Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Abonnementsp ril Advertentiën Gemeenteraden, 7 Sept. '15. Wo 2056. Woensdag 15 September I4M5. 24e ItutrgHiiK BRESKENSCHE COURANT. per 3 maanden ƒ0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen bg vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewaGht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond b(j den uitjever C. DIELEHAV te Breskens. Breskens. Alle leden waren tegenwoordig Alvorens met de puoten der agen da aan te vangen legden de herkozen raadsleden A. du Burck en P. C. Roest in handen van den voorzitter de vereischte eeden af en wenschte hen met deze benoeming geluk, ho pende dat de keuze der ingezetenen tot welvaren van de gemeente moge strekken. Daarna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. I. Als wethouder, noodig tengevol ge zijner aftreding als raadslid, werd herbenoemd de heer A du Burok met 6 stemmen, tegen 1 briefje in blanco ingeleverd. De heer du Burck verklaart, des gevraagd, deze herbenoeming te aan vaarden. II. Ingekomen stukken, als: a. De voorz. deelt mede dat op den telegraflschen gelukwensch der ge meente aan H. M. de Koningin by Hoogst Derzei ver jaardag, eene dank betuiging is ontvangen. b een adres van het bestuur van den Bond van gemeente-politieambte naren, in zake de jaarwedden der gem.-veldwachters, wordt, overeen komstig het voorstel van Burg. eQ Weth. voor kennisgeving aangenomen. c. missive van Ged. Staten houden de kennisgeving van hunne beslissing op het bezwaarschrift van P. de Kra mer in zake zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, waarbij zj] den reclamant op het kohier hebben ge bracht van 11e naar de 10e klasse. d. een verzoek van mej. J van der Hegde om afschrijving van den aan slag in den hoofd, omslag ten name van wijlen haren vader. Op voorstel van Burg. en Weth. werd besloten haar algeheele kwijt schelding van het verschuldigde be drag te verleenen. III. Gemeente-rekening 1914. De voorz. zegt van eene commissie uit den Raad het Davolgend schrijven te hebben ontvangen Ondergeteekenden, zich onledig ge houden hebbende met het onderzoek der gem.-rekening over 1914, vonden daarin aanleiding tot de navolgende beschouwingen o De ontvangsten toonden eene kleine afwijking met de geraamde cij fers voor wat betreft de inning van sommige aanslagen in den hoofdelijken omslag. Wij vonden er enkele afschrij vingen wegens militaire dienstvervul ling tengevolge der mobilisatie, die we niet gedekt zagen door een besluit van den Raad. Wel waren die afschrijvin gen, ge'ijk ons nu pas uit de bijlagen bleek, door het jongste raadsbesluit oninbaar verklaard, maar dat om die mobilsatie oorspronkelijk afschrijving is verleend, was ons niet bekend. Niet het beginsel dezer kwestie maakt een punt van bespreking uit, wèl het feit, dat de Raad hierin niet is gekend. b. Een ander geval trof daarbij on ze aandacht* Namelijk dit, dat voor- loopig als oninbaar, doch als nog te verhalen is verklaard een niet onbe langrijke aanslag in den Hoofd. Om slag van het suppletoir kohier 1914, welke aanslag we in dezelfde zlttiDg op het primitief kohier 1916 tot een aanmerkelijk bedrag terug brachten. We vonden dit een eigenaardige toestand, die ongetwijfeld zijn oor sprong vindt in de reeds eerder door den laatst ondergeteekende gewraakte omstandigheid, dat de opmaking van hat suppletoir kohier zóólang op zich heeft laten wachteD, dat als 't ware de beide kohieren het suppletoir van '14 en het primitief van '15 inéenvloeiden. Hoe is nu dus vroe gen we ons af de eerste aanslag, in verband met de tweede, verdedigbaar en houdbaar? c. Opnieuw en des te sterker pleit ten andere oninbaar-verklaringen, nu