Groot Voetbalfeest Kunstmeststoffen. KLAVER een Woonhuis c.a. -<EED>- De oorlog. Burgerl. stand. Adverfcentiën. Johannes de Winde, VERKOOPING Vrijdag 13 Augustus 1915, I i Zaterdag 7 Augustus 1915, Klaver, 2e snede, Klaver, 2e snede, TE SCHOONDIJKE op Zondag 8 Augustus 1915, Een landbouwer uit St. Antho- nis (N.-Bbegaf zich bU Siebengewald met paard en kar naar de grens, naar hy voorgaf, om stroo te halen. De grenswacht vertrouwde het zaak je niet, daar de kar, een zoogenaam de kleine kar, zooals door de boeren voor me8tvervoer gebruikt wordt, voor stroo minder geschikt was, en hield een oog in het zeil. Toen de man aan de grens gearri veerd was, voegden zich een paar Duitsche kooplieden by hem, waarop de grenswacht paard en kar in beslag nam en den landbouwer naar de hoofd wacht overbracht. Warcbau, de hoofdstad van Polen, is Donderdagmorgen door de troepen van het leger van Prins Leopold van Beieren na de buitenste en ds binnen ste fortenlinie, waar de Russische achterhoede hardnekkig tegenstand bood ,te hebben veroverd, in handen der Duitsehers. In Artois op het westeiyk gevechts terrein, ondernamen de Duitsehers aanvallen, welke hun niettegenstaan de de geleden verliezen slechts een winst van een twintigtal meters op leverden. In dezelfde streek deden de Fran- schen geen enkelen aanval. Zy bepaalden zich er toe de vyan- deiyke infanterie in haar loopgraven voortdurend te bestoken met hand granaten. In Campagne is de door ontplof fing van Duitsche mynen aangerich te schade gering de Franschen be houden hun overwicht ia den onder- aardschen stryd, zoowel wat betreft het iniatief als den stryd zelf. Ia Ae Argonnen en Vauquois zyn de Duitsche mynen ontploft niet in, maar voor de Eransche loopgraven, waar zy slechts weinig schade aan gericht hebben. De Duitsche legerbarichten maken als gewooniyk melding van afgesla gen Fransche aanvallen in het Pries- terbossh, terwyi het juist de Duit sehers waren, die aanvielen, doch zonder succes. In de Vogezen houden de Fran schen den geüeelen Crete-de-Linge be zet, benevens het grootste gedeelte van Schratzmannele en den Barren- kopf. De verovering van de hoogten gaf aanleiding tot hardnekkige gevechten, waarin de Duitsehers zware verliezen leden. De door de Duitsehers beproefde luchtaanvallen op Duinkerken, Nancy, Luneville, Malzeville en Saintois wer den uitgevoerd met zwakke afdeelin- gen. Het kleine aantal vliegtuigen, dat er aan deelnam, liet maar enkele bommen vallen. Er is slechts onbeteekenende mate rieels schade aangericht. Het Duitsche legerbericht van 1 Augustus geeft een opsomming van de in de Argonnen van 20 Juni tot 20 Juli gemaakte krijgsgevangenen. Dit cyfer behelst ook thans weer niet het werkelyke aantal krygsge- vangenen, maar het totaal der vast gestelde Fransche verliezen aan doo- den, gewonden en vermisten. Men moet deze overdreven cyfers van het aantal krygsgevangenen ge maakt gedurende een maand van he vige gevechten over een groot front, eens vergoiyken met het aantal door de Franschen gemaakte krygsgevan genen in de streek van Ban-de-Sapt. Hier, waar slechts zeer plaatseiyke gevechten voorkwamen, maakten de Franschen alleen op 8 en 89 Juli 8o officieren en 1624 man krijgsgevangen. Ingezonden. 