Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Mo 2044. <EE1> Gemeenteraden. Woengdag 4 Au^ngtng 1M5. 94e Jaarvaog BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor Belgie ƒ0.75 en 1 dollar k 3 kwartalen by vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiön van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag1- en Vrijdagavond bjj den nttgever C. DIELEMAN te Breskens. We noemden baar en ze was dan ook weinig vleiend, de slottirade van de Britsche nota aan Amerika, toen ze er van sprak dat de angst van de neutrale landen zoo groot is voor Duitschland, dat zij in gebreke blij ven den heruitvoer naar dit land te beletten. Met de in angst verkeerende neu tralen heeft Engeland niet anders dan de Duitschland omringende landen, dus ook het onze, op het oog En het bedoelt met hare bedekte beschuldiging dat die neutrale landen van wat ze uit Amerika ingevoerd krijgen, weer uitvoeren naar Duitsch land, hetgeen ze, uit vrees niet zou den durven laten. We hebben eens nagegaan in hoe verre de bewoordingen dier nota op ons land zouden kunnen slaan, en zoo ja, in hoeverre het dan die be schuldiging verdient. We hebben daartoe een uittreksel getrokken uit de statistiek van de scheepvaart en den handel van ons land over de maand Mei van de ja ren 1914 en 1915. In de eerste plaats is over di'e maand van het vorige jaar aan gra nen ingevoerd 485 millioen kilogram en over de jongste Meimaand 215 mil lioen. Onder granen wordt verstaan tarwe, rogge, gerst, mals, haver, boek weit, rijst, gepelde en gebroken gra nen, meel zoowel van tarwe als van rogge Nu lezen we er niet bi) uit welke landen dit alles werd ingevoerd, doch laten we eens voor een oogenblik aan nemen, dat alles uit Amerika kwam, dan zou voor de hoofdzaak der grief eenige grond bestaan indien men ziet dat over die maand in 1914 880 mil lioen kilo uitgevoerd zijnde, dit over 1915 nog 18 millioen bedraagt als 't was verzonden naar Duitschland, ter wijl het blijkt dat het slechts 83 000 kiiogram beloopt, zoodat nog in het allergunstigste geval voor de beschul diging geen reden kan bestaan ten opzichte van dit hoogst belangrijke uitvoer-artikel. Katoen ontvingen we ruim 2 mil lioen kilo, en daaronder was meer dan lJ/4 millioen kilo uit Engeland en zelfs bij de 200 000 uit DuitSGh- land, zoodat, als al het resteerende uit Amerika kwam dit slechts ruim een half millioen kilo zou bedragen. En als daar tegenover staat een uitvoer naar Duitschland van ruim 2 millioen kilo, dan kan Engeland, dat zelve de grootste exporteur was, Ame rika niet verwijten dat het aan neu tralen levert, die het weer her-uit voeren naar Duitschland, daargelaten de vraag of de uitvoer uitsluitend plaats had van de onmiddellijk inge voerde katoen. De uitvoer van koffie naar Duitsch land kan onder dit verwijt niet val len, ook al beloopt ze 6 en een half millioen kilo meer met die van Mei in 1914, want van de 27 millioen kilo die is ingevoerd kunnen we vei lig aannemen dat er 10 millioen by is uit India, terwijl ze 14,6 uit Bra- zilia en 2,5 uit Engeland bedraagt. Koper dan Evenmin, want van de 98 duizend kilo die er werd uitge voerd kwam er 46 uit Amerika en het resteerende uit Engeland terwijl er noch in ruwen vorm, noch geslagen of geplet ook maar éen kilo naar Duitschland werd uitgevoerd, Cacaoboonen kwamen alleen uit Engeland tot een gewicht van bi) de 85 millioen kilo in en er werden slechts 26.000 kilo naar Duitschland uitgevoerd, zoodat ook deze export niet onder de gewraakte beschuldiging kan vallen. Boter die ten vorigen jare tot meer dan 4 millioen naar Duitschland werd verzonden, werd slechts tot 1000 kilo uitgevoerd. Van eieren, ook een voedingsmiddel bij uitnemendheid, was een groote af trek naar Duitschland er werden niet minder dan i1!