<EEEI> Binnenland. Rechtzaken. Gemengd» te kunnen geven aan den zoo sym pathieken wenach van wjjlen den heer Lippens Wij ontvingen gaarne geld of boe kon liever geld dan boeken, om over de keuze der boeken zelf. te kunnen beslissen, maar eenvoudige, goede, de gelijke lectuur (van Conscience, Smie- derB, Loveling, Cyriel Buyse, Jules Verne en dergelijke werd er gevraagd) zal ook zeer gewaardeerd worden. Elke bijdrage, hoe bescheiden ook, is welkom en zal te gelegener tijd in de couranten verantwoord worden. Het geld wordt gaarne ingewacht by de secretaresse-penningmeesteres- se Mej. J. P. van der Feende boe ken by Mr. P. Dieleman, Molstraat 20. De directeur-generaal der posteryen en telegrapbie maakt bekend, dat de ten behoeve van de militairen en van de hier te lande geïnterneerde bui- tenlandsche militairen verleende vrij stelling van briefport bij Kon. besluit met ingang van 20 dezer is ingetrok ken. Met ingang van dienzelfden datum is by datzelfde besluit (in het binnen- landsch verkeer), tot nadere beschik king, vrijstelling van port verleend voor ds verzending, door en aan onder de wapenen zynde militairen beneden den rang van officier, alsmede door en aan in Nederland geïnterneerde •v buitenlandsche militairen van a briefkaarten, met uitzondering van die, welke berichten omtrent han delszaken of bestellingen, of aanbie dingen van handels of fabrieksgoede- ren bevatten b. gedrukte stukken, welke ten minste éénmaal per maand verschy- nen, als courant of tydschrift, tot een gewicht van 100 gram. De portvry te verzenden stukken moeten, voor zooveel z{j afkomstig zyn van militairen, aan de adreszijde dragen het opschrift „Militair", ge waarmerkt door de handteekening van den afzender. Stukken, welke niet beantwoorden aan de hiervoren genoemde bepalin gen, worden met port belast. Door de directies der Neder- landsche spoorwegen is aan hun per soneel medegedeeld, dat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat personen op stations of in treinen zich aan spionnage schuldig maken, onder meer blpkendeuit het zich laten inlichten omtrent militaire werken of maatre gelen, het maken van schetsen of tee- keningen, het nemen van fotografieën, enz. Het personeel is opgedragen, hier op in 's lands belang by zonder te let ten en in voorkomende gevallen alle medewerking te verleenen voor de aanhouding van den overtreder. Wordt een feit van spionnage be merkt, zonder dat het mogelijk is een politie-beambte of militair hiervan getuige te doen zyn, dan kan het spoorwegpersoneel zelfstandig optre den en den overtreder overleveren aan de politie of militaire autoriteiten. By het eventueel aanhouden van personen, die van spionnage verdacht worden, kan de assistentie van mili tairen, indien deze aanwezig zyn, wor den ingeroepen. Naar aanleiding van klachten omtrent duf of bedorven regeerings- meel, verneemt de N. R. Crt. van bevoegde zyde het volgende Toen het regeerlngsbrood werd in gesteld, was de Nederlandsche tarwe enverkoopbaar, omdat deze bij voor keur wordt verkocht voor het bakken van kropbrood en ander bruinbrood en nu de regeering het meel voor het bruinbrood verstrekte, was die tarwe niet meer voor loonenden prijs te verkoopen. Toen heeft de minister van land- bouw, nyverheid en handel, op ver zoek van de houders, sommige par tyen van die tarwe aangekocht, En nu schynt er aan die tarwe wat lucht te wezen. Intusschen is de hoeveelheid van die tarwe, vergeleken met de andere hoeveelheden regeeringsmeel, buiten gewoon klein. Had de minister deze partyen niet aangekocht, dan was deze Nederland sche tarwe verloren gegaan. Breskens, 17 September 1916. Het was gisteren nog al een dag van onaangename verrassingen voor sommige passagiers, die nog rekenden op de vroegboot van zes uureven wel die konden wachten tot half ne gen, maar dat er geen avondboot van kwart over zes ging, kostte hun een nachtverblijf hier. Onder leiding van een Belgisch onderwijzer is te Oostburg een school geopend voor Belgische kinderen. Zy die buiten Oostburg vertoeven maken gebruik van de tram, die door de directie welwillend kosteloos wordt afgestaan. Aan de kinderen wordt tusschen de schooltyden gratis een kop koffie of