Binnenland. Gemengd. Breskens, 24 Augustus 1916. Het zware kanongebulder dat gis terenmorgen de ramen vervaarlijk deed trilleD en zelfs huizea deed schudden, was afkomstig van de Bel gische kaut, alwaar eon eskader van 87 oorlogsbodems blikbaar eone be schieting deed van de kust. Biervliet. Bij de ten overstaan van Burg. en Weth. gehouden aan besteding van het afbreken van een onderwijzerswoning en het opnieuw opbouwen daarvan, werd het laag t ingeschreven door den heer W. L. Hoevenagel alhier voor ƒ4664, aan wien de uitvoering van het werk ia gegund. Aardenburg, 21 Aug. De he den avond gehouden zitting van den Gemeenteraad werd bijgewoond door 6 leden afwezig de heeren dr J. Doyer met en J. Wage zonder kennisgeving. Het nazien der gem. rekening 1914 had tot geene aan- of opmerkingen aanleiding gegeven en word zonder hoofdelijke stemming voorloopig vast gesteld in ontvang op ƒ105.781.79 in uitgaaf op 94.788 07 alzoo een batig saldo van 11.048 72 Tengevolge der aanstelling van een tijdelijk ambtenaar ter secretarie werd de begrooting voor 1916 dermate ge wijzigd, dat de uitgaven met ƒ176 werden verhoogd en de ontvangsten met een gelijk bedrag, te weten de post M. U. L. O. met ƒ76 en hak hout met ƒ100, beide wegens meer dere opbrengst. Door de Stoomtram-maatschappij Breskens-Maldeghem is aan Ged. Sta ten het verzoek gericht tot verhoo ging van het maximum der snelheid in deze gemeente en tot het leggen van een zijspoor naar de gasfabriek. Door genoemd college wordt aan het Dag. Bestuur gevraagd den Baad te hooren of er in het algemeen- en het wegsbelang redenen zouden zijn hiervoor toestemming te verleeneu. De heer Wijffels is er niet voor, de snelheid te doen vermeerderen met het oog op de gevaarlijke punten zooals aan den boek bij van Over- beeke en aan de kaaipoort. De voorz. acht die punten niet zoo bezwaarlijk als men denktbo vendien heeft hij van de directie ge daan gekregen dat de tram nu bij de aankomst aan die punten voor flui ten waarschuwt. En wat die snelheid betreft, is dit niet dan een formaliteit aangezien het slechts betreft een concessie waar in dezelfde snelheid is toegestaan, te vernieuwen. De heer de Mujjnk zegt dat de tram toch bij lange na zoo vlug niet gaat als de electrische in de stad, waar bovendien nog altijd een massa volks op de been is. Tegen de bepaling van de snelheid blijkt ten slotte geen bezwaar, ter wijl tegen den aanleg van een zij spoor noodzakelijk voor het lossen van kolen aan de gasfabriek allerminst bedenkingen waren. Nadat men bemerkt heeft dat de kachels In de school zeer schadelijk in het gebruik zijn, hebben Burg. en Weth. eens geïnformeerd bi) den le verancier te Dordrecht, met het re sultaat dat die firma de kachels wil inruilen onder bijpassing van /61.— Algemeen zag men in zoo'n ruil een aanmerkelijk voordeel waarmede al reede de kosten worden goedge maakt. De heer Reepmaker zegt, wel drie maal, want het zal ons in zeven maan den tyds eene besparing van een 10.000 K.G. kolen geven. Zonder eenige bedenking werden Burg. en Weth. tot dezen ruil ge machtigd. Eene ondergeschikte wijzigiDg van de begrooting van het Burger-Gast huis, bedoelende de verpleegkosten zoowel in ontvang als in uitgaaf met ƒ500 te verhoogen, werd goedgekeurd. Na de aanbieding van de gem. be grooting voor het volgend dienstjaap, waarmede de agenda was afgehandeld, gevoelde de voorz. behoefte een enkel woord tot den heer Wijffels te rich ten, nu dit hoogstwaarschijnlijk de laatste zitting van den Raad zal zijn die deze, waarvan 200 jaren als wet houder, bijwoont. Acht jaren, heb ik met u samen gewerkt in het belang der gemeente;- en menigmaal heb ik daarbij moeten ervaren, dat, als ik u en onze secre taris niet had gehad, ik dikwerf voor moeilijke gevallen zou hebben gestaan. Ik denk dan aan de uitgestrekte wandelingen die we samen maakten, soms zes, zeven uren lang, voor wo ning-onderzoek en om dit op to ne men of dat na te gaan, en altijd waart ge bereid ea gewillig om den op u genomen plicht te vervullen. Als schatter van boomen toondet ge u.een bekwaam deskundige, die op de meost nauwkeurige wijze de boo men hebt geschat. Ik kan u niét genoeg danken voor wat u voor mij als burgemeester hebt gedaan. Als Voorzitter van den Raad kan ik dan ook ten volle verklaren, dat u als wethouder van openbare werken als geknipt waart. U sptak