Gemengd. mag worden, is het smokkelen, te meer daar de bewaking thans zeer streng is, zeer moeilijk, zoodat er ook weinig pogingen meer toe gedaan worden. Breskens, 7 September 1915. Met de lage watertyen is de tjalk van schipper Kamp van Hoofd plaat, dat vorige week op de Spijker- plaat, integendeel thans nog niet vlot. IJzendijke, 7 Sept. In de heden voormiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad is herbenoemd tot wet houder de heer F. J. Calon. Men schrijft uit Oosteiyk Z. Vlaanderen, dat daar ook vele ver halen loopen van groote smokkelarijen, vooral aan de uiterste Oostgrens. Wat er achterhaald wordt, zou niet noemenswaard zijn, tegenover het vele, dat de grens-passeert. En al is dit nu door den olectri- bchen draad bezwaarlijk geworden, toch wordt er nog gesmokkeld. Donderdagnacht gelukte het aan de landweer nabij Kapellebrug (gemeen te St. Jansteen) een partij meel van 150 Kilogram aan te houden, die bestemd was om gesmokkeld te wor den. Met den vlashandel zag het er eon paar jaar geleden in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen zeer droevig uit. Er was geen kooper meer voor te vinden en zij, die voorraden hadden, bleven er mede zitten. De oorlog heeft dit geheel doen veranderen. Er kwam in het voor jaar zoowel voor Duitschland als voor Engeland vraag en de prijzen stegen sterk. Voor vlas, dat in den aan vang van het vorig jaar van 4 tot 7 cent per kilogram werd betaald, krijgt men thans 13 k 16 cent, een land bouwer kreeg zelfs al 19 cent. In verband met die gosde prijzen is de vlasbewerking voor velen ook een goede bron van inkomsten ge worden. Was voorheen met het on gezonde vlaszwingelen slechts een karig daggeld te verdienen, thans haalt een goed werkman ƒ2 60 tot f3.-. Vrijdagavond bevond zich ineen der café's te Vlissingen een jonge man, die klaarblijkelijk wat te veel gedronken had en in gebroken En geleoh en Fransch aan de aanwezige bezoekers mededeelde een ontvluchte geïnterneerde Engelsche officier te zijn, welk verhaal hl) met de noodi- ge fantasie aandekte. De politie van een en ander in kennis gesteld, bracht den man naar het bureau over, waar bleek dat de aangehoudene een oesterhandelaar uit Ierseke was, de hier „uit" was geweest en eigenlijk een be6tje den braoje uithing. Door zijn aanhouding van schrik geheel ontnuchterd en genoodzaakt zijnde eenige uren op het bureau van politie te vertoeven, om daar een on derzoek naar zijn identiteit in te stel len, heeft hij ten slotte te kennen gegeven veel spijt over het gebeurde te hebben, waarop hij is heengezon den, en hl) zoo spoedig mogelijk naar Ierseke is vertrokken, waar hjj in den schoot zijner familie zich vei liger zal gevoelen dan als quasi geïn terneerd offleier waarvoor hU zich uitgaf. BIJ het graafwerk ten behoeve van den aanleg der lijn voor de Zeeuwsch-Vlaam8che tram is onder de gemeente Zaamslag een oude geheel vergane boot ontgraven. Men vermoedt, dat deze afkomstig is uit den 80-jarigen oorlog, toen op op last van Prins Maurits de polder dijken werden door gestoken en het land gedurende 60 jaren onder water bleef staan. Te, Zandberg, gem. Graauw, klom Zaterdag een meisje van 9 jaar op een kar, doch had het ongeluk daarbij, te vallen en onder de wielen terecht te komen waardoor zij werd gedood. SPORT. Wedvlucht 's Hertogenbosch 6 Sept. Duiven gelost om 7.10 met helder weer en Noord-Westenwind. Breskens. Jonge duiven: le en 6e prijs J. Ploijte, 2e J. van de Luijs- ter, Se en 6e J van de Velde, 4e P. de Munck. le overduif J. van de Velde, 2e J. Plet) te. Oude duiven le, en 4e prijs P. Ja cobs, 2e J. Jacobs, 3e en 6e J Quaars, 6e J. van de Lujjster. le en 2e overduif J. Meiier. Zuidzande. Jonge duiven, .e prijs P. H. Hubregtse, 2e, 4e en 7e P. Willems, 3e A. I. Risseeuw, 6e P. J. Bril, 6e A. C. le Grand, 8a A. A. de Vlieger. Overduif Iz. A. Schippers. Oude duivenle prys P. Willems, 2e Th van de Vijver. Overduif P. J. Bril. Cadzand. le, 2e en 4e prijs B. P. de Ridder, 8e en 7e A. Ceulemans, 6e A. de Neef, 6e W. Brevet Overduif van A. Ceulemans. De eerste duif' arriveerde 9.31.07, de laatste 9.41.38. Ooslburg. le prijs C. Schjjve, 2e, Se en 5e J. B. Aers, 4e Iz. de Hullu, 6e C. Schijve. le en 2e overduif van J. B. Aers. Groede. 