Üemengd. zich laat aanzien nog uitgebreider zal worden, waren ditmaal weder geen notulen, noch van de vorige noch van de voor-vorige vergadering. Ingekomen stukken a. een proces-verbaal van kasop name by den (Jem. ontvanger, waar- - by aanwezig bleek 2248.411/,. b een missive van den Commissa ris der Koningin houdende het ver zoek van den minister van binnen- laridsGhe zaken om het bezoeken van herbergen door kinderen van 18 tot 16 jaar tegen te gaan. Burg, en Weth. van oordeel zijnde dat dit meer van toepassing sal zjjn op plaatsen waar veel fabrieksarbeid wordt verricht, achten voor onze ge meente niet in die mats het geval om daartegen vooralsnog maatregelen te nemen, waarmede de Raad instemde. Hot geval dat een niet verlofhouder van een bierhuis is verbaliseerd we gene hst aanwezig hebben in zijn lo kaal van soortgelijke jongens, kwam uitsluitend voor op de overtreding wegens het niet hebben van verlof. c missive van Ged. Staten hou dende kennisgeving dat zij de goed keuring der gemeentebegrooting voor 1917 aanhouden tot 1 April as. d Idem als voren tot goedkeuring der wijziging van de begrooting voor 1916. e. een schrijven vsn den heer J. Risseeuw te Sluiskil dat hy zijne be noeming tot hoofd van school II te Nieuwe Sluis niet aanneemt. f. een schryveu van hat Bsigisch Comité te dezer plaatse houdende een welgemeende dank en diepe erkente lijkheid voor de wijze waarop het Gemeentebestuur is tegemoet geko men aan hunne behoefte tot het hou den hunner R K. godsdienstoefenin gen, waartoe een der lokalen van de Openbare School was afgestaan, en nu, dank zij de mildheid van ver schillende geloofsgenooten in een hou ten hulpkerkje die oefeningen kunnen houden. g. een schrijven van den Bond tot bevordoring van de belangen van het kind, houdende verzoek tot medewer king in hun strijd tegen het rooken van kinderen door het in het leven roepen van maatregelen om dit tegen te gaan. Burg. en Weth. zijn van meening dat dit rooken van schadelijken in vloed is op de gezondheid en op de ontwikkeling van kinderen, die een veelvuldig gebruik hiervan maken. Men kan schier geen jongen tegen komen zonder sigaret in den mond. Ongetwijfeld hebben ze een in dezen slecht voorbeeld van de soldaten na gevolgd, die kolossaal veel sigaretten verbruiken. En nu kan men tegen zijn kinderen wel zeggen dat ze niet mogen rooken en zullen dat dan ook in uwe aanwezigheid niet doen, doch nauwelijks heeft men zich omgekeerd of de brandende sigaret ia in den mond. Ongetwijfeld zal men menig ouder genoegen doen als by verordening de verkoop van sigaren en sigaretten aan kinderen beneden de 16 jaar zou wor den verboden. Hoewel ln onze omgeving derge lijke verordeningen nog niet zyn in gevoerd en men dus over de praoti- sche werking niet kan oordeelen, werd nogthans in beginsel besloten eene zoodanige verordening te ont werpen en in eene volgende vergade ring ter behandeling en goedkeuring voor te leggen II. Ingekomen is een verzoek van de bewoners van den Oesterput tot plaatsing van een lantaarn ln hunne bij uitstek donkere en door groote waterplast chen moeiiyk begaanbare wijk. Nadat Burg. en Weth. voorstelden afwyzend op dit verzoek te beschik ken, betoogden de heeren Roest en de Hullu meer de noodzakelijkheid van het plaatsen van een lantaarn aldaar, waarop aan Burg. en Weth werd opgedragen een nader onderzoek in te stellen ten einde zich van de nood- zeiykheld te kunnen overtuigen, en de uitvoering daarvan tegen een vol gende seizoenperiode te doen plaats hebben. III. Een schryven van het bestuur van den christ. Nationalen Werk mansbond om een uitgebreide toepas; sing van de Dlstributiewet in deze gemeente te doen plaats vinden. Nadat de voorz. aan het bestuur had medegedeeld dat de Raad ten dage dat genoemd adres is ontvangen juist tot ruime toepassing had beslo ten door een directeur aan het hoofd van dit bedryf ln deze gemeente te plaatsen, achtte het bestuur rulm- pohoots aan zyn verlangen te zyn voldaan en kon dit adres wel als niet te zyn ingezonden worden beschouwd. IV. De mededeeling van den voor zitter dat bi) Burg. en Weth. van den brandmeester een rapport is ingeko men over diensten der Brandweer by den jongsten brand, en waarin werd gewezen op de noodzakeiykheid der aanschaffing van een nieuws slang, gaf aanleiding tot enkele beschouwin gen. De beer Dieleman wees er op dat in een der vorige zittingen, die door den oudsten wethouder was gepresi deerd, een verzoek dar militaire auto ritei! was ingekomen om de spuit eens te