Binnenland. Gemengd. En nu wordt vaak beweerd, dat het voor de kinderen zoo gezond is, die landarbeid. Ik heb tegenovergestelde ervaringen bjj m|jn schoolbezoek opgedaan. Ik herinner me nog, hoe ik pas uit Rotterdam uit mijn school met wel verzorgde kinderen, op een vroegen tocht naar Noord-Beveland, in den regen en schuilende onder een boom, een jongentje van 10 11 jaar zag verkleumen in zijn functie van koe wachter. Ik kon de schreiende ge dachte niet van me afzetten als dat nu eens mijn eigen jongen was, hoe zou ik daarover denken en wat zou ik voelen? En dan, dat werken in die natte klei, kruipende over den grond bi] het aardappelen rooien, bij het peeën bot ten, gedurende dien langen werkdag. Neen, het buiten leven, in vrijheid, in onbezorgdheid, gedurende dien lan gen werkdag. Neen, het buiten leven, in vrijheid, in onbezorgdheid, gedurende een Zo- mervacantie dat is wat het kinder- liehaam gezond en sterk maakt. Maar dat gedwongen, zonder werk- vreugde, zonder genot in de resulta ten van het werk, veel te lang ach tereen mede werken op het veld, van 10, 11 of 12-jarigen is voor het kind fataal. De onderwijzer» klagen over suffe righeid, over overmoeidheid bi) die winterklanten. En geen. wonder. Land arbeid is zwaar en berekend voor vol wassenen, niet voor kinderen. Wie zet z'n veulens voor den ploeg Maar nog erger, de jeugdperiode in bet leven gaat heen zonder de onbe zorgdheid, en dat doet schade aan het geheele volgende leven Een sshooljongen, die zoo'n tijd op het land gewerkt heeft, voelt zich, bij terugkomst, niet meer thuis op school vindt die schooldicipline vervelend en die herseninspanning veel te lastig. Hij heeft den waren lust in het leeren verloren. En met een veel te klein minimum van kennis gaat hij het leven in, van verdere ontwikkeling is in de mees te gevallen geen sprake meer, het herhalings-onderwijs wordt versmaad, voor het vakonderwijs is hy niet ge noeg onderlegd O, als onze arbeidende stand het ware inzicht in deze dingen had, hoe zou het alles in het werk ste'len om de kinderen voor deze schade te vrij waren. Men spreekt van sociale beweegre denen. Ik geloof het graag, vaak kan men de kleine verdiensten niet missen. Maar moet daaraan het kind opge offerd worden moet hem dat zijn heele leven drukken, zonder dat hy één middel van verweer heeft? Als de ouders het maar goed wis ten, ze zouden wel middelen vinden om het euvel te bestrijden en liever zelf een paar jaar langer zwoegen en ontberingen lijden, om hun kinderen niet het zoo broodnoodige onderwijs te onthouden. 't is mijns inziens, eensdeels een gevolg van het gebrekkig inzicht in de waarde van goed onderwijs en an derdeels van de gebrekkige vakorga nisatie van de landarbeiders, dat dit kwaad nog zoo voortwoekert Een ontwikkelde landarbeiderstand zou dien kinderarbeid best kunnen missen, en aan die kinderexploitatie zou gauw een eind gemaakt worden. Laat Zeeland, dat met een zwarte kool staat aangeschreven in de stati stieken van het leerplichtverzuim, toch eindelijk eens ontwaken. Breskens, 21 September 1915. Ingevolge de weduwenwet voor de rijksambtenaren is aan C. Coulon, weduwe M. Asard alhier, licbtwachter by de verlichting op de Westerschei de, aan de Nieuwe Sluis, een pensioen verleend van ƒ810. Zaterdag is de heer B. J. C Trunz van Vlissingen de Schelde over gezwommen en bereikte, in weerwil van den sterken stroom, in 1 uur en 56 minuten het strand alhier. Bij het gehouden examen voor het politie-diploma zijn o. m. geslaagd de heeren M. Verbrugge te Sluis en I. Leenhouts te Aardenburg. Onder leiding van jhr. mr. E. A. O. de Casembroot,gewestelijk com-, missaris van het Ned. Roods Kruis, had Vrijdagavond te Schoond|jke eene vergadering plaats van eenige afge vaardigden der Groene Kruisvereni gingen te Breskens, Schoondijke en IJzendyke, ter installeering van een Roode Kruis-comité voor de drie ge noemde gemeenten. De in het midden gelegen gemeen te Schoondijke werd aangewezen als zetel van het comité. Als bestuursleden werden benoemd de heeren I. Scheltus te Schoondijke tot voorzitter, J. A. -Bosdijk eveneens te Schoondijke tot secretaris en C. Die- leman te Breskens tot penningmees ter voorts de dames Van Zuijen Roggeband te Breskens, de Meijer te Schoondijke en NeetesonHaartsen