1 en 7e prils E. de Mar. telaere, 2, 5e, 6e en 9e M. Elfrink, 3e, 4e, 8e en 10e L. de Meester. le overduif L. de Meester, 2e M. Elfrink. De eerste duif arriveerde te 9.23, de laatste te 9.45. Te Helmond werd een ongeveer 40-jarige voerman van den houthan del Raaymakars gedood. Bij het laden van eenige zware boomstammen brak een ketting van de zoogenaamde malle Jan, waardoor een boomstam met groote kracht te rug sloeg en den voerman tegen hoofd en borst trof. Zwaar gewond stierf de ongelukki ge reeds na enkele oogenblikken. De Hollandsche grenswacht on der Wolder heeft zich Donderdag nacht verplicht gezien te vuren op een persoon, die bjj een poging om de grens te overschrijden, geen ge volg gaf aan haar oproep. De man werd door een kogel in het achterhoofd getroffen. Vrijdagmorgen naar Calvariönberg te Maastricht vervoerd, is hy daar spoedig overleden. Het bleek te zijn de 38-jarige Arn. 3t., uit Riempst (Belgis)hij had een kleine hoeveelheid spek over de grens willen brengen. Onlangs trachtte een als heer gekleed persoon bij een winkelier te Barneveld een valschen zilverbon van ƒ2.50 in betaling te geven. Spoedig daarna hield de politie te Haarlem iemand, van dit feit verdacht, aan. Bij confrontatie met genoemden winkelier werd deze persoon echter niet herkend. De politie werd in kennis gesteld en kwam met een jeugdig Amster dammer naar Barneveld, die door meerdere huisgenooten van den win kelier aanstonds herkend werd als de persoon, die met een valschen zilver bon had geprobeerd te betalen. Op het spoorwegterrein te Ven- lo is een rangeerder met zijn voet bekneld geraakt tusschen een wissel, juist op het oogenblik dat een loco motief kwam aanrjjden, met het ge,- volg dat 's mans beide beenen wer den afgereden, De man overleed kort daarop. Van af Maandag 80 Augustus tot en mot Donderdag 2 September zyn uit Zevenaar uitggvoerd 1882 jonge paarden. Drie stuks werden voor den uitvoer afgekeurd. Bij het grensstation Nieuweschans zijn Woensdag door de kommiezen eenige ten uitvoer bestemde paarden in beslag geDomen, omdat ze ouder dan twintig maanden waren. Er begint in den lande groote ongerustheid te ontstaan over het beschikbaar komen van Kali-meststof fen. De invoer daarvan uit Duitschland laat nog steeds op zich wachten, of- scb^on naar verluidt de Duit- iegeering aan een commissie, aie deze aangelegenheid te Berlin, heeft besproken, de stellige toezeg ging gedaan heeft tot uitvoer van de in normale omstandigheden hier ge bruikte hoeveelheden. Ondanks die stellige toezegging, schijnt de Duitsche regeoring thans aan den uitvoer zwarigheden in den weg te leggen. Waar bekend is, dat Duitschland zeer voldoende hoeveelheden kali pro duceert om de relatief geringe be hoefte van ons land te dekken en waar vaststaat, dat het kalisyndicaat er zeer op gesteld is de hier gevraag de hoeveelheden uit te voeren, is het in hooge mate bevreemdend, dat de Duitsche iegeering dien uitvoer be lemmert. Wat kan van die houding de oor zaak zyn? Het is van algemeene bekendheid, dat van Nederlandschen kant steeds op royale wijze de met andere staten gemaakte afspraken ook op handels gebied worden nagekomen. Wij weten ook, dat Nederland te genover alle staten ten opzichte van den uitvoer ebn houding aanneemt van correcte welwillendheid. Ook tegenover'Duitschland. Nu ryst onwillekeurig de vraag wat heeft de Duitsche regeering op het oog wanneer zij aan den uitvoer van kali, dat in over groote hoeveel heden daar te lande aanwezig is, op het laatste oogenblik zwarigheden in den weg legt? Men mag toch niet veronderstellen, dat Duitschland misbruik van haar positie van alleenverkoopster van kali wil maken En dat de Duitsche regeering ge« maakte afspraken niet nakomt? Dat zou ons van onze oostelijke na buren ten zeerste afvallen. De redactie van het Ned. Landb. Weekblad teekent hierbij aanWij hebben te bevoegder plaatse een on derzoek naar deze aangelegenheid in gesteld en ons is daarbij gebleken, dat weliswaar inderdaad de invoer van kali nog niet is aangevangen, doch dat men aldaar, op grond van de stellig