gebruiken. Dit verzoek is toen toegestaan onder voorwaarde dat by eventueöle schade de kosten door hen gedekt zouden worden. Nu is laatst, begin December de spuit door ben gebruikt, die hen ongetwijfeld zal zyn afgestaan onder bet beding dat toen is gemaakt. Dat ze toen goed werkte, daarvan heeft menigeen zich kunnen overtui gen. Er rest dus de vraag of ook geconstateerd kan worden uit welke oorzaak het euvel voortspruit, dat zooveel stof tot ongenoegen gaf. Verder stelt by de vraag of de brandweermannen ook een uitmonste ring hebben, waaraan ze te onderken nen en wie op het terrein van den brand het leidend gezag was, debur- geriyke of de militaire maeht, wel veronderstellende dat 't eerstbedoelde was, waardoor 't dan des te erger was dat een soldaat de brandmeester den weg wilde versperren en de toe gang wilde beletten. De heer Salomé vraagt wie de spuit en haar onderdeelen na het gobru k door de militairen in ontvangst heeft genomen en of dan is nagezien dat alles in orde was. De voorz. zeide in de eerste plaats dat de burgeriyke autoriteiten by den brand bet gezag uitoefenendat de meeste brandweermannen van een armplaatje voorzien zyn en voor de leiders een puntatok aanwezig is. En ten anderen dat de brandspuit nk het gebruik door de milttairen door den veldwachter, alwaar de spuit geplaatst ia, in ontvangst is genomen. De heer Dieleman meent dat het rationeel is als alle brandweerplich- tigen van een kenteeken voorzien zyn en dat die voor de leiders van de brandweer en de brandspuit in bun bezit zyn, opdat zy die onmiddeliyk ter hand kunnen nemen. De heer Saloiné is niet geheel vol daan. Als de spuit gebruikt is zooals laatst door de militairen, dan had de brandmeester daarvan kennis moeten hebben hy had er bij moeten wezen en diende haar weer in ontvangst te nemen opdat hy zich bad kunnen over tuigen dat alles weer in orde terug kwam, geiyk het was uitgegeven. De heer de Hullu heeft zich geër gerd aan de wyze waarop de soldaten in Deoember met de slang te werk gingen. Ze sleepten er zoo mee over de straat, dat by ze waarschuwde er niet zdo mede voort te gaan, daar by anders d9n burgemeester zou verzoe ken de spuit te doen inrukken. En op den brand was het betreu renswaardig dat een soldaat de met water gevulde slang van af een dak naar beneden wierp, waardoor de slang barstte Ook zou hy 't goed vinden dat er wat jongere krachten, die nu van verre biyven staan, aan despuit werden ge bracht. De voorz. meende dat het best was om de spuit maar niet meer af te staan. "Voorts zal binnenkort de ver ordening op de brandweer worden her zien en aan de verschillende bezwaren worden regemeet gekomen. (Slot volgt.) Door Burg. en Weth. is tot di recteur van het distributle-bedryf in deze gemeente benoemd de heer W. M. Merk te Middelburg. Zaterdagmorgen was de metse laar L. Maas op het terrein van den brand alhier aan het werk toen een klomp steen naar beneden viel op de stelling waarop M. werkzaam was, met het gevolg dat de stelling brak en M. naar beneden viel, waarby hy zyn boven dybeen brak en zyn heup zwaar kneusde en naar het Zieken huis te Vlissingen moest worden over gebracht. Gisteren had te 's Gravenhage de tersarde-bestelling plaats van het stoffeiyk overschot van den heer J. E. Boogaard, in leven burgemeester van Sluis, waarby ook de gemeente raad vertegenwoordigd was. Naar wy vernemen zal het pen- sionnaat „St Joseph" te Sluis wor den opgeheven. Tengevolge van het bedanken van den heer D. de Bruin is thans tot regent van het Burger Gasthuis te Aardenburg benoemd de heer Th. A. Vorsterman van Oyen. In vervolge op de besprekingen in de vorige raadszitting ten opzichte van den bouw van een nieuw school huis is besloten het tegenwoordige huis met annex gymnastieklokaal af te breken en daarop een nieuwe wo ning voor het hoofd der school te bouwen sn de heer De Man die met- 1 Februari in funotie zal treden het gedeelte van het huis van wyien mr van den Broecke te verstrekken De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde (commando Zeeland) heeft het verbiyf in zyn gebied ontzegd aan Clement Coens, geboren 9 Juli 1894 te Eede, wonende aldaar, werkman van beroep en Nederlander van nationaliteit, en aan Vyncke Charlouis, geboren 16 Februari 1897 te Oostwinkel (B.), wonende te Aardenburg, zonder be roep, van Belgische nationaliteit, bei den wegens het betrokken zyn by den smokkelhandel. De minister van landbouw, ny verheid en handel brengt ter alge meene kennis, dat het voornemen bestaat aan