Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Woensdag 34 Januari 1919 Abonnementsprijs Advertentiën Het eerste bedrijf. Binnenland. No. 3196 36e Jaargang per 3 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, voor Belgie 0.85, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen b$ vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bfl boekhandelaren en brievengaarders. van 15 regels 25 cents, elke regeljmeer ö^cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bjj abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee ure. fllt blad veracajjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bU den uitgever C. D1ELE9AX te Breskens. Het gorden 11 gevallen. Het eerste bedrijf ic afgespeeld. Het eerste be drijf namelijk van den vrede. En niet onbezorgd vraagt de toe schouwer zich af wanneer het tweede bedrijf zal spelen. Men doet echter goed met bet geduld efi den moed niet te verliezen, Men moet zleh echter opschroeven tot welgemoedheid omdat men het geloof aan den vrede niet verloren mag laten gaan. Maar bij zijo be schouwingen moet men rekening hou den met de nuchtere feilen. In deze dagen ls meermalen gespro ken over het openlaten der deur op een kier waardoor de vrede zou kun nen binnenkomen en sommige uit latingen waren eenigszins hoopgevend. Maar op eens heeft de kalante die zelfde deur met een donderenden slag toegeworpen. Of dat zoo bedoeld in? Men kan moeilijk anders gelooven. In ieder geval doet in Duitschland, vol gens het sohrijven van den Berlijn- schen correspondent der N. R. C. er ook nog iets toe. Men herinnert, zioh, hoe de keizer geantwoord heeft op de afwijzing van het vredesvoorstel door de geallieer den. Met die proclamatie aan zijn leger scheen voorloopig alles afge daan. Menig oplettend luisteraar heelt daarin echter toch den overtuigenden klank als slotwoord gemist. Alle hoop hadden eigenlijk slechts weinigen la ten varen, al had men hier ook ge hoord, dat Londen en ParQs in ernst niet sehenen te willen. Nu echter, op het antwoord der Entente aan Wilson, volgt spontaan nog de nieuwe, hartstochtelijke pro ciamatie aaD het Duitsche volk. Bat is de definitieve aanvaarding van het onvermijdelijke. Men ziet, ook voor het gevoel der rsgeerende mannen scheen dit stuk dus nog noodig. Be oorlog gaat verder. Het is heel schilderachtig om te zeggen, dat een nieuwe oorlog begint, maar het is niet juist.Wat wij hebben beleefd was al lang vernietigingsoorlog, al wilde ons optimisme nooit goed aan vernietiging gelooven. Wat nu komt is eeu naspel, dat zal moeten duren, tot bet branden van de wonden, die de volken van Europa elkanderslaan, ondragelijk wordt, en men ten slotte tot het besef komt, dat het nog maar beter is, elkaar het levenslicht te gunnen. Bat het tot het bittere einde zou gaan, kunnen wij ook nu nog niet gelooven. Eens moet het verstand of de smart zegevieren. Bij de voortzetting zijn de centrale mogendheden op een belangrijk punt in het voordeel. Hun volken is nu de volstrekte overtuiging bijgebracht, dat zij niet kunnen ophouden. Hier in Duitschland ten minste kan men niet meer zeggen, dat nog twee groepen tegenover elkander staan. ,De eischen der entente klonken voor het Duitsche volk zoo onwerkelijk, dat het er ter nauwernood nog de aangekondigde Sensatie In kon zien. Men merkt het aan de betrekkelijke stilte in de Duhscho pers. Be proca- matie aan hat volk is wel hat hart- stochtelljkste, wat er verschenen is. Be 'al üuitsohers schetteren niet, maar glunderen veeleer. Er is hun meer geluk wedervaren dan zij had den durven hopen. ■Het volk vludb dit alles vreemd en zet zioh de gedaohte aan vrede uit het hoofd. Van de entaate begrijpt men niets. Menig