Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Wo 2045. Zaterdag V Augustus 1915. 24e Jaargang Abonnementsprijs Advertentiën Gemeenteraad. BRESKENSCHE COURA per 3 maanden ƒ0.50, franco per post ƒ0.55, voor Belgis ƒ0.75, voor Amerika 1 dollar èi 3 kwartalen bjj vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievéngaarders. van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. AdvertentiSn worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dingdag1- en Vrijdagavond bij den uitgever G. DIElEMiJi te Breskeas. IJzendijke, 3 Aug. Behalve de heer van Hyfte, waren alle leden ter zitting op heden tegenwoordig. Na de lezing en onveranderde goed keuring van de notulen der vorige zitting, werd mededeeling gedaan van de gedane kaaopnemingen a. bt) den gem. ontvanger, waarbij aanwezig bleek ƒ4384 481/; en b bij den boekhouder van het Electrisch bedrjjf tot een eindcijfer van ƒ184.41. Voor kennisgeving aaDgenomen. Naar aanleiding van het adres van Th. Poppe, Hubregtse, Rogiers en Hamelinck om de weg van af de hof stede van G. W. Bruinzeel naar de Groote put te verharden, stelden Burg. en Weth. voor, op dit verzoek afwij zend te beschikken, omdat de weg veel langer ia dan was opgegeven en dus de kosten aanzienlijker zouden zijn, maar voornamelijk wijl de weg in zeer voldoende toestand is. Zonder hoofd, stemming werd dit voorstel aangenomen. Het suppletoir kohier van den hoofd omslag 1915 en de wijziging der be grooting 1914 zijn door Ged. Staten goedgekeurd. Op het in April genomen besluit om de kermis voor dit jaar te schor sen is kort daarop nog een request van herbergiers en winkeliers ingeko men om althans op het slot van dat besluit terug te komen en een ver korte kermis toe te staan, of zeker het sluitingsuur langer te stellen. Be voorz. heeft dit request niet in den Raad gebracht en ook geen af zonderlijke vergadering uitgeschreven, omdat het toch niet denkbaar was op een pas genomen en weloverwogen be- sluit|terug te komen, terwijl inmiddels van den militairen commandant be richt was ontvangen dat in geen ge val toestemming kan gegeven worden om de kermissen in Zeeuwsch-Vlaan- deren te laten doorgaan. In dien geest heeft de burgemees ter de adressanten beantwoord. Van het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie is bericht ontvan gen dat binnenkort tot eene tweede bestelling in de buitenwijken kan worden overgegaan. Op het ingekomen verzoek van het hoofdbestuur van het Groene Kruis in zake de ontsmetting van leer- en leesboekjes der school, stelden Burg. en Weth. voor, niet in te gaan, omdat de gemeente een Coster's ontsmet- tings kist heeft, waarmee 't de boek jes zelf kan ontsmetten. De geloofsbrieven der herbenoemde raadsleden F. J. Calon, F. T. de Jae ger en P. J. de Milliano werden in orde bevonden en tot toelating der herbenoemden besloten. De gemeente rekening over 1914 werd den Raad aangeboden tot de volgende voorloopige cijfers in ontvang op ƒ45.096.59 in uitgaaf op ƒ42 915.79 alzoo een batig slotvan 2.179.8J en die van het Electrisch bedrijf in uitgaaf op ƒ5.029.02 en ontvang ƒ5.021.061/; nadeelig slot 7.951/, De heeren Hendrikse enLeenhouts werden belast met nazien dier reken- ningen. De voorz. vestigde de aandacht op het batig slot der gem.