voor het Land van Cadzand. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad Smokkelen aan de grens. No 204§ Woensdair IS Augustus 1915, I4e Jr&arprant BRESKENSCHE COURANT. Advertentlën van 15 regels 26 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrfldag des namiddags te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bU den nltgever C. DIELEHAU te Breskens. Abonnementsprils per 3 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, voor België ƒ0.75, voor Amerika 1 dollar k 8 kwartalen by vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Het uitvoerverbod op levensmidde- len zal het, voor z'n minst, eigen-, aardig gevolg hebben, dat gansch de bevolking onzer grensdorpen schatrijk wordt, als het nog zoo een maand of drie blijft duren. Hoe strenger dit verbod gehand haafd wordt, hoe méér moeite de re- geering zioh geeft of héét te ge ven I om den smokkelhandel te keer te gaan, hoe méér geld er wordt verdiend 1 Nooit is op de Brabantsche grens het handelsverkeer met België zóo druk geweest alssedert in theorie alle handel daar onmogelijk moest zijn. Nooit hebben de mensohen daar zoo'n gouden tijd beleefd. Enkel aan rijst, waarvan er geen korrel meer het land verlaten mag werd er de vorige week uit Bergen op Zoom alléén, honderd ton, zegge 100.000 kilo's naar Belgié vervoerd. Bloem, spek en petroleum gaan te Putte lederen dag de grens over. En dit ia geen sprookje of niet ge droomd, D66D, met eigen oogen gezien, schrijft een speciale correspondent van de Tel. en wat iedereen zien kan, die zich de moeite geven wil om herwaarts te komen, 't Gaat eenvou dig alle verstand te boven. De steenweg tusschen Bergen-op- Zoom en Putte is vier uren gaans lang. Op sommige uren van den dag vooral in den morgen ziet het er daar wel uit, slsof er een tweede voorstelling gegeven wordt van de groote vlucht uit Antwerpen in de eerste October-dagen van verleden jaar. Alleen gaat de stroom thans in omgekeerde richting. De fllm draait terug. Gansche karavanen schuiven traag naar België toe, over de einde- looze baanwagens en karren van allerlei aard en grootte, allea wat maar wielen heeft, knarsend en kra kend onder 't gewicht van een drie maal te zware lading; fietsers by honderden en honderden, allen met pakken op hun rug of aan hun stuur stang vastgemaakt, en voetreizigers, mannen, vrouwen en kinderen by dui zenden vooral kinderen I Wolken van kinderen, allen met een dik gezwollen pakje, als ze naar België gaan, en met een ledig zakje als ze terugkeeren. Want den heelen dag gaat het heen en weer. Van Ossendreeht naar Put te, van Putte naar Ossendreeht. Tel kens met 3 kilo's bloem ep 3 kilo's rjjst. Aan eiken kilo is voor den dra ger zoowat een kwartje verdiend, dat is zoo wat twee gulden per reis en daar een voetganger gemakkelijk zoo'n reis zeven- tot achtmaal daags kan doen, ie zonder overdreven moeite tot 16 gulden per dag te verdienen. Cijfer nu maar het iDkomen uit van een ge zin, met vader, moeder en een half dozijn kinderen, die van den vroegen morgen tot den laten avond op de baan zijn I En dan spreken we nog niet eens van hen, die 't met de flets kunnen doen en gemakkelijk een vijf tiental reizen per dag afleggen. Te BergeD-op-Zoom, ia de groote stapelplaats. Rijst, bloem, spek alle artikelen waarvan de uitvoer verboden is, komen hier eiken dag in ongelooflijke massa's aan, par aohip en per spoor. Schier alle dagen arri veert er een lichter met rijst .uit Zaandamsoms wel eens twee en drie 1 En toch was er Vrijdag vóór acht dagen geen kilo r(jat meer te krijgen in de stad 1 De enorme voorraad was totaal opgekocht voor den amokkel- handel I Om een ldée te geven van wat met dezen handel te verdienen is, zal men eene even bi) bet voorbeeld met de