Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Xalerdaur 4 September f915. Abonnementsprijs Advertentiën Nog eens: Zeeuwsch Vlaanderen. Aardappelen. Binnenland. Mo 2053. 24e Jaargang1 per 3 maanden ƒ0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag?- en Vrijdagavond bjj den uitgever C. DIELEfflAN te Breskens. Ook het Centrum wijdt eenige woor den aan Zeeuwsch-Vlaanderen, in verband met de in den laatsten tijd opduikende od door mannen zonder verantwoordelijkheid gevoede geruch ten over een mogelijken afstand van grondgebied door ons land, met name van Zeeuwsch-Vlaanderen aan België. MeQ beriep zich daarbij op sommi ge verklaringen in den vreemde af gelegd en op verhalen die al meer zijn gehoord gedurende dezen oorlog, over een mogelijke vergoeding, welke Nederland voor'het verlies van be doeld Zeeuwsch gewest elders zou ontvangen. Veel meer dan losse praatjes en losse geruchten was dit alles echter niet. Een tijd als deze is rijk aan on- dits, gissingen, overhaaste gevolgtrek kingen en overtollige redeneeringen. In de Zeeuwsche pers evenwel ia reeds, naar aanleiding van dit geschrijf, het denkbeeld geopperd, een actie op touw te zetten. De Zeeuwsch Vlamingen moesten hun gevoelens uiten, door op 31 Au gustus algemeen te vlaggen en zich met oranje te sieren. De bedoeling van dit alles was ze ker uitstekend en derhalve te prijzer, maar, zoo mag van den anderen kant worden gevraagd, loopt men niet wat al te vlug en al te hard van stal En waagt men zich niet aan de kans, dat men aldus tot een „quaes- tie" maakt, of opblaast, wat in *t geheel geen quaestië is, en naar wij vertrouwen mogen, ook nooit een quaestie zal worden. Aan de loyauteit en den vaderland- schen zin van Zeeuwtch Vlaanderen twijfelt niemand. De bevolking is met hart en ziel aan Rjjk en Koningin gehecht. Acht men het noodig, van die ge voelens nu eens op bijzondere wijze te doen blijken, 't zij zoo. Maar men kan ook oordeelen, dat daarvoor geen buitengewone demon straties noodig zijn en dat de onaan tastbaarheid van het Nederlandsch grondgebied een vanzelfsprekende zaak is waarover men niet behoeft te dis- cusieeren. Door een actie in optima forma zou men licht te veel eer en te veel beteekenis geven aan de losse be weringen van eenige niet verantwoor delijke personen terwijl het wel als vaststaand mag worden beschouwd dat indien er ook maar van verre gevaar mocht dreigen, of opgetreden moet worden tot behoud van een of ander deel des lands, de Regeering op haar post zal zijn. De zorg van dat behoud in het ge geven geval van het juiste oogenblik van handelen, kan men haar, dunkt ons, met een gerust gemoed overla ten. Vooral in zaken als deze lijkt voor barigheid ongewenscht en zonder nut. In eene gehouden vergadering van de vereeniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten is besloten den minister van landbouw te ver zoeken zoo spoedig mogelijk maat regelen te nemen dat het Nederland- sche volk tegen billijke prijzen aard appelen zal kunnen bekomen. Het bestaand uitvoerverbod achtte men daartoe niet voldoende. Gaat men althans de desbetreffende circulaire van den minister na, dan zal zegt een inzender in de Tel., aan dit verbod streng de hand wor den gehouden. Er gaat niets uit; alles blijft bin nenslands Thans zou men bijna een onbezorg- den winter tegemoet gaan, als alles goud was wat er blinkt, maar ook de regeeringsdaden zijn soms doublé. Door de regeering wordt de uit voer van aardappelen naar het bui tenland verboden de uitvoer, die het vorige jaar oorzaak was van hooge prijzen. In stede, dat de regeering thans het benoodigde quantum geelvleesch aardappelen van zaad en veengron den als een verplichting aan de ver bouwers ten bate van het algemeen liet vastleggen, en dan den uitvoer vrij l'et, waardoor die aardappelbou wers over hun geheel verbouwd quan tum een veel hoogeren prijs zouden bekomen dan thans, in stede, dat de regeering de arbeiders en burgerij goede en deugdzame aardappelen te gen den prijs van ƒ1.75 per 7o K.G. verschaft, sluit zij tnans de grenzen voor den uitvoergeeft zij thans den aardappelmeel fabrikanten bond het mes in handen om van twee kanten te snijden, n.l. èn van den verbou wer, èu van den afnemer. Natuurlijk zullen de prijzen der aardappelen van de fabrieken thans dalen, want de fabrikanten hebben nu van den exporthandel geen con currentie zij zullen thans vermalen, wat maar los te krijgen is, want het aardappelmeel is hoog in prijs, met vraag naar het buitenland De verbouwers, en vooral de kleine verbouwers, moeten thaDs het loodje er weer bij neerleggen, want nu er wat ziekte in de aardappelen komt, moeten die kleine verbouwers beslist hunne aardappelen aan de fabrieken afleveren. Door den maatregel van het sluiten der grenzen voor den uitvoer van aardappelen, worden alleen de aard- appelmeel-fabrikanten, gebaat, en moet men wel de verzuchting slaken „arbeiders en kleine burgers, wie ver schaft u thans de goedkoope aardap pelen, waarop gij recht hebt, nu de grenzen voor den uitvoer gesloten zijn?" Op welk neutraal standpunt men zich thans ook stelt, en met welke sympathie men het doorworstelen der moeilijke tijden voor ons Nederland door onze regeering ook moge bezien, thans is men geneigd te vragen, of vooral de klasse dtjr grootbezitters door do regeering niet wordt