te IJzondijke; benevens de heeren E. de Thouars te Breskens, J. A. Neeteson en C. L. Haverbeeke te IJzendiJke. Het Ned. Roode Kruis, waarvan dit comité eene afdeeling is, tracht dit doel te bereiken in tjjd van vrede, door het houden van bijeenkomsten het bestudeeren van de behoeften van don geneeskun digen dienst bi) leger en vloot, en van de verbeteringen in de middelen van vervoer en verpleging van gewonden en zieken het aanwerven en onderrichten van mannelijke en vrouwelijke personen, geschikt en bereid om in tijd van oorlog persoonlijke diensten ten be hoeve van gewonde en zieke krijgs lieden te verleenen het bijeenbrengen van vervoer- en verplegingsmiddelen, kleederen, onder goed, linnengoed enz., en het zich verzekeren van de beschikking, in oorlogstijd, over lokalen ter verple ging van gewonde en zieke krijgslieden; het verzamelen van gelden ter be strijding van de uitgaven die voor een en ander noodzakelijk zijn het verrichten van zoodanig maat schappelijk werk, dat de belangstel ling der bevolking in zijn streven levendig gehouden en zijn bloei be vorderd worde zich in betrekking te stellen met vereenigingen en instellingen, die esn overeenkomstig doel beoogen, of tot de vervulling van de aanvaarde taak kunnen medewerken. En in tjjd van oorlog door het zenden van personeel en mate rieel tot verpleging of vervoer van gewonden en zieken naar hetoorlogs- tooneel, of waar dit noodig wordt ge acht, naai de aanwijzingen van het Hoofdcomité het inrichten van gebouwen of lo kaliteiten ter verplegipg van gewonde en zieke krijgslieden en het voorzien in hetgeen voor die verpleging noodg is; het verleenen van andere hulp, door de omstandigheden gevorderd, voor zoover het Comité daartoe in staat is'; het voorzien in middelen tot dek king van de alsdan noodige uitgaven. De ons verstrekte mededeeling dat het vervoer per stoomtram naar de tijdelijke Belgische school te Oost burg kosteloos geschiedt, eischt in zooverre eene nadere toelichting dat dit wel vrachtvrij genoten wordt door de betrokkenen, doch overigens wordt bekostigd door een algemeen comité. Zondagmorgen is aan den elec- trischen draad onder de gemeente Clinge weder een lijk gevonden, ge heel in elkaar gekronkeld. Het is herkend als dat van een 45 jarig landbouwer, wonende op bet Belgische gedeelte van Clinge. Hij schijnt een baaltje meel te heb ben willen overbrengen. Na een reeks van zeer slechte jaren van mosselzaadval, moeten dit jaar in de Wester-Schelde banken ontdekt zij n met groote hoeveelheden rijp zaad, dat vroeger nooit tot ont wikkeling kwam. Op last der Engelsche admirali teit is de vaart op de Theems gestaakt voor een of meer dagen. De maildienst Zeeland is stop ge zet. De „Mecklenburg", die 112 passa giers had ingenomen, is Zondagmor gen niet vertrokken. Ook is bericht vangen dat de „Prinses Juliana", die Zondag te Vlissingen moest komen, niet van Tilbury Docks is afgeva ren. De dienst op de Maatschappij Zee land wordt heden weder in de beide richtingen hervat- School- en kerknieuws. Mej. C. J. Vader, onderwijzeres aan de school met den bijbel te Schoon dijke is benoemd tot volontaire aan eene zoodanige school te Vlissingen in de Kasteelstraat. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep Daar Anloo (Dr.) door ds W. A. Noest te Hoofdplaat. SPOllT. Wedvlucht Deventer 19 Sept. Duiven gelost om 8 uur, met Noord oostenwind. In het geheel werden 6500 duiven gelost. Breskens. Jonge duivenle en 4e prijs J. van de Velde, 2e en 6e J. Schjjve, 8e H. Brakman. le en 2e overdulf J. Plejjte Oude duivenle en 2e prijs H. Brakman, 8e, 5e en 6e J. Schjjve, 4e A. Vermeulen, 7e M. van den Bioec- ke, 8e J. van de Velde. le overduif J. van de Luijster, 2e A. van Oijs. De eerste duif arriveerde om 10 60, de laatste 11.14. Cadzand. le prijs A Ceulemans, 2e, 8e en 6e B. P. de Ridder, 4e W. Brevet, 6e Brevet en Vasseur. De eerste duif arriveerde te 11.03 08, de laatste 11.17.15. Groede. le en 2e prijs E. de Martelaere, 8e, 4e, 5e, 8e, 9e en 10e M. Elfrink, 6e en 7e L. de Meester. le overduif L. de Meester, 2e M. Elfrink. De eerste duif arriveerde te 10.66, de laatste te 11.26. Oostburg. le, 2e en 6e prijs J. Aers, 8e Iz de Hullu, 4e en 5e C. Schijve. le en 2e overduif J. Aers. De eerste duif arriveerde 