's Gravenhage, 4 Aug. 1916. Mynheer de Redacteur, Verschillende schapenhouders heb- beu mij geschreven en daarby klach ten geuit dat de prys die vanwege het Departement van Oorlog ia betaald voor de opgeöischte wol, veel te laag was. Niet zoozeer dat de prys, in Zee land besteed, op zichzelf te laag was, maar wel dat in vergelyking met den prys die voor de Noord-Hollandsche wol werd betaald, de prys voor de Zeeuwsche wol te laag waa. De zaak staat zooIn de laatste jaren vóór den oorlog gold voor een kilo Zeeuwsche wol een prys van ƒ0.76. Toen bedroeg de prys in N.- Holland gemiddeld ƒ1.06. Het ver schil bedrbeg dus ƒ0.80. Nu redeneeren sommige ooiykerds zoo, dat het verschil van 80 cents gehandhaafd moest biyven. Een ieder moet toch by nadenken toegeven dat die redeneering niet opgaat. Als by een prys van ƒ0.76 voor Zeeuwsche wol hot verscnil met de Noord Hollandsche 30 cents groot is, moet het verschil met de Noord-Hol landsche wol by een prys van ƒ1.10 voor de Zeeuwsche 44 cent groot zyn. Immers voor elke 6 cents die de wol duurder wordt moet biliykheids- halve de Noord-Hollandsche 7 cents in prys stygen. Nu de prys voor de Zeeuwsche wol door het Departement van Oorlog is gesteld op ƒ1.10, had de Noord-Hol landsche gesteld moeten zyn op ƒ1 54. Dit laatste is echter niet geschied. Da Noord-Hollanders hebben gemid deld uitbetaald gekregen ƒ1.671/., Het heet wel ƒ1.70, maar dat is niet juist, omdat in Noord-Holland een tarra aftrek van wel 21/, cent per kilo plaats heeft. Welnu, by een prys van ƒ1.671/,, voor éen kilo wol in Noord Holland behoort een prys van ƒ1.20 (eigenlijk ƒ1.1965) voor éen kilo in Zeeland. Volgens recht en billykheid moet dus aan de Zeeuwsche schapenhouders voor elke kilo die vroeger gerequireerd is, nader een dubbeltje worden bijbetaald. Ik heb met de betrokken autoritei ten, ook naar aanleiding van de re- questen van de Zeeuwsche landbouw- maatschappy en anderen een confe rentie gehad over deze aangelegenheid. Natuuriyk mag ik niet vooruitloo- pen op de beslissingen die de hooge autoriteiten in dezen zullen nemen, maar wel kan ik de schapenhouders aanraden geduldig af te wachten. Waar recht bestaat zal ditmaal zeker recht geschieden. Er is mij ook op gewezen, dat bij het wegen van het gerequireerde kwantum wol, het herbaaldeiyk is voorgekomen, dat het gedeelte bene den de kilo eenvoudig niet werd mede- gerekend en derhalve door het Ryk niet werd betaald. Inderdaad is dit aanvankeiyk wel voorgekomen, tot de betrokken op- eischers per circulaire is te kennen gegeven dat dit uit moest zyn. Zij, die daarvan de dupe werden, kunnen natuuriyk niet meer geholpen worden. Dat is niet meer na te gaan. Met dank voor de plaatsruimte, Achtend, Uwe dienstw. dien. DE MURALT. Nieuwwliet. Geboorten. 17 Ju li. David Adriaan Abraham, z. van S. van der Plas en L. Ribbe. Gedurende de maand Juni zyn in deze gemeente geen aangiften voor gekomen. Handelsberichten. Oostburg, 4 Augustus. Nieuwe tarwe f14.— a f 16. Wintergerst f 18.75 a f14. Haver f 14.75 af 16 Paardenboonen f20.a f22 Koolzaad f30.a f82.50 Aangevoerd: Prijs per 100 60000 kip-eieren ƒ6.021 /2 a ƒ6.26 980 eende ƒ6.17»/, a 21 kalkoen,, ƒ6.70 a parelhoen ƒ0. 