Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Mo 20">(. Abonnementsprijs Advertentiën Nog eens: Smokkelen. Weerbelasting. Territoriale publicaties. Binnenland. Zaterdag1 28 Augustus (91a 24e laar^an^ BRESKENSCHE per 3 maanden ƒ0.50, franco per post ƒ0.55, voor Belgiö ƒ0.75, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. AdvertentiSn worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond b(j den uitgever O. DIELEM4.N te Rreskcns. De acht dagen-laDge reis laDgs de greüs van Noord-Brabant en Limburg die de Telegraaf-man heeft gemaakt en waarbjj met eigen oogen ongeloof lijke toestanden zijn gezien, heeft de overtuiging geschonken dat de smok kelhandel wel degelijk te onderdruk ken is, mits douane beambten, maré- chaussée en militaire macht eendrach tig samenwerken. In de enkele districten, waar de toestand weinig of niets te wenschen overlaat, zooals te Bergeijck en te Sit- tard, is dit geheel te danken aan de voortreffelijke samenwerking der au toriteiten, die zich in den letterlijken zin dag noch nacht rust gunnen, haar in de geboorte te fnuiken. Want zoodra men toelaat, zooais in het beruchte Putten, dat de smokkelwaar tot vlak bij de grens wordt opgehoopt in zoo genaamde winkels, is het onbegonnen werk de gaten te stoppen. Dan gaat zy in massa de grens over. Ten einde den schitterend georga- niseerden smokkelhandel in paarden den kop in te drukken, is men er toe over moeten gaan den invoer van paarden in Zuid-Limburg te verbie den, een maatregel, die eerst is ge nomen nadat eenige paarden reeds „gestolen" of Duitschland „ingehold" waren. Ook daar is het met het paarden- smokkelen uit, doch thans ziet men het reeds gebeuren dat de paarden- smokkelaars in de andere districten, waar men minder streng toekijkt, verschijnen, óm met hun praktijken te beginnen. In de beide districten, waar de toestand goed bevonden is, berustte de opperste leiding bij den comman dant der marechaussee, daartoe door den aard van zfin functie, de aange wezene. Waar de leiding in handen der mi litaire macht is, die natuurlijk het smokkelvak niet kent, constateerde men minder gunstige toestanden. De klachten der douane over ge brek aan samenwerking met de mili tairen waren legio en in elk douane kantoor moest men het weer verne men hoe af keurenswaardig het is, dat landweer uit de streek afkomstig, met de bewaking der grens beiast is. Velen dezer landweermannen zijn öf in den smokkelhandel opgegroeid öf hebben familie en vrienden aan de overzijde der grens woneD, waardoor het hun moeilijk valt hun plicht te doen. Van den ijver en de toewijding der douane-beambten is een zeer hoogen dunk verkregen, doch met hun be perkt aantal staan zij machteloos. Zt) moeten op de grenswacht kun nen vertrouwen en het is maar in enkele districten waar dit niet het geval is. De smokkelgeest is in dit volk zóó gevaren, dat een Tweede Kamerlid 't toelaat, dat op zijn hoeve acht paar den zoogenaamd wegloopen. Zelfs dat in de zitting van den Gemeenteraad van Heerlen een der leden er aan merking op maakt, dat de veldwach ter veel te ilverig jacht maakt op de smokkelaars, waarop de burgemeester den delinquent ter verantwoording roept en hem een schrobbeering geeft met den raad „Bemoei je alleen met het smokkelen als je er met je neus tegen oploopt". En staat er in de N. Sittardsche Crt. tan 14 Aug. niet een ingezonden stuk, waarin de schrijver de boeren bevolking oproept, om zich te veree nigen, ten einde zich te verzetten te gen het verbannen uit het bezette gebied der op heeterdaad betrapte smokkelaars. Een bevolking van smokkelaars, een landweer, die niet medewerkt, om niet te zeggen het smokkelen iu de hand werkt, officieren, met den bes ten wil ter wereld bezield, doch, die het smokkelvak ia zijn vele finesses niet kennen, de uitgestrekte grens, die zelts met het tiendubbele der thans beschikbare mapschappen niet met succes te bewaken is voelt gij de moeilijkheden, waarmede men in het Zuiden des lands te kampen heeft Er is slechts éen afdoend mid del te voorkomen, dat de smok kelwaar zich langs de grens ophoopt. Daartoe moet men overgaan tot rantsoeneering der grensgemeenten, op dezelfde wjjze als men de leden der boerenbonden rantsoeneert. Men zal daarbij stuiten op tegen werking van burgemeesters-smokke laars, doch ook dezen heeren is mo ri8 te leeren, getuige hun meegaand heid in het district Sittart. Doch ook daar geve men de leiding aan de marechaussee en niet aan bureaucratische militairen, die van smokkelen evenveel verstand hebben als van.... oorlogvoeren. Ten bewijze dat de smokkelarij aan het tanen is, lezen we, dat te Weert verschillende winkels, op last der militaire autoriteiten, werden geslo ten, daar vermoed wordt, dat de eigenaars waren verkochten, voor den smokkelhandel bestemd. Bovendien kregen eenige winkeliers een dringende „waarschuwing". Door de Eibergsche grenswacht zijn weer 2 paarden aangehouden, die - men over de grens trachtte te smok kelen. In den laatsten tijd is in Herwen en Aerdt aan niet minder dan 15 personen het verblijf ontzegd in het in staat van beleg verkeerund gedeel te der provincies Overijsel en Gelder land op grond van vermoedelijke smokkelarij. Door de marechaussees op den Langendijk, nabij Roosendaal, zijn achttien smokkelaars aangehouden, benevens 1100 kilo moei en rijst. Op last van de militaire autoriteit is bij den