Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Abonnementsprils Spionnage. <\=1> Vervalsching van levens middelen. Binnenland. Mo 2054. Woensda» 8 September IfMS. 24e Jft&rgang per 3 maanden ƒ0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddars te twee ure. Bit Wad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. BIEIJEMAPÏ te ftreskens. In de laatste dagen verschenen er in de dagbladen sensationeele berich ten over spionage in ons land. De Telegraaf publiceerde een aan tal artikeleD, waarin gewag gemaakt werd van een zeer uitgebreiden Duit schen apionnagedienst in ons land. Andere bladen bevatten zoo nu en dan eveneens alarmeerende berichten over dat onderwerp, terwijl de Haag sche Courant mededeelde, dat er in Den Haag personen vertoeven, die door de politie worden verdacht. Indien echter deze vermoedens ge grond zijn waarvoor tot nog toe geen bewijs voorhanden is geschiedt de spionnage volstrekt niet alleen ten behoeve van Duitschland, maar ten behoeve van beide oorlogvoerende par tijen. En de Avondpost is het hier mede volkomen eisns. Al wordt het van sommige zijden altjjd voorgesteld, als zou „spiODnee- ren" alléén van Duitsche zijde geschie den, het is toch bekend, dat ook van andere zijde, o. a. met radio-telegra- flsche zendstations, gewerkt werd naar de Avondpost verneemt- zeer handig 's nachts in een schoorsteen van een oude suikerfabriek. Een premie van ƒ3000 is dan ook uitgeloofd voor de ontdekking van dergelijke zendstations. Het is wel beschouwd de dure plicht van alle Nederlanders, om tegen spi onnage, van welken kant ook, te wa ken en zelfs bij de minste veronder stelling de politie of recherche te waarschuwen, en niet te denken „O, 't zal wel niets zjjn, en dan heb ik de politie weer werk voor niets laten doen". Ook dö Av.-post is zoo nu en dan in de gelegenheid geweest, aenige dingen mede te maken, welke het niet direct „spionnenwerk" wil noe men, maar welke toch te denken ge ven, Het blad publiceert er eenige feiten van. Sinds eenige jaren is te 's Graven- hage een vreemdeling gevestigd die agent is van tal van buitenlandsche industiëele ondernemingen. Deze mijnheer houdt in het centrum der stad een kantoor, op welk bureau behalve hij, werkzaam wareneen ingenieur, een correspondent en een stuk of wat jongens van zestien tot achttien jaar, zoons van kleine lieden in de stad, allen van dezelfde natio naliteit, als de agent. Maar behalve dezen werkten daar nogeen gepensionneerd opperofflcier van het Nederlandsche leger, een ge pensionneerd hoofdofficier der Kon. Ned. Marine en een gepensionneerd officier van het Ned. Indische leger. Tot 1 Augustus 1914 ging alles goed, doch de agent vertrok bij het uitbre ken van den oorlog plotseling naar zjjn vaderland en nam vrijwillig dienst in het leger als ritmeester. De zaken gingen hier zoo goed en zoo kwaad als 't ging verder, doch de correspondent vertrok naar Bata via, waar de firma eon filiaal heeft, pn werd daar chef van het filiaal. De agent-ritmeester kreeg intus- schen het IJzeren Kruis en kwam kort daarna weder in de residentie, niet gewond, niet omdat hij ontslag gevraagd had, óok Diet omdat hij af gekeurd was, neen hij kwam een voudig hierheeD, naar hil zeide, „om dat cavalerie in dezen oorlog niet ge bruikt kon worden". En toen heeft deze mijDheer door een onvoorzichtige manoeuvre na eeni ge maanden laten blijken, dat hij ge regeld brieven schreef naar Berlijn, naar den Rijkskanselier bijv., enz. Gevolg dat de gepensionneerde op per officier en de hoofdofficier direct ontslag nameD, dat zelfs de ingenisur weg ging, zóodat men nu slechts door werkt met don, gepensionneerden ka pitein van het Oost Indische leger plus de jongens van 16 tot '18 jaar. Het blad heeft eenige autoriteiten op de hoogte gebracht, iets wat an deren dok reeds gedaan hadden. Een tweede geval. Een Duitscher of Oostenrijker, de nationaliteit is niet met zekerheid bekend, aangezien hij verschillende namen draagt, heeft in e«n hotel daar ter stede, iemand, die haar goed be kend is, namens zijn chefs aanzien lijke bedragen toegezegd voor elke aanwijzing van een Duitscher, die hier te lande of in Engeland hande lingen verricht tegen Duitschland een Hollander, die handelingen ver richt tegen Duitschland een Engelsch man, die handelingen hier te lande of in Duitschland verricht tegen het belang van Duitschlandeen Duitscher, die in zijn eigen land handelingen verricht tegen het belang van Duitsch land of Oostenrijk. Het Maandblad togen de verval- schingen heeft laats| geconstateerd dat in gemalen koffie, die als zuiver verkocht was, een gehalte van niet minder dan circa 50 procent cichorei. Het behoeft geen betoog, dat, ook al is cichorei een algemeen gebruikt en doelmatig surrogaat van koffie, de vermenging daarvan met koffie aan den verbruiker behoort overgelaten te worden. Wordt ze echter ten deele als kof fie verkocht, dan moet dit als een op zettelijke vervalsching gebrandmerkt worden, waardoor de kooper financi eel benadeeld wordt. Een zeer geraffineerde vervalsching van thee wordt tegenwoordig in En geland toegepast, en met het oog op de groote hoeveelheden thee, die via dat land het onze bereiken, is het zeer wenschelyk op deze, eigenlijk gezegde „talentvolle" knoeierij de aan dacht te vestigen. Volgens haar medegedeelde bevin dingen van den offlciëelen keurings dienst wordt