Binnenland. Gemengd luis" draagt. Dit gehucht nu ligt bui ten de electrische versperring#van de Duitschors en den Hollandschên prik keldraad. De aardeweg, die er van Hogerheyde uit naar toe leidt, is, juist op de grens, door een draaiboom afgesloten en bi) dezen draaiboomstaan Hollandsche militairen. Van deze militairen moet hi] zeg gen, dat ze ten minste het gebaar van plichtsvervulling vertoonden Bü honderden mannen, vrouwen en kinderen, op vijftig meter goed zicht baar met zware pakken beladen die ze droegen onder jas of kiel of halsdoek, de vrouwen zelfs onder haar rokken 1 kwamen op de grens af zakken, terwijl ik daar stond. Het was een processie zonder eindel Maar elk der dragers werd toch aangesproken door een soldaat, die dan zijn handen uitstak, alsof hij hem betasten wilde, maar nooit werkelijk hem aanraakte. En wat vroeg dan die soldaat? Heb je geen rijst bi) jegeen bloem Neen, antwoordden de ondervraag den, met den heiligsten ernst. En dan ging de draaiboom voor hen open Een eindje verder loopt de Hol landsche prikkeldraad in zuidelijke richting de duinen in. Daar is heele- maal géén contróle meer, en op vele plaatsen ligt het aan de overzijde van die versperring wit van bloem 1 Dat is voornamelijk het geval op zekere plaats, waar men langs de Belgische zijde een soort negerdorp uit stroo, riet en dekzeilen heeft opgetrokken. Deze nieuwe woningen waren er hoog noodig, want de bevolking van de Platluis is in de laatste weken van vijftig tot meer dan tweehonderd gezinnen gestegen 1Daar groeit een stad, als het met den smokkel handel zoo nog wat door mag gaan I Het allermooiste echter zie je te Putte zelf, waar de grens dwars door het dorp loopt. De Hollandsche draad versperring loopt midden in een straat, waarvan de Noordelijke huizenrij op Hollandsch Putte staat en de Zuide lijke op Belgisch Cappellen. Hou het er nu maar gerust voor, dat al de woningen op Hollandschên grond vol smokkelwaar steken. Daar komen de eindelooze karavanen uit Bergen op Zoom allemaal naar toe. En nu zijn er in ieder van die wo ningen den ganschen dag en waar schijnlijk ook wel een groot deel van den nacht dozijnen menschen aan het werk om bloem en rijst in kleine linnen zakjes over te schudden, en die zakjes dan te werpen naar gene zijde van de versperring, waar gan- sche zwermen volk steeds klaar staan om ze op te vangen. Deze laatsten brengen de zakjes dan naar Cappellen, waar de rijst en bloem weer netjes in groote zakken wordt geschud en.... naar Antwerpen gevoerd, onder het vaderlijk toezicht van de DuitsGhe militairen... voor wie het leeuwenaandeel van den buit be stemd is en die dan ook op alle mo gelijke manieren de smokkelaars in de hand werken. En de Hollandsche soldaten vraag je. Die wandelen kalm langs de ver sperring op en neer en.... zien niets I Alles gebeurt achter hun rug en op z'n rug heeft toch niemand oogen! Kijk, zóó gaat dat Een vrouw staat gereed in haar deur met een pak bloem onder haar schort of halsdoek. Ze ziet den schildwacht aankomen, maar.... deze ziet hhhr niet. Nu treedt ze vooruit, steekt haai hand uit naar een van de paaltjes der versperring en trekt zich vlug te rug. De schildwacht passeert voorbij het paaltje steekt ook zijn hand er naar uit en gaat verder. Dan schiet de vrouw wéér naar buiten, en werpt het pak over den draad... achter den rug van den sol daat, die op dat oogenblik reeds het volgend paaltje met een streeling ver eert.... Zoo vliegen dozycen pakken ia de minuut het hek over en de schild wacht, die glanst als 'n zonnetje. En nu vertelt hij maar allóón wat hp gezien heeft, gezien mot eigen oogen, die óók niet op z'n rug staan. Bij een tweede bezoek aan de grens kon men een werkelijke verbetering in den toestand waarnemen. Bi) de controle verzekerde men,' dat slechts 24.000 kilo koopwaar wer den voorbijgevoerd, hoofdzakelijk be staande uit rijst en bloem. In beslag werden gonomen 5 zak ken r(jst ouder strenge vermoedens van smokkelhandel werd een oude ezel tot in zijn ooren gefouilleerd. Aan het gehucht De Platluis zijn blijkbaar strenge maatregelen geno- meu. Do fouilleering gebeurt in don hoogsteu ernst. Vooral waar het da mes betreft. Er gaat geen korrel moer over, zoolang de zon schijnt. Te Putte doen do smokkelaars hun uiterste best om de pakken bloem «n rijst niet tegen het hoofd der schild wachten aan te gooien. Er is een nieuwe commandant, die met ijver