Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Abonnementsprijs Advertentiên Gemeenteraden, 7 Sept. '15. Wo 2055- Zaterdag IM September (MS. 24e Jaargang BRlSKENSCHE courant. voor per 3 maanden ƒ0.50, franco per post ƒ0.55, België ƒ0.75, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen brj vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bfl abonnement lager tarief. Advertentiên worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee ure. OU bladverschünt eiken Dinsdag- en Vrpagavond bij den uitgever C. DIELEMAS te Breskens. Aardenburg. Behalve de heer Dr Doyer waren alle leden aanwezig. De heeren F. Eekhout en Th. L F. Roersch leggen in handen van den voorzitter de vereischto eeden af. De voorzitter zegt daarna: Mijnheer Eekhout, Voor vele jaren zi)t ge benoemd tot lid van den Gemeenteraad en we we ten wat we aan u hebben. Ik ver trouw dat u de belangen der gemeen te op denzelfden voet zult behartigen als tot dusver. Ik hoop dat u uwen nieuwen zittingtijd, in verbaud met uw gezondheidstoestand, wedêr zult kunnen uit doen. Ik heb reeds acht jaren met u samen gewerkt en «teeds in goede verstandhouding en feliciteer u met uwe herbenoeming. De heer Eekhout dankte voor de gesproken woorden alsmede voor het vertrouwen dat de kiezers in hem hadden gesteld De voorzitter vervolgt: Tot u, mijnheer Roersch moet ik eenigszins anders spreken. Uwe benoeming is wel zeldzaam daar u nog zoo kort in de gemeente 'zijt. U zult daarom die benoemirg wel op prijs stellen. De kiezers heb ben dat gedaan bij wijze van proef. We zijn in onze vergaderingen ge woon de onderwerpen gemoedelijker te behandelen dan vroeger; we be handelen nu geen oude veeten meer en ik vertrouw dat u ook dienaar- gaande de orde niet zult verstoren. Ik hoop dat u als raadslid het ver trouwen dat de kiezers in u stellen niet zult beschamen en teleurstellen, en dat, als de zes jaren zittingtijd om zijn, de kiezers u wederom op nieuw zullen benoemen. Ik wensch u dan ook veel geluk met die benoe ming. De heer Roersch dankt eveneens den voorzitter voor de tot hem gerichte woorden. I. Na lezing en goedkeuring der no tulen van de vorige zitting werd me- dedeeling gedaan van de goedkeuring der wijziging .van de begrooting in zake de aanstelling van een tijdelijk ambtenaar ter secretarie. Ii. Als wethouder wordt herbenoemd de heer F. Eekhout met 6 st,, tegen 1 briefje in blanco. Op de bevestigende mededeeling van den heer Eekhout, dat hij deze her benoeming, onder dankzegging voor het opnieuw in hem gesteld vertrou wen, aanvaardt, zegt de voorzittter Vier jaren heb ik met u, mijnheer Eekhout, reeds als wethouder aange naam samengewerkt en nooit was u iets te veel. Voor de mij betoonde hulp in die jaren zeg ik u hartelijk dank en ik hoop dat u op gelijke wij ze zult voortgaan. III. De rekening van het Burger Gasthuis is door Burg. en Weth. nauw keurig onderzocht en had hen tot op- of aanmerkingen aanleiding gege ven, weshalve ze voorstellen haar goed te keuren. De heer Roersch merk' op dat in de uitgaven een kleine fout is ge maakt bj] de berekening der francs- koers. Het bedrag van ƒ7.04 moet zijn ƒ8.04. En bij de verplegingskosten is ter zelfder zake een gelijke fout ontdekt, alwaar ƒ0 10 te veel is berekend. Verder had de heer Roersch nog een post voor aflossing van do ge meente Aardenburg gevonden over 1912 ad ƒ5500, welke vermeldiDg in deze rekening overbodig is. Einde lijk kwamen onder de bijlagen enkele kwitanties voor, die niet waren ge- teekend en enkele bevelschriften die onnoodig gezegeld waren. De voorz stelt daarop voor, de re kening met deze gemaakte bedenkin gen naar het college van