Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Mo 2051 Vroeg winterdienst. Suikervoorziening. Spionnage. Boeken of gelden. Katerdag IS September 1915. 94e Jaargang BRESKENSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ0.50, franco per post ƒ0.55, voor Belgie ƒ0.75, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen bp vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bp boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrpdag des namiddags te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIEI.EMAN te Breskens. Zie zoo, we zitten sints gisteren in den komenden winterslaap. Achter ons, aan de grenzen, de prikkeldraadversperring met de zwa re electrische geleiding, en voor ons, de breede Schelde-uitmonding. Dat is nu wel al een heele tijd zoo geweest, maar dan hadden we een goede communicatie met de overzijde, doch nu is ze beperkt, we kunnen wel zeggen, tot het minimum. Des morgens om 8 20, volgens de offlcieële dienstregeling, biedt zich de eerste gelegenheid met de provinciale boot naar de overkant te gaan, en 's namiddags te kwart voor vier is het weer taptoe, naar huis. Men neemt in het algemeen aan dat de genomen maatregel niet in den donker te varen, raadzaam en voor zichtig Is, en niemand denkt er aan de roekeloosheid in de hand te wer ken, als er wezenlijk gevaar is. Haar het wil ons nu toch toeschij nen dat het traject BreskensVlis- siDgen wat al te veel wordt opgeof ferd aan dat van Vlissingen-Neuzen. Ziet eens, te kwart over zes 's mor gens gaat een boot van Vlissingen naar Ter Neuzen, terwijl op dat uur nog nimmer een boot derwaarts ver trok, immers, eerst te half zeven was steeds haar tijd. Dn als 't nu reeds te donker is om op dat uur een reis te .maken naar Breskens, dan dringt toch de vraag naar voren of 't dit niet is voor de vaart naar Ter Neuzen. En op hetzelfde uur vertrekt ook een boot van Ter Neuzen naar Vlis singen, die na aankomst aldaar te 7.60 naar Breskens komt, om weer te 10 voor half negen naar Vlissingen terug te keeren. Maar veeltijd zal dat heel wat later zijn. Er moet althans niet veel in den weg komen, of ze kan bezwaar lijk op het aangegeven uur van Vlis singen afvaren. En by de vele vrachtgoederen die vervoerd worden, en nu moeten wor den verdeeld over vijf, in plaats van over zes gelegenheden, ligt het voor de hand dat het meesttijds haast je rep je zijn zal om de trein van 9.10 te Vlissingen te halen. Zoodat, over het geheel genomen, de eerste rei9 der nieuwe dienstrege ling nog niet de meest vertrouwde zal z\jn voor de zekere aansluiting. In niet mindere mate geldt dit voor de postgemeensehap. En wat zal de laatste gelegenheid voor belemmeringen opleveren. ZoolaDg de omstandigheden dit toe laten, zal de boot van 3,48 op de te 8,86 aankomende trein wachten, wel te verstaan, als de trein te laat is. Arriveert te trein veelte laat, dan is de boot weg, en men kan in Vlis singen blijven overnachten. 't Is waar, in den middag is er nog een boot ingelegd, die betrekkelijk op geen enkel communicatiemiddel aan sluiting geeft en wellicht in hoofd zaak met de gelijksoortige tien-uur boot, mede de vrachtgoederen zal ver voeren, opdat met de overige de cor respondentie wat meer verzekerd zij. De uitvoer van in Nederland ge teelde beetwortels is verboden onder voorbehoud, dat onder bepaalde voor waarden vergunning tot uitvoer kan worden verleend voor beetwortels ge teeld in de grensgebieden. Het uitvoerverbod van suiker blijft gehandhaafd, behoudens bijzondere vergunning door den minister van landbouw, nijverheid en handel te verleenen. Voor het verkrijgen van een ver gunning zal o. a. noodig zijn overleg ging van