Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Smokkelen. <{=]>- Grondwetsherziening. Broodkaarten. Mo. 2fl»5 Za(er«!»s 20 Januari Iftlï 26e Ja-Arg-ttnSf Abonneuicntaprita per 3 maanden ƒ0 60, frsnco per post ƒ0 63, voor België 0.85, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen ht) vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekbandelaren en brievengaarders. Advertentie n van 1—5 regels 25 cents, elke regeFjmeer 5|cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bü abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee vxe. Dn blad verstilt,nt eiken Bins sag- es Frjjéagtwejad by den uitgever C. DIELE?(AS te Breuken*. De smokkelhandel neemt, weer hand over hand loa. Verbasterende staal tjes hoort ec ieost men er van. De regeering zal krachtdadig moe ten ingrijpen om dit groote kwaad den kop in te drukken, wil een deel der bevolking niet in volkomen ver wildering vervallen. Het is een aloude waarheid dat al leen de vruchten van eerlijken arbeid deu mensch verheff n en gelukkig ma ken in den vollen zin des woords. Met het opdrijven van de prezen van tal van artikelen die zijn opge houden, ls 't evenzoo. Sn daarom sprak reeds de oud-Hol- land'sche wijsheid van „zoo gewonnen, zoo gsronnen". i Rijkdommen aan geld en goed, die zonder noemenswaardige inspanning' verkregen zijn, erger nogdie den bezit'er in den sohoot zijn gevallen, doordat hij ze, met oneerlijke pr&o- tijken op gemakkelijke wijze verdien de, bijna zonder uitzondering tot ze deloosheid en minderwaardigheid lei dei'. Yo'oral aan den smokkelhandel valt dit te bekennen. Ooder de smokke laars heeft men de pienteren, de lei ders van het bedrijf, die toch moreel al niet tot de élite behooren, grove winsten maken en omdat ze het noo- dige intellect en de r.oodige bescha ving missen, om hun verworven schat ten op behoorlijke wijze te besteden, hun toevlucht nemen tot walgelijke zwelg- en braspartijen. Men kan zul ke heerschappen en hun met weinig kieskeurigheid uitgezocht gezelschap in groote steden hun bacchanaliën zien aan richter. Deze smokkelaars, die bij de uit voering achter de schermen plegen te blijver), hebben hun legers handlan gers, die het zaakje voor hen op knappen. Mannen en vrouwen, jon gens en meisjes, kinderen zelf3. Daaronder bevindt zich een groot contingent, dat vóór dea oorlog met eerlijken arbeid den kost verdiende en nuttige, brave leden der maat schappij waren. De tijden z'jn zwaar, de winsten met den smokkelhandel zeer groot en, als men den weg weet, betrekkelijk gemakkelijk en zonder al te veel ge vaar te verkrijgen. Is het dus wonder dat honderden bezwijken voor de verleiding en op deze wijze een goed bestaan zoeken, waar gebrek lijden anders wellicht hun deel is? Zij sluipen bij nacht en ontij door de dichte bosschen en langs geheime paden om de smokkelwaar over de grens te brengen en verdienen daar mee handen vol geld. Ze letten na tuurlijk allem op de aanmerkelijke momentrele voordeelen en denken er in de verste verte niet aan dat dit alles slechts tfldelyk is Ze leven op 't oogenblik in luilek kerland en hun gedachten over de toekomst reikeaniet verder dan 't be kende andere tijden andere zorgen. Voor hen zal 't een ware ramp zijn als „de vrede losbreekt" want ze ra- kon" het gorogold ei systematisch werken o"lwöud Dat is juist het R uikende en hst grootste gevaar, dat dea bewoners der grensstreken en eok wel dieper net land ln bedreigt. Niets demoraliseert deu mensch meer dan gemis aan regelmatlgen arbeid en mets is junt gemakkelijker dan aan regelmatig werk te worden ontwend. Stiaks, wanneer de smok kelhandel niet meer loonend zal zijn, zal het hun, die uu 's nachts smok kelen en hun dagen in ledigheid eu