regenten terug te zenden, omdat eene rekening die niet goed is, ook niet kan worden goedgekeurd De secretaris zegt als regent en met machtigiDg van den voorzitter, dat de rekening niettemin wel kan goedge keurd worden en in de opvolgende re kening met de bedenkingen rekening gehouden en verantwoord kan worden. Nadat de voorz. zijn voorstel had ingetrokken, werd de rekening met algemeene stemmen goedgekeurd in ontvang op ƒ17 289 in uitgaaf op ƒ18.999 78x/2 alzoo een goed slot van 8.239.261/a IV. Op de rekening van het Burger Weeshuis maakte de heer Roersch de opmerking dat een der kwitantiën, die voor gaslevering, niet geteekend was, dat op een bevelschrift de beta- ÜDg vroeger geschied was, dan het hevelschrift was gedateerd, terwijl enkele andere bevelschriften onnoo dig waren gezegeld. De rekening werd met alg. stem men goedgekeurd in ontvang op ƒ16690.84 in uitgaaf op ./'14780.451/2 alzoo een goed slot van 810.881/2 V. Die van het algem. armbestuur werd goedgekeurd in ontvang op ƒ354.961/, in uitgaaf ƒ248.60 alzoo een batig slot van 11.851/, VI. De begrooting voor 1916 werd gewijzigd door de inkomsten aan te vullen met 8600 uit het goed slot der rekening van 1914 en de uitga ven met een gelijk bedrag ten behoe ve der verdere afwerking van de nog niet voltooide gasfabriek. VII. Het aan Ged. Staten ter goed keuring opgezonden raadsbesluit tot wijziging van de verordening op de heffing der belasting op de hooden, is alsnog niet goedgekeurd terug ont vangen omdat daarin niet is opgeno men het artikel der Gemeentewet, krachtens welke deze kohieren door Ged. Staten moeten worden goedge keurd. Hoewel in sommige andere provin ciën deze kohieren niet aan de goed keuring van de Gedeputeerde Staten is onderworpen en men dus elders een andere opvatting huldigt dan het Ge deputeerd college in Zeeland, werd nogtans aan den hoogeren wensch ge volg gegeven. IJzendijke. In de voltallige zitting legden de heeren F. J. Calon, P. J. de Milliano en F. T. de Jaeger de vereischte eeden af in handen des voorzitters, die hen geluk wenschte met het vertrouwen dat zij van de ingezetenen hadden genoten door hun mandaat zonder verkiezingsstrijd te hernieuwenhjj beveelt hun de belangen der gemeente opnieuw aan. Na lezing en onveranderde goed keuring der notulen werd lezing ge geven van de ingekomen stukken, als a. missive van Ged. Staten hou dende goedkeuring van het suppletoir kohier van den hoofd, omslag. b. een schrijven van de Gezond heidscommissie te Oostburg waarbij wordt gevraagd wanneer door het oe- stuur dezer gemeente in zake de krot ten in sommige buurten een schrijven tot de commissie is gericht. Het is de commissie niet bekend ooit zoodanig schrijven te hebben ontvangen, evenmin als dat eenig ver- zoek ooit onbeantwoord is gebleven of zal blijven. Het te dezer gemeente ingestelde woning-onderzoek zal worden voort gezet en dientengevolge zullen den Raad adviezen bereiken als de Euro- peesche oorlog, waardoor abnormale toestanden zijn ingetreden, zal zijn afgeloopen. De voorz. moet bekennen zich te hebben vergist in zijn desbetreffend antwoord tot den heer Hendrikse en dat inderdaad te dezer zake juist geen schrijven tot de Gezondheidscommis sie is gericht Er is wel heen en weer over gesproken bij Burg. en Weth en daarom speelde 't hem door het hoofd dat er gevolg aan was gegeven. De heer Hendrikse dankte den voor zitter voor zijne ridderlijke erkenning «n stelde er mitsdien prijs op, hier dan ook openlijk te verklaren zijne woorden, gericht aan het adres van de Gezondheidscommissie in te trek ken en zoowel den voorzitter als deze commissie in hunne eer te herstellen. e. Een