we de lijsten vóór ons hadden, voor de reeds gemaakte opmerking, dat sommige namen op de kiezerslijst prijkten, die feitelijk dat recht, al thans voor wat de gemsente betreft, verbeuren. d. Bijlage 48 der uitgaven gaf ons aanleiding tot eenige verwondering, daar deze schrijfloonen ons voorkwa men te zijn uitbetaald voor werk zaamheden die we rekenden tot den werkkring behoorende buiten het ge bied van de gemeente administratie. e. Bijlagen 67, 205 en 261 waren niet vergezeld van eene specifieke nota. f. De werkzaamheden omschreven in de nota's der bijlagen 123, 260 en 262 zijn blijkbaar gevallen buiten de werken van jaarlijksch onderhoud en vernieuwing, in weerwil tot eeDe al geheele besteding daarvan is besloten bü raadsbesluit van 24 Dec. 1913. g. De bijlagen 138, 166,163 en 192, omvattende diverse bestedingswerken van bovengenoemd jaarlijksch onder houd, onder toezicht van den gem - opzichter, vertoonden wel eene gelijk luidende deskundige verklaring dat die werken overeenkomstig het desbetref fend bestek waren uitgevoerd, doch geen enkele dier verklaringen was door de handteekening van den gem.-op- zichter bekrachtigd. h. Diverse bijlagen nl. 198, 196 en 204 bevatten de omschrijving .we gens meerdere werkzaamheden", en hoewel we geenszins willen ontken nen dat daaraan te ontkomen is, kwam 't ons niettemin wat zonder ling voor, deze uitdrukking herhaalde malen aan te treffen, zelfs bi) posten, gedateerd op de maand Juli, alzoo reeds kort nk het tijdstip der aan besteding van de onderhoudswerken. i. Nog zonderlinger was deze aan duiding voor de uitvoering van een werkje op 16 Mei, toen zelfs de meer genoemde aanbesteding op 23 Mei nog moest plaats hebben. j. Dat de mobilisatie zwaar op de openbare kassen drukt, wie, die dit niet zou aannemen. Zoo ondervindt ook onze gemeen tekas zulks, al was 't enkel door de vervanging aan de school te Nieuwe Sluis, en al is 't verre van ons cri- tiek daarop uit te oefenen, we kon den ons niet herinneren, dat de volle uitbetaling der wedde van dsn betrok kene, zonder eenige aftrek van wat hem zelve vergoed wordt, op eenig raadsbesluit steunt k. Voorts trok het onze aandacht dat de mandaten onder bljlage-nom- mers 187, 214 en 267 mede als bevel schrift waren geteekeDd door den wet houder aan wien d» betaling moest geschieden. I. Eindeljjk maakte de omschrijving van bijlage 278 een punt van bespre king uit, in dien zin, dat het vreemd aandoet, telkens werkzaamheden aan anderen te zien opgedragen, die men zou mogen rekenen te behooren tot die van den gem.-opzichter. m Ten slotte troffen we geene nota of mandaat aan ten name van den bouwkundige, die in het vorige jaar, in verband met den schoolverbouw, het Dag. Bestuur ter zijde heeft ge staan. p. c. roest. j. p. 8a.lomb. c. DIELHMAN. De voorz. geeft namens Burg. en Weth. categorisch de volgende toe lichtingen, waaruit zoo zegt hg zou biykeu dat de commissie door een al te sterk vergrootglas had ge keken. a. De afschrijvingen aan de gemo- biliseerden, die daarvoor iu aanmer king kwamen, zijn wel ter dege ge dekt bij het raadsbesluit van 16 Aug. jl. Toen zijn die gedeeltelijke aansla gen oninbaar verklaard en al heeft hij wellicht niet alle namen genoemd, enkele zullen toch wel meegedeeld zijn. b. De bedoelde aanslag van E. Ver- degem op het suppletoir kohier van 1914 behoort van zelve in overeen stemming te wordeD gebracht met deze gewijzigde van 1915. c De oninbaarverklaringen van en kele aanslagen in den plaatselijken hoofd omslag kan niet het verlies van het kiesrecht voor den gemeenteraad tengevolge hebben omdat alle of al thans bijna alle namen ook dat recht bezitten krachtens art. la der kieswet. d. In zake de