en strengheid optreedt. Ik heb het beleefd, die een der schildwachten afgelost werd en op vier dagen cachot getracteerd. Bi) nacht gaan nog volle wagens over. De minister van oorlog heeft om trent de oproeping in werkelqken dienst van de landstormplichtigen der jaarklasse 1915 tegen 24 Augus tus (voor Drenthe 25 Aug.) alsnog het volgende bepaald Van de oproeping worden uitge sloten, z(j, die gevestigd zijn elders dan in Nederland, Duitschland en Belgió zij die buiten een dier landen verblijf houden, zonder er gevestigd te zijn, moeten wèl opkomen. Verder worden tot nader order buiten oproeping gelaten lo. de personen, die landstorm plichtig zijn geworden ten gevolge van een hun als militieplichtige ver leende vrijstelling wegens kostwinner schap 2o. het hulppersoneel voor zieken verpleging, deel uitmakende van een transportcolonne der Vereeniging tot Vrijwillige Hulp „Het NederlaDdsche Roode Kruis" of eener andere erken de of bij de Vereeniging „Het Neder- landsche Roode Kruis" aangesloten vereenigiDg tot verzorging van zieke of gewonde militairen 8o. de personen, van wie bij den keuringsraad is gebleken, dat zij klei ner zijn dan 1.55 M. Ook zjj, die werkzaam zijn in par ticuliere fabrieken ten behoeve van den aanmaak van munitie, worden niet opgeroepen. Geestelijken enz en vreemdelingen die ontslag hebben gevraagd op grond van art. 15 of van art 16, eerste lid, lo. der Landstormwet, doch op wier aanvraag nog niet is beslist, behoeven voorloopig aan de oproeping geen gevolg te geven. Personen, die voornemens zijn zich in IndiS t.e vestigen, en daarvan een stuk overleggen, waaruit dat voor nemen overtuigend blijkt, worden voorloopig vrijgesteld aan de oproe ping te voldoen, indien zij zoodanig stuk tijdig bij het departement van oorlog inzenden, Ongeacht de gesloten verbintenis worden alsnog in de registers voor den landstorm opgeroepen de vrijwil ligers bij den landstorm, behoorende tot landstormafdeelingen. Het ligt nl. in het voornemen, om de door hen aangegane verbintenis voor den datum van opkomst te ver spreken. Breskens, 17 Augustus 1915. De gisterenavond gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier werd door alle leden bijgewoobd. Na lezing en onveranderde goed keuring der notulen werd mededeeling gedaan van de ontvangst van eenige prijscouranten van zeevisch. Hoewel de aankoop en de verkrijg baarstelling van visch in de naburige gemeente Groedo gunstig werkt, zul len Burg, en Weth vooralsnog goen voorstel doen om ook daarmede hier een proef te nemen, omdat de inge zetenen thans nog al eens in de ge legenheid zijn visch aan te koopen mooht het evenwel later blijken dat minder visch beschikbaar zou z|jn, dan kunnen we daarop ten allen tijde terug komen. Op den dienst 1914 werd oninbaar jrJdaardvan het kohier van den hoofd, omslag ƒ208.59, waarvan nog te verhalen ƒ168,90. De voorz. moest er zijn spijt over uitdrukken dat hieronder zoovele aan slagen zijn van schippers, die toch zouden kunnen betalen. Als ze t' avond of morgen in de misièrc zitten, dan kloppen ze gauw genoeg bij de gemeente aan. De heer Dieleman vioag of dat en kel dü zoo is, dan wel ook van voor gaande jaren. De voorz. zeide dat dit vrij gere geld terugkomt. Soms betalen eens een jaar on dan weer niet. De heer Dieleman meende dat met de zoodanigen die toch niet betalen rekening diende te worden gehouden bij het opmaken der kiezerslijst. Op het kohier der schoolgelden werd een bedrag van 21.78 onin- baar verklaard, waarvan nog 6.28 1b te verhalen. En op dat der hondenbelasting 80.— waarvan nog 16 te ver halen. Aangeboden werd de gemeente-re kening over 1914 in ontvang op ƒ20.120.898 in uitgaaf op ƒ17.166.928 batig saldo 2 958.97 De voorz. merkte op dat in dit ba tig slot ligt opgesloten de vanwege het kroondomein noodzakelijk ver vroegde opname der leening ad 2500 voor de verharding der Zand straten. De rekening met de bijlagen werd ter fine van onderzoek voor de raads leden ter inzage nedergelegd. De geloofsbrieven der herkozen raadsleden A. du Burck en P. C. Roest werden in handen gesteld der heeren Dieleman en Salomé, die de zelve in orde bevonden en tot toela ting der herkozenen conoludeerden. Dienovereenkomstig werd besloten met welk resultaat de voorz. de her benoemden gelukwenscbte. Na afhandeling der agenda vestig de de heer Salomó de aandacht er op dat er macadam of steenslag was aangekomen èn vroeg