rijBt blijven De eerste bandelaar betaalt de rijst te Bergen op Zoom 80 gulden de honderd kilo dus tegen 30 ot. per kilo. Hij koopt, zoo gezegd, om af te leveren te Oeeendreobt, Veronder stel nu, dat een bandelaar 86 zakken van honderd kilo rijst gekocht en op geladen heeft. Dan gaat b(j naar den Rijksontvanger te Bergen op Zoom en vraagt een binnenlandsche pas, waar op die 26 zakken staan vermeld. Zoo'n pas bekomt hi) zonder de geringste moeite. Het dien pas op zak gaat de voer man op weg. Alles gaat goed tot even vóór de dorpskom te Ossendreeht. Daar speelt het eerste bedrijf van de klucht: Er is daar een soort van „Kommandantur", gehouden dooreen half dozijn soldaten van een land weer bataljon, dat speciaal op de grens bewaking is aangewezen, en waarvan al de manschappen den eed als on bezoldigd rijksveldwachter hebben af gelegd. Voor deze Kommandantur moet elke wagen stilhouden De pas wordt nagekeken, gecontroleerd wordt, of de daarop vermelde kwantiteit klopt met de lading en, als dat in orde is, kan de voerman doorrijden. Elke vracht die daar voorbij komt, wordt genoteerd. Dhèr werd, de vo rige week alleen, 100.000 kilo rijst opgeschreven 1Van 's morgens vier uur vangt diecontröle reeds aan, en dat duurt zoo tot de duitter- nis gevallen isl Dag in, dag uit. Te Ossendreeht, te Hogerheyde en te Putte is schier elke woning een winkel, een magazijn van levensmid delen geworden. Daar wordt de rijst door de smok kelaars aangekooht tegen 86 eent, en die smokkelaar! verkoopen dan de zelfde rijst aan de Belgen tegen éen frank-vtjf tot éen frank-tien. Men mag dat rekenen, dat er 86 cent aan verdiend ie, om een kilo rjjit over de grene te breDgen. Om den sluikhandel zoo moeilijk mogelijk te maken(ll) had de regee ring in den beginne bepaald, dat in het grensgebied ieder persoon slechts een hoeveelheid van ten hoogste twee K G. levensmiddelen, waarop een uit voerverbod bestaat, langs 's Heeren wegen dragen mocht; en zulks dan nog maar alleen, wanneer deze kleine voorraad voor eigen gebruik bestemd was. Toen kon de verboden waar ook slechts bij vrachtjes van twee kilo's van uit de magazijnen te Ossendreeht en te Hogerheyde naar de grens te Putte worden gedragen, tengevolge waarvan dat kolossale verkeer van voetgangers en fietsers en vooral van kinderen op het grensgebied. Deze primitieve methode van vervoer wordt op het oogenblik nog wel op reusachtige schaal toegepastmaar nu kan 't ook wel op een snellere, meer voordeelige en vooral practitoher manier. Daar heeft de regeering zelve voor gezorgd Sedert een dag of vier mag in de grensgemeenten ook per kar geleverd worden. En dat gaat volgens de Dieuw- ste wettelijke voorschriften op deze manier: De koopman mag te Ossen dreeht, te Hogerheyde en zelfs te Put te zijn bestellingen gaan opnemen. In elke woning mag echter slechts een maximum hoeveelheid van 10 kilo van ieder verboden artikel worden afge leverd, maar het reglement zegt er niet bij, hoe dikwijls dat per maand, per week per dag mag geschieden. Ook niet, of men in betzelfds buis niet aan twee, aan drie, aan tien verschil lende kooplieden denzelfden dag be stellen mag. Wat gebeurt er nu? Wie bloem of rijst of spek of wat anders te koop heeft, kan te Ossen dreeht en te Putte schier In iedere woning alle dagen 10 kilo van alles kwyt raken. Ik heb het al gezegdIedereen drijft daar nu handel 1 De koopman laadt te Bergen-op- Zoom al zijn bestellingen op, passeert met zijn wagen, of zijn wagens de eerste controle voor Hogerheyde, en, komt dan in dat dorp zelf terecht bij den cantonnementscommandant die zijn papieren weer eens nakijkt en dan.... voor lederen wagen een sol daat meegeeft) Deze soldaat klimt dan op den wa gen en krijgt de lijst der bestellingen, en