<EE1> Binnenland. vanger behooren, door de gemeente te doen betalen. Zoo bijv. in Groede zal de ontvanger dit niet van de ge meente vorderen. De secretaris vindt het salaris niet van dien aard om by de vele werk zaamheden nog aparte hulp zelve te betalen. De heer Dieieman merkt op, dat het zoo altjjd gaatbjj de oproeping wordt schier niet op het salaris gelet, •maar nauwelijks is men in functie of dan noemt men de jaarwedde miniem. e. De heer Dieieman vindt ter juiste beoordeeling eene overlegging van eene specifieke nota wèl noodig. De heer van de Sande bestrijdt dit. Bij de uitvoering van rijksaanbeste- dingswerken wordt op het mandaat enkel naar de lijst van de vordering van het werk verwezen. Het is hier dan ook niet noodig. De heeren Salomé en Dieieman hielden integendeel vol dat het wel noodig washet is een bijlage die eenvoudig by de rekening behoort. f. Daar het gebleken is, dat men aan de onderhandsche opdracht vari onderhoudswerken niet kan ontko men, meende de heer Dieieman dat het maar beter was tot het oude stel sel terug te keeren. De voorz. zeide dat er dan maar tezijnertijd een voorstel moest gedaan worden, dat we dit niet zoo maar bij de rekening konden uitmaken. j. De heer Dieieman merkt op dat art. B der onderwijs verordening wel op de volledige uitbetaling der jaar wedde aanspraak kan doen maken, maar dat ongetwijfeld het bewuste artikel wel nimmer kan bedoeld zijn op eene zoodanige abnormale toestand als de mobilisatie heeft verwekt. De heer de Hullu sluit zich hierbij aan en zegt dat, als de mobilisatie aan anderen van zelve vermindering van belasting geeft, zij ook evenzeer rekening zou moeten maken met ver meerderde inkomsten en vermeerder de uitgaven voor de gemeente. De voorz zegt dat de mobilisatie zooveel gewijzigde toestanden heeft geschapen, waaraan men nooit heeft kunnen denkenmaar in dezen is daar niets aan te doen Alleen als ze nog erg lang zou du ren, dan zou't te beproeven wezen of Ged. Staten eenige dispensatie van die bepaling zouden verieenon. k. De heer Salomé bleef het ratio- neeler vinden dat eene uitbetaling aan een wethouder door den andere werd geteekend, gelijk in het polder bestuur de eene gezworene voor de andere teekent. De voorz. vindt het niet noodig daarin verandering te brengen, daar geen enkel voorschrift zulks verbiedt. Daarna werd de rekening voorloo- pig vastgesteld in ontvang op ƒ20.120 89t/s in uitgaaf /17.160.921/2 alzoo een batig slot van 2.9B8 97 waarin, gelijk reeds gemeld, het be drag der leening van ƒ2500 ligt op gesloten voor de verharding van de Zandstraten. IV. Ter tafel kwam daarna de gem.- begrooting voor 1916. De uitgaven zijn geraamd op 17.210.741/] maar de inkomsten zijn voor 't oogenblik niet toereikend om die uitgaven voldoende te dekken. Er is, om de begrooting precies sluitend te maken, een tekort van ƒ299.421/^^ maar daar men dan geen post voor onvoorziene uitgaven heeft, stellen Burg. en Weth. voor, de hoofd, omslag te verhoogen met ƒ600. Die vermindering van inkomsten spruit in hoofdzaak voort uit de ver laging van de klasse waarin onze ge meente is geplaatst in de personeels belastingen. Dat die verhooging niet overbodig is, zou wel blijken uit de geraamde uitgaven, die zeer matig zijn begroot. Bi) de achtereenvolgende posten, die eene wijziging hadden ondergaan bleek, dat de jaarwedde van den lan taarnontsteker, wegens uitbreiding van het aantal en dus ook van werk zaamheden, met 2.B0 wordt voor gesteld te verhoogen. Dit werd goedgekeurd. Op de reinigingsdienst was 26 meer geraamd voor F. van Hulle, doordien de zandstraten ter reiniging er waren bijgokomon. Ook dit oordeelde men billijk. En tevens om hem voor 1916, waar in hij die straten reeds had moeten schoonmaken, eene gratificatie toe te kennen van ƒ10 Aan de Bewaarschool werd hot sub sidie bepaald op ƒ446, overeenkom stig de ingediende begrooting. Ten slotte vroeg de voorz of iemand voor het te dekken tekort een andere bron van inkomst wist aan te wijzen dan de verhooging van den hoofdei, omslag. Het zou kunnen gebeuren als men de cjjfers der begrooting ging naplui zen, men er misschien een 25 zou opsporen, maar dat maakt nog niets uit. Het kwam Burg. en Weth. redelijk voor, de omslag te verhoogen omdat feitelijk de ingezetenen toch ook weer minder aan peis. belasting zui- lon betalen. De.heer Dieieman vindt het niet temin bezwaarlijk nu reeds omtrent die verhooging