of er van deze zou worden aangeschaft voor den Achterweg dan wel of de noodig aan te vullen gaten zouden worden verbeterd met grint. Algemeen was men van oordeel, dat, als er herstellingen noodzakelijk zijn, deze zullen worden uitgevoerd met steenslag, waarmede de weg oorspronkelijk is verhard de eventu eel ietwat hooger prijs mag niet van zoodanigen invloed zijn dat men hem met grint zou bederven. Den heer Roest was door B. F. de Pauw opmerkzaam gemaakt op diens schoolgeld-briefje over 1914 over drie maanden ƒ1.50, terwijl diens kind slechts enkele dagen de school heeft bezocht. De voorz. zelde dat de uitreiking plaats heeft volgens de opgaven en aanteekeningen van het hoofd der sohool. En volgens de verordening ts voor gedeelten van de maand dat de school bezocht is, toch een geheele maand schoolgeld schuldig. De heer Roest wees er op dat bijv. in Rotterdam voor schipperskinderen als zij de school bezoeken, 2 cent per dag wordt betaald. En daartegenover is 50 cent per maand, ook als de kinderen slechts enkele dagen school gaan, wat veel. De heer Dieleman meende dat de kinderen die te Rotterdam thuis be- hooren en ter eohool gaan, in die categorie ook wel meer'zullen betalen dan 2 ct. per dag; dit cijfer betreft natuurlijk alleen kinderen die Diet tot de gbmeente Rotterdam behooren. De Pauw is hier dan ook aangesla gen als ingezetene terwijl kinderen van elders thuis behoorende schippers, als ze hier komen en tijdelijk de school bezoeken, niets betalen. Verder vestigt de heer Becu de aandacht van Burg. en Weth. op de noodzakelijkheid van het aanbrengen van een lantaarn op den hoek der woning van Ph. Keijmel te Nieuwe- sluis. Dat is daar oen moeilijke weg, een scherpe draai en een duistej punt, waar eeuig licht bepaald noodig is, De voorz. zeide een onderzoek door Burg, en Weth. toe. Daarna ging de openbare zitting in eene met gesloten deuren, ter behan deling van enkele aangehouden recla mes van aanslagen in den hoofdeli)- ken omslag. Na heropening "'der zitting werd medegedeeld dat de aanslag van E. Vordegem Is teruggebracht van de 28e naar de 17e en die van Th. Cam- bier van de 15e naar de 12e klasse. Zondagavond is een schildwacht die bij de Weststraat te Vlissingen op post stond, door den bliksem ge troffen. De getroffene, die eenigszins be wusteloos zijnde, was aan de linker zijde verlamd. Hij werd per braDcard van het Groene Kruis naar het militaire hos pitaal overgebracht. Nog is de bliksem gevallen op het dak van het Stedelijk Museum aan het Bellamypard, waardoor enkele steenen Daar beneden zijn gevallen en gelukkig geen schade werd aange richt. Ook de woning van dr. Van Man nen werd door den bliksem getroffen en een ruit stuk geslagen. Aan den te velde staanden oogst is door den gevallen hagel groote schade berokkend. SPURT. Uitslag Duiven wed vlucht Roodeschool. 15 Augustus. Gelost om zes uur, met goed weer. Breskens! Ie, Se en 6e prijs J. Sehijve, 2e H. Brakman, 4e J. W. van den Heuvel, 5e Jan Pletjte, 7e A. Vtrmeuler, 8e P. Jaoobs. De eerste duif arriveerde om 2.1.15, de laatste om 7 40.12 ure. Oostburg. Ie, 6e en 7e prijs J. Aers, 2e J. Lucieer, 88 en 4e M. Ma- besoone, 5© E. Dhaenens. Ie Overduif M. Mabesoone, 2e J. Aers. De eerste duif arriveerde te 1.17.59, Cadzand. Ie en 7e prijs W. Bre vet, 2e en 6e A Ceulemans, 8e en 4e A. de Neef, 5e en 8e P. Vasseur. I ■nnmii i pmui—i Donderdagavond tegen half twaalf werdén de bewoners der Ferdinand Bolstraat te Amèterdam opgeschrikt door. het geknetter van een viertal revolverschoten. Het geluid kwam uit perceel 82, alwaar mej. Greta Hoogstraten ter gelegenheid van ha ren verjaardag eenige gasten had vereenigd. Het ging op dezen verjaardag, naar later bleek, zeer fideel toe. En nie mand vermoedde, dat het vroolijke huiselijke feestje plots zulk een dra matisch einde zou nemen. Tot de ge- noodigden behoorden ook een 20jari- ge winkelbediende Jo Smit en de gezusters Vosmeer. Mej. Catharina Vosmeer was ge- ruimen t(jd verloofd geweest m6t Jo Smit. Doch hun karakters pasten niet bij elkander. Herhaaldelijk had het jonge paar ruzie. Eenige malen reeds was de verlo ving verbroken, doch later verzoenden de jongelieden zich weer met eikan der, tot een twist opnieuw een breuk deed ontstaan. De laatste maal had mej. Vosmeer de verloving definitief afgemaakt. Ep dat had Jo Smit zich erg aan-

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2