Binnenland. (Gemengd. De uithongerings-politiek tegen Buitsohland en de in Engelands be lang uitgeoefende druk op de neu tralen, is niet minder in feilen strijd met de regelds van het volkenrecht als met de wetten der menseheiykheid. Het ls eveneens in stryd met let volkenrecht, en onvereenigbaar met de grondstellingen der beschaving, kleurlingen te gebruiken voor den stryd in Europa, den oorlog naar Af rika over te brengen met verbreking van de beetaande verdragen, waar door het aanzien van het blanke ras in dit werelddeel ondermijnd wordt en de gevangenen onmenschelljk te behandelen, 't geen vooral al Afrika en Rusland geschiedt, is. Net wegvoeren der burgerlijke be volking uit Oost-Biuisen, EIzsb Lo tharingen, Galicie en de Boekowina leveren bewijzen van de achting, die die de vijand het recht en de be schaving toedraagt. Aan het slot van hun nota van den 80on Dec. wijzen de tegenstan ders op de bijzondere positie van Belgis. De keizerlijke regeering kan niet erkennen, dat de Belgische re geering de verplichtingen steeds heeft nagekomen, die haar de neutraliteit had opgelegd. Reeds vdór den oorlog heeft Belgis, onden den invoed van Engeland, in militair opzicht by Engeland en Frankrijk steun gezooht en daardoor zelf de verdragen geschonden, dit zijn onafhankelijkheid en neutraliteit zou den waarborgen. De keizerlijke regeering heeft de Belgische regeerlDg tweemaal ver klaard, dat zy niet als vijand naar Belgis kwam en haar verzocht het land de verschrikkingen van den oor log te besparen. Voor dit geval heeft zij aangebo den den staat van bezit en de onaf hankelijkheid van bet koninkrijk in haar vollen omvang te waarborgen en alle schade te vergoeden, die door het doortrekken der Duitsche troepen zou ontstaan. Het is bekend, dat de Ksninkiyke regeering van Groot BrittanniS in 1887 besloten was, zich op deze voor waarden tegen de toepassing van het doortochtsreoht door Belgis niet te verzetten. De Belgische regeering heeft bet herhaalde aanbod der'keizerlijke re geering geweigerd. Op haar en op die mogendheden, die haar tot deze houding verleidden, valt de verantwoordelijkheid voor het lot, dat Belgis getroffen heeft. De beschuldigingen, geuit tegen de Duitsche wijze van oorlogvoering in BelgiS en de maatregelen, alleen ge nomen in het belang vau de militaire veiligheid, heeft de keizerlijke regee ring herhaaldelijk ale onwaar van de hand gewezen. Zt) protesteert opnieuw met nadruk tegen dezen laster. Duitschland en zijn bondgenooten hebben een eerlijko poging gedaan, om den oorlog te doen eindigen en een weg tot onderhandeling te openen. De keizerlijke rsjeering constateert., dat het uitsluitend van de' berlissing van baar tegenstanders afhing of de weg tot den vrede betreden zou wor den, al of niet. De vijandelijke regeeringen hebben geweigerd dez; n weg op te gaan op haar valt de volle verantwoordelijk voor de voorzetting van het bloed vergieten. De vier verbonden mogendheden zullen den etiijd in kalm vertrouwen op hun goed reobt verder voeren,tot •oh vrede bevochten is, die haar eigen volkeren en het bestaan en de vrijheid van ontwikkeling waarborgt en alle staten van het Europeer che vasteland de weldaden doet deelach tig worden van wederzijdsche waar deering en rechtsgelijkheid om ge meenschappelijk te arbeiden aan de oplossing van de groote cult uui vraag ■tukken. Door den minister van Landbouw, Nijverheid en Hande! is de volgende circulaire tot de gemeentebesturen bericht - lo. de hoeveelheid rogge of tarwe welke ter beschikking kan worden gelaten, wordt per jaar vastgesteld op H/a H L. per persoon ouder dat I jaar. 2o. loonbakken zoowel van rogge- als van tarwebrood is geoorloofd. De in vorenbedoelde beschikking gestelde hoeveelheid vae n/2 H L., ptr jaar komt ongeveer overeen met een broodrantsom van 2,8 KG. per week Waar bij de lnworkingt'eding der brooddistributieresreling o- gavesr de helft van dit oogstjaar zal zijn verloopen zullen derhalve een tarwe en roggeverbouwer aan wien voor hem en zijn gezin tarwe of rogge werd golaten, geacht moeten worden in het bezit te zijn van 3/4 H L. grondstof per lid van dat gezin, met welke hoe veelheid dat gezin in eigen broodbe hoefte kan voorzien »ot zoodanig rantsoen, als den Nederlanders toe gestaan kan worden. Wenschen de betrokkenen een brood kaart te ontvangen, dan zal aan hem daartoe