heer Ch. S., op vermoeden van smokkelen, een permanente wachtpost voor de deur geplaatst. Het is heusoh niet enkel het Zui den des lands waar gesmokkeld wordt. Zjj het dan ook op wat beperkter voet, uitgezonderd het frauduleuze paarder gesmokkel, dat ook hier ein delijk tot het verleden gaat behooren, doch, dat een poos geleden op groote schaal werd uitgevoerd, in de omge ving van 's Heerenberg en Beek wordt nog geregeld geprobeerd de grens wachten te verschalken. Behalve de militaire posten zijnde douane-ambtenaren daar, zooals trou wens, dit moet gezegd, overal aan de grens, bij nacht en ontijd, op pad, om het smokkelen zoo al niet onmo gelijk, dan toch al heel lastig te ma ken dat bewijzen de vrij geregelde nachtelijke aanhoudingen, die gedaan worden. Een paar kommiezen hebben een stuk or wat smokkelaars te Bargh gesnapt, waarvan er een is gearres teerd de rest, nam de vlucht. Een partij leer werd in beslag ge nomen. Het mooiste hiervan is, dat de ge arresteerde in Arnhem landweersol- daat is. -<B>- Het is voornamelijk de katholieks pers, die do weerbelasting in elk ge val wenscht uit te breiden tot hen die enorme oorlogswinsten hebben ge maakt. Nu weer schrijft het blad van het Tweede Kamerlid Arts te Tilburg, dat de zoogenaamde weerbelasting, die vooral moet treffen degenen die niet in krijgsdienst zijn geweest tijdens de mobilisatie, wol uit gaat van een rechtvaardigheidsdenkbeeld, maar het een groote kunst zal zjjn om haar rechtvaardig te doen werken. Door niet gemobiliseerden zijn hier en daar grooter offers gebracht aan de zware rijden dan door gemobili seerden, waaronder er zijn die er waar lijk niet slechter op werden. Een zuivere scheiding op dit punt loopt niet langs de lijn der mobili satie. Maar evidente oorlogswinsten zijn zeer gemakkelijk door den fiscus te achterhalen. Niet geheel en overal, maar in het algemeen genomen toch wel. En waar nu zoovele t door den oor log groote verliezen leden, is het zeer billijk dat zfi, die groote wiDsten maakten, extra worden aangesproken voor de kosten, die op de gemeenschap drukken. Te meer, daar zoovelen onder ons in den vorm van „dure prijzen" aan de oorlogswinsten van anderen denk aan een woeker in levensmid delen I hebben moeten bijdragen. Volgens mededeeling van den hoofd opzichter van het rijkspostduiven- station te Amsterdam gebeurt het tegenwoordig herhaaldeijk, dat bij de vluchten, die van uit alle deelen des lands naar Amsterdam gehouden wor den, postduiven terugkeeren, die met hagel zijn aangeschoten, terwijl vele dezer kostbare vogels worden neer geschoten. De jagers worden verzocht mede te werken dat ook anderen zich van het schieten op postduiven onthouden. Deze duiven strijken op hunne kor te reizen in ons land nimmer op de akkers neer, doch vliegen zoo snel mogelijk Daar hun hok terug. Blijkt het dat deze waarschuwiDg in Zeeland geen doel treft, dan zullen beperkende bepalingen voor de jacht daarvan het gevolg zijn. De Staatscourant bevat het uitvoer verbod van witte kool, pronksDij boo- neu, spersieboonen en Heinrichs Rie- sen boonen. De bedoeling van dit uitvoerverbod is geenszins den geheeleu uitvoer van deze groenteusoorten stop te zetten, want de productie daarvan is zoo ontzaggelijk veel grooter dan het ge bruik hier te lande, dat, indien zulk een maatregel werd genomen, in de eerste plaats de prijzen ver beneden de productiekosten zouden dalen, dat feitelijk een groot deel onverkoopbaar werd en dat het onmiddellijk gevolg zou zijn, dat wat de boonen aangaat, geen enkele tuinder ziju boonen meer zou plukken, maar ze rqp zou laten worden voor zaadwinning, terwijl bui tendien een overgroot gedeelte van den oogst eenvoudig zou verrotten. De bedoeling is dan ook slechts eene regeling van den uitvoer, n.l. een gedeelte van den oogst tegen normalen prijs in het land te houden, teneiüde dezen winter voldoende vat- groenten te hebben. Deze groenten zullen onder toezicht, verwerkt worden in de fabrieken van Gebrs. Speyer te Geertruidenberg en, indien de gemeentebesturen voldoen de medewerking verleenen, dezen herfst en winter tegen normale prij zen verkrijgbaar worden gesteld. In ver band hiermede is reeds door den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid een circulaire verzon den aan de burgemeesters der ver schillende gemeenteD. Voorloopig zullen van deze be schikbaarstelling vrijgesteld zijn de witte kool, omdat ae t$jd voor het inmaken van zuurkool nog niet dringt, benevens een paar soorten van per- sieboonen, welke in normale jaren al tijd uitsluitend voor uitvoer bestemd zijn. De uitvoering van deze regeling wordt opgedragen aan den secretaris van den Nederlandschen Tuinbouw- raad en op de verschillende stations, welke voor ïnlading ten uitvoer door den minister aangewezen zijn, wor den controleurs van den groente-uit voer te werk gesteld, die het meer directe toezicht zullen uitoelenen op de richtige uitvoering van de minis- terieele beschikking. Voorloopig zullen de exporteurs ge houden zijn voor elke honderd K.G., waarvoor zij consent aanvragen, vijf tig K.G. ter beschikking te stellen. Voor de uitvoering dezer regeling wordt door den secretaris yan den Tuinbouwraad een centraal bureau voor de distributie van groenten in gericht in de onmiddellijke nabijheid van het kantoor van den raad te

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1