De maatregelen, met be trekking tot de beperking van den verbouw van gewassen, die voor de volksvoeding geen of weiDig waarde hebben, verdere uitbreiding te geven. Bepaalden deze maatregelen zich tot nu toe tot de gewassenvlas, suikerbieten, geel en bruin mosterd zaad, karwyzaad, kanariezaad, blauw- maanzaad, spinaziezaad en zaaduien, thans zyn maatregelen in voorberei ding om ook den verbouw van cicho rei, peen, kooirapen, knollen, kool, spinazie, snljboonen, spercieboonen, rady&zaad, Westerwoldsch Raygras- zaad, sluitkool- en bloemkoolzaad, koolraap- en knollenzaad te beperken. De land en tuinbouwers wordt ln overweging gegeven by het opmaken van hun bouwplan voor 1917 hier mede ernstig rekening te houden. Tevens kan worden opgemerkt, dat in gevallen, waar het niet doenlijk is met behulp van de Distributiewet den verbouw van Bpeciale gewassen te beperken, waarvan de verbouw voor de volksvoeding van geen belaDg is of waarvan beiangryk meer geteelt wordt dan er in 't land zelf noodig is, da uitvoer zoodanig geregeld zal worden, dat de teelt van deze z.g. exportgewassen niet winstgevender zy dan die van de voedingsgewassen. Hoofdplaat. De gehouden col lecte ten bate van Belgische en Fran- zohe kinderen bedroeg 126,—, Hoofdplaat. In de gehouden algemeens vergadering dar Varkena- Assurantie-Maatsdhappij „Helpt El kander" werd de entree voor nieuwe leden bepaald op 1 60, de uitkecring voor doode varkens op f 0 50 per ki lo en de contributie op 0 20 per maand en per varken. De -rekening sloot met een batig saldo van 166.64 waardoor het maatschappelyk kapitaal steeg tot 629.35, zoodat de vereeniging de crisis van vóór enkele "jaren weer vrijwel te boven is. Te Enschedee werd een huwe- ïyk voltrokken, waarby zoowel -bet bruidspaar als de ouders en de ge tuigen niet in staat bleken, de huwe- lyksacte te onderteekeneD. Geen van allen verstond de schrijfkunst. E?n koopman die Woensdag avond te Geldermalsem, om half zos in den trein naar Den Bosch stapte, vond daar ln een der achtste iy tui gen een heer echynbaar dood en met zyn das gewurgd op den vloer liggen. Toega8choten hulp mocht het ge lukken, den bewustelooze by te brengen. Hy vertelde toen, dat een mede reiziger even na het vertrek van den trein uit Culenborg opeens geroepen had Kyk daarbuiten eens De heer had zich daarop voorover naar het raam gebogen, waarop de ander hem zyn das om den hals sloeg. Wat toen met hem gebeurd was, wist bij niet. Te Geldermalsem bleek, dat hem een portemouuaie met f 7 en een gouden ring ontstolen was De aanrander moet in Culemborg uit den den treiu gesprongen zyn. Verleden Vrydag was de mili cien J. A. belast met het schoonhou den van een barak. Hy was den ge- heelen dag al niet lekker. Om 10 uur 's avond lag hg ge kleed op zyn bed te slapen en was niet wakker te krygen. Een korporaal ontkleedde bom en legde hem onder de wol. De korpo raal vond! het echter vreemd dat de man niet wakker was geworden en besloot een dokter te waarschuwen Hy ging naar een militairen arts, doch vond dezen niet tbuis. Na gevraagd te hebbeh, welke dok ter gbdurende de week met den dienst was belast, giDg hy naar dezen, doch kreeg daar ten antwoorde, dat de dok ter ziek was, en een andere dokter moest worden gewaarschuwd. Bij nummer drie aangekomen het was intusscben halftwaalf geworden werd hy door dezen mopperend ont vangen. Deze militaire arts zeide 't treurig te vinden dat men dan maar moest klaar staan. Hy ging echter mede. By den patiënt gekomen gaf deze geen antwoord op wat hem gevraagd werd, doch maakte aldoor met zyn hand vreemde bewegingen. De dokter onderzocht hem en zeide„Je man keert nietsje moet ons nu niet voor den gek houden". De patient gaf geen antwoordt, waarop de dokter zeide„Ik Eal hem laten halen voor het hospitaal, maar binnen een half uur is hy weer beter ik heb dit meer by de hand gehad". Daarna is hy raar het hospitaal gebracht en aluaar dienzelfden nacht overleden. Zaterdagavond heeft in Londen eene ontploffing plaats gehad die een van de ergste is die zich ooit in de hoofdstad heeft voorgedaan. Terwyi de echo's van het oorver- doovend geraas begonnen weg te ster ven, werd de lucht in het oosten met een giftig rood overtogen. De wildste geruchten deden de ronde, maar toen de feiten allengs bekend werden, bevond men, dat de naakte waarheid verschrikkelijk genoog was, ofschoon de vrees, dat de vyand daar de hand had, ongegrond bleek. Branden, ontstaan door neervallende

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2