Binnenland, Gemengd. Als men by ziekte van vee Oost burg niet prefereert, dan is Belgie bet korst by en dat is nu gebeel af gesloten. Waar moeten we dan naar toe De voorz. gaf hem in overweging dat ook de boeren eon request naar Qed. Staten zenden om adbaesie te be tuigen aan het streven van den Raad. Bezwaar bleek er bij niemai d te bestaan alleen meende de beer de Bruyue, dat, als de provincie subsidie geeft, de bijdrage ad ƒ500 van de gemeente wel wat hoog is Niet dat hij daarop wil besnoeien, maar nog- tans is het bedrag hoog voor dit bij komstig belang. De beer Janssens noemde de keur- loonen die in de gemeentekas terug vloeien toch in elk geval eene tege moetkoming. Do heer de Bruijne beschouwde dio keurloonen als niet veel beteekenend. De voorzitter noemde de toelage van 6C0 ook wel hoog, maar was er van overtuigd dat de gemeente het uiterste moest doen. By de rondvraag vestigde de heer Brevet de aandacht van Burg. en' Weth. op de omstandigheid dat de Kerkvoogdij van St. Anna ter Muiden in 1898 van de gemeente een oud vaandel in bruikleen ontving, waar van nu de stok in een desolaten toestand verkeert en gaf hen in over weging die te doen horstellen of ver nieuwen opdat het vaandel zelve be ter bewaard kan blijven. De voorz. meende dat daartegen allerminst bezwaar zou zijn en zal daarvoor zorg dragen. Inmiddels is door Burg. en Weth. als tijdelijk ambtenaar benoemd de heer de Milliano te Aardenburg. Aardenburg. Zaterdagavond kwam de Gemeenteraad in voltallige zitting byeen. Na lezing en onveranderde goed keuring der notulen, werd de mede- deeling van de by den gem -ontvan ger gedane kasopname waarbij 4493.431/j aanwezig bleek en de ont vangst van een missive van Ged Sta ten tot goedkeuring van genomen raadsbesluiten, voor kennisgeving aan genomen. Het ingezonden verslag van het ge geven herhalings onderwijs lokte eveD eene gedachtenwisseling uit. De rapporteur, het hoofd der school, gewaagde van de nog veel mindere belangstelling in dit onderwijs. Het was alsof de aandacht meer gevestigd was op de vluchtelingen en de soldaten. Slechts 5 jongens meldden zibh aan en van de 124 lesuren werden van 48 tot over de 100 uren verzuimd wat het resultaat van dit onderwijs is geweest, laat zich begrijpenhet was in één woord zeer gering. Door de meisjes werd het onder wijs slechts door twee bezochthier bij was weinfg verzuim en het resul taat niet ongunstig. De heer Reepmaker noemde het verschijnsel in het rapport zeer treu rig.- Als regent Van het Weeshuis werkte hy gaarne mede om subsidie te verleenen aan hen die iets willen leerenmaar nu hij dit bemerkt is hy daarover teleurgesteld. De heer Wage meende dat de wer kelijkheid niet precies klopt met het geen de heer Reepmaker zeide, om dat voor het volgen van herhalings- onderwys toch wel geen subsidie zal gegeven worden. De heer Reepmaker bevordert toch gaarne het genieten van het onderwys en als hy dan zooals meermalen ge beurt, zy die zouden kunnen gaan en van wie men als 't ware niet anders verwachtte, ter straat tegenkomt, valt dit niet mede. Naar aanleiding van reeds vroeger geuite wenschen, stelden Burg. en Weth. eene wijziging voor in de ver ordening van de belasting op de hon den, waardoor db honden, aangeslagen in de le klasse in plaats van met 5.—, met 8.— zullen belast worden. Zonder hoofd, stemming goedge keurd. De verordening op de heffing en invordering van schoolgelden voor het meer uitgebreid lager onderwys, die op gezette tyden mo6t worden herzien, werd andermaal ongewyzigd vastgesteld. De vaststelling der verpleegkosten in het Burger-Gasthuis gaat blykbaar minder vlot. Nadat regenten van genoemde in stelling reeds aan de vorige verga dering eene wijziging ter goedkeuring hadden aangeboden, was deze door den Raad met algemeene (6) stemmen verworpen, daarby den wensch te kennen gevende, dat men gaarne als basis voor de kosten van verpleegden uit Aardenburg, do aanslag in den hoofdelyken omslag had zien aange nomen. In vervolge daarop was door rogen ten een vernieuwd tarief ter goedkeu ring ingezonden, als volgtvoor aan geslagen in de le tot en met de 4e klasse i3 de verpleging vry voor die der 5e, 6e en 7e klasse bedraagt ze 60 cent, voor die der 8e, 9e en 10e klasse 90 cent en voor hen in een der klassen daarboven aangeslagen 1 20 alles per dag en voor inwo ners dezer gemeente, terwyl dienst boden niet worden gerekend te be- hooren tot het gezin. Voor armbesturen buiten Aarden burg bedragen de verpleegkosten ƒ1.25 en voor particulieren ƒ2.