neutraal voelt zich missohien wat bogeesterd door het zelfvertrouwen dat er schuilen moet achter het barre antwoord der entente waarover men daar te lande, niet be grijpend, het hoofd schudt. Veleu hadden zioh al gewend aan de gedachte om den oorlog als iets half afgedaans te beschouwen. Nu ls dat op eens anders geworden. Hi) mag nog geen einde hebben. Dood en leven, welvaart en ontbe ring, zijn reeds zoo vreemd dooreen geroerd, dat niemand goed meer weet, hoe hij ten opzichte daarvan nog staat. Toch was het kritieke tijdperk van overgang, dat men nu tegemoet gaat, voor velen nog als een steile berg om te beklimmen. Het manifest der enteote moet de schok zjjn, die over alles heen helpt. Men voelt zich be legerd door een meedoogeuloozen vij and. Men weet, dat hij ondenkbare offers wil. Baar te lande is op de veroverings- fantasie van hoogerhand altyd een domper opgezet. Om haar geen vleu gels te verleenen, mocht over de zoo genaamde doeleinden van den oorlog niet worden gesproken. Be frlssche onbekommerdheid van de veroverings zucht van de entente werkt daarom in de eerste plaats bevreemdend. Maar als de goede lieden er over gaan na denken, lijkt het hun ongeveer als een ondergang van de wereld. Van af Zaterdag 20 dezsr is zoowel de verkoop als de aflevering van meel en bloem verboden anders dan aan ben did deze voor de uitoefening van hun bedrijf noodig hebben, Mededeelingen die den minister be reikten uit verschillende deelen dos lande, schijnen er op te wijzen dat gedurende de laatste dagen in vrij be langrijke mate meel en vooral ook bloem door particulieren werd ge kocht. Het doel van die aankoopen schijnt tweeërlei te zijn. Sommigen meenep dat met invoe ring der brooddistributieregeling de tijd gekomen is een voorraad grond stoffen te maken voor het geval te eeniger tijd het broodrantsoen naar hunne meening te klein voor hunne behoefte mocht worden en anderen stellen zich voor, gedurende den tyd dat die regeling van kracht blijft, van dien voorraad brood te bakken of te doen bakken en het brood op brood kaart te verkrijgen, anders te gebrui ken dan voor menschelyk voedsel. Be minister betreurt dlea&ukoopen in hooge mate, onverschillig het oog merk waarmede zij werden gedaan en vertrouwt op medewerking van de burgemeesters, in de eerste plaats om verdere uitbreiding te voorkomen, in de tweede plaats om het intreden van do gevolgen, van de reeds plaats gehad hebbende aankoopen, zooveel mogelijk te voorkomen. In die rich ting kan de vorenstaaude beschikking werkzaam zijn. Zy zal, naar hy vertrouwt, duide lijk zijn. Oe omstandigheden dwingen er tos tijdelijk de mogelijkheid geheel uit te sluiten dat partiouiieren zich nog verder van meel of bloem voor zien. Bsze maatregel behoeft elechtsvan kracht ta blijven totdat de brooddis- trubutieregeling in werking treedt nk dat tijdstip zal de inkoop weer kunnen worden toegelaten omdat de ze dan vanzelf binnen toelaatbare perken wordt gehouden. Vrijdagmorgen -bij het uitvaren even by het verlaten van de territo riale wateren is de mailboot Prins Hendrik van de maatschappy Zeeland door Duitsche torpedobooten aange houden en naar Zeebrugge opgebracht. Drie Duitsche torpedo booten bege-, leidden het schip naar Zeebrugge ook hielden twee vliegmachines een oog in het zeil. Aldaar werd den passagiers gelast in de salons te blij ven. Zy, die zouden tiachten deze zonder toestemming te verlaten, zou den worden opgesloten. Na een ingesteld onderzoek werden van boord gehaald de drie Belgische mannen en twee Fransche mannen en vrouwen, terwyi de echtgenoote van een der Belgen verkoos haar man te volgen en ook de boot verliet. Vrydag bleef de Prins Hendrik te