met deze lijst kan bi) das gemak kelijk aan ieder adres controleeren of er oiet meer dan de bestelde boeveel heid wordt afgeleverd I HU heeft een dozijn of wat van onze dappere landsverdedigers met die karren bezig gezien. De ernst, dien. ze daarbij aan den dag legden, liet aan komische kracht volstrekt niets te wentchen. Hij zal nog lang de tronie voor zich zien van den bra ven soldaat op een wagen, die voor bet huis van den burgemeester van Putte stond, terwijl daar ten zak rijst werd afgeladen. De inspanning bfj dien man om tiobzalf er van te overtuigen, dat die zak slot méér dan tien kilo bevatte, teskende plooieo en strepen op ztyn eerlijke gezicht, die bosmel-baron zelf iD zijn beste bui, niet nageteekend krijgen zou I Haar of ze er nu, in de band gedragen, op fietsen, of bij volle wa gens is gekomen zoolang ze nog te Putte ligt, is de smokkelwaar in Ne derland en is 't dus eigenlijk geen smokkelwaar 1 Haar hier begint de oomedie pas eerst. Juist op de grensstroep staat pen hek van prikkeldraad. Dat hebban dt Hollandsche militairsn daar geplaatst. De Dultsobe versperring, de beruchte geêlectriseerde draad, loopt op onge veer een kilometer afstand van de grens. De bewoners van de strook tusschen deze twee versperringen zijn feitelijk van Bolgië afgesneden en hou den zich thans schier uitsluitend en met niets anders meer bezig dan met bet afhalen van Hollandsche waar aan de grsns. De Duitsche soldaten laten hun zelfs tos, zonder pas of welk ander vodje papier ook. hst land ts verlaten, en er z(jn er dan ook bij honderden die zélf de rijst «n de bloem gaan halen te Ossendreeht of te Hogerheyde en deze dan ook zelf over den Holland- scben draad gooien. Dat over-den-draad-goolen gebeurt van den morgen tot den aTond op de gsbeele lengte van de grens, van de Schelde af tot een heel eind voorbij Putte. Om het te belstten zou de regeering op dezen kleinen afstand een heel regiment kunnen leggen en dan zou het nog niets geven Ten min ste niet als het militair toezicht dan geschieden bleef met denzelfden ijver, ernat en waardigheid, die men zoo wat overal persoonlijk hebben kunnen oonstateeren. De smokkelaars zouden door de bos8chen kunnen slnipen en bnn pak ken over den draad werpen, ergens op een verlateD punt van de heide, daarvoor telkens ademloos een mo ment verbeidend, dat de maaD achter een zwarte wolk schuil zou willen gaan.... Zoo doen het misschien nog wel eDkelen. Inderdééd heb ik gisteren bij sche meravond bier en daar kinderen met pakken beladen, ln de maatbosscben zien sluipenen bij 't doorwandelen van too'n bosch ook wel een paar kampementen van dergelijke smokke laar tj es gevonden. Haar dat zijn er dan waarschijnlijk, die het doen om wille van deouwer- wetsche romantische sensatie van de smokkelsportwant heusch.... al die omhaal is volstrekt niet noodlg. Wat er op dié manier weggevoerd wordt, zijn slechts droppelen die door de grens sijpelen by atróómen en rivieren vloeit de smokkelwaar het land uit, over da groote wegen langs de controles, onder den neus der sol daten dóór. Overdag by pakken, des nachts by volle wagens I Op twee plaatsen beeft by bet spel letje telkens een uur lang aangekeken. Eerst tusschen Hogerheyde en Sant- vliet, by de kleine poortdan tuasohen Putte en Cappellen, by de groote. Op de eerste plaats ie de meest westeiyke van de drie diepe insny- dlngen die de Hollandsche grens maakt in de Belgische provincie Antwerpen. De strook tusschen deze insaydiag en de Sohelde, steekt een eind in Hol land vooruit, en behoort tot het grond gebied der gemeente Santvliet. Er etaan enkele onaanzieDiyke buisjes op, die een gehucht vormen, dat den sohilderachtigen naam van de ,Plat-

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1