schrijven van J. du Burok te Zuid-Scharwoude, namens zijn schoonmoeder, Wed Almekinders-Bron als antwoord in zake de gestelde vor dering tot mede-betaling der kosten van verpleging van haren zoo, welke thans door deze gemeente worden bestreden. Aangezien zijn schoonmoeder geen onroerende goederen bezit en ook nooit bezeten heeft, verwondert het hen dat Burg. en Weth. haar op zoo lichtvaardige gronden in staat reke nen die verplegingskosten te betalen. Hi) veronderstelde dat Burg. en Weth. wel zullen begrijpen, dat de heer Hendrikse, die deze opbrengst op ƒ6000 schatte, niet bijzonder ge lukkig was in zijne argumentatie, den Raad te overtuigen, dat zij ruim schoots in staat was in die kosten van verpleging te voorzien en dat er, zooals ook de heer Hendrikse wel zal weten wat meer noodig is om te gaan rentenieren, waarvan genoemd raads lid zoo smalend sprak. Zijn schoonmoeder renteniert dan ook niet, doch woont bij hem in, om dat zfi, alleen wonende, niet in haar behoeften zou kunneu voorzien. Wie, zooals toch ook de raadsleden, eenigszins bekend is met de weder waardigheden en .tegenspoeden die zij heeft ondervonden, kon ten naastebij wel nagaan, dat het niet zoo floris sant kan zjjn als de heer Hendrikse deed voorkomen Jammer dat deze naast het veronderstelde flinke kas saldo niet nog een schuld heeft ver ondersteld. Maar voor het bewijs dat zijn schoonmoeder de verpleegkosten wel zelf kan dragen, rekent hij klaar blijkelijk enkel met activa en niet passiva. Maar zijn schoonmoeder is, zooals het college wel duidelijk zal zijn, niet in staat bedoelde verplegings kosten te betalen, en hij zelve, die zes kinderen heeft, evenmin, daar het onderwijzerssalaris in Noord-Holland slechts een beetje minder slecht is dan in Zeeland. Het schrijven besluit met een ern stig woord van protest over de klei- neerende wjjze waarop het raadslid Hendrikse over zijn schoonmoeder in openbare raadszitting sprak. De heer Hendrikse kwam allereerst op tegen de zinsnede in h^t schrijven als zou by op kleineerende wijze over genoemde weduwe hebben gesproken. Als een en ander minder hen aan genaam zal hebben gestemd dan komt dit, doordat hjj, opkomende voor het gemeentebelang de flnanciëele toestand heeft moeten blootleggen, zooals ze bij de goê gemeente bekend was. De ontkenning dat er eenig vast goed is, is voor de gemeente reeds een aanleiding om in deze zaak te moeten berusten. Als er allerlei listen worden ge bruikt, heeft de gemeente geen be wijsmateriaal om aan te toonen dat die Wed. wel bij machte is om die verpleging geheel of ten deele op zich te nemen. De gemeente zal dus verplicht zfln dit voor hare rekening te blijven ne men, want het zou niet verantwoord wezen daarenboven nog de risico te loopen van een proces met zeertwi)- felachtigen uitslag. Het blijft niettemin beneden alle critiek om zich geheel aan deze mo reels verplichting te onttrekken door het voor te stellen daartoe onmachtig te wezen en intu&schen de centen in den zak te houden. Inmiddels hebben we met de open bare bespreking toch dit bereikt dat de schande op baar blijft drukken niet in de kosten van verpleging van haar eigen zoon te treden. Hij stelt voor, deze zaak nu maar te laten rusten, doch zich te reser veeren er op terug te komen als de omstandigheden zich daartoe leenen. De vergadering vereenigde zich met dit advies. d. een circulaire in zake het ver- leenen van crediet aan den midden stand, onder beding dat de gemeente voor eventueel verstrekt crediet 60°/0 risico voor zich neemt. Burg. en Weth. meenen dat hier toe vooralsnog geen aanleiding in deze

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1