te beslissen, en zou 't liever nog eens willen aanhouden op dat ieders gedachten eens zouden kun nen gaan. De voorz. meent dat men er toch zal toe moeten komen. En eigenlijk kunnen we de begrooting met indie nen als ze niet sluit. Er dient dus nu eene beslissing genomen te worden. De heer Salomé zal er voor zijn omdat hij geen andere bron van in komst weet. De heer Roest stemt daarmee in. De heer de Hullu is ook van oor deel dat er niets anders op zit dan belastingverhooging. Nadat de heer Dieieman zich onder die omstandigheden "er noodebjj neer legt., wordt het voorstel tot' verhoo ging met ƒ500 zonder hoofd, stem ming aangenomen. De voorz. brengt ten slotte nog in behandeling het voorstel-Becu tot het plaatsen van een lantaarn aan de Nieuwe Sluis op den hoek bjj Ph. Keijmel. Burg en Weth. kunnen, na onder zoek, niet adviseeren tot aanneming, omdat hen de noodzakelijkheid niet is geblekenmen heeft er zelfs licht van het vuurlicht. Bovendien, in den beginne zal men gaarne de lantaarn giatis bedienen, maar later is dat niet te vergen. De heer Becu vindt het jammer dat Burg. en Weth. niet anders kun nen adviseeren, terwijl het ook blijkt dat ze niet goed op de hoogte zijn. Het is juist het licht, hetwelk Burg. en Weth. voldoende moenen, dat ver keerd werkt, want om dén hoek ko mende is men daD in volslagen duis ternis. Het mag ook wel noodig geoordeeld worden, evengoed .tenminste wanneer er in het dorp hier of daar een huis gezet wordt, waar de gemeente dan een straatje legt en een lantaarn plaatst. De heer van de Sande zegt, dat., als Becu soms de nieuwe huizen aan den Boulevard bedoelt, daar altbans verkeer en het dus noodig is. De heer Becu gelooft dat het aan de Nieuwesiuis even noodig is. De heer Salomé is beducht dat er meer aanvragen zullen komen, zoo van uit het Poldertje als van Papen recht. De heer de Hullu zegt dat dit er niet op aan komtals de noodzake lijkheid blijkt, hebben ze er even goed recht ophoe meer vertier hoe beter. En bovendien de kosten die dit zullen meebrengen zjjn goed besteed, althans beter dan aan sommige stra ten. Die op het keipad b.v. is heelemaal overbodig nu er zoo'n flink voetpad ligt. In stemming gebracht, wordt het voorstel om een lantaarn aan te bren gen aan het huis van Keijmel aange nomen met 4 tegen 8 stemmeö VQÓr de heeren Dieieman, Roest, de Hullu en Becu; tegen de heeren Sa lomé, van de Sande en du Burck. Met het oog op den naderenden winter zal men er zoo spoedig moge lijk werk van maken. Eindelijk vestigt de heer Salomé de aandacht van Burg. en Weth. op de noodzakelijkheid om de putten in het bestrate gedeelte van den Achterweg te lichten. Daarna werd do zitting gesloten. Sluis, 10 Sept. De hedenmiddag gehouden raadszitting werd bjjge woond door 5 ledenafwezig de hee ren A. F. J. Aernouts en A. Bujjck. I. De heeren Metz en Brevet leg gen in handon van den voorzitter de bij de wet vereischte eeden af, waar- ha de voorzitter hen geluk wenscht mot hunne benoeming, hopende dat de verstandhouding in den Raad zoo zal blijven, gelijk ze tot dusver was. II. Ais wethouder wordt herbe noemd de heer J. N. Metz met 4 stemmen tegen 1 op den heer P. J. de Brujjne. De voorzitter geeft den heer Metz, in de vergadering tegenwoordig zijnde de bjj de wet toegestane 24 uren als bedenktyd voor diens beslissing op deze benoeming. III. Alvorens over te gaan tot de benoeming van een veearts keurmees ter, geeft de voorz. eenige inlichtin gen tot deze zaak. Tot tweemaal toe hadden we een ernstige sollicitant, doch telkens trok ken ze zich op het laatste oogenblik, telegrafisch terug. Thans stelde zich weer een gega digde beschikbaar in den pnrsoon van den heer J. P. L. Gosmans, plaats vervangend rijks-keurmeester-veearts aan het abattoir te Rotterdam. De verkregen inlichtingen waren aanvankelijk zoo schitterend, dat ze eigenlijk moeilijk te vertrouwen waren en eenigszins gelijk moesten geacht worden, met de zoodanige, die men verstrekt om iemand kwijt te willen wezen. Daarop zij n er gekomen zoo slecht, dat men weer niet anders kon den- kp" f er moest iets achter zitten, oen werd het moeilijk en is de jorz. er persoonlijk op Uitgegaan. Naar Zierikzee, Renesse en Brou wershaven en ontving aldaar werke lyk zeer gunstige en betrouwbare in lichtingen, die nog verstrekt werden door den inspecteur aan het abattoir, en den heer Goemans een groot prac ticus en zeer soliedo noemde. Er waren