— per dag en per verpleegde, alles onverminderd geneeskundige behandeling, verband- artikelen en versterkende middelen. Voor de eerstgenoemde categoriön wordt als aanslag beschouwd het ge- zameiyk inkomen van het gezin. De heer Doyer had het beter ge vonden dat ook deze wyziging was rondgezonden nu kan hy niet be slissen of dtze vorm goed is. De voorz. merkt op dat de rond zending thans niet is geschied omdat men ^meende dat de wyziging van ondergeschikt belang was en daarom minder noodig was. Overigens kunnen de raadsleden steeds 2 .maal 24 uren voor het hou den der zitting ter secretarie inzage komen nemen van de stukken die op te behandelen zaken betrekking heb- beD. De heer Reepmaker zag in het ta rief voor patiënten geen bezwaar, maar wel in de berekening van den aanslag. Het kan voorkomen dat een zoon, die in de 2e klasse zou zijn aange slagen, en dus gratis behandeling ge niet, inderdaad zou moeten betalen wanneer het gezamenlijk inkomen de doorslag geeft. Het ware daarom beter uitsluitend de aanslag van het hoofd van het gezin als basis te nemen en mitsdien het woord „gezamenlijk" te doen ver vallen. Andere leden beamen dit bezwaar. De voorz. merkte op, dat de Raad in dezen de regeling enkel kan goed- of afkeuren en er geen wijziging in aanbrengen. Ze kan wel naar het col lege van regenten worden teruggezon den met het advies van den Raad bedoelde wijziging alsnog te bewerk stelligen. v Dienovereenkomstig werd met al gemeene stemmen besloten. De geloofsbrieven der gekozen ver klaarde raadsleden F. Eekhout en Th. L. C. Roersch werden in orde bevon den en tot toelating der benoemden besloten. Op het verzoek van C. Blondeel- Wyffels om ontheffing van honden belasting omdat de hond waarvoor hy is aangeslagen a ƒ5.niet los loopt, doch vast ligt, stelden Burg. en Weth. voor afwyzend te beschikken omdat de desbetreffende verordening niet toelaat voor een hond tweemaal de belastingschuldige aan te slaan, gelyk adressant zou wenschen door hem ontheffing te verleenen voor een half jaar k ƒ2.50 en opnieuw aan te slaan voor het tweede halfjaar èt 0 50 voor dezelfde thans vastliggende hond, De heer Wyffels meende dat dit toch wel kon en dat 't wel gebeurd is ook. De secretaris bevestigde dithet was het geval met een hond van Loijsen maar dat was een ander geval. Loysen was abusievelyk aangesla gen en verkreeg toen afschryving, doch werd opnieuw voor een half jaar aangeslagen voor een inmiddels aangeschafte hond. lutusschen werd het verzoek van van de hand gewezen. Op verzoek van den gemeente-veld wachter M. Fattist om de 150.— als vergoeding voor het scnoonhou- den etc. van het raadhuis te voegen bij zijn pensioens-grondslag, waar door zyn pensioen later des te groo- ter kan zijn, werd gunstig beschikt en de 8u/0 premie, dus 12.— voor rekening der gemeente genomen. Door uen barbier J. Ros is ge vraagd aan zyne woning minstens 2 M. boven den beganen grond een uit hangbord te mogen uitsteker.. De heei Wijffels wees er op dat dan wel gelet mag worden op de hoogte, want daar is laatst een zonne zeil aangebracht, waar men geregeld kan tegenloopen als mén er niet op bedacht is. De voorz. zeide dat dit toch dui- delyk is; het is een gewoon uitste kend uithangbord met de aanduiding dat in dat huis een barbier woont, en dat bord wordt 2 M. boven de straat aan het huis bevestigd. Zonder hoofd, stemming toegestaan. Op het ingediend verzoek van dr de Moor om teruggave van zijn reeds betaald jachtrecht, geven Burg. en Weth. in ovei weging met een beslis sing op dit verzoek te wachten tot de oorlog voorbij is, en dan te be- oordeelen wat hem zal worden terug gegeven. Eerst mocht er niet gejaagd wor den, (jaarna is het beperkt tot een afstand van 5 K.M van de grens, nu wordt er by den minister geadres seerd om het rayon van 5 K.M. te verminderen tot 8 K M. Misschien wordt het nog minder of wel, vallen alle beperkingen weg. De heer Wage kan zich met het verzoek niet vereenigen. Als er van pachters van gemeente gronden te velde staande oogst ver- hagelt, geeft men toch ook geen ont slag van pachtgelden. De heer Reepmaker zeide dat deze gevallen niet gelijk zijn, want dat men zich tegen hagelschade kan ver zekeren. De heer Eekhout wees er op dat in alle pachtcontracten do bepaling voorkomt dat geen teruggave van pachtgelden wordt verstrekt bij hagel schade of tegenslag. De heer Wage betoogde dat daar om ook voor dr de Moor geen aan leiding bestaat om teruggave te ver zoeken. Intusschen werd het verzoek tot gelegenertijd aangehouden. Aan de erven Buijsse Quataert werd overeenkomstig de geldende verorde ning grafruimte afgestaan tot liet aanleggen van een eigen graf. Na aanbieding van de gem.