Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. AbonnementgprUs Advertentiën Oor logs- of weer belasting. Mo 2049. Zaterdag 2< Augustus 1915 24c Jaargang; BRESKENSCHE per 3 maanden ƒ0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75, voor Amerika 1 dollar k 8 kwartalen bjj vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bg boekhandelaren en brievengaarders. van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaateruimte. Bg abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond b{j den uitgever C. DIELEMAV te Dreskens. Aangaande de mogelijke invoering van deze belasting gewaagden we van eene aanvankelijke verwachting dat daarmede bedoeld was den aanslag ▼an hen die met en door den oorlog onnoemelijke winsten maakten. En werkelijk, het blijkt dat we met die gedachte niet alleen staan. Het r. k. Huisgezin Hjkt een oor log»- of weerbelaating zeer redelijk mits men maar niet gaat treffen de vele huisvaders van groote gezinnen, ook met wat men fatsoenlijke inko mens noemt, die roede den vollen laat van de voor hen ongunstige economi sche omstandigheden hebben te dra gen door de prijsstijging van allerlei artikelen en belastingen, en die in billijkheid door een nieuwe heffing, hoe redely k op zioh zelf, niet mogen worden getroffen, Er is van een weerbelaeting iets te maken wat wel by niemand op ver zet zal etuiten, maar zy zal dan met beleid en zorgvuldigheid moeten zyn samengesteld. Het feit, dat men zich daar niet zeker van voeltde vrees dat de fls- cus er met de botte schaaf aan zal gaan staan, heeft de aankondiging der weerbelasting met groote gereser veerdheid, zoo al niet tegenzien doen ontvangen. En het is ook verklaarbaar, dat men by hat vooruitzicht, dat zwaar gedrukte middenstanders opnieuw gaan worden getroffen, weer het oog vestigt op de reusachtige oorlogs winsten, links en rechts vergaard, en dat men daarvan allereerst een deel wil geheven hebben, om in den nood der schatkist te voorzien. Het zou dan niet by een half mil- lioen moeten blijven als waarop de opbrengst der weerbelasting is ge raamd, maar er zouden millioenen te halen zyn. Doch er is zeker ook voor te zeg gen, met het aanpakken der oorlogs winsten, die immers nog altyd toe vloeien, te wachten tot de buit heele- maal binnen is en er dan stevig het mee in te zetten. De oorlogswinet kan gevoegeiykop een milliard worden geraamd en nn zou men daarmee door eene flinke heffing in eens, de groote leening van 275 millioen al dadeiyk met een 100 millioen te verlichten. Duurt de oorlogstoestand voort, dan wordt het milliard oorlogswinst on- getwyfeld grooter de óorlogsuit- gaven zullen, helaas, in vermoedeiyk nog scherper verhouding stijgen en zal by de afrekening een hooger be drag te innen zyn. Uitgesteld, niet vrygescholden, kan men van de oorlogswinst zeggen. Of nu in afwachting het half mil lioen aan weerbelasting moet worden binnengehaald, zal uitsluitend afhan gen van de inrichting van het ont werp Het kan goed zyn, bet kan ook volstrekt niet deugen. Ja, reuzenwinsten worden er ge maakt om van te duizelen. Treffende staaltjes komen daarvan af en toe aan de oppervlakte. Nu weer lezen we ln een Amster- damsche correspondentie, dat het aan tal dergenen die ook daar ter stede van den oorlog geprofiteerd hebben, zeer groot is. Aanvankeiyk scheen 't, dat ieder onder den oorlog zou moeten ljjden. Toen kwam de levensmiddelen-han del met Dultschland, en ln een om mezien vloeiden de millioenen van Beriyn naar Amsterdam. Hen kan zich niet goed voorstellen, dat in die levensmiddelenhandel dui zenden Amsterdammers betrokken zyn geweest. Haar er zyn verschillende gegevens, waaruit niet