Gemengd. Het zal alzoo ook geen zes maan den duren eer de landweermannen weggaan, doch slechts vijf en ook zullen weer niet de ploegen, dat zjjn gedeelten der jaarklassen el kander om de vier maanden opvolgen, doch als bijv. de eerste ploeg van 1915 half Augustus opgeroepen wordt, dan kan de volgende ploeg reeds half September komen. Ten slotte spreekt de wet en hoort ook niet anders dan van vrjjgeloten en vrijgestelden. De eenmaal voor de militie afge- keurden zullen dus in geen geval meer tot den landstorm overgaan. De minister van Justitie heeft aan den officier van Justitie te 'sHer- togenbosch opgedragen een belooning van 500 uit te loven voor het op sporen of aanduiden van de daders die valsche zilverbons van 2,60 maken of in den omloop brengen. Indien meer personen aanwijzingen doen zal de premie onder hen ver deeld worden. Zooals bekend komen in den laat- sten tijd in Noord Brabant veel val sche zilverbons voor. Naar „de Tel." verneemt zal de heer W. H. Vliegen, lid der Tweede Kamer voor Amsterdam IX, als Ka merlid bedanken wegens toeneming van werkzaamheden als wethouder van Amsterdam. Naar de N. R. C. verneemt, krijgt het rijks centraalbureau voor de distributie van varkens en varkens vleesch geleidelijk weder de beschik king over vrij belangrijke hoeveelhe den varkens, zoodat te verwachten valt, dat binnen niet te langen tijd met de distributie opnieuw een aan vang zal kunnen worden gemaakt. Aangezien de varkensslachtersver eeniging Amsterdam het doenlijk acht, zich aan de door de regeering gestel de maximumprijzen voor het publiek te houden, als de regeering slechts 70 pet. geeft van het beiioodigde aantal varkens, heeft zij besloten, wanneer de regeering weder varkens beschik baar stelt, deze alleen te aanvaarden, wanneer het volle benoodigde aantal wordt gegeven. De slagers moeten n.l. de verder benoodigde 80 pGt. tegen marktprijs bijkoopen, wat een aanzienlijke scha de veroorzaakt. De wol-commissie acht het ge- wenscht belanghebbende mede te deelen, dat het legerbestuur overweegt, om ter vergemakkelijking van de con trole, de schapen- en lamsvollen te vorderen en de distributie dier vellen aan de blooterjjen onder zijn toezicht te doen geschieden. In verband hiermede meent de wol commissie er op te moeten wijzen, dat bij vordering met reeds afgeslo ten contracten geen rekening kan worden gehouden. Bre'skens, 30 Juli 1915. STEENKOLEN. Op het ingezonden stuk van jhr de Muralt in ons vorig nummer stelden we een vraag ten opzichte van de steenkolen invoer. Nu lezen we in een onderhoud dat het Handelsbl. heeft gehad met den heer de Vooys, de voorzitter van het kolenbureau te Utrecht. Tot dusver zoo verklaart de heer de Vooys kwam steeds te hooi en te gras een partij Belgische kolen over de grenzen. Het bureau heeft zich daarop tot het Duitsche bestupr in België ge wend, waarna een geregelde uitvoer is toegestaan. Maar ze moeten aan het kolen- bureau worden geadresseerd. Dat is noodig niet alleen voor de regeling der distributie, maar vooral om prijsopdrijving te voorkomen. Het verzet der importeurs is leven dig te begrijpen. Daar waren er en kelen, die, wanneer ze kolen hadden gekregen, om zoo te zeggen eenige tienduizenden guldens in den zak hadden gestoken door extra hooge winst. En wie had dat betaald Het publiek, de steenkolen-verbrui kers 1 Daar komt nog bij dat het bureau de gecontracteerde kolen tegen lager prijs hebben gekregen dan in de con tracten stond. Het publiek heeft op dien prijs slechts een matige winst te betalen. Maar die matige winst is den heeren importeurs niet naar den zin. Onder inporteurs van Belgische ko len worden uitsluitend verstaan zij die als zoodanig in de jaren 1918 en '14 gevestigd moesten zijn. Anderen krijgen ze absoluut niet. Ook niet de Steenkolen-Handels7 vereeniging. Is er echter een groots invoer van Belgische kolen, dan komt het over schot aan de kolen-reserve-maatschap- pii om in geval van nood te dienen, welke maatschappij zonder wim-tdoel werkt. Het zal evenmin mogelijk zijn om bijv. bij wijze van proef den steen kolenhandel geheel weder vrij te laten, een maximum prijs door den minister te doen bepalen en desnoods alleen een commissie te benoemen die de hoeveelheden controleert, welke in ons land komen. Te minder nu het bureau er in ge slaagd is, zekerheid te verkrijgen dat in den komenden winter, de brand stofkolen die voornamelijk uit België komen tot een, met het oog op de omstandigheden, redelijken prfls voor het publiek ongeveer ƒ2.— per H.L. verkrijgbaar zullen zijn. En het bureau zal in geen geval het resultaat van al zijn werken over boord werpen en het publiek over leveren aan de prijsopdrijving der handelaren., Het enkel vaststellen van een maxi mum prijs zonder verplichting tot be schikbaarstelling, geeft niets. Zoo'n verplichting zou men ook niet kun nen afkondigen, omdat de kolen hier niet geproduceerd worden. Gisterenmorgen is een Belgisch bewoner van het z.g. wagendorp voor den officier van justitie geleid in ver- band met diefstal van kippen. Gisteren is nabij Sluis een Duitsch matroos de grens overgekomen - Hjj werd ter interneering opgezonden naar Middelburg en van daar naar Bergen in Noord Holland. Deze ontvluchting was met groote moeilijkheden gepaard gegaan. Door ondergraving van de afsluiting was het hem gelukt de Nederlandschen bodem te bereiken. Een tlink maal deed den uitgeput- ten gevluchte goed. Groede. In de gehouden zitting van den Gemeenteraad werd besloten het onlangs door de gemeente aan gekochte huis op den hoek der ring- straat en molenstraat voor postkan toor te bestemmen en er een afzon derlijke telefooncel in aan te brengen, waartoe eene leening zal worden ge sloten. School- en kerknieuws» Geslaagd voor de hoofdacte de hee ren A. N. Klaaijsen te Aardenburg en J. J. Bliek te Zuidzande Naar de Limb. Koerier meldt, zal eerstdaags te Heerlen een aantal geïnterneerden uit de verschillende regeeringskampen, die in het burger leven als mijnwerker werkzaam wa ren, in de mjjnen werkzaam worden gesteld. Natuurljjk onder bewaking en het werken geschiedt van den kant der geinterneerdon geheel vrijwillig. Te Heerlen en te Kerkrade zullen drie interneeringskampen worden op gericht, waar voorloopig een 200 man zullen worden ondergebracht. Per celwagen is van Water graafsmeer naar het huis van bewa ring te Amsterdam overgebracht éen der tweè broeders, die verdacht wer den onlangs bij een bakker te Water graafsmeer oen bedrag van ƒ300 ont vreemd te hebben. Oorspronkelijk namen de vermoede lijke daders de vlucht naar Keulen, in gezelschap van eenige vrouwen. De politie te Watergraafsmeer werd er mede in kennis gesteld, dat éen van het tweetal zich weerom in Amsterdam bevond. Het werd aangehouden. Van het geld is zoogoed als niets meer over, daar alles opgemaakt is. Een bekend