wel weinig, maar deedt zoo veel te meer. Het is mi) werkelijk niet aange naam afscheid van U te nemen en mijne pogingen om u te bewegen nog eenigen tijd te blijven, stuitten af op uw beweren dat het nu tijd is uw werk aan jongere krachten toe te vertrouwen. Ik zeg u, nu uw besluit vast bleef, van harte dank voor alles wat ge in het belang der gemeente hebt gedaan, zoowel voor me zelf, als uit naam van deze vergadering en uit dien van de geheele bevolking. Ik neem echter geen afscheid van u in mijne hoedanigheid van burge meester, in de hoop u nog lang on der mijne ingezetenen te mogen tel len, genietende van uwe welverdiende rust onder een alleszins goede ge zondheid. De heer Wijffels moest een enkel woord van dank spreken voor de waar- deerende woorden die de voorzitter tot hem had gericht, Met het vertrouwen dat de kiezers een gekozene schenken, leggen ze te vens hem den plicht op de belangen der gemeente naar behooren waar te nemen. Dit heb ik zooveel mogelijk betracht; ik verdien dus geen eer, want ik heb niet te veel gedaan, ik heb enkel mijn plicht vervuld, We begaan altijd ver gissingen, eeu menscb is maar een menscb, maar naar dier mate heb ik mijn taak trachten te volbrengen. Ik heb gemeend dat nu die taak ten einde ls en mijn plaats behoor ln te ruimen vooreen jeugdige kracht. Ik hoop dat mijn opvolger even eens jaren mag zetelen en in goede verstandhouding met zijne medele den in dezelfde voege zal werken voor het belang der gemeente. De heer I. Eekhout vroeg of de voorz. het ingezonden stuk van den heer vaa Oyen had gelezen en zoo ja, of deze dacht iets in die richting te kunnen doen. De voorz. had daarvan kennis ge nomen, doch ziet er niet veel heil in. Hi) had met slagers gesproken die hem hadden voorgerekend het Bpek onmogelijk voor minder dan 80 cent te kunnen verkoopen. De artikelen van het varkensvleesch- bureau kunnen wel goedkooper wor den geleverd. De heeren de Mutjnk en F. Dik hout beweerden dat dit Amerikaansch spek is. En dit is vroeger veel ge geten onder de werkmansstand, maar nadat de loonen verbeterd zijn is dit gebruik langzamerhand minder ge worden. Ten slotte werd goedgevonden dat de voorzitter zich in verbinding zal stellen met de collega's van de g< meenten, die aan de hoofdlijn va den tram liggenEede, Oostburg, Schoondijke en Breskens. De heer I. Eekhout bracht verder j ter sprake dat er veel geklaagd wordt over een gedeelte van den weg in de Weststraateene verbetering tot over eene lengte van een 80 cM, is wel gewenscht. Burg. en Weth. zullen dat in dier voege onderzoeken en ter hand doen nemen. De heer de Muljnk toonde zich niet bijster tevreden over het onderhoud van de beplantingen om do kerk en aan het Verloren Kostje. Nog nooit heeft hij 't zoo vuil ge zien men kon er geen bloemen of heestergewas van het onkruid onder scheiden. Hij dacht al dat er geen gemeente werkman meer was. De heer F. -Ëokhout zegtdat er nu juist aan begonnen is. Hij veroutschuldigt zich dat de ge meente werkman, ondanks zijn lang durige betrekking eenvoudig niet ver der met zijn werk gaat, dan hy ge stuurd wordt. Men zou mogeu ver onderstellen dat zoo iemand zyn werk als van zelve weet, maar nu is oat zoo niet. De heer de Muijnk zou toch gaarne zien dat dit er wat oogeiyker uit zag. Anders zou meu andere maatregelen moeten nemen. De heer Wijffels beaamde de klacht ten volle. Tydens zyn behoer als wethouder was het nimmer zoo. Op hoop van beterschap ging de vergadering uiteen. Groede, 28 Aug. By de hedeu ten overstaan van Burg. en Weth. gehouden aanbesteding van den ver bouw der woning op den hoek der Markt en Molenstraat tot inrichting van postkantoor werd ingeschreven door A. J. Risseeuw eu H. Kareis voor ƒ1006 en P, C. Mazure ƒ968. En voor het onderhoud der ge meente-gebouwen door H. Kareis tim merwerk) ƒ96, P. van Roo en J. Ka reis (metselwerk) 79 en wed. L Tack ƒ65 en H. Hoebé ƒ60 (schil derwerk). De uitvoering is aan de laagste in- schryvers geguud. Sluis. By de hedeD in het ge bouw „Luctor et Emerge" gehouden herveiling der onroerende goederen van wyien den heer J. A, Hennequin zyn toegewezen. Perceel I en 2. Twee huizen met erf aan de kaai aan den heer J. F. van Pamel te Sluis voor 3550. Perceel 8. Stal aaD de Hoogstraat aan den heep A. J. Baas te Sluis voor 1450. Perceel 4. De buitenplaats „Kruis- dyk met de Perceelea 6, 7 en 8 Bouwland naby Zuidzande aan dhr. P. J. de Bruijne te Sluis voor 11110 boven de boomprys 5600. Perceel 5 Bouwland naby Retran- chement aan den heer J. Vermue te Retranchement voor 6800. Sluis. In de plaats van den Heer P. Noest die wegens zyn ver trek naar Nijmegen bedankt als voorzitter van het Burger-Gasthuis is benoemd de Heer P. Beun Az. School- en kerknieuws^ By het te Breda gehouden examen voor de hoofdacte is geslaagd de heer E. S. CuQlenaere te Aardenburg. Sluis. Tot notabele der Ned. Herv. Gem. in de vac.