een glas melk verstrekt. De Dajaarszitting der Staten der provincie Zeeland zal worden ge opend Dinsdagavond 8 uur. De heer Jac. Welleman, burge meester van Krabbendyke en voor zitter van de afdeeling Kruiningen der Zeeuwsche Landbouw-maatschap- py, heeft een voorstel aanhangin ge maakt om aan den minister van landbouw, nyverheid en handel te verzoeken, een gedeelte van den aard appeloogst te reserveeren voor bin- nenlandsch gebruik en voor het ove rige gedeelte vryen handel en uit voer toe te staan. De gelegenheid tot inwisseling van de ronde nickelen 5-cents stuk ken is opengesteld tot 1 Juli 1910. School- en kerknieuws. Geslaagd voor de hoofdacte de heer A. Wygand te Oostburg. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Oostburg ds H. Sterringa te Lobith. Arrondissements-Rechtb. Middelburg. Zitting van 17 Sept. Veroordeeld wegens diefstal en vernieling: A. D., 88j., huisvrouw van I. W. te Sluis, tot ƒ16 of 16 d. hecht. eenvoudige beleedigingM. C. H., 41 j., te Breskens, tot ƒ5 of 6 d. h. Te 's Gravenhage is een agent van politie geschorst, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan dief stal van geld ten nadeele van een be woner van de Kockstraat. Deze bewoner een houder van een waterstokery die de gewoonte heeft den wijkagenten 's morgens vroeg een kop thee te verstrekken en die dan onderwyl in goed vertrou wen dat hy gerust zich even kan verwyderen, in de buurt ging „por ren", miste in den laatsten tyd eeni- ge malen geld. Hy kwam Dinsdagavond op de ge dachte geld eenige kwartjes en dub beltjes te merken en deed dit in een poitemonnaie, welke hy op den schoorsteenmantel legde. Woensdagmorgen kwam er weer een wykagent een kop thee drinken en terwyi deze politiebeambte zich alleen in de waterstokerij bevond, ging de porder als naar gewoonte uit wek ken. Teruggekomen bemerkte hy, dat 't geld uit de portemonnaie verdwenen was. De man deed aangifte van een en ander by het politiebureau, alwaar kon worden nagegaan wie de wyk agent was, die zich dien morgen in de waterstokerij had bevonden. Bij onderzoek werd die politieagent inderdaad in het" bezit gevonden van het gemerkte geld. De verdachte bekende. Proces-verbaal is opgemaakt en in afwachting van verder te nemen maatregelen, is hy gesohorat geworden. Gisterenmorgen zyn op het hoofdpostkantoor te Any>terdam door de recherche twee als heer gekleede personen gearresteerd, die wederrech telijk aangeteekende stukken in ont vangst namen. De hoofdschuldige is recidivist, en heeft zich ongeveer 5 jaar geleden te Rotterdam aan dezelfde praktyken schuldig gemaakt, tot hy Detrapt werd en zyn straf onderging. Niet lang geleden was hij op vrye voeten gekomen en had zich te Am sterdam gevestigd, om daar met een medepliehtige zijn praktyken te her vatten. Door het ledigen of openbreken van brievenbussen bij particulieren wist het tweetal zich de kennisge vingen toe. te eigenen, die zij dan door het plaatsen van een valsche handteekening in ontvangBt namen. De recherche, die hen op het spoor was gekomen, hield hen reeds eeni- gen tyd in het oog. Eergister word den geheelen dag op het postkautoor hun komst afge wacht, zonder dat zy kwamen opda gen. Toen zy gisterenmorgen echter ver schenen om weer een aangeteekend stuk af te halen, kon zy op heeter- daad worden betrapt op het oogen- blik, dat de handteekening geplaatst werd. De beide gearresteerden heeten K. en U. K- was de persoon, die het s jeteekende stuk gistermorgen ter vangst aanbood, terwyl U. zyn medeplichtige was, die het stuk uit de brievenbus van een firma op het Singel had ontvreemd. De beide personen hebben zich in den laatsten tyd verscheidene aange teekende stukken toegeëigend, waar van aangifte by de politie gedaan werd. Te' Groningen zyn eergisteren na een bruiloftsmaal ongeveer 40 perso nen ernstig ongesteld geworden, ver- moedeiyk door het gebruik van ver giftigde spyzen. Behalve uit de familie van het bruidspaar bestonden de gasten uit het geheele personeel van den yzer- handelaar, die de bruidegom was. Na den maaltyd werden allen on gesteld, terwyl ook vergiftigingsver schijnselen zich voordeden by twee meisjes en een kelner uit het restau rant, die de gasten bediend