Predikbeurten. Handelsberichten. (ienieiigd. betrapt wegens het plegen van han delingen in strijd met de regeling tot het verkrijgbaar stellen van goedkoop ongebuild tarwebrood. Een had broodkaarten onder zich gehouden en daarin veranderingen ge bracht, een ander had te licht brood geleverd en de derde had op de brood kaarten meer broodjes ingevuld dan halve kilo's brood geleverd warén. Nadat zy door den burgemeester overeei komstig de bepalingen van de lijst va*i bakkers waren afgevoerd, zyn zij op hun verzoek daar weer op geplaatst onder bepaling, dat zij ge durende 14 dagen geen goedkoop onge build tarwemeel zouden ontvangen, terwijl zij toch als gewoonlijk goed koop brood moesten afleveren wat voor hen een vrij aanzienlijke schade beteekent. Bij ministerieels beschikking is met betrekking tot de indeeling van de lichting 1916 o a. bepaald. Aan de compagniön worden toege wezen in de eerste plaats zij, die lid zijn van het Vrijwillig Militair Motorrijderskorpsvoorts zij, die goed wielrijder zijn, van wij bi) voorkeur in aanmerking komen zij, die ter min ste 1.6B M. lang zijnen bedrevenheid bezitten als motorwielrijder of rijwiel her,steller. Zü, van wie bekend is, dat zij eenig spraakgebrek hebben, worden niet aan en van genoemde compag nieën toegewezen. Aan het korps Torpedisten worden, zoo mogelijk, toegewezen ingeschre venen, die geestelijk goed ontwikkeld zijn en voornamelijk hun werkkring hebben bi) het stoomvaartwezen en liet machinebedrijf. Bij het korps Pontonniers worden ingedeeld zooveel mogelijk schippers, overigens bij voordeur visschers en zeevarenden. Voor zooveel de schippers betreft, komen hierbij alleen in aanmerking zü, die ten minste 1 65 M. lang zyn. Voor toewyzing aan het regiment Genietroepen, met-bestemming om na inlyving over te gaan by den auto- dienst, komen bij voorkeur in aan merking chauffeurs en andere deskun digen in het automobielvak. Voor een deel moeten deze dienst plichtigen van zoodanige geestelijke onwikkeling zyn, dat er het benoo- digde kader en enkele officieren voor den trein uit gevormd kunnen worden. De dienstplichtigen, die het bewys van voorgeoefendheid bebben verwor ven, worden toegewezen aan de in fanterie of, voor zooveel zij bestemd worden voor opleiding tot milicien telegrafist of -telephoniet, aan het re giment Genietroepen, fenzy zij hebben verzocht te worden ingelijfd bij een ander wapen of korü» dan de infan terie, de vesti Dg-artillerie of het re giment genietroepen en zij voor eene plaatsing by dat andere wapen of korps in aanmerking komen. Zij worden bestemd voor het korps en het garnizoen hunner keuze, voor zoover zulks mogelük is. Breskens, 3 September 1915. Aan het postkantoor Bre^kens en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand Aug. in de spaarbank ingelegd 14685,46 terugbetaald 13110.07. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje, draagt het nr 6527. Onder de terugbetalingen is begre pen een bedrag van ƒ427.01/,, terug betaald op Belgische boekjes. Woensdagavond hield de Wil- helmina-Bewaarschool-Vereeniging al hier eene algemeene vergadering tot vaststelling der rekening over 1914, en het opmaken der begrooting voor 1916. De eerste werd goedgekeurd in ontvang op ƒ843 251/, en in uitgaaf op ƒ822.16 alzoo met een batig slot van 21.091/, De begrooting werd eveneens vast gesteld in ODtvang en uitgaaf op ƒ851.791',. In de begrooting was door het be stuur een bedrag van ƒ15 opgenomen als vergoeding voor de werkzaamhe den van den secretaris ontvanger, die ook buitendien met opzicht en derge- lyke heel wat bemoeiingen heeft, die men bezwaarlijk kan vergen gratis te blijven verrichten Met deze toelichting was een aan- vaukelyk bezwaar opgehelderd, dat de financiën der vereeniging, die voor een zeer groot deel op den steun der gemeente is aar gewezen die ook weer op de kleintjes moet passen. Eigenlijk is 't ook waar, als het niet uitsluitend eén liefhebborij-ver- eeniging betreft, doch eene corporatie nut afwerpt, eene vergoeding voor gepresteerde diensten, geenszins on redelijk i3. De plaatsing van een schaduw-af- werpende boom, waaronder de kin deren meer beschut kunnen spelen, zal andermaal beproefd worden. Men zal hem trachten meer to be veiligen tegen de vernielzucht der