schrijfloonen komen twee posten voor, van welke het nog zeer twijfelachtig is of die niet door de gemeente zouden moeten worden bestredenbet zty die, nopens de Verplegingscommissie in welke kosten alle gemeenten moeten bijdragen en voorts aangaande het werk aan de haven voor de werkloozen. In elk geval zijn het financieel zul ke minieme postjos dat het college zich moeilijk kan indenken dat de commissie dio niet zou aanvaarden. e Bij speciaal aangenomen werk ls het niet noodig dat een gespecificeer de nota wordt gehecht aan het man daat. f. De hierbij bedoelde werken be treffen de herstelling van het arm huis, die in het bestek verzuimd wa ren op te nemen. g. Voor deze opmerking zegt het college dank aan da commissie, omdat dit nu eene bemerking van Ged. Sta ten voorkomt. h. Deze werken omvatten die van de opberging, het verven en het voor zien van glazen van de straatlantaarns, die, geborgen by 1, de Hulster, toch zeer bezwaarlijk aan een ander ter verving en repareering kunnen gege ven worden. i. Deze nota betrof een levering van enkele sleutels in het jaar vóór de begrooting, waarvan verzuimd was een nota te geven en nu op deze wij ze werden verrekend. j. De volledige uitbetaling van de onderwljzersjaarwedde tijdens de mo bilisatie steunt wel ter dege op een raadsbesluit, nl. dat tot vaststelling der desbetreffende verordening voor het onderwijzend personeel, waarbij art. 6 die uitbetaling, wanneer zij onder de wapenen zgn, waarborgt. li. Geen enkel wetsartikel verbiedt eene onderteekening van een bevel schrift door een wethouder aan wien de belaling moet geschieden. De voorz. teekent ook steeds het bevelschrift tot uitbetaling zijner eigen jaarwedde. I. Dit betrof het maken eoner tee- kening in zake het bouwen aan den openbaren weg, welk teekenwerk zich niet direct tot het gebied van den gem.- opzichter uitstrekt. m. Aangezien het volledig onderzoek naar de mogelijke verbouw der school nog niet als definitief geëindigd kan beschouwd worden, is door den des kundige nog geene nota ingeleverd. Daar enkele punten terstond bevre digend beantwoord geacht werden, is daarover niet meer van gedachten ge wisseld daarentegen ontstond bij an dere posten eenig debat. a. De heer Dieleman merkt op dat de commissie niet heeft betwist dat de oninbaar verklaringen uithoofde van de mobilisatie niet bij raadsbe sluit zyn geschied, maar dat oorspron kelijk de Raad geen besluit heeft ge nomen, dat afschrijvingen op den hoofd, omslag zouden plaats hebben om reden van de mobilisatie. En daarin, meende de commissie, had de Raad kunnen zgn gekend. De voorz. zeide dat dit niet noodig was, omdat bij vermindering van in komsten de verordening als 't ware eene afschrijving of vermindering voorschrijft en de mobilisatie kan als een der zoodanige redenen worden gepoemd. d. De heer Dieleman zegt dat de posten door den voorz. genoemd, juist niet die z(Jd, welke voor de commis sie aanleiding waren voor hare be schouwing het waren integendeel de werkzaamheden die hier beloond zijn en tot den werkkring van den gem.- ontvanger behoorende toevallige omstandigneid dat beide functies in één persoon vereenigd z^n, wettigt die vergoeding van gemeentewege niet. De voorz wijst op de vele werk zaamheden die op het eind des jaars te verrichten waren en voor tal van andere gemeenten zelfs aanleiding waren om een tijdelijke hulp aan te stellen. De heer Salomé zegt, dat ook de commissie dit erkent, maar als de ontvanger geen secretaris was, zou er toch niet aangedacht worden om het schrgven van schoolgeldbriefjes,school lijsten, inkwartingslgsten, aanslagbil jetten en dergelijke die hg den ont-

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1