exportcertificaten. Deze certificaten worden verstrekt aan suikerfabrikanten die vóór of;op 26 dezer daartoe aanvraag doen en alléén dan wanneer zij zich bereid verklaren een hoeveelheid suiker gelijk aan 50 pet. van het onverkochte gedeelte hunner productie beschikbaar te stel len en te houden ter verzorging van de consumptie, onder controle van wege de NederlandscheJ regeering en aan raffloadeurs, kooplieden, e. adie vóór of op 25 de^er daartoe aanvraag doen en alléén dan wanneer zij zich bereid verklaren 50 pet. van de door hen vóór 25 dezer gekochte boeveel heid beetwortelsuiker beschikbaar te stellen en te houden ter verzorging van de consumtie onder contróle van wege de Nederlandsche regeering. Binnenlandsche suiker campagne 1915/16, waarvoor geen exportver gunning vóór of op 25 dezer is aan gevraagd, mag niet worden geëxpor teerd. De voor de consumtie ter beschik king gestelde suiker kan geleverd worden in voor consumtie geschikten vorm, of wel als ruwsuiker. Hierbij wordt aangenomen, dat 500 zak ruwsuiker gelijk is aan 450 zak geraffineerden of witgedraaide suiker. De voor consumptie beschikbaar gestelde suiker is verhandelbaar, met dien verstande, dat de verplichtingen, aangegaan voor den eigenaar op 25 dezer overgaan van dezen op den volgenden bezitter, enz. De ter beschikking gestelde con sumptiesuiker moet geleverd worden aan de raffinaderij of fabriek, zakken op rekening of ter vulling geleverd, in voor consumptie geschikten vorm en moet worden afgestaan tot den maximumprijs van ƒ51 per 100 K G. netto, h contant met D/jpCt. korting. De beschikbaar gestelde consump tie suiker kan, voor zoover zi) niet reeds in consumptie is gebracht, ge durende het jaar 1 October 1915 ul timo September 1916, opgevorderd worden door of vanwege de regeering en deze behoudt zich het recht voor, een plaats van levering aan te wijzen en de qualiteit te doen beoordeelen. Rafflnadeurs en witsuikerfabrikan- ten geven op 25 dezer aan het bureau op, hoeveel ter beschikking gestelde ruwsuiker zij in koop hebben, en hoe veel consumptiesuiker zij schatten te zullen produceeren. De maximum-verkoopprijs voor den verkoop in het klein blijft gehand haafd op 65.per 100 kilogram voor eerste soort melis of daarmede overeenkomende suiker, In de groote Russische bladen komt een ernstig geval voor van een wijd vertakte spionnage. Bjj de gevechten aan de Yser vond men op de lijken van gesneuvelde Beiersche officieren, die vroeger aan het Oostelijk front hadden gestreden, het bekende zakboekje, waarin zoo goed als alle Duitsche soldaten bun wedervaren noteeren. Daarin kwam deze zin onder verschillende data her haaldelijk voor: „Wij hebben gewon nen, dank zij onzen voortreffeiyken spionnage dienst" of iets in dien geest. Generaal Pau, die toen met een speciale zending naar Rusland ver trok, deelde dit grootvorst Nicolaas mede, waarop deze antwoordde, dat dit hem nietB verwonderde „Ik weet wel, dat wij verraden worden", merkte hii op. „Haar door wien Dat moeten wij nog ontdekken". Haar men verzon er nu bet vol- gende op. Een fictief militair bevel werd op gemaakt, dat men slechts aan een klein aantal, reeds verdachte perso nen bekendmaakte. Wat men voorzag, gebeurde Duitschland kende eéc dag later de zoogenaamde maatregelen, en han delde dienovereenkomstig. De spionnen waren in de vat ge- loopen en werden geknipt. Onder hen bevond zich een zeer hooggeplaatst heerschap, Ivanoff Mias- jagedoff, gendarmerie-kolonel, die al les wist, die overal mocht binneinloo- pen, en voor wien geen geheiiren be stonden. De chefs der Russische gendarmerie - in geen enkel opzicht met bijv de Fransche te vergelijken worden van luitenant tot