strekkend verzoek wèl kun nen worden voldaan, mits verzoeker voor elke aan hem, of aan een der leden van z(j" gezin uit te reiken kaart, alsnog drie vierde H.L. rogge of tarwe inlevert. De bestaande voorschriften zijn in dier veege gewijzigd, dat na de in werkingtreding der brooddistributie regeling niet alleen bet loonbaakken van roggemaar ook het loonbakken van tarwebrood geoorloofd zal zijn. Sreskens, 16 Januari 1917. Zaterdagmorgen vroeg kondigde de torenklok een alarm aan. Er was brand. En een felle uit slaande brand, die een machtig voed sel had in het pas bewerkte vlas der fabiiek van den heer T Tol. M"j stueus sloegen de vlammen hemelhoog uit de groote fabieksebuur op en het leek een onbegonnen werk met -een kleine brandspuit, die lang niet intact bleek, de geweldige vuur tongen te beteugelen. Met inspanning van alle beschik bare krachten, ook die der soldaten, was dat niet te bereiken. Daarom meende mee hulp te moe ten vragen aan Schoondyke en Groede, waardoor het langzamerhand mogelijk bleek de belendende perceelen te be houden, nadat te voren reeds een groote geheel met bewerkt vlas ge vulde schuur was leeg gehaald. -Een zestiental jonge paarden gereed ter aflevering, kw men mede in de vlammen, of eigenlijk in de verstik kende rook om. De materiëele sohade is zeer groot, in aanmerking gonom-n de belangrij ke partij vlas mat zijn hooge prjjz-n, de dure machineriêen en wat al niet meer. We zullen ons aan geen voorspei ling wagen over den' omvang van het verlies, daar de verschillende geruch ten hieromtrent belangrijk ve schillen. De zestig werklieden zullen a n het werk gehouden worden en ge tracht zal worden zoo spoedig moge lijk het bedrijf weer in gang te bren gen. De heer P. F. de Mllliano tijde lijk ambtenaar ter secretarie te Sluis is benoemd tot definitief ambtenaar te Steenbergen. Te Cadzand zijn vier Russen en twee Duitschers over de grens ge komen. De Russen zjjn naar Rotterdam overgebracht en de Dnitsohera, blijk baar misleid door den mist, kozen, tnsschen teruggaan naar Belgis of interneeren, het eerste. In de openstelling van het hulp kantoor der posterijen te Cadzand is eene wijziging gekomen. Het zal Voortaan op werkdagen geopend zijn dos voorm van 8—9 en van 10—12 en des nam van 4 80—6.80. De burgemeester van Sluis heeft een rchrijven ontvangen dat de toe voer van gas uit Brussel voor de verlichting zal moeten stop gezet worden wegens sohaaischheid aan steenkolen, waarvan een week te vo ren definitief mededeeling zal worden gedaan. De mailboot Koningin Regentes is Zondagavond half 7 te Vlissingen aangekomen met 28 passagiers en 200 zakken mail De boot was op de Theems twee uur opgehouden in verband met mij nenvegen door da Engelscbe marine. Bij den Noordbinder werden twee mijnen gepasseerd, een op slechts 60 meter van de boot. Zondagmiddag ongeveer 4 u 16 min. is ongeveer 1 zeemill binnen de Nederlandsche territoriale wateren aangetroffen een Dultrche duikboot, die door den sedert verscheidene uren heerschenden zwaren mist en vloed, uit haar koers was geraakt. Door het vaartuig van den onder- zoekiDgs dienst is de duikboot bevo len te ankeren, iD afwachting van de beslisting der regeering. De regeericg heeft nadat de duikbootcommandant de schriftelijke verklaring heeft afgelegd, dat hij den genoemden dag niet in aanraking met vijandelijke strijdkrachten is ge weest, en dat derhalve de aanwezig heid binnen de territoriale wateren niet het gevolg was van een achter volging door vijandelijke strijdkrach ten aan de duikboot vrijheid ge geven, weer naar zee te vertrekken en zulks op grond van de overweging, dat de gesteldheid der zee, met name mist, de oorzaak is geweest van de onbewuste binnenkomst in Nedor- landsch rechtsgebied. Zaterdagmiddag ongeveer half zes werden e -n achttal koeien, ko mende van Middelburg en bestemd voor de militairen te Vlissingen, tus- schen den spoordijk en het kanaal gedreven. Even vóór den Abeele schrokken de beesten van de fluit van een pas- seerende boot, zetten het op een loo- pen ovr den dijk en renden den Bpoorweg op, toen juist een sneltrein passeerde. Twee koeien werden vermorz-dd. De stukken werden honderden metera van elkaar langs de spoorbaan ge vonden. De trein stopte ongeveer 20 minuten om het vleesch zoover op te ruimen, dat andere treinen hier geen hinder meer van zouden hebben De