namelijk te Birmingham een thee-vervalschingsmiddel aange boden tegen veertig cent per pond, in den vorm van dunne stokjes, welke bi) chemisch onderzoek bleken te be staan uit stijfsel waaraan de kleur van de theestokjes onberispelijk was medegedeeld en waarbij een zooge naamd recept gevoegd wordt met de kennisgeving dat hiervan twintig pro cent bij zuivere thee gevoegd moet worden om een voordeelig mengsel te krijgen. In thee hier te lande tegen (linken prijs verkocht, constateerde het bu reau hoeveelheden van ruim 16 thee stokjes Betreffende deze vermenging met thee-stokjas of althans het oovol- doënde verwijderen daarvan, is jpist onlangs een belangrijk proces in Duitschland gevoerd, ec werd in hoogste instantie bepaald, dat een dergelijk feit, waardoor de waarde der thee belangrijk verminderd wordt, Diet toegestaan kan worden, zoodat de kooper het recht heeft dergelijke waar te weigeren. Het blijkt in deze tijden meer dan ooit noodzakelijk, ter dege toe te zien op cetgeen de op „zoete winsten" beluste knoeiers het publiek in de handen, en ook in de maguD, durven te stoppen. Ten opzichte van een ander schan delijk bedrog ontving het bureau een mededeehng, dat een Duitsche firma te Rotterdam een partij vet kocht dat voor de helft vervalscht was. De bedriegerij kwam eerst uit toen de vaten in Duitschlaud aangekomen wareD, daar de afval in het midden der vaten aangebracht was, zoodat bij het monsterstsken aan de grenzen, aan den boven- of onderkant der va ten steeds een goed monster gestoken werd. Bi) het verwerken van het vet bleek natuurlijk de knoeierij, en verspreidde de massa zulk een'stank, dat alles verbrand moest worden op order der gezondheidscommissie. Verder werd bericht dat do zaak in handen der justitie is, zoodat de namen der bedrijvers dezer ergerlijk vervalsching bekend zullen worden. Het is te hopen dat strenge straf in deze zal worden toegepast, in het belang van den goeden naam onzer zoo gewichtige vet industrie. Het bureau herinnert bij deze dat het reeds vroeger kerhaaldelyk waar schuwde tegen den bovengemelden geraffineerden truc, bij verpakking van waren in vaten. Van de 39.392 militieplichtigen van de lichting 1916, zullen worden be stemd 600 voor de zeemilitie, 1784 voor de brigade grenadiers en jagers, 19,709 voor de 22 regimenten infan terie, 348 voor de wielrijders, 1199 voor de cavalerie, 1354 voor de be reden artilierie, 2670 voor de vesting artillerie, 275 voor de pantserfortar- tillerie, 136 voor het korps ponton niers, 130 voor het korjjs torpedisten, 876 voor het wapen 'der genie en 1600 voor de administratie-troepen. Het Hoofdbestuur van den Ne- 'derlandschen Slagershond dat zich voor zijn afdeelingen tegenover den minis ter van landbouw, verbonden had voor de richtige nakoming van de aan de slagers opgelegde verplichtingen ten opzichte vaD de slachting, betaling en verkoop van de door tusschen- komst van het rijks centraal bureau tot regeling van den afzet van var- keDs en varkeDsvlessch, betrokken varkens, hoeft aan den directeur van genoemd bureau medegedeeld, dat bij voortduring gebleken is hoe buiten gewoon moeilijk de contróle voor het bondsbestuur op de handelingen harer afdeelingen en leden was, tengevolge van het niet ter plaatse aanwezig kunnen z\jn. In verband met de nieuwe voor schriften, die onder meer de controle van bijgekcchte varkens noodig ma ken, was het hoofdbestuur van oor deel geen nieuw contract met het rijksbureau te moeten aangaan. Tot nog toe werden voor 37 ge meenten de varkens geleverd onder waarborgen gesteld door den Neder, landschen Slagershond, terwijl in de 200 overige gemeenten, waar leverin gen van varkens of spek geschiedden, de noodige waarborgen gegeven wer den door tusschenkomst van de bur gemeesters. In het te Rotteidam uit Ameri ka aangekomen stoomschip „Rotter dam" was op de reis brand ontstaan die evenwel spoedig gebluscht is, doch niettemiu aanmerkelijke sporen heeft achtergelaten. Op het bureau van aankomst in het postkantoor was 't een treurige ehaos. Een groot aantal sorteerders haal den met de grootste voorzichtigheid de zakken leeg. De grond was als bezaaid met koffieboonen, klompen meel, afgeweekte postzegels, monsters katoen en etiquetten. Het uitzoeken van dit allegaartje was een wanhopig werk. Aan sommige pakketten of brieven mankeerde het adres bij andere was het totaal doorgeloopeD, tengevolge van het veelvuldig gebruik door de Amerikanen van violet inktpotlooden. Soms werden leege enveloppen uit den zak opgevischt, dan weer een brief waarvan de envelop zoek is ge raakt. En dat alles dryfDat of ver brand. In groote partijen werd de inhoud gesorteerd, de verbrande, de name- looze en de doorweekte. En wat eenigszins leesbaar was, werd terstond verzonden. Bij het beschadigde waren ook aan- geteekende brieven. In den loop van den middag kwam nog een andere zending mailzakken, die in een nog deplorabeler toestand verkeerden. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd door de grenswacht in het Ven (gem. Ottersum) een par tij van duizend pond meel in beslag genomende smokkelaars wisten in de duisternis te ontkomen. Aangezien de neutrale weg, loopen- de langs den zoom van het woud langs de gemeente Ottersum, door burgers niet meer betreden en 'snachts zelfs tot op 50 meter niet genaderd

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1