jeugd, die al wat ouder* is dan de Bewaarschool kinderen. Ten slotte sprak men de hoop uit dat de Raad weder bereid zal worden bevonden de in de begrootiDg ver vatte subsidie van ƒ455 te acceptee ren. Dinsdagmiddag hadden een paar landweermannen alhier een aardig buitenkansje. Naby het postkantoor ging een heer voor hen, die zijn por tefeuille verloor, en dit door hen op gemerkt zijnde, stelden ze hem dezen natuurlijk terstond ter hand. Een bankbiljet van ƒ25 gleed daar op uit dankbaarheid in hunne handen. Eveneens zag een schoolkind iets blinkends in de goot liggen. Het was een broche, maar van welk metaal kon het meisje nog niet uit maken. Maar jawel, het was een ocht gouden, met welke vondst zij die haar verloren had zoo content was, dat ook dit kind een flinke fooi kreeg. Gisteravond kwam de laatste tram tusschen de muurtjes in botsing met een met bouwgerief geladen wa gen. De locomotief was deerlijk ge havend, doch de wagen die een eind- weegs werd voortgeduwd, bad geen noemenswaardig letsel, terwijl per- soonlyke ongelukken gelukkig geheel uitgesloten waren. Gisteren is schipper Kamp van Hoofdplaat bij het uitvaren der ha ven op de Spijkerplaat omhoog ge- loopen. Met hoog water is het met klaver- hooi geladen schip vlot gekomen. Door onbekende oorzaak ont stond Dinsdagnacht brand in een schuur dererven Sturm te "Hoofdplaat. Het gebouw brandde geheel uit. Een 100 tal kippen kwamen in de vlammen om. By Konirkiyk Besluit is be noemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Aardenburg, de heer P. I. Ie Roy." Ned. Hebv. Kebk. Zondag 5 September. Breskens v. 91/, u Geen dienst. n. 2 u iis Lindeüer. N.-Sluis-- n. 2 u ds Petegem. voor militairen en andere belangstellenden. IJzendyke n. 2 u ds Pattist. Oostburg, 1 September. Jarige tarwe Nieuwe tarwe Win tergerst Zomergerst Haver Paardenboonen Koolzaad f 12.a fl8.— f 12.a f 12.75 f 14.25 a f 14.50 f 14.25 a f14 50 f 12.25 a f 14.50 f—a f— f80.— a f82.— 16. kalkoen, -ƒ7.20 a'j 25 parelhoen, ƒ3.50 820 kg Boter ƒ1.45 a i.571/, Aangevoerd: Prijs per 100 41243 kip-eieren f6.721l2 a ƒ6.921/, 960 eende ƒ6,86 a Een BSjarige man uit Rotterdam, die Zoudaguiorgen door een automo biel op den Rotterdamschen dyk, na by Gouda, werd overreden en dien tengevolge zwaar gewond naar het ziekennuis te Gouda werd vervoerd, is aldaar aan de bekomen verwondin gen overleden. Naar aan de Telegraaf wordt gemeld, is door de Pranscbe legatie dezer uagen by bet uitvoeren van margarine beslag gelegd of doen leg gen op eeu gtoot aantal wagoeladin» gen, oio naar Duitschiand moesten vervoerd worden. De toestand in de streken van Ber gen op Zoom is thans gewijzigd, de groote smokkelaars ontvaogeu nu da gelyks als winkelier een baal rijst en een baal bloem, die regelmatig op de bek6nde wüze worden verzainela te Putte, waar men ze iedereu ochtend tusschen 9 en 10 uur zien kan pas- seeren. Het aantal wagonladingen neemt voortdurend toe. Het toezicht der militairen is veel verbeterd, doch voor de bewaking van een dergeiyko grens zou een beter gedisciplineerd leger nog machteloos staan. De toestand was Maandag langs 4e wegen nog drukker dau ooit te voren nu bet vervoer van uit Bergen op Zoom werd beperkt, gaan do dagjes- menschen, dat zün zü, dia per rü wiel eenige kilogrammen vervoeren, reeds naar Hoogerheide en straks zelfs tot Bergen op Zoom hun vrachtje halen. Het is bü den ontvanger der be lastingen te Bergen op Zoom eeu queue maken, vooral nu dat kant.oor sedert eenige weken is overgebracht in een zeer bekrompeu huis, waar niet eens voldoende ruimte is voor verbiyf van een gioot gezin en waar naast allerlei soorten van belastingen en accünzen nu die honderden pas poorten geschreven moeten worden. Reeds jaren is over de inrichting van dat belastingkantoor geschreven de Kamer van Koophandel deed aiie moeite daarin verbetering te brengen, tot het ten slotte bij den gemeente raad is geland, waar het nu rust- op betere tyden. Toch kan deze toestand niet langer biyven voortduren. De regeering moet aan dezen zoo wel voor de ambtenaren ais vopr het publiek ongcwecschten loestaü'd een einde maken. Op verschillende plaatsen waren db winkels dinsdag gesloten en naar ver luidt zullen nog meerde volgen, zoo dat men hoopt, dat thans spoedig een einde zal zün