Binnenland. Gemengd. ten vorige jare 110 aan die com missie bijdroeg, op een offieiöele vraag geen enkel teeken van leven wordt gegeven, zal hij, zoo hij dit beleeft, b(j de behandeling der gemeente be grooting voorstellen de bedrage aan die commissie te onthouden. We kunnen dan zien waaraan zij het recht ontleent eene gemeente, al dus te bejogenen. Als zij ons negeert, kunnen wy die commissie ook Degeeren. Daarna ging de vergadering in co mité generaal voor de behandeling van enkele reclames in den hoofdelijken omslag. Een bericht uit Den Haag beves tigt bot bericht, dat de beschikbaar stelling van varkens door bemiddeling van hot Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en var- kensvleesch op 9 Augustus a.s. zal worden hervat. Voorloopig zal dit zijn tot een aan tal van ongeveer 6000 stuks, daar het niet mogelijk is, wederom terstond aan alle aanvragen te voldoen. En aangezien een procentische ver mindering ondoelmatig zou zyn, zal begonnen worden met levering, uit sluitend aan die gemeenten, die per week 60 of meer stuks ontvingen, uitsluitend bestemd voor de gemeente zelf. De gemeenten, die ten gevolge de zer regeling voorloopig, althans ge durende de maand Augustus geen varkens meer kunnen krijgen, zullen in staat worden gesteld tegen ver laagde prijzen gezouten spek, Ameri- kaansch en inlandsGh, te betrekken. Breskens, 6 Augustus 1915. In de vorige week liepen er na bij Retranchement enkele Belgen die daar de Duitschers helpen werken aan de draadversperring, over onze grenzen en dit schijnt aanlokkelijk te hebben gewerkt op hun mede arbeider, althans nu zijn er weer een tiental de grens komen overvluchten. Allen zijn het er over eens, dat de nood hen tot deze daad aanspoort. Alles is even duur en er is bijna niets voor hen te verdienen. Thans is men bezig om de afslui ting met eigen manschappen af te werken, waarmede men deze week gereed hoopt te komen. De landbouwers, wier landen voor een groot deel even over de grens liggen en met koren bezaaid zijn en nu rpp begint te worden, mogen dit gewas wel afsnijden, maar niet over de grens naar hun hofsteden vervoe ren. Het wordt als het wat gedroogd is op hoopen gelegd en dan dadelijk ge- dorscht en schoongemaakt, het graan wordt dan gewogen en door de Duit schers gekocht en betaald. Evenzoo gaat het met het tarwe- stroo, dat ook door hen gekocht en vervoerd wordt. Alleen gerstestroo, dat mogen de boeren voorloopig behouden en als bet kan naar huis brengen. Ook al het hooi, dat op die landen is gegroeid, werd door de Duitschers opgekocht en, naar men zegt, naar Duitschland vervoerd. Maandagnacht is te Goes de klompenmakerij van den heer Boele met een daaraan grenzende schuur van den bakker Potter geheel uitge brand. Verzekering de schade. De te Terneuzen binnengekomen en daar thuisbehoorende motorboot „Cornells" is vorige week Donderdag, op de vaart naar Engeland, ter hoog te van Schouwenbank, uit een twee dekker met 4 bommen bestookt, die evenwel hun doel misten. De bommen ontploften met geweld .en van de stukken, die er aan boord van de Cornells terecht kwamen, dra gen eenige nummers. Do marine autoriteiten zijn van het gebeurde in kennis gesteld. —Toen Woensdagavond twee inspec teurs tan politie in den omtrek van den Kanaaldijk te Middelburg liepen, hoorden zij vanaf dien dijk een vrouw herhaaldelijk luidkeels om hulp roe pen. Zij begaven zich daarheen en ont moetten de vrouw die ben zoo goed en zoo kwaad het ging mededeelde, dat zij door een onbekend mansper soon met minder goede bedoelingen was aangerand en dat deze getracht had haar in het Kanaal te werpen, tsrwyi de man met wieu zij in ge zelschap was het hazenpad gekozen had. Ook een tweede paartje bleek aan gerand door een onbekende die het meisje ook bedreigd had met ver drinken en den man een gulden had afgeperst, onder belofte hen dan ver der met rust te laten. De inspecteur van den Dolder zet te zijn onderzoek in de richting van Vlissingen voort, toen de held, die zyn gezelschap in den steek had ge laten terug was gekeerd en had ge zegd dat de aanrander een bekend persoon, zekeren D. J. S., was. De inspecteur Schreuder bleef bij de getuigen. Na eenig zoeken vond eerstgenoem de inspecteur S. hem op den