machine was weinig bescha digd De stukken van de twee koeien werden gevonden tusschen Abeele en Souburg, terwijl men later tusschen Abeele en Middelburg nog 8 koeien dood vond. Het is mogelijk dat deze laatste drie door den volgtrein zijn overre den. Aan de machine van dezèn trein was ook ts zien, dat zq met dieren in aanraking was geweest. Geduren de den nacht is al het vleesch met 2 ellewagens en met een lorrie der Staatsspoor naar de exportstlagery te Vlissingen vervoerd. De Haagsche Crt, meldt, dat de vorige week te Voorburg een 9-jarlg dochtertje van mr F. zoek was. Het levenslustige meisje moest nog al eens in school blijven en kwam dan later thuis. Daarom werd zy niet terstond vermist. Toen zy echter niet kwam opda gen, werd eerst de vaart afgedregd, maar toen werden politiehonden te werk gesteld. Deze liepen naar Rys- wyk en bleven daar by een woon wagen van Zigeuners staan. Hier werd het meisje werkeiyk aangetroffen. Donderdagavond ls te Nieuw Weerdingen, na een kort gevecht de arbeider Neef door den postbode S. doodgestoken. Tusschen beide buren bostond reeds lang een veete over een wontngkwea- tie: Neef bad zich dikwyis uitgelaten, dat hij S wel eens te pakken zou krygen. De vader van Neef had den post bode gewaarschuwd. Deze had op aanraden van de po litie een geladen geweer thuis klaar staan. Donderdagavond ongeveer 8 uur is het na lang tergen van Neef tot een treffen gekomen. S. fietste naar huis, toen Neef hem met geopend ma» te iyf wilde. S. sprong van de flets en greep zyn aanvaller beet, toen voerden beide jonge mannen op den eenzamen maan- belichten landweg een korte, doch hevige worsteling op leven of dood. S, zelf or gewapend, wist Neef zyn mes te ontruxen. Neef, woedend, viel weer aan. S. keerde het mes tegen zyn eigenaar en stak hem in den hals. De linker-slagader was geheel door gesneden. De getroffene stortte neer en terwyi het uit de groote hals- wonde stroomsnde bloed de sneeuw roodklfcurde, stond radeloos over zyn daad de postbode by zyn aanvaller. Een in alleryl ontboden geneesheer kwam door den langen afstand niet vroeg genoeg ter plaatse, om Neef te redden. Een half uur na het gevecht overleed Neef döor bloedverlies. De 32 jarige S., die als oppassend man bekend staat, werd Vrydagmor- geu van zyn bed gelicht en voor de politie geleid Hy zeide alleen uit zelfverdediging gehandeld te hebben. Er ls in Den Haag nu vry al- gemeeu zeepgebrek. De winkeliers weigeren gewoon de groene (gele) zeep, die zy voorradig hebben, te verkoopen. Zy kunnen dat niet anders doen, dan met groot verlies, want de maxi mum prys bfy'ft V6r benedon hun eigen inkoopprys. Zy bewaren dus de zeep, die zy nog in voorraad hebben, te later, en wachten tot de regeeringszeep zal komen. Ondertusschen trachten zy aan het publiek- andere soorten te verkoopen, die zy veelal zelf maken. Zondagmiddag is op een stuk bouwland in den omtrek van Har- derwyk na lang zoeken het ïykje ge vonden van het 6 jarig dochtertje van den arbeider Van de Velde. Het kind was Zaterdagmiddag door een Belgischen korporaal, die dikwyis in-hui3 vertoefde, meegenomen. Deze, de vermoedeiyke dader, werd Zondagmorgen in een deuueubosehje aangetroffen. Nader wordt nog omtrent dit gru- weiyk misdryf gemeld, dat de aange houden Belgische korporaal eerst alles ontkende, doch later viel hy door de mand eD legde hy een volle dige bekentenis af. Hy beweerde m beschonken toe stand te zyn geweest en niet gewe ten te hebben wat by deed. Donderdagnacht omstreeks half een is tengevolge van kortsluiting een groote uitslaande brand ontstaan in de universiteits bibliotheek te Gro ningen, tydeiyk ondergebracht in het oude postkantoor aldaar. De bovenste verdiepiDg, waarin geboigen verschillende jaargangen Staatscourant, disertatia en staatspa pieren is uitgebrand en vernield, ter- wyi een aanzienlijke boeveelheid bui- tenlandsche geschriften en periodieken aanzienlyke waterschade bekwamen. De catalogus en portretten van hoogleeraren alsmede een groote voorraad boeken zijn gered. De duurste wetenschappeiyke wer ken werden gelukkig in de kelders van het academie gebouw bewaard. De brand is ontdekt door den com mandant van de brandweer, den heer M. Welter. De brandweer was den brand in minder dan geen tyd met twee stralen op de waterleiding meester.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2