hadden. De resten van de spyzen en dran ken zijn naar Utrecht gezonden om in het scheikundig laboratorium on derzocht te worden. Men vermoedt dat de ongesteldheid is veroorzaakt door de vleeschspijzen, die uit Rotterdam afkomstig waren. Gisterenmorgen waren enkele zie ken reeds weder hersteldvan de meeste anderen is de toestand reeds redelyk. Een luchtschip, dat te Etter beek bij Brussel opsteeg, weigerde door een defecc aan de machine, aan het roer te gehoorzamen. Men zag dat de bewegingen onze ker waren. De Zeppelin daalde en raakte de daken van de huizen, waardoor zy zeer ernstig werd beschadigd en ten slotte tusschen Zellic en Berchem neerviel. Vier officieren werden gedood. Het volk, dat nieuwsgierig kwam toeloopen, werd op behooriyken af stand gehouden. Duitsche soldaten beweren, dat de schade weinig te beteekenen heeft, maar het is bekend, dat het luchtschip ernstig beschadigd is. Zondag zag het Noorsche stoom schip „Jonas Reid", uitgaande van de Tyne, een zeilschip ongeveer 130 myl van de Engelsche kust. Het stoomschip koerste naar het vaartuig toe en zag, dat men aan boord om hulp seinde. By verdere nadering zag men, dat het vaartuig nagenoeg een wrak was. Al zyn zeilen, houtwerk, benevens alles wat zich verder aan dek bevond was overboord gegooid en op het dek lagen bloedplassen. Voor zoover achterhaald kon wor den, waren eenige ledeu der beman ning in een - toestand van razerny geraakt door overmatig drankgebruik. Ze hadden hun kameraden aange vallen en er was een algemeen ge vecht ontstaan, waarby drie man werden gedood. Van één man was het hoofd bijna geheel van den romp gescheiden door middel van een hakmes, terwyl een ander met een soortgeiyt voorwerp was verminkt. Het Noorsche schip nam het Ne derlandsche vaartuig op sleeptouw. De overige vechtersbazen waren in middels in boeien geklonken. Voor de Humber werd het vaar tuig voor anker gelegd. Daar het drama in volle zee ge schiedde, doet zich een kwestie van rechtsbevoegdheid voor, op grond waarvan het vaartuig nog niet de haven is mogen binnenvaren en nie mand hetzelve mocht verlaten. Volgens een ahdere lezing zou het Nederlandsche vaartuig door 't Noor sche schip ongeveer 180 myien van Scarborough hulpeloos ronddryvende zyn opgemerkt. Een kleine boot werd uitgezonden om een onderzoek in te stellen en de heele bemanning, de schipper in cluis, werd in een toestand van krankzinnigheid aangetroffen. De bemanning werd daarop aan boord genomen en met het vaartuig de Humber opgesleept. By een onderzoek bleek, dat drie man vermist werden. De bemanning werd dienaangaande ondervraagd, en spoedig lekte uit, dat de drie man vermoord en over boord waren gegooid. De bemanning van de Noordzee bleef onder bewaking aan boord, daar ze nog steeds gevaarlyk werd geacht. Maandagmorgen reden twee jon ge menschen in volle vaart per fiets de Zwaanstraat af te Wijk aan Zee. Juist passeerde een heer uit Rys- wyk, komende van den Hoogen weg, die straat. Een aanryding volgde, met het noodlottig gevolg, dat de heer ern stig aan een slaap verwond, dood werd opgenomen. Tegen de wilde ryders is proces verbaal opgemaakt. Door dè maréchaussee uit Venlo werd onverwacht een bezoek gebracht by een winkelier aan de Duitsche grens. Een groote hoeveelheid goede ren en waren, welker uitvoer verbo den is, werden in beslaggenomen. Voor het gemak der smokkelaars was de contrabande in pakjes gemaakt van 1 h 2 Kg. Ook werd een hoeveel heid benzine inbeslaggenomen. Tegen den winkelier werd proces-verbaal opgemaakt. Aan de grens by Lage Mierde werd een Belgische jonge man aange houden. Toen hij vluchtte naby Turn hout, daartoe begunstigd door eenige vrouwen, schoot de wacht, met het gevolg, dat de jonge man, zekere de Luit Aerendonck, gedood werd een vrouw ernstig gewond. Door onbekende oorzaak zijn te Gasteren vier boerderyen tot den grond afgebrand. Aangewakkerd door den wind en. felle droogte viel aan redden niet te denken slechts het vee werd met veel moeite gered, terwyl een vet varken en twee geiten een prooi der vlammen werden. Een leelijke schadepost voor de be trokken landbouwers, nu de oogst was binnengehaald,

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2