-wyien den heer J. F. Hennequin, is benoemd de heer H. C. Bakker. Dank zy de onthullingen van den specialen correspondent van de Tel. over den smokkelhandel gedaan, is het besef by onze grenswacht ook meer en meer doorgedrongen om den sluikhandel den kop in te drukken. /ooral de militaire autoriteiten .stellen thans alle pogingen in het werk, om de grensbewaking zoo scherp mogeiyk te doen zijn. Langs de grensposten loopen thans geregeld en vooral des nachts sluip- patrouilles. waarmede men reeds af doende resultaten bereikt. Gisternacht nog trachtten een vyf- tal smokkelaars een niet oubelaugry- ke hoeveelheid bloem uit te .voeren. Een hunner, die slechts een klein zakje by zich had, zich vooraf, doch werd aan de grens door een wacht aangehouden. De aangehoudene gat daarop een gil, een toeken voor de andere smok- kelaais om nu langs de wacht de grens over te trekken. Doch de andere wachten en eene patrouille hadden het ook gehoord snelden toe, waardoor alle vyf de smokkelaars werden aangehouden, zoomede Ï700 kilogram en 50 liter terpentijnolie. De aangehoudenen zijn allen be roepssmokkelaars, doch zy handelen meerendeels voor personen, die ach ter de scheimon blpven en zg. als verkoopers optreden. Dat thans ook scherper op deze personen gelet wordt, bewijst wel het geval van den heer C. D., vorige we k aangehouden, doch weder op vrije voe ten, gesteld, doch tegen wien thans een verzoek is ingediend, om hem het gebied te ontzeggen. Ken afdeeling rijksveldwachters, op patrouille zyudo, stiet Vrijdagnacht op eene bende smokkelaars, die blijk baar gewaarschuwd door derden, nog tydig aan den haal kon gaan, even wel met achterlating van de voor uitvoer naar Belgiö bestemde petro leum, geborgen in kanhen en varkens blazen. Een politiehond wist later eenigen der smokkelaars, welke zich in de veldvruchten schuilhielden, op te sporen, zoodat door de politie, die de contrabaude in beslag nam, tevens proces-verbaal tegen de smokkelaars kon worden opgemaakt. Het smokkelen van petroleum en spek begint weer grooter afmetingen aan te nemen. Te Herkensbosch werd Vrijdag nacht da milicien B., uit Bochelts (bij Vaals), met zyn collega van den wachtpost komend, door een der pa trouillerende militairen doodgescho ten. Het was zeer duister. Het schot werd gelost tot de ge troffene op het herhaalde malen toe geroepen „halt" bleef doorloopen. De patrouilles war^n van meening, met smokkelaars' te doen te hebben. Donderdagmorgen te ongeveer 9 uur is braad ontstaan aan boord van het lichterschip „St. Gererd", liggende op de rivier onder de ge meente Papendrecht. Het schip was geladen met paimbittenafval. De brand ontstond door broeiing van de lading. Door een ontploffing viel de schip per M. V. in het ruim en bekwam levensgevaarlijke verwondingen. Hy is, na door de politie voorloopig verbonden 'te zyn, Daar het zieken huis te Dordrecht overgebracht, waar hy aan de gevolgen is overleden. Vry dagmiddag 121/, uur rappor teerde de kustwacht den voorzitter der Noord-en Zuid-Holiandiche Red- dingmaateckappy, dat op de Noorder- bank voor dit eiland was gezien een open sloep met bemanning, die tracht te over deze bank en de branding been te komen. Terstond trok de reddingboot uit doch toen deze op het strand kwam, was de sloep reeds geland, welke bleek te bevatten de geheele équipa ge, bestaande uit 10 koppea, van de stoomtrawler „Amsterdam", behoo- rende aan de Maatschappy „Beheer", Gebrs. De Vries te IJmuiden. De kapitein. C. Glas uit Egmond aan Zee, rapporteerde, dat toen zy Donderdag, 19 Augustus, ongeveer 12 uur op de Noordzee, ten Noorden van Schiermonnikoog aan het visschen waren, zy een zeemijn in hun net hadden. Hiermede bezig zijnde, hoorde de bemanning een geweldigen slag en werd het schip omhoog geworpen en

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2