nu nog persoonlijke be zwaren te overwinnen, ten opzichte van het onderwijs van zijne kinderen, en nadat de voorz. ook daaromtrent geruststellende vorzekr.ringen had kun nen verschaffer, deed de heer Goe mans zijne sollicitatie gestand, in de zekere verwachting dat ook Ged. Sta ten een provinciaal subsidie van ƒ400 's jaars zullen verleenen. Daarop werd genoemde heer Goe mans als zoodanig benoemd met in gang van 1 Nov. a.s. IV Als#candidaten voor het zet ters college werden benoemd de hee ren A Hubregtse, J. N. Metz, beiden aftredende leden, J. F. Bauer Jr en A. Berkers. V. De straatverlichting te Heille en St. Anna ter Muiden werd onder hands gegund voor 70 elk. VI. Aan de Amsterdamsche Hui denclub werd voor 80 jaren een 150 M2 grond achter het Sluisje in Erf pacht afgestaan h 26 cent per M2. Op voorstel van den heer Janssens zal aldaar ook grond als bouwgrond beschikbaar worden gesteld en hij voegde daaraan den wensch toe dat de voorzitter ook eens zou willen bevorderen dat er wat fatsoenlijke huizen werden gebouwd. De voorz, zegt, wel toezicht te hebben op het soliede maar niet op het minder mooie. In elk geval zal getracht worden het daarheen te leiden. VII. Verder vraagt de voorz. aan Burg. en Wethouders een crediet te willen verleenen voor het herstel van het dak aan het Stadhuis, dat onheil spellend lekt. Nu men dat hier blijkbaar niet kan zou men een goede leidekker uit Mid delburg willen ontbieden. inmiddels, nu in dezen den deskun digen naam werd genoemd van Jonckheere-de Freijne te Aardenburg zal bij dezen geïnformeerd worden naar den prijs. VIII. Ten opzichte van het door Burg en Weth. aangevraagd crediet voor het herstel van het te St. Anna ter Muiden berustend oude vaandel meent de heer de Brujjne dat er niet aan te repareeren valt, zonder zijn karakter van oud vaandel te verliezen. Als men er een stukje in steekt, dan is 't geen oud vaandel meer. In omvraag gebracht staakten de stemmen over de vraag om een cre diet vóór de heeren Metz en Brevet tegen de heeren de Bruijne en Jans sens buitensten ming de heer de Meijer. IX. Ten slotte vestigt de heer Metz de aandacht op het harde rijden met motorfietsen door de kom der ge meente. De voorz. belooft daarop te doen letten door middel van de chrono meter. Daarna werdt de zitting gesloten. Sreskens, 14 September 1915. Uit het verslag van de schoolreis, gemaakt op 9 Juli 1.1. door de leer lingen der twee hoogste klassen van de beide Openbare scholen alhier, is gebleken, dat door 90 leerlingen de reis is meegemaakt en de onkosten ƒ125.49 bedroegen. Door de kinderen was ƒ88 bjjeen- gespaard. - Het tekort werd door enkele vrij willige bijdragen en uit de kas van „Volksonderwijs" gedekt. In weerwil dat met ingang van 16 September a.s. de mobilisatiewin- terdienst voor de Provinciale Stoom boot intreedt, komt in de dienstrege ling van de Stoomtram Breskens Maldeghem vooralsnog geen veran dering. Ongetwijfeld zal dit met genoegen worden vernomen, waardoor aan ve Ier verlangen wordt tegemoetgekomen die diverse scholen bezoeken en des avonds voor hun terugkeer thans eene goede reisgelegenheid hebben. Naar wij vernemen zal de laatst uitgestelde wedloop tusschen voet ballers a.s. Zondag op hetzelfde ter rein gehouden worden. Hieraan zal nog een match met een club uit Vlissingen worden toege voegd. De eerste openlucht samenkomst der Vrijzinnig godsdienstigen in Zee land, jl. Zondag te Oostburg gehou den, mag voor de organisatoren een waar succes heeten. Daar was een groote schare saam- gekomen, waarvan men de beweegre denen zeer verschillend tracht voor te stellen, doch die dan toch zoo'n eer biedige stemming aan den dag legde en zoo'n ononderbroken gehoor aan het gesprokene leende, dat men zeer zeker ook van belangstelling mag spreken die het overgroots deel der aanwezigen naar deze godsdienst oefening in de openlucht dreef. Ds. J. N. Pattist van Aardenburg sprak het openingswoord waarin kos telijk het doel van deze samenkomst werd uiteengezet. Dr. Cannegieter van Middelburg hield naar aanleiding van Genesis 2 eene uiteenzetting van het vreemde lingschap op aarde dat door den mensch wordt ingenomen, in dien zin dat zjjne bestemming niet uit de aarde aardsch is. Prof. Dr. Lindeboom van Groningen sprak over „Geest is hoofdzaak" als uitgangspunt van (Jen grooten ge- voerden strijd over geest en hoofd-

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2