Zesbrugge, maar Zaterdagmorgen vroeg werd zy naar Ostende gebracht, waar het onderzoek der mail- en pakketpost plaats had. Aanvankelijk werd alles van boord gehaald, maar later een deel weder teruggegeven. Zaterdagmiddag half drie kon de boot vertrekken, kot buiten het my- nenveld begeleid door een torpedoboot. Toen men het mijnenveld verlaten had, werd uitgekoerst naar het vuur schip Schouwenbank, waar de boot ongeveer een uur bleef liggen en door de draadlooze telegrafie om or ders vroeg. Deze gaven Vlisslngen als doel aan en daarom keerde de boot naar haar station van uitgang terug. Over de bejegening van de zyde der Duitschers ondervonden door be manning en passagiers, valt niet te De wacht werd betrokken door ou de marine soldaten, die heel rustig hun sigarette stonden te rooken. De passagiers waren in de gelegen heid kennis te maken met het brood, dat aan de soldaten werd verstrekt. Het was van buiten droog en hard, maar van binnen zachter. De smaak is eenigszins zuuraohtig. De Duit- j subars waren tegenover de Nederlan- j ders vry hoifolyk, maar ook hun ba gage werd gevisiteerd. Zaterdagavond te 7 uur is de Prins Hendrik van Zeebrugge te Vlissingen aangekomen. Van de passagiers van de Prins Hendrik werden 6 achtergehouden van de mail werd een gedeelte van boord gehaald. Boor den minister van financiën is een wyziging ingediend op de wet op de oorlogswtn8tbelasting omdat ge bleken is dat enkele personen die in deze belasting zyn of zullen worden aangeslagen, hun onroerende eigen dommen te gelde maken, ten einde de goederen waarop by wanbetaling de belasting zou moeten worden ver haald, onvindbaar te maken. Dergeiyke praktyken, die de ome- baarheid van belangryke bedragen ten gevolge zoude kunnen hebben, niet zonder meer mogen worden geduld. Daarom komt het den minister noo dig voor dat art. 75 dier wet wordt aangevuld met een bepaling van lijfs dwang tot invordering van het ver schuldigde mogeiyk maakt. In het ontwerp wordt die teepas- s&ing afhankelyk gesteld van de machtiging van den minister van fi nanciën, die er dus het oog op zal kunnen houden, dat het middel niet zonder goede reden wordt gebruikt. Daarby is uitgegaan van de ge dachte, dat in beginsel die machti ging alleen zal worden verleeond in gevallaD, waarin verhaal van het verschuldigde door executie van de roerendè en onroerende goederen van den belastingschuldige niet mogelijk blijkt. Voorts komt den minister in ver band met de behoefte aan kasmidde len en met het oog op de late vast stelling van vele aanvragen wensohe- lijk voor, dat het eerste lid van art. 75 der wet worde gewyzigd in dien zin, dat de betalingstermynen van drie en zes maanden worden verkort tot een maand en twee mranden. Van verkorting der rechten der belastingplichtigen door deze wyzi ging kan nauwelijks sprake zjjn, ver mits daarvoor voor niemand verplich ting tot betaling zal ontstaan binnen 7 maanden na de totstandkoming der wet op die belasting, terwijl met de over 1913 en latere jaren op te leggen aanslagen door de belastingplichtige tydig rekening kon of kan worden gehouden. Voorts dient niet uit het oog te worden verloren, dat het hier een belasting van reeds behaalde winsten betreft, in tegenstelling met de in komstenbelasting, die bedoelt het in den loop van een belastingjaar te verwerven inkomen te treffen. Breskens, 23 Januari 1917. De Vrydagavond onder voorzitter schap van burg. Van Zujjen gehouden zitting van den Gemeenteraad werd door alle leden bygewoond. Door den nog voortdurenden ach terstand in de gemeente-administratie wegens de drukke werkzaamheden aau de distributie verhoeden en di$

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1