anders te concludeeren is, dan dat er door zeer vele grof geld verdiend is. Het aantal Amsterdammers, die een paar weken naai buiten zyn go gaan, is niet veel kleiner dan in an dere jaren. Verkooper» van luxe artikelen had den bet de eerste maanden van de orisis zeer stil, maar thans zyn ze weef tevreden. Een sigarenwinkelier vertelde, dat hy het ongeveer even druk had als andere jaren. t Een groote zaak in huishoudeiyke artikelen had het zelfs drukker. Een bekend meubelfabrikant deelde mede, dat hy het nog nimmer zoo druk had als thans, ondanks het feit, dat het hout en leer in prys zeer gestegen was. Perry in de Kalverstraat verbouwt, breidt zich uit, krygt een prachtwin- keimen werkt er dag en nacht, om maar tydig klaar te zyD. De reusachtige magazynen van Ger- zon, nog betrekkeiyk nieuw, gaan al len naar den grond er zullen nieuwe modepaleizen gebouwd worden voor rekening van die firma, waarvoor tal van nieuwe panden zyn aangekocht. Een bierfabrika&t heeft voor veel geld in de oude stad zich van een prachtig terrein verzekerd, waar een reusachtig café-restaurant op gebouwd zal worden Verder komt er een combinatie tot stand, die een bioscoop, ecnex café- reètaurant wil bouwen, een cinema, die voor niet minder dan 1500 men- schen zal plaatsbieden. Ook op het Frederiksplein zon, naar men vernam, een modern ca fé verryzen. Ge ziet, de ondernemingsgeest is er niet uit, en geld kan men krygen. 't Is zelfe, of men temidden van vette jaren zit inplaats van crisis. Zoo kreeg een bedieDde van een Duitsche firma gedaan, toen de oor log begonde2e gal haar Amster- damsch kantoor er aan. De ontslagen bediende ging in den handel. Dank zy zyn goede informa ties scbynt hy geweten te hebben, wanneer een uitvoerverbod té wach ten was, en zoodra hy van zoo'n uit voerverbod de lucht had, kocht hy van het bewuste artikel op, zooveel hy kon. Na een paar dagen was het alweer van de hand gedaan met aardige winst. Zyn verdiensten zouden tonnen gouds bedragsD, en de eenvoudige kantoorklerk zou thans van oen der de bovenhuis ergens in een nisuwe buurt verhuisd zyn naar een groote villa in 't Museumkwartier, waar hy o. a. een auto zou houden. En dan de enorme winsten met den smokkelhandel gemasakt. We ontleenden aan de Tel. treffen de staaltjes aan de wssteiyke gren zen van Noord-Brabant voorkomende, maar by den voortgezette tocht langs de Limburgscbe grenzen, bleek 't al niet beter. In de buurt van Sittard ie het met de paardenemokkelary eenvoudig ver- schrikkeiyk geweest. De Nederland- sche smokkelaars hebben hier de Duit- schere van paarden voorzien voor min stens een geheel legerkorps. Fortui nen zyn er hier verdiend. Letteriyk ledereen was hier paar- den-handelaar geworden. Winkeliers, schoenmakers, kleermakers, bakkers, fabriekswerklui kochten het eene paard na het andere, some twee, drie tegelijk en stalden het tot in hun keuken en hun slaapkamer 1 Er is een dag geweest, dat te Sit- tard alléén tot 186 paarden aan het station gelost werden I Deze paarden werden dan door een patrouille soldaten begeleid tot aan de plaats, waarvoor ze bestemd heet ten te zyn, maar niet zelden gebeur de het, dat de helft er van, of alle maal, halverwege reeds verdwenen was 1 Men heeft gemeend, practisch werk te doei), door de grenzen ODder be waking te stellen van landweerman nen, die op de grensplaatsen wonen, maar men heeft juist omgekoerde re sultaten gekregen, de vossen bjj de kuikens gezet I Het smokkelen zit den grensbewo ners in het bloed en velen, die thans als landweersoldaten aan de grens wandelen, om den uitvoer te beletten, staan wyd en zyd als éartssmokke- laars bekend I Zelfs van den