gekomen aan den smokkelhandel en alles weer^regel- matig zal gaan. Verleden jaar in Augustus, in het begin der mobilisatie, werden in een wjoning aan de Van Woustraat te Amsterdam, ten nadeele van een commensaal, die onder dienst moest gaan, eenige kleedingstukken gestolen. De verdenking viel op een man, die enkele dagen later eveneens als com mensaal van het slaapkamertje van den eersten commensaal had gebruik gemaakt, doch weder vertrokken was met achterlating van een gedragen costuum. Dit werd ter griffie gedeponeerd en men hoorde verder niets meer van de zaak, tot Vrüdagavond jl. Toen kwam de hospita uit de Van Woustraat op een der politie bureaux vertollen, dat zij den tweeden com- mens-al, die verdacht werd van dief an kleedingstukken van den .oeD, had ontdekt in een woning ,y haar in dezelfde buurt. De man werd door een rechercheur- aangehoudeDhy hield vol geheel on schuldig aan de zaak te zijn en pas in September, dus na den diefstal, uit Duitschiand in ons land te zijn gekomen. De man „artist" van beroep, gaf zichzelf een gewichtig air door het te doen voorkomen alsof hij verbon den was aan een dér departementen. Dit laatste bleek bil onderzoek on juist te «ijn uit de nasporingen der politie van het bureau Stadhouders kade bleek evenwel nog meer. Het oude costuum, dat verleden jaar in de woning aan de Van Wou straat was achtergelaten, werd van de griffie opgevraagd en op een lapje aan de binnenzijde van een der zak ken vond men den naam van den eigenaar (een anderen naam dan dien de aangehoudene had opgegeven) als mede den naam van een bekend kleedingmagazijn. Het bleek, dat ien and van den den naam, als op het lapje voorkwam, was gesignaleerd wegens diefstal van een tascb uit een hotel op het Dam rak. De hotelier en een bediende van het keedingmagazün werdeD op het bureau Stalhouderskade ontboden en herkenden den man beiden beslist. Deze legde daarop een volledige be kentenis af. - Hy is ter beschikking der justitie gesteld. In den mond van de rivier de Noord, tegenover het Groothoofd, on der de gemeente Dordrecht hééft een ernstige aanvaring plaats gehad. De stoomboot „Hoeksche Waard", van de Dnrdsche Stoombootmaatsch. komeDde van Rotterdam, kwam in botsing met een roeibootje, waarin een drietal personen waren gezeten. Door den schok sloeg de roeiboot om en geraakten de inzittende te water. Eén van hen werd door de beman ning van den Hoeksche Waard" aan boord van laatstgenoemd vaartuig gebracht de beide anderen werden gered door de opvarenden van de sleepboot „Auna Cornelia", welke aan den Dordtschen wal l'ag en onmidde- lijk r.ar de plaats vao het geval stoomde. Toen de drie manrn aan wal ge bracht waren, bleek, dat ailefi min of meer ernstige verwondingen had den bekomen een van hen was bui ten bewustzijn. Een juist passeerende soldaat van het Roede Kruis begon dadelijk po gingen in bet werk te stfillen om de levensgeesten weder op te wekken, wat hem na eenlgen tijd mocht ge lukken. Tijdens een hevig onweder, dat Maandag boven de legerplaats van Oldebroeb in de buurtschap De Harde woedde, is een Belgisch geïnterneer de, die op weg was naar de kazerne, door don bliksem getroffen. Er werd nog hulp van een genees heer gehaald, maar de gerroffene was reeds dood. De Belg, wiens vrouw in de vrou- weubarak ziek lag, was uitgegaan om eieren voor haar te halen, toen hem het onweer overviel. Een der logeergasten van het hotel „Metrrpole" to Donden vermis te in zyn slaapkamer geldstukken, die op geheimzinnige wijze ontvreemd moesten zyn. De gérant van het hotel besloot persooniyk den dief te betrappen. Hij merkte drie shilling-stukken, Jegde ze op de toilettafel van den be stolen gast en kroop onder het bed."' Na oen poosje hoorde hy iemand behoedzaam binnen de slaapkamer sluipen en naar het bod toegaan. De amateur detective zag enkn) een paar vrouwenvoeten em om zich niet te verraden, bleef hij verscholen, maar strooide fluks wat witte poeder op de geschoonde voeteD, voor de eige nares de gemerkte shilling inpalmde en wegloopt. En toeD de gérant in den gang kwam, zag hij twee kamermeisjes, waarvan een het poeder op haar schoenen had. Zij was tydelijk in dienst geDomen, werd gearresteerd en bekende schuld.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2