts 60 over. Twintig kwamen daar zwaar gewond aan. Acht zijn overleden. De lijken lagen aan dek vastgevro ren en moesten met bijlen daarvan los worden gestoken. De kapitein, wien beide beenén waren afgeschoten, is daar levend aangekomen, doch is kort daarop overleden. Het schip biedt een luguberen aan blik aan. Onder de Duitsche vlaggen lagen de lijken geborgen en ergens aan een mast hing een bevroren'arm. De overgebleven mansohappen had den streng consigne niets los te la ten. Over het verloop van den slag schijnen ze overigens zelf niet veel te wet6n. De menigte werd door een com pagnie soldaten op een afstand gehou den, zoodat niemand aan boord kon Uit de verto zag men, hoe een stuk of vijftien mannen in de felle koude over het dek ijsbeerden, nog grauw en bestoven. Een hunner ontzag den snerpenden wind niet, om met het bovenliohaam ontkleed een koud bad te nemen, en zijn bloedwonden van het lichaam te wastchen. De toegang tot het schip W6rd be waakt door een schildwacht, die In zjja pels weggedoken met schoenen van een halven meter grootte aan en zijn blanken sabel voor het lichaam een allerzondellngaten indruk maakte. De reparaties aan bet schip zouden voornamelijk de stuurinrichting be treffen, die geheel vernield is. De machines zijn onbesohadigd. Naar verluidt zouden de strijd krachten uit 18 Engeleche kruisers en torpedojagers eenerzijds en 10 Duit- sebe torpedojagers en booten ander zijds hebben bestaan. Sreskens, 26 Januari 1917. Vervolg en slot van de Gemeente raadszitting alhier. Distributiewet. Aangaande de distributieregeling van levensmiddelen in deze gemeente, had den zich voor het in te stellen direc teurschap tien gegadigden aangemeld, waarvan enkele van hun practische bruikbaarheid proeven hadden afge legd. Hij die naar het oordeel van Burg. en Weth. daarvoor het eerst in aanmerking kwam, heeft zich terug getrokken. Inmiddels is van de raadsleden de Hullu, Becu, Salomé en Dielemaneen schrijven ingekemen die de benoeming aan den Raad wenschten te zien op gedragen, in verband met het te dien aanzien bij de gemeentewet bepaalde, ook van een distributie-commissie, waarin het eollege van Burg. en Weth. niettemin en bij voorkeur zitting ne men, dooh om den secretaris, die met werk overladen is, te ontlasten van de bewoning ,der zittingen van die commissie waarbij hg anders tegen woordig moet zijn indien Burg. en Weth. als zoodanig vergaderen, te eer der omdat men dit bedrijf geheel los van de gemeente-administratie wil ex- ploiteeren. Voarts spraken zij ala hunne overtuiging uit, dat, wanneer iemand uit de gemeente mocht wor den benoemd de wedde wordt ver minderd met het bedrag dat redelij kerwijze voor kost en inwoning voor een van buiten de gemeente komende kan gerekend worden. De voorz. zeide naar aanleiding daarvan dat de aangeboden uniforme in den geest van Oed. Staten samen gestelde -verordening de benoeming opdraagt aan Burg. eu Weth. die van rechtswege met de distributie zijn belast. Gaat de Raad met die ver ordening accoord dan is de benoe ming van zelve aan het college op gedragen. Dienovereenkomstig werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Maar ten aanzion van die distri i- tie openbaarde zich nog een kwestie, de flnaucieele. Volgens ei oppervlakkige berekening zal deze gemeente enkel aan broo dan 3300 kosten, aau spek c kensvleoBCh een 700 h ƒ800; h>a rest nog erwten, boonen, vatgroenten, zeep en wat er nog volgen zal, zoodat men meent met ƒ6000 ni: toe -e komen. Het is een dure toestand, die ons door den nood der tijden is opgelegd en waaraan geen enkele go - meente ontkomt. De kosten worden volgens G 1. Staten bestreden uit den hoofdei ken omslag en niet uit eeue leening, om dat de gevolgen van deze buitenge wone omstandigheden ook door de in gezetenen van thans moeten worden gedragen en niet door hen die oh ons komen, en niet door eene leening, ook niet op korten termijn. Burg. en Weth. zagen zich dus verplioht een voorstel tot verhooging van den hoofdeltjken omslag met hot bedrag dat die distributie vermoede lijk beloopen zal. Noodgedwongen legde de vergade ring zich daarbij neer in de hoop dat het van korten duur moge zijn en in het bewustzijn dat de gemeentenaren de leening in den vorm van hun hoofdgeld dragen, mede overtuigd van de noodzakelijkheid en evenzeer van de wetenschap dat het overgroote deel der ingezetenen het meerdere van hunnen omslag zullen offeren van het mindere dat zjj nu aan brood besteden en hunne uitgaven in dezen ais fcoodanig ziet zullen zien stijgen. Uit dien hoofde kon de Raad het voorstel dezer verhooging dat een tijdelijk karakter draagt met volle gerustheid aanvaarden en voor zijne ingezetenen verantwoorden. In die distributiekosten zal de ge meente Groede een 800 moeten bij dragen voor de bewoners die nabij Breskens wonen, indien z(j van daar uit huu brood betrekkeu. Doet de ge meente Groede zulks niet, dan kan aan die bewoners geen brood worden verstrekt, De Raad meende nog een kleine bron van inkomsten te kunnen vin den in de hondenbelasting door de le-klasse honden te verhoogen tot 5. Bij de rondvraag vestigde de neer Salomé andermaal de aandaeht van Burg. en Weth. op den achterweg. Eu voorts op do deksteen van Jen brandput op de markt, die gt is en gevaarlijk ligt, vooral voor deren. De voorz. zeide dat Burg. en Weth. die weg niet onderhanden kunnen nemen gelijk ze dat zouden willen, omdat ze geheel gelicht zou moeten worden, waarvoor het nu de tijd nie is. Andermaal zal hü de militairen verzoeken haar wat op te ruimen voor zoover z(j haar toestand hebben veroorzaakt.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1