gedane toezeggingen, ver wacht, dat eerlang alle zwarigheden zullen zijn opgelost. Intusschen hopen wi), dat dit zeer spoedig het geval moge zijn, daar an ders de gevolgen voor onzen Neder landschen landbouw bedenkelijk zou den zijn. Een kermisreiziger, dio met een zoogenaamde hoepla op de kermis te Zaandam staat, zag, over de markt te Amsterdam loopende, een koopman, die tegen lagen prijs horloges en barn- steenen sigarenpijpjes te koop aan bood W(jl deze artikelen hem zeer ge schikt voorkwamen om als prijzen voor zijn werptent te dienen, besloot hij de geheele partij te koopen. Voor het echter zoover kwam, mengde zich een politieagent in de zaak, die door de aangeboden lage prijzen argwaan had gekregen. Beiden werden verzocht mede naar het bureau te gaan, om opheldering te geven. Hier kwam het er na eenige on dervraging uit, dat de verkooper de goederen gestolen had uit het Stad huisplein te Zaandam. De kermisreiziger kon zijn ooren niet gelooven Dat was zjjn werptent. Hij was 's morgens op reis gegaan, onbewust van hetgeen er 's nachts was gebeurd. Het gestolene werd in beslag ge nomen en de dader in arrest gesteld. De heer K., uit Den Haag, is de vorige week des nachts op den weg tusschen Amersfoort en Apel doorn, als gevolg van zijn welwillend heid, het slachtoffer geworden van een behendigen straatroover. In zijn tweepersoons auto van Den Haag in Zeist aangekomen, had de heer K. aldaar twee heeren, die bei den naar Amersfoort moesten, opge nomen. Na hen in Amersfoort te hebben afgezet, werd de heer K. buiten Amers foort aangeroepen door een ongeveer 80-jarig, net gekleed heer, die hem vroeg, tot Apeldoorn te mogen mee rijden. Dit verzoek werd toegestaan. Naby Milligen verwisselden de bei de inzittenden van plaatsde opge nomen reiziger had verteld, ook wel een auto te kunnen besturen en een korteren weg naar Apeldoorn te we ten. Hij kwam aan het stuurrad te zit ten en nam zijn weg door de Hoog- Soerensche en Wiesselsche bosschen, deD heer K. onbekend. ODderweg heeft de vreemdeling den eigenaar van de auto een versnapering van sterk bedwelmende kracht aan geboden. Van wat er verder is geschied, weet de heer K. zich niets meer te herin neren. Den volgenden morgen werd hij aan den voet van den berg by Mil- lingen slapende gevonden. Na gewekt te zyn, kwam hy tot de ontdekking van alles te zyn be roofd zijn gouden horloge met ket ting, waaraan een tygernagel en zyn portemonnaie en portefeuille met ƒ40 waren verdwenen, en een sigarenkist je, dat gedeeltelijk gevuld was ge weest, werd ledig in den auto gevon den. In de nabyheid van den auto lag een ledige Bols flesch op den grond. De auto was zwaar beschadigd De heer K., per boerenwagen in Apeldoorn gekomen, heeft de politie met de zaak in kennis gesteld. De Hesperian, van dfe Allan-iyn, een schip van 9699 ton, op weg van Liverpool naar Montreal, werd Zater dagavond om 8 uur 20 ten Zuidwes ten van Fastnet getorpedeerd. Het was by na donker, toen het schip plotseling van den voor- tot den achtersteven trilde en het een groote massa water over kreeg, die de menschen aan dek doorweekte. Een torpedo had de Hesperian by den boeg getroffen. De schade was van dien aard, dat de twee voorste ruimen van de boot spoedig vol water waren. Dit was echter niet voldoende om het schip tot zinken te brengen. Aan boord van het schip bevonden zich ongeveer 350 passagiers en een bemanning van 260 tót 800. Het geheele aantal geredden, dat gisteren te Queenstown geland was, 613, namelijk 838 passagiers en 180 koppen van de bemanning. Enkele anderen zyn aan boord ge bleven, maar hoeveel dit er waren, is niet bekend. Ongelukkig sloegen by het neerla ten drie booten om. Uit een boot althans vielen allen die erin zaten, in zee. Een bejaarde dame mis Carberry stierf aan den zenuwschok en kwet suren, nadat zy gered was, en ook een andere dame bezweek na haar redding. Men vreest, dat er nog meer zyn omgekomen. Twintig passagiers, die geland zyn, hebben ten gevolge van de ontplof fing van de torpedo en in de stort vloed van water en metaal, die op het dek neerkwam, kwetsuren gekre gen.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2