10.55.10. Zuidzande. Jonge duivenle en 8e prijs A. I. Risseeuw, 2e P. J. Bril, 4e en 8e P. Hubregtse, 5e en 7e Iz. A. Schipper», 6e A. C. le Grand. Overduif I. A. Schippers. Oude duivenle prijs P. Willems, 2e Iz. A. Schippers. Overduif Th. van de Vijver. Nadat Donderdag door een juf frouw aangifte was gedaan, dat haar op het terrein vaD het Stadion te Amsterdam een portemonnaie met eenig geld uit haar taschje was ont stolen, vermoedelijk door een 4-tal kindereD, zjjn door een brigadier van politie op dat terrein 4 kinderen aan gehouden, respectievelijk 18, 10, 7 en 6 jaar oud, als verdacht zich aan de zen diefstal te hebben schuldig ge maakt. Het meisje van 10 jaar was in het bezit van de gestolen portemonnaie, doch het geld was daaruit verdwenen. Zij deelde mede, dat het meisje va" 13 jaar de bewuste portemonnaie jet taschje te hebben ontvreemd. Tevens was dit kind nog in het bezit van een koralen beursje, een tweede portemonnaie en eenige snuis terijen, terwijl de drie andere kinde ren eveneens [verschillende snuiste rijen en chocolade by zich badden. Door een agent van politie werd aan den ingang van de lokaliteit, al waar de politie op het Stadionterrein is ondergebracht, kort nadat de kin deren dat lokaal waren binnengeleid, nog een zilveren beursje gevonden, waarin eenig geld, welk beursje door een bewoonster van den Heiligeweg als haar eigendom werd herkend. Het vermoeden bestaat, dat dit door een der kinderen is weggewor pen, alvorens de lokaliteit binnen te tredeD. Op de lijn van de IJselstoom- tram Den HaagVoorburg heeft Za terdag een ernstig ongeluk plaatsge had. Aan de Laan van Nieuw Oost-Indië, nabjj een bocht in de trambaan, reed n.l., door, dien de machinist van een van Den Haag naar Voorburg rijden de tram niet wachtte voor den Voor burg komende tram. De botsing was zeer hevig. Er zyn ongeveer 20 gewonden, waarvan enkelen vrjj ernstig. Vooral de machinist Planjje, van de uit Den Haag komende tram, is in zorgvollen toestand naar het St. Antoniusgasthuis te Voorburg ver voerd, evenals sommige andere ge wonden. Het vervoer van de gewonden ge schiedde met auto's en raderbaren. De materieele schade is vrij be langrijk. Een veehouder De V. teBurgu- merheide, meende, dat zijn vrouw het met hun kostganger hield. Dit gaf aanhoudend aanleiding tot ongenoegen in het gezin, zoodat de vrouw eindelijk echtgenoot en echte lijke woning verliet en met hare kin dei en bij familie te Bergum haar in trek nam. De V., zich door zijn kostganger bedreigd wanende, durfde zijn eigen erf en woning niet meer betreden en nam elders zijn intrek. Kostganger deed dito, zoodat huis, erf en vee od beheerd waren. Zoo duurde de toestand al eenige dagen, terwijl medelijdende buren het vee van het hoogstnoodige voorzagen. Dat dit zoo niet kon blyven, zag De V. ook in, waarom hij gisteren onder politietoezicht zijn erf weer be trad, zijn levende have, bestaande uit runderen, paarden en varkens,.verza melde en begeleid door politie, heen trok naar onbekende dreven. In Den Haag, in den omtrek der 's-GraveDzandelaan, heeft zich een geval voorgedaan van vermoedelijke vergiftiging, tengevolge van het eten van hamspek. Zondag hadden eenige personen, in verschillende familiën, daarvan ge bruikt en 's avonds deden zich de verschijnselen voor. Gezinsleden, die er niet of zoo goed als niet van hadden gegeten, bleven vri). Men klaagde over loomheid in de beenen, enz., en deze werd gevolgd door hooge koortsen. Sterfgevallen hebben er niet plaats gehad, maar de patiënten moeten nog steeds onder behandeling blijven en sommigen mogen hun bed nog niet verlaten. Er waren ongeveer 20 zieken. Een der papiënten is een geDie sol daat te Utrecht, die bij zijn ouders op bezoek was, zich Zondagmiddag na het gebruik van het hamspek ook niet lekker gevoelde en maar tijdig naar zijn garnizoen vertrok. Ook hy werd ernstig ziek, maar is thans naar men hoopt buiten gevaar. Te Poortvliet is een 7jarrig knaapje uit een molen gevallen. Het jongetje kreeg een herschen- schudding' en overleed aan de gevol gen. Een 21jarige monteur te Krim pen aan de Lek, is bij het nazien van een graanelevator door het breken van een staaldraad onder dit toestel geraakt en verpletterd.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2