-rekening dat groot l(]ktj»doch waarin nog de ont vangst zit van de leening ƒ1600 ten behoeve der aansluiting aan de electr. centrale aan de woningen tot eeno bepaalde huurwaarde, welke nog moet worden uitgevoerd en waarvoor du3 een bedrag in de uitgaven komt. Achtereenvolgens werden oninbaar verklaard ƒ59.971', aan hoofdei, om slag, ƒ1.40 aan schoolgeld en ƒ4.60 aan hondenbelasting. De met 1 Sept. a.s. vervallende ver ordening van de rechten op het keu ren van vee, vleesch enz. werd onge wijzigd opnieuw vastgesteld. In zake de electriciteits-voorziening door middel van muntmeters, motors en aan de hiervoren bedoelde wonin gen, alwaar de verhuurders geen aan sluiting doen aanbrengen en de huur ders het zelve evenmin doen, tenge volge waarvan de gemeente ze zelf zou aanleggen, achten Burg. en Weth. het geraden betere tjjden af te wach ten, nu de prijzen der materialen zoo ontzettend zijn gestegen. WaarGebr. Polak de aanleg deden 5. ƒ7.— voor elk lichtpunt, zou dit do gemeente nu met minder winst zeker ƒ10 kosten. Alleen het koperdraad dat anders 1 60 tot ƒ1.75 per M kost, beloopt thans ƒ2.50, daargelaten of we nog wel voldoende materialen kunnen be komen. De vergadering kon zich goed met dit voorstel vereenigen. Door de Z.-Vl. Tram maatschappij, R. Groosman, G. Wijffels en de Witte is de wensch te kennen gege ven om met een electromotor te gaan werken indien er over dag stroom kan worden geleverd. De machinist heeft eene berekening gemaakt van deze stroomlevering die de gemeente zou kosten en is daarby gekomen tot de volgende cijfers meerder verbruik van kolen 650, idem olieön 600, arbeidsloon 650; hieronder is niet begregen de aan schaffing van verbruiks-meters. Bij eene toepassing van 7 cent per K.W. over dag en 21 cent per K.W. gedurende de avonduren zou door bovengenoemden ƒ1623.941/, per jaar worden opgebracht. De heer Hendrikse achtte het vrij wel onverantwoordelijk om eenige honderden guldens te voteeren zonder zeker te z|jn van de afname van stroom. Naar zijne meening zouden de af nemers zich moeten verbinden voor de afname van een bepaalde hoeveel heid stroom teneinde nadere inlich tingen te kunnen inwinnen gaf hij in overweging deze zaak aan te houden. In de Barakkenstraat en de Kar- nemeikstraat zullen op voorstel van Burg. en Weth. enkele zinkputten en rioleeringswerken worden aangelegd. By het voorstel tot af- en over- schryving van enkele posten op de bergooting van 1915 werd by het be drag van 280 wegens verplegings- kosten van krankzinnigen door den heer Haverbeke de aandacht er op gevestigd dat deze post voornameiyk Lecluse betreft. Nu vindt bij 't verschrikkeiyk dat dat deze uitgaaf geheel wordt ge schoven op de hals van de gemeente terwyi Lecluse r*eds 26 jaar aan de Tram is verbonden, die dit zelf wel zou dienen te bekostigen. De voorz. zeide dat de betrokken persoon op verzoek van de familie uit het gesticht is ontslagen, doch als niet-hersteld. Hij heeft voorts eene conferentie gehad met den Raad van Bestuur der maatschappy, waarby mr Dieleman niet meer voor rekening der maatschappy kon nemen dan de uit betaling Van zes weken volle loon. Verder heeft de voorz. 't niet kunnen brengen. De heer Hendrikse vond in deze post aanleiding een andere vraag te stellen, nl.hoe 't met Almekinders is, die al zoo lang voor rekening der gemeente wordt verpleegd. De voorz. merkte op, dat Almekin ders niets heeft en dus voor rekening van de gemeente verpleegd werd en nog wordt. De heer Hendrikse nam aan, dat, toen Almekinders naar bet gesticht werd gebracht, er alle reden waren om dit van onzentwege te doen en er geen sprake van was om dat op zyn moeder te verhalen. Maar nu wordt dat anders. Men spreekt er van dat ze met de verkoop van een en ander zeker een 5000 gulden gemaakt heeft zonder dat we nog weten wat ze in kas had. Daarom is 't een schande, dat haar zoon voor rekening der gemeente moet worden verpleegd. Het Burgeriyk Wetboek zegt wel dat de kinderen hunne ouders, wan neer zy behoeftig zijn, moeten onder houden, maar art. 878 zegt dat die verplichtingen wederkeerig zyn. Nu is het wel aardig voor die vrouw als zy zegt, de gemeente kan miln zoon onderhouden en ik ga op