425 kg Boter ƒ1.40 a I.621/, Predihbenrten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 8 Augustus. Breskens v. 9»/, u ds Meenwenberg. n. 2 u ds Meeuwenberg. Doop. Herv. Ev. Lokaal. Schoondyke v 9 u Leesdienst. n. 2 u de heer Slager. Oostburg v. 9»/, u de heer Slager. Groede Luth Kerk v. geen dienst, n. 2 u ds Lindeyer. Hoogwatergety Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 7 Aug. 10 38 10.42 Zondag 8 11.28 11.42 Maandag 9 11 53 12 17 Dinsdag 10 12.36 12.69 Zondag 8 Aug. Zonsondergang 7 88 Voer- en rijtuigen moeten dus 8.88 en rijwielen 8.08 's &v. zijn verlicht Nieuwe Maan Dinsdag 10 Aug. nm. 11.12. V Heden overleed plotseling onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd en Grootvader, de Heer in den ouderdom van 67 jaren. Wed. J. DE WINDE— de Wind# 'Kinderen en Kleinkinderen. Breskens, 6 Augustus 1915 Onzen hartelijken dank aan allen zoowel van hier als elders, die biyken van belangstelling gaven, op ons vyf-en- veertig jarig huweiyk op S Augustus. A. I. CORNELIS en Echtgenoote. Breskens, 6 Augustus 1916. VAN TE GROEDE. De Notaris W. C. de Smidt te Schoondyke zal op des namiddags half zes ure, in de herberg „de Witte Leeuw" te Groede iD het openbaar verkoopen É(ka Iaan don Ring te Groede, Kad. Sectie C no. 1454, groot 8 aren 70 centiaren, bewoond geweest door Mej. de Wed. A. L. VROON. BetaliDg kooppenningen 1 Oct. 1916. Lasten voor den kooper vanaf 1 Januari 1916. Aanvaarding by de betaling der kooppenningen. Inlichtingen verstrekt voornoemde notaris. BïBBTOïBl1. De Notaris W. C. de Smidt te Schoondijke zal op des namiddags half 8 uur, ten ver- zoeke van den heer J VAN DE REE te Schoondyke, in het openbaar ver koopen 3 maal 0.44.58 H.A. en voor den heer B. J. VAN DE REE te Schoondyke 3 maal 0.44.56 H.A. alles wassende op hunne landen in den Elizabethpolder onder de gemeente Biervliet, alwaar te vergaderen. met medewerking van verschillende particulieren en opgeluisterd door het Bataljons-flfluziek uit OOSTBURG en het Muziekgezelschap te SCHOONDIJKE. Voor dece matohes zijn 17 medailles beschikbaar gesteld, o.a. één van Jhr. R. DE MURALT. Ook cal er 50 pCt. der netto-opbrengst voor een lief dadig doel bestemd worden, n 1. voor de nagelaten betfekkingen der ver ongelukte viS8cherB te Breskens. AAMVAMO 1 UUR. I Zilveren Medaille wan l-S uur S. S. S. II tegen Breskens Vooruit 1 Verguld Zilveren Medaille wan 2-3 uur S. C. IJzendijke tegen A. V. V. Aardenburg. II Zilveren Medailles wan 3-4»/2 uur „Zeelandia" Middelburg tegen Militair Elftal. 1 Verguld Zilveren Medaille wan 5-6»/9 uur S. S. 8. I Sehoondijke tegen T» D. Sluis. Dagkaarten 20 cent. Militairen 10 cent. Uitreiking der medailles by den heer J. VAN ROSEVELT, des avonds 7 uur. HET BESTUUR VAN S. S. S. Ten einde hun clientèle zooveel mogelijk entjjdig van meststoffen te kunnen voorzien levering na- en voorjaar verzoekt de Firma WKIJKMAN Sc SCHIPPERS ten spoe digste vóór 1 September opgave der benoodigde hoeveel heden. BRESKENS, Aug. 1916.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 3