Vlis- siugschen Siugel en hield hem aan, waarop een hevig verzet volgde. De inspecteur wierp S. op den grond en hield hem in bedwang tot een ser geant der genadiers te hulp schoot en S. naar het politiebureau kon worden overgebracht, waarheen ook de getuigen kwamen. Hier werd het onderzoek voortge zet en procesverbaal opgemaakt, ter wijl S. in arrest werd gehouden 6n hedenmorgen voor den officier van justitie werd geleid. Op S. werd het afgeperste geld te rug gevonden. Te Middelburg wierp Woens dagmorgen een vrouw, wonende op den Noordsingel een hoeveelheid warm water op stiaat, juist toen twee nog jeugdige kinderen passeerden. Een dezer kreeg het water tegen het beentje, waardoor het ernstige brandwonden opliep. De politie is met het geval in ken nis gesteld. - Zondag is te Terneuzen een Rus aangebracht, die, in Polen krijgsge vangen gemaakt, uit een Duitsch ge vangenkamp was ontvlucht. In Noord-Frankrijk was hy van an dere kleeren voorzienhy trok door Belgis en wist op ons gebied te ko men.. Hy had den electrischen draad met een stok opgelicht en was er toen onderdoor gekropen. Dit was bewesten Philippinehy is toen den Braakman overgezwom men en aan den zeedyk in de buurt Paradijs aan wal gekomen. Hy werd door de menschen daar, die hem niet konden verstaan, van eten voorzien. Hy is naar Rotterdam overgebracht en door tusschencomst van het con sulaat aldaar van reisgeld voorzien om naar Rotterdam te vertrekken. Telkens komen-marinematrozen van Knokke aan Zee over de grens. Deze week was er een van Nieuw- poort naar Knokke in rust gekomen, informeerde daar naar den weg naar Nederland, nam eenige dagen pools hoogte en waagde des nachts de reis met goed gevolg. Naby Cadzand sliep hy in een hooi schelf. 's Morgens reed hy op een brouwerskar mede naar Sluis, waar hy verklaarde nu „een jaar gevoch ten te hebben", wat, naar zijn oor deel, „genoeg" was. Hp toonde zich zeer verheugd over de geslaagde vlueht. Later kwam er weer een matroos i over. Deze had vier dagen over do reis van Brugge gedaan (15 K.M.) en was gewond aan knieön en handen door het zich een weg banen over hekken, versperringen, door kreupel hout, enz. Twee mariniers, dio reeds een hoeve nabij de grens te St. Anna ter Mui den hadden bereikt, worden daar aan gehouden door Duitsche grenswachters en naar Knokke teruggevoerd. Hun reis mislukte dus. School- en kerknieuws» Uit de door ons vermelde voordracht is tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere School in de kom te Schoon- dyke benoemd mej T. S. J. LeeflaDg te Vlissingen. De Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappy is door een sluwe oplichtersstreek geslachtofferd. Dinsdag in den loop van den och- tond werd de Maatschappy ongescheid door „Blaauwhoedenveem", om 160 balen koffie af te geven aan een schui tenvoerder, die er met zijn schuit om zou komen. De 150 balen werden eenigen tyd later door een loodschef afgegeven en de Bchuit werd weggesleept door een sleepbootje, met naar het volk in de loods meent een rooden band om de pup. By nadere informatie bleek, dat „Blaauwhoedenveem" de opdracht voor de aangifte van de 160 balen niet gegeven had. De Kon. Ned. Stoomboot maatschap py was dus benadeeld tengevolge van een geraffineerde gauwdievenstreek. De politie van het bureau Katten burg -van het gebeurde in kennis ge steld, stelde onmiddeliyk een onder zoek in. Onder verdenking de hand te heb ben in het complot, is een loodschef van de benadeelde maatschappy voor loopig aangehouden, alsmede de zoon van een bekend opkooper aan de Gel- derschekade. De sleepbootonderneming v. d. Zee te Rotterdam heeft booten met een rooden band om de pyp, het onder zoek in die richting had echter niets opgeleverd. By de sleopbootonderneming Bcrg- mann werden eveneeDS informaties ingewonnen. De booten dezer onderneming heb ben roode banden met wit afgezet. De politie nam de mogelijkheid aan, dat de werklieden in de loods niet precies wisten, hoe de sleepboot er zag, vandaar het onderzoek ook in deze richting. Het is de recherche gelukt, de 160 balen koffie ten nadeele van de Ko- ninkiyke Nederlandsche Stoomboot maatschappy te Rotterdam ontvreemd, èn aldaar op te sporen. Ze waren er Woensdagavond aan gebracht aan