mijn lau weren rusten, maar dat gaat niet op. Zy heeft de gemeente verlaten en is naar Zuid Scharwoude vertrokken, zonder boe of bah te zeggen en on- dertusschen de gemeente met de on kosten voor haar zoon laten zitten, dat is ongehoord, daar moet een eind aan komen. Hy verzocht mitsdien aan Buyg. en Weth. zich tot die vrouw te wenden en haar aan hare verplichting om zel ve voor haar zoon te zorgen of er al thans in tegemoet te komen, te her inneren, in gebreke biyvende dat dan de gemeente in rechten zal treden. Uit dien hoofde werd de af- en over- schryving aangehouden. Na afhandeling der agenda bracht de heer Hendrikse enkele algemeen* zaken ter sprake. Toen destyds de heer Haverbeeke is benoemd tot wethouder, heeft hy gevraagd hoe de werkzaamheden in het Dag. Bestuur zouden worden ver deeld, Niet om zich in hunne zaken te mengen, maar om te wyzen op de omstandigheid dat met de benoeming van den heer Haverbeeke de Raad de bedoeling heeft gehad aan het college een jonge kracht toe te voegen die aich kan belasten met het toezicht van wegen en dergelijke, te meer om dat dit van den leeftijd van den heer Calon niet meer te eischen is. Hoe is 't nu met de wegen gesteld Zoodanig, dat ze veel te wenschen overlaten. In die naar Turkye, zou men den hals breken van wege de vele putten. In den tuin van Bekaar tegen de garage van den heer Zyistra is door het doordruppen van faecalien een stinkboel ontstaan die allerhande kleuren vertoont maar daar tot groote hinder van de omwoners ligt. De voorz. merkte op dat de weg naar Turkye vyfmaal gelicht is, doch dat er telkens weer putten invallen. En ten opzichte van de opeenhooping in den tuin van Bekaar, is hij by de zen geweest, die hem beloofde er on- middeliyk voor te zullen zorgen. De heer Hendrikse zeide verder dat, als er gebrek aan werkkrachten is, in Biervliet uitstekende Belgische straatmakers aan den arbeid waren. De heer Haverbeeke merkte op dat straatwerk toch door onze eigen gemeente-werklieden moet geschieden. De heer Hendrikse wees er verder op dat de heer Haverbeke, omdat hy weinig om handen juist geschikt was voor het toezicht, doch dat, bijv. met het delfwerk ook weer niet de juiste tijd gekozenmen is er te laat mee begonnen delfwerk moet in de droog te gebeuren en niet in de natte tyd. De heer Haverbeke zeide dat het delfwerk niettemin best is uitgevoerd. Bovendien loopt hy de voorzitter niet graag voorby als er een of ander te doen is. De heer Hendrikse meende dat dit ook niet behoefde, maar dat daarom nogtans de boel niet moet verwaar loosd worden. De wethouder heeft overigens in het college evenveel recht als de voorzitter. Verder vroeg hy of de nieuwe wo ning van den electriciön al is op genomen. De voorz.Ja, door den opzichter. De heer HendrikseEn niet door het Dag. Bestuur? De voorz. Neen, want op het mo ment dat we 't zouden opnemen, was ik verhinderd. De heer HendrikseDat is niet voldoende. De opzichter staat Burg. en Weth. wel by, maar maakt er geen deel van uit. De heer Haverbeke verklaarde dat de woDing veel te wenschen moet overlaten. De heer Hendrikse oordeelde het hoogst noodig dat de opname alsdan nog door Burg. en Weth. gebeurt, want als er later wat aan de woning is, is dat geheel voor rekening der gemeente. Hy betoogde verder de wensche- ïykheid dat er jaarlyks een inspectie worde gehouden van de gemeente gebouwen en daarvan een rapport aan den Raad uit te brengen. Ten slotte heeft hy vernomen dat de gezondheidscommissie op de na mens den Raad gedane vraag een on derzoek in te stellen naar de hier aanwezige krotten zich zoo actief be toont, dat ze zelfs geen antwoord geeft. Indien tegenover de gemeente, die

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1