^ millioen derwaarts verzonden, doch er werd sleeht 1000 kilo ingevoerd. Kaas van het uitsluitend Neder- landsche fabrikaat ging er naar Duitsch land tot een gewicht van by na bll4 millioen kilo en van invoer was geen sprake. Van ruwe margarine werd 8,6 mil lioen kilo ingevoerd, doch een half millioen naar Diutschland uitgevoerd en van de eetbare margarine en alle andere surrogaten van boter nam Duitschland een dik millioen kilo af, maar er werd niets ingevoerdwel ging er meer dan 71/4 millioen in ex port naar Engeland. Lynolie trok in belangrijke hoeveel heid naar Duitschland, nl. ruim 12 millioen kilo, maar de voornaamste importeur, Eügeland, zond er ons slechts ruim l1/, millioen kilo. Reuzel ontvingen we tot bijna 4 millioen kilo van buiten, maar er ging slechts 204 000 kilo naar onze oosteiyke naburen. Van diverse soorten olie, als grond- noten-, katoenpitten-, raap-, minerale smeeroliën, aard- en steenoliën en petroleum werd 211/4 millioen kilo in gevoerd en er ging 8V4 millioen uit, waarvan 1 millioen kilo naar Duitsch land. Zou bet noodig zyn de lijst nóg verder uit te pluizen om tot de slot som te komen dat Nederland buiten het bovenaangehaald verwyt staat We meenen integendeel dat glas helder kan aangetoond worden dat de beschuldiging juist ons land niet tref fen kan. De positie als strikt neutrale mo gendheid blijft gelukkig ook in dezen geheel ongerept Sluis, 80 Juli. De hedenmiddag gehouden zitting van den Gemeente raad werd bygewoond door 6 leden de heeren A. F. J. Aernouts en A. Butjck waren afwezig. De notulen van de vorige zitting werden niet gelezen, daar deze ver gadering een spoedeischende was, en zoo schieiyk noodzakeiyk werd, dat voor de samenstelling der notulen te weinig tfid was geweest. De geloofsbrieven der herkozen raadsleden A. F. J. Aernouts, Iz Bre vet en Jac. N. Metz werden ter fine van onderzoek in handen gesteld van de heeren de Bruyne, Janssens en de Meyer Na heropening der intusschon ge- schorscht geweest zijnde vergadering verklaarde de commissie bij monde van den heer Janssens, dat het on derzoek tot geene aanmerkingen aan leiding bad gegeven, weshalve tot goedkeuring derzelve en tot toelating der hernoemden werd geconcludeerd. Overeenkomstig het advies der com missie werd zonder boofdeiyke stem ming besloten. De staat van oninbare postan over den dienst 1914 kon onverwachts door de plotselinge ongesteldheid van den gem.-ontvanger, niet worden op gemaakt en dus ook niet ter goedkeu ring worden voorgelegd. De gemeente-rekening over 1914 werd den Raad aangeboden tot de volgende voorloopige cyfers in ontvang op ƒ27.293.28 in uitgaaf op /25.129 401/a alzoo een batig slot van 1.168.811/, Thans was men genaderd tot het meest cardinale punt dezer zitting, het voorstel van het Dag. Bestuur om een tydeiyk ambtenaar ter secre tarie aan te stellen. De omvang van de administratieve werkzaamheden was zeide de voor zitter zoodanig toegenomen, dat ze sints 1912 reeds het dubbele bedragen van voor dien tyd. Echter zyn er dit jaar werkzaamheden die men niet alle jaren heeft. Mond en klauwzeer komt niet elk jaar voorde vergoedingen aan ge zinnen wegens dienstplicht door de mobilisatie is zeker iets dat niet alle jaren plaats vindtevenmin als de vluchtelingen, aan wie wekeiyks nog ruim ƒ800.wordt uitgekeerd, en een groote administratieve omslag medebrengenverder levert het ver strekken van regeeringsbrood met de desbetreffende kaarten een massa werk. Nu weer is de Landstormwet