het pand Gabah, Prins Hendrikkade te Rotterdam, behooren- de aan het Vriesseveem. Door de politie is de party in be slaggenomen. Behalve de beide reeds gearresteer den, zijn nog enkele personen aange houden tot het ioodspersoneel der K. N. S. M. behoorende. Hoewel 't in dezen mobilisatie- tyd geen gewoonte is melding tema ken van militaire gebeurtenissen, ook al in 's lands belang, komt het thans gewenscht voor, er even op te wijzen, dat onder de te Tilburg gelegerde militaren ontevredenheid bestaat. Er zijn talrijke grieven van allerlei aarddie Zondag j.l., toen het jaar rouwfeest der mobilisatie werd her dacht, tot uiting zijn gekomen. Daarbij hebben ongeregeldheden plants gegrepen, tengevolge van het eden der cavallerie en mareohaus- jcé, die tegen de verzamelde menig te op den Heuvel charges onderna men. Maandag was het nog erger, Toen leeft o.a. de Tilburgsche politie er op los geslagen, waarbij hier en daar een handgemeen is ontstaan. Tengevolge van deze gebeurtenissen waren Dinsdag alle militairen in hun verbiyfplaatssn geconsigneerd. Naby Budel (N.-Br.) zyn door de Duitsche wachtposten laDgs het kanaal eenig vrouwen en mannen aangehouden. Een vrouw van 28 jaar en een man van 60jaar werden doodgeschoten. By ondeizoek bleek, dat de vrouw meer dan 6000 brieven bij zich had. Zes personen, die gevlucht waren, werden gearresteerd. Zaterdagavond heeft in een lo gement in een gehucht by Lexmond een moord plaats gehad. Yier personen uit Lexmond, die zich met kaartspel bezig hielden, kre gen twist waarby ook de kastelein zekere van D., betrokken werd. Deze, een zeer ongunstig bekend staand persoon, greep onmiddeliyk naar een byi en sloeg hiermede naar een der kaartspelers, een werkman. By de worsteling, die hierop ont stond wist de aangevallene den byi te ontrukken, waarmede hij hem ver volgens een zoodanigen slag toebracht, dat de D. doodelijk getroffen ineen zakte. De verslagens is ongeveer 80 jaren oud. Het is een vroeger onderwyzer, die om niet nader te noemen handelingen met jeugdige kinderen ODtslageD werd. De justitie te Tiel werd onmiddel iyk gewaarschuwd en de dader zeke re dö J., gearresteerd De andere personen, die dit drama betrokken zyn, zyn voortvluchtig. Door een ongelukkig toeval ge raakte Zondagavond te Heilo een 15- jarig meisje uit Hoorn, onder de reeds in beweging zynde stoomtram en overleed korten tyd daarna. Een haar vergezellend familielid, uit Alkmaar, de heer Smith, kwam eveneens met de tram in aanraking en werd mot zwaar gekneusden voet en gebroken ribben opgenomen, waar aan hy later is overleden. Maandagochtend om 6 uur 80 steeg- de de heer Bikbergen met één zijner eener eendekkers bij Ermelo op waarby hy tot op een hoogte van 8800 tot 8900 M. ging, maakte eenige rondvluchten en zette koers in Z.W. richting. Ter hoogte van Maarsbergen wei gerde door een onbegrypeiyke oorzaak plotseling zyn motor, zoodat hy zich genoodzaakt zag te daleD, dat door de hoogte zoowel als door de klein heid van het toestel bezwaarlijk ging. Hy moest toen gebruik maken van zyn nieuwste uitvinding, het „para- cbutedek", waarmede hy thans proe ven neemt en waarmede het hem mogelijk is, in de lucht boven een bepaaid punt op de aarde te biyven, waarby hy dan in loodrechte lyn daaltverder is het parachutedek daarop ingericht, dat bij mogelijke ongevallen de aviateur kan dalen on verschillig van welke hoogte, doordat het geheeie vliegtuig blyft hangen in een parachute, waarbij het zwaarte punt door eene basculeinrichting eenigszing naar het middelpunt wordt verplaatst. Terloops zy aangemerkt, dat op Zondagmorgen 19 Juli de heer Bik bergen op de Kemperheide op 2000 M. hookte eene proefdeed, waarby hy zonder gebruikmaking van den motor daalde in 84 minuten. Zijne aanbieding om -die proef te herhalen op Soesterberg, werd met het oog op de bijzondere omstandig heden voorloopig afgewezen door den commandant van de militaire lucht- vaai tafdeeling den heer kapitein Wal- aardt Sacré. Zoo ook nu, de heer Bikbergen daalde, doch door den wind afgedre ven., kwam het toestel terecht in een boscbachtige streek. Zij n monoplane werd geheel vernield. De aviateur zelf bekwam ernstige wonden,

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2