-reke- mng over 1914 werd de zitting ge sloten. Sreskens, 3 Augustus 1916. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand Juli in de spaarbank ingelegd 7021.85, terugbetaald 10048.431/, Hr-t laatste door dat kantoor uit- ven boekje, draagt het nr 6515. Aan den heer J. W. Kouwe-La- ko, onderwyzer in Ned. O.-Indië is vergunning verleend naar de koloniën terug te keeren op 14 Aug. a.s. per s.s. Prins der Nederlanden. Te Amsterdam slaagde voor het getuigschrift voor organist der Ne- derlandsche Organisten-Vereeniging de heer C. Schijve te Oostburg, leerling van den heer A. P. Yarel te Viissin- gen. By den landbouwer A. Cijsouw*— Risseeuw te Zuidzande is mond- en klauwzeer uitgebroken. Het rundvee, 2 schapen, een geit eu 9 varkens zijn afgemaakt. Op de grens tusschen St. Lau- reyns en Stroobrugge is weer een Belg door de electrische stroom van den seheidingsdraad gedood. By een molenaar te Grijpskerke hadden den laatsten tyd een paar malen diefstallen van graan plaats gehad. De politie die Donderdag een onderzoek daaromtrent instelde, ver nam van een dienstbode, een 17 jarig meisje uit Biggekerke, dat deze dief stallen geschieden door een man en vrouw uit Middelburg, die haar be dreigden met den dood als zij er iets van mededeelde. Ook nu toonde zy zich angstig voor hot gevolg van hare mededeelingen en Vrijdagmorgen werd het lyk van de ongelukkige in een koeput op een weide gevonden. De politie stelde een verder onderzoek in en met hulp van de politie te Middelburg werden aldaar Vrijdag gearresteerd de 23 jarige P. H A. D., die in zyne woning aan den Seisweg werd aangehouden en diens moeder, die een paar uur later per trein uit Zuid Beveland, waar zy leurt, kwam. De beide aangehoudenen zyn in het huis van bewaring opgeborgen. De justitie, die zeker een uitgebreid onderzoek in deze droevige zaak zal instellen, was Vrydagmiddag te Grijpskerke in verband met dit on derzoek. 5 Zaterdagmorgen zou een inwoner der gemeente Philippine, G. Bonte genaamd, een en ander aan de grens overreiken. Hy raakte daarbij met den arm den draad aan, waardoor een electri se he stroom geleid wordt. De stroom ging hem door het lichaam, dat bijna geheel zwart werd en een vinger deed afschroeien. De toestand is niet hopeloos. De heer Jhr Mr W. H. Snouck Hurgronjo, Griffier der Arrondisse ments-Rochtbank te Middelburg heeft met ingang van 1 Oct. a.s. ontslag uit zijne betrekking aangevraagd. Nieuwvliet. Zondagmorgen is bij den duivenhouder de heer Joz. Schyve in het hok binnengekomen eene vreem de duif, vermoedelijk van Zeebrugge. Berichthouder, telegram en duif zijn direct ter beschikking gesteld van den Commandant te Breskens. School» en kerknieuws. Op de voordracht ter benoeming van eene onderwyzeres te Schoondy- ke zijn geplaatst de dames T. S. J. Leeflang en E. P. Jansen, beiden te Vlissingen, A. Maartons te Denekamp en F. S. Lansen te Overslag. Schoondijke. In de Zondag morgen gehouden godsdienstoefening werd de heer H. Brouwer, cand. en beroepen pred. bij de Ger. Kerk al hier, in zijn ambt bevestigd door ds Douma van Watergraafsmeer naar aanleiding van Efeze 6 16. Na de handenoplegging werd den nieuwen leeraar het 8e vers van Ps. 184 toegezongen. Des namiddags verbond hij zich aan zijne gemeente naar aanleiding van Joh. 1 29. - Na het uitspreken dezer rede werd ds Brouwer toegesproken door ouder ling J. Risseeuw namens kerkeraad en gemeente en door ds H. Z. de Mildt van Oostburg namens de clas sis en, do zusterkerken, waarna hem weder Ps. 134 3 werd toegezongen. De vorige week keerde een ge huwd Duitsch soldaat van het oor-.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2