ondeugd doorbrengen, uiters moeilijk, zoo niet ondoenlijk zijn, weer be hoorlijk aan hot werk te gaan. Van het nu zoo gemakkelijk ver diende geld leiden zy een leventje van plezier. Wanneer de vrede ge- teekend is, zal werken weer de hoofd factor van hun bestaan moeten vor men en genot slechts weinig hun de 1 kunnen zijn. Hoevelen zullen daartegen opgewas sen blijken Een zeer klein percen tage en het overige deel zal de rijen der maatschappeiyk ongewensohten der onsociale elementen, der mndadi- gors en paupers aanmerkelijk gaan vergroottn. Immers heeft de smok--"- k lhandel en wat daaraan verbonden is hun eergevoel afgestompt en hun begrippen voor eerlykhetd en recht schapmheid hopeloos vertroebeld. En dan is er nog een gevaar. Mannen en vrouwen, jongens ea meisjes trekken met elkai-der in de nachtelijke duisternis er op uit. Ze moeten soms in het donker uren wachton eer de smokkelwaar is aan gevoerd, en zei niet de Nederlandsche dichter eeuwen geleden reeds, dat het duister „deksel ls van alle goor" Ook over de zedoiyke verwil lering, die hiervan net gevolg is, verkamen we verbijsterende dingen. Ons dunkt, bier ligt een schoons taak voor de geestelijkheid van alle religies. De regeering moet doen wat maar oenigszina in haar vermogen 13 om het kwaad te beteugelen, maar zjj, die charge d'ames hebben, de geestelijken, kuunon zoo veel doen, om bij deze bestrijding krachtig be hulpzaam te zyn. Laten zy van den kansel en bij het huisbezoek, by hun godsdienstonder wijs eu in particuliere gesprekken altijd wyzen op de zedelijke gevaren van de smokkelarij, op het dreigende, dat brave, eerlijke menschen moreel onherroepelijk te gronde gaan en de j8ugd, de hope der toekomst, voor het leven bedorven kan worden. We weten wel, dat het in vele streken vao ons land helaas zoover gekomen is, dat zy die tegen de smok kelary hun stem verheffen, niet wor den gehoord en met wantrouwen be jegend, maar dit mag geen welden kende. althans geen geestelijke af hou den van den plicht tegeo de moreele verwildering te getuigen Daar zyn beste vermogen. En in die zorg dienen vooral ook betrokken te worden onze kommiezen en soldaten op de grens. De smokkelaars trachten hen niet alleen in de verleiding te brenden met geld, maa<- se hebben ook listige handlangsters, die met hare verlei dingskunsten een bron van zedelyk kwaad en verval vormen. Er wordt een krachtige beweging op touw gezet om de periodieke ver kiezingen voor leden der Tweede Ka mer zonder stryd te laten afloopen. Men grondt dit op de omstandig heid dat de herbenoemde Kamer toch weer spoedig moet worden ontbonden ns de eind-aanneming der Grondwets herziening. De hoeren willen dus buu eigen werk nazien en hun eig6n controleurs zyn. De zonderlinge wyze waarop onder wijs en kiesrecht tegen elkaar uitge wisseld zijn, daargelaten, vormt het nieuwe systeem der eigen pensionnee- ring een zeer belangryk punt. De ou de staatsman mr van Houten kapit telt daarover de kamerleden op een lang niet malsche wyze Hy noemt het een pynlyke verras sing voor ieder die ons land van cor ruptie wenscht vry te houden, dat er, baa3t zonder dat er een woord over gerept werd, een terugwerking van de bepaling omtrent het pensioen aan toegevoed werd, die aan het lot stand komen der Grondwetsherziening voor de daartoe medewerkende leden een aanzienlijk onrechtmatig voordeel ten koste der schatkist verzekert. Het is pynlijk gebleven ook by de tweede lezing toen er geen mouw aau gepast is om op dezen misslag teiug te komen. Eo dat alles wordt bedisseld met de partyleiders en door dezen in hun organen aan het volk als poli iek noodzakelijk voorgesteld in een tyd, waarin hoofd en hart vol zyn van den gruweiyksten ootlog die ooit