voorge trokken, .vant de aardappelen aan de consumptie onttrekken, door deze door de fabrieken te laten vermalen tot meel en deze fabrieken eerst mil- lioenen H.L te laten vermalen, zon der daarentegen direct een verplich ting op de schouders dier fabrikanten te leggen, op dezelfde wjjze, als thans voor de groente-exporthandelaren is gelegd met het reserveeren van re- ge9ring3-sni)boonen, dit is een feit, en zal ieder het bewijs leveren, dat wel den handelaren lasten worden opgelegd, doch dat die lasten niet voor de kapitaalkrachtige fabrikanten gelden. Moeten de fabrikanten eerst eenige millioenen H.L. aardappelen tot meel vermalen hebben en zal de régeering dan met prijzen voor den dag komen die vobr menigeen te hoog zijn? Want dan zijn de goede soorten Ergenheimers van zand- en veengrond al verdwenen. Met het sluiten der grenzen voor den aardappeluitvoer is het een eer ste eisch dat er goede en gezonde winteraardappelen, tegen den prijs van hoogstens twee gulden per 70 kilogram, door bemiddeling van de regeering dienen te worden verkrijg baar gesteld. Men heeft het recht deze eisch te stellen opdat men geen dure winter aardappelen krijgt, nadat de fabrikan ten de groote winsten hebben opge slagen met meel. Ten tweede male een viering van den jaardag van H. M. de Koningin zonder het gebruikelijke feestbetoon, omdat dit ook thans, wegens de tijds omstandigheden^ op verlangen van de jarige Vorstin achterwege bleef. Dus ook Dinsdag geen parade van het garnizoen, geen illuminatie in het Haagsche Bosch, geen kermis voor de jeugd in verschillende stadswijken. Maar w«l toonde het vlaggen ge wapper van toren-, stadhuis, rijks-, gemeente- en gezantschapsgebouwen en tal van particuliere woningen, dat de 31ste van de Augustusmaand een dag is van vreugde is in den lande. Ook zag men hier en daar in win kels feest étalages, met het borstbeeld van Koningin Wilhelmina, getooid met het rood, wit en blauw en oran je, als middenstuk. In de Groote Kerk werd de ver jaardag in eene buitengèwone gods dienstoefening herdacht. In de verschillende paleizen werden de felicitatieregiaters druk geteekend. Bijzonder groot was des avonds de toeloop naar het Haagsche Bosch, waar in het paleis Huis ten Bosch aan Hare Majesteit eene serenade zou worden gebracht door een groot aan tal dames en jonge meisjes, behoo- rende tot de verschillende Haagsche zangvereenigingen en koren. H. M. de Koningin gaf te kennen, dat het Haar genoegen deed te be merken, hoeveel schoons er nog tel kens bij onzen Nederlaodsche liederen schat komt, en dat de koren het mooie Nederlandsch zoo beschaafd uitspraken. Toen de leiders der serenade en de bestuursleden weer vertrokken, kwam de Koningin nogmaals naar buiten, om met luider stemme de volgende woorden tot het publiek te spreken „Ik dank u allen zeer voor dezen schoonen en mij onvergetelpken avond. Woorden schieten mjj te kort om voldoende uit te drukken, hoe ik uw zang heb aanvaard. Ik noodig u uit om dezen avond te besluiten door allen met mij te roepenleve ons dierbaar vaderland, hoera I" Met groote geestdrift werd aan die uitnoodiging voldaan eD daarna werd nog langen tijd gejuicht, ook voor Prinses juliana, die even van te vo ren wuivend van het publiek afscheid had genomen. Ten behoeve der ontwikkeling en ontspanning van militairen heeft de opperbevelhebber een schrijven ge zonden aan de autoriteiten der land macht, waarin er wordt op gewezen, dat zich ongetwijfeld binnenkort bij tal van troependeelen de behoefte zal gaan doen gevoelen cursussen te or- ganiseeren, voordrachten te doen hou den, enz. ten behoeve van de gemo biliseerde troepen, en wel in verschil lende vakken van onderwijs en on- uerricht. Gedurende den afgeloopen winter werden alreeds op veie plaatsen zulke cursussen en voordrachten met vrucht en goeden uitslag gehouden, terwijl hier en daar sommige cursussan nog tot in dezen zomer werden voortgezet. Nu het intusschen zich nog niet laat voorzien wanneer demobilisatie zou kunnen intreden, mag het voor zeker nog meer dan gsdurende den een eersten tijd van de mobilisatie, wenschelijk worden geoordeeld, er naar te streven de gemobiliseerden in de gelegenheid te stellen kennis en ervaring op te doen, in verschillende vakken van onderricht, voor hen, bij terugkeer in de burgermaatschappij, van nut. Aangezien het dan ook zijn verlan gen is dat in den ruimsten zin te gemoet worde gekomen aan ten deze zich openbarende behoefte, noodigt hjj hen uit, met vereischten spoed opga ve te verstrekken van al hetgeen uwerzijds voor het beoogde doel wordt verlangd, voor zoover daarin niet is te voorzien door medewerking langs anderen weg dan door zijne tueschen- komst. Ten slotte zij ter behartiging van de onderwerpelijke aangelegenheid aan de hoogere autoriteiten ten zeer ste aanbevolen, hunnen ondercomman danten leiding en voorlichting bjj de voorbereiding te verlcenen, ver mits het hier toch gaat om de ver meerdering van kennis en ontwikke ling van de gemobiliseerden te be vorderen hun het langdurig verblijf onder de wapenen in dat opzicht al dus van meer nut te doen zijn, en mede te werken tot het doen onder houden onder hen van een goeden en opgewekten geest, factoren geen zins van ondergeschikt belang," Te Rotterdam zjjn drie bakkers

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1