kolonel onder de beste legerofficieren gerecruteerd, en onder hen was Miasjagedoff een der bekwaamste hU sprak zonder eenig accent vloeieDd de moderne talen, had van alles verstand en was een elegant, hoffelijk man. Haar vier jaren geleden reeds be schuldigde een redacteur van een groot Russisch blad dezen schitterenden of fleier openlijk van verraad. De beschuldigde daagde den redac teur tot een tweegevecht, verwondde hem zwaar en de zaak ging de doofpot in. Haar deze keer viel de verrader door de mand en gaf ook de naam van zijn medeplichtigen op, in de hoop hierdoor zijn kop te kunnen redden. Sedert 10 jaren was dit sujet in dienst van Duitschland, aan welk land hij letterlijk alles leverde: vesting- planDen, troepenbewegingenleger- samenstelliDgen en wat dies meer zij, waarvoor zijn Judasloon in dien tijd verscheidene millioenen roebel had bedragen En deze man was nota bene belast met de persoonlijke bewaking van den tsaar I Bij bet uitbreken van den oorlog verzocht hi) echter bi) den ge- neralen staf te mogen worden gede tacheerd, z.g. om grootvorst Nicolaas te bewaken. Zoodoende kon hij zijn walgelijken arbeid ongehinderd voort zetten. Men zegt dat deze onnoemelijke verrader hoewel hij dit nog niet heeft bekend 24 uren een order aan generaal ReDnenkampf onder zich heeft gehouden, waardoor de Duitsche legers aan een onvermijdelijke vernie tiging konden ontkomen Natuurlijk werd Ivanoff Miasjage doff opgeknoopt, met twintig zijner trawanten, die hij verraden had. Frydberg du, die dezer dagen werd terechtgesteld, behoorde b(j een twee de groep medeplichtigen, want de bende van den nobelen kolonel was zeer talrijk. Men ziet hieruit, dat de dappere Russische legers nog tegen andere vijanden dan de Duitschers te kam pen hebben tegen een onzichtbaar legertje van Russische verraders en zielverkoopers I Een paar weken geledeD ontving de heer Mr P. Dieleman een velzoek van den heer Paul Lippens, sous-lieutenant bi) de genie van het Belgische veld leger, of het niet mogelijk zou zijn, dat zijn Vlaamsche soldaten te vel de, Vlaamsche (Nederlandsche) lectuur ontvingen. EDge'sche en Fransche boekeD kwa men er geregeld naar het front, maar eenvoudige, degelijke lectuur voor de Vlaamsche soldaten was er niet en toch werd daar zoo naar verlangd. Enkele dagen later kwam het be richt, dat de heer Lippens gesneuveld was. Zijn verzoek om zijn soldaten wat afleiding en ontspanning te geven, wordt door dit bericht des te aan doenlijker. Teneinde nu te trachten den wensch van den heer Lippens te vervullen, besloten eenige dames en heeren te Middelburg zich tot eene commissie te vereenigen. Er bestaat in Den Haag een Offici eel Belgisch Comiteit, waaruit zich gevormd heeft een Commissie tot verzending van Vlaamsche boeken naar het Belgische front. (Adres: Nassau Zuylensteinstraat 21 Vgl. Het Vrije België van 27 Aug. 1.1.) Deze Commissie, waarmee wjj ons in verbinding stelden, is reeds met succes werkzaam Maar dat succes moet nog grooter worden en blijvend kunnen zijn. Ook Zeeland moet daartoe mede werken. Wie heeft nu voor het mooie doel: beschaafde, ontwikkelende, rustgeven de ontspanning te verschaffen aan de dappere Vlaamsche soldaten te mid den van de vreeseiykste oorlogsellen de niet een klein bedrag over? Wij weten het wel, er wordt zoo veel gevraad en er zal, helaas I nog zooveel gevraagd moeten worden, maar wjj vragen geen groote giften. Elk bedrag is welkom en veel klei ne bedragen kunnen spoedig omgezet worden in een stapeltje hoogst wel kome Nederlandsche (Vlaamsche) lec tuur voor het oorlogsterrein. Help de Commissie om uitvoering

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1