gewoed heeft en terwyi de gevaren en bezwa ren daarvan ook ons land en volk op allerlei wyzen dreigen en drukken waariu de Eogelsohe blokkade, de mo bilisatie en de wilde maatregelen van het laudbouwdepartement het gehtelo economische leven onderst-boven zet ten waarby de staatsschuld bij bon derden en horderden millioenen ver meerderd wordt en een werkeiyk slui tend budget van gewone inkomsten en uitgaven voor jaren tot de vrome wenschen behoort. Op treffende wijze zyn de bezwaren uitgedrukt die de meerderheid van or.s volk tegen deze Tweede Kamer heelt en wat volk en vertegenwoordiging van elkander vervreemdt. Hét is thans reeds te voorzien, dat de broodrantsoeneering en het brood kaartensysteem, zoowel by het pu bliek als by de bakkers tot ernstige moeilijkheden en onaangenaamheden aanleiding zullen geven. Wie zieh een oogenblik indenkt wat het beteekent, dat alleen de Amsterdamsche bakkers per maand samm ongeveer 80 mnlioen bonne tjes hebben op te plakken krygt men een flauw begrip van deu admini- stratifiven omslag aan het sy3teem v rbouden en welke lasten het zoo wel voor producenten als consumsn- teu met zich brengt. De bakker?, door geheel bet land hebben bovendien nog uiting gegeven aan zioveel grieven en bezwaren van practischeo aard, dat niemand mot. enthousiasme den fatalon datum van 5 Februari begroeten zal. Hot Noderlacdiche volk, ïydzaam en gedwee, verkeert, nu Benige weken ons nog van de toopassing scheiden, nog zoo eenigozins in het stadium, dat er 0V8I de broodkaarten grappSu worden gemaakt, maar straks, als de werkeiykhoid komt, zal het klachten regenen en groote ontevredenheid al gemeen worden. Nu moet men op den voorgrond stellen dat men den toestand te aan vaarden heeft, afgescheiden vao de oorzaken in de meelschaarschte die een onomstootelijk feit is en waar tegen raotsoeneering de c-eoige uitweg is. Het is er iu ons land zóo mede gesteld, dat alleen een zuinig en ge controleerd gebruik voorkomen kan, dat we op een gegeven oogenblik ab soluut zonder moei zouden zitten. Men zal de raoeilykheden en lasten met wijsgeerige berusting moeten dragen, omdat bot niet anders kan. Alles wijst er op, en daar is trou wens by voorbaat door de regeering zelf al op gewezen dat het met de voedselvoorziening nog mooiiyker en bezwaarlijker zl gaao Krachtige ingrijpende maatregelen zullen onge- twyfeld noodig zijn. Het broodkaar ten systeem geeft reeds een proef je van heigeen noodig is aan organisa- tio talent, aan kennis en doortastend heid om de voedselvoorziening in goe de banen te bonden. Er wordt in de broodkaart-formu lieren gevraagd het aantal leden van het gezin boven 1 jaai. laar is bjj aang.-teekend, dat alleen dienstperso neel, dat nacbtverblyf heeft in de woning van het hoofd vao het gezin, wordt beschouwd als lid vao het ge zin. Ea nademaal uitdrukkeiyk wordt gewaarschuwd, dat ODjuiste opgaven strafbaar zijn, zullen de gezinshoofden zich wel haasten te handelen over eenkomstig de aanwijzing. Trouwens zjj zullen het met by- zonder genoegen doen. Strafrechter- lyke sanctie was voor deze bepaling heusch niet noodig. Immers ze komt voor degenen onder hen, die er een dagmeisje op na houden op een mooi voordeeltje uit. De minister wil die soort gedien stigen blijkbaar op een houtje laten byteu. Mogeiyk kunnen ze ook een kuchje en een hufcpoije van hun ei gen thuis meesjouwenze krijgen immers daar een kaart Dat, is voor het gezinshoofd hetzelfde. Ook of de dienstbode baar kaart medebrengt, Hy Blaat er een slaatje uit. Of de bedrijvige meisjes er ook zoo mee in hun schik zullen zyn, betwy- feit men echter voorhands. Zoo ja, dan zal het instituut der dagmeisjes

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1