besten mag niet ver wacht worden, dat ze weerstand blij ven bieden aan de verleiding van het „winstje", dat hier werkeiyk hl te zoet is, zelfe voor menig fatseon- ïyk mensch Weet u wel, wat er, laat me zeg gen, „verdiend" is aan het smokkelen van een paard?.... Honderd gulden voor wie het stal len wil en er dan voor weet te zor gen, dat het. gestolen wordt 1 Het paard laten stelen, dat was de meest gejbrnikte methode. De klach ten over paardendiefstal, in deze stre ken by de maréchaussee Ingediend, zyn niet meer te tellen. Dat loopt in de duizenden. En het wonderlijke was wel, dat de bestolenen telkens binnentraden met een tronie waarop de meest volmaakte gelukzaligheid stond uitgedrukt. Er waren er bij, die by het nederleggen van hun klacht hun leed letteriyk uitsohaterden. Een boer verkocht zyn paard voor ƒ1040. De man die het beest had gekocht, wilde het over de grens bren gen, doch werd gesnapt. Het paard ward in beslag genomen en publiek verkocht voor ƒ600 aan zyn eer sten eigenaar I Zoo kreeg deze boer zyn paard terug en profiteerde er nog een ƒ440 by. Natuuriyk zal het dier wel een derde maal voor een groote ƒ1000 verkocht en ten slotte dan tóch in Duitschland geraakt zyn. Een byionder druk centrum van paardensmokkel moet het dorpje Ja- beek geweest zyn, vlak by de Duit sche grens. Toen de militaire autoriteiten ein- deiyk maatregelen begonnen te ne men tegen dezen schs ndeiyken toe stand, werden er in dat nest alléén twintig personen als paardenimokke- laars uitgewezen. Ook te Schinveld moet bet een echt paradyeje voor de smokkelaars zyn. Het le hier een vreemde toestand. Een lange ry huisjes, die op Duitsoh gebied staan, hebben alle bun tuin ln Holland. D« grenspalen staan er mid den in. De bowoners hebben nu maar eenvoudig hun tuintje in te wandelen langs een achterpoortje, om alles wat ze maar willen in Dultschland te bren gen, zonder het minste gevaar dat de soldaten het zien verondersteld dat ze het zien willen. Van hier tot Kerkrade, en misschien nog wel verderop, gaat het nog mooier toe dan te Putte. Het is het spel v.m Putte, maar aanmerkeiyk herzien en verbeterd. De hoeveelheden die hier eiken dag elk uur, elke minuut het land uitgaan, zyn niet meer te berekenen. De gan- sche streek wordt schatryk in den smokkelhandel. Niet te verwonderen, want wie een kilo meel over de grens brengt, heeft een mark verdiend. Kleine boertjes hebben alle hypot heken op hun eigendom afgelost met de profijten, die hun zoons als land weersoldaten gemaakt hebben. Kleermakers, schoenlappers, myn- werkers. die geen hengst uit een mer rie kenden, zijn er uitgescheiden met een vermogen van 80—90.000 gulden en hopen thans de rest van hun le ven te siyten ln pais en vrêe met den Heer en de menschen. Het klinkt als een sprookje, maar de lui vertellen het hier als de meest gewone zaak van de wereld. Een gansch detachement van de landweer is uit deze streek verplaatst moeten worden, omdat letteriyk niet één man er van nog te vertrouwen was. Het leek er wel naar, alsof de re geering al de smokkolaars van het land in een uniform had gestoken I Menig soldaat bepaalde er zich niet alleen by, zjjn hand te openen en zyn oogen dicht te doen, maar stak nog vlijtig een hand mee uit! Twee soldaten zyn betrapt gewor den, terwyi ze volle zakken meel over de grens droegen. Met hun rug nog wit van de bloem doorstonden ze hun eerste verhoor. Later verschenen ze voor den krygs- raad en waarschyniyk zullen ze nog wel op het droge zitten. Al deze en nog honderd andere ge schiedenissen van denzelfden aard, de eene al mooier dan de andere, ver-

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1