er by gekomen en daarby gevoegd de cor respondentie met alle regeerings de partementen, waarby nu eens vragen komen ter beantwoarding van de hoe veelheid der landbouwartikelen, de veestapel enz., dan weer van Oorlog over de gegoedheid der families van landweerplichtigen, dan zal de ver gadering zich een denkbeeld kunnen vormen van de uitgebreidheid der werkzaamheden. Maar zy kan, ja be hoort zich daarvan te overtuigen door de bezichtiging van de stapels papier die moeten be- en verwerkt worden. Teruggekeerd van de secretarie, durfden Burg. en Weth. dan ook met volle vry moedigheid het voorstel te doen een tydeiyk ambtenaar aan te tellen op eene belooning van 100 in de drie maanden. De heer de Bruyne meende dat er toch een ambtenaar ter secretarie was. De voorz. beaamde ditde gemeen te-ontvanger is tevens amtenaar. Maar door de enorme massa werk heeft by zich nu reeds overwerkt, zoodat de aanvrage van B. en W. alleszins gerechtvaardigd is. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om iemand aan te stellen die tot de landstormplichtigen behoort en al- zoo by de beëindiging van de tydeiy- t ke dienst een gemakkeiyke oplossing te hebben. Zonder hoofdeiyke stemming werd daarop het voorstel aangenomen. De voorzitter bracht namens B. en W. en namens de ambtenaren dank aan de vergadering voor de welwillen de tegemoetkoming in dezen betoond. Eindeiyk bracht de voorz. de vee arts kwestie ter sprake. Na het vertrek van den heer Van Dixboorn zyn alle pogingen in het werk gesteld om andermaal hier ter plaatse een veearts gevestigd te kry- gen, maar ondanks het belangryk subsidie van ƒ5C0 van de gemeente trof het geen doeler heeft zich geen nieuwe ambtenaar gevestigd, zelfs niemand meldde zich op de oproeping aan. Mu hebben we, in verband met het heerschen van mond- bn klauwzeer in deze gemeente, de districts-veearts hier gehad, wien de voorz. er over sprak dat men gaarne hier een vee arts zoude hebben, doch dat elke aan gewende poging is mislukt. De districts-veearts oordeelde dat hier dringend een veearts noodig was en vroeg waarom geen subsidie is' aangevraagd aan de provincie. Ook dat hebben we beproefd. Dat wil zeggen, we hebben eerst poolshoogte genomen by den betrok ken hoofdambtenaar ter griffie, maar mr Labberton berichtte dat alleen een toelage werdt verstrekt aan pro vinciale veeartsen, maar niet aan hen die zich particulier vestigen of van wege een gemeente worden aangesteld. De heer van Ryssel had daartegen over het feit gesteld dat de veeart sen die ergens geplaatst worden, wel ter dege oen provinciaal subsidie ont vangen tot zoolang dat de betrekking wat loonend is en in eigen ondet houd kunnen voorzien. De voorz. had toen den districts veearts gevraagd of men aan de te doene hernieuwde oproeping kon toe voegen dat men zich tot hem om in lichtingen kon wenden, verklaarde Z. Ed. daartoe gaarne toestemming te geven en zelfs den directeur der ryks- veeartsenyschool te attendeeren op deze plaats met eene uitgebreide land- bouwende bevolking. 1 De heer de Bruyne achtte bet wel> gewenBCht dat in de voorkomende gevallen de diensten die de veeartsr uit Oostburg hier in Sluis doet, te laten verrichten door den veearts die" zich hier zou vestigen. De voorz. merkte op dat dit uit- sluitend afhangt van den districts-1 veearts. Voor zulke diensten wordt bovendien geen vergoeding gegeven.1 Alleen komt een veearts daarvoor" meer in connectie met de boeren, en1* kan alzoo er bevorderlijk toe zyn dat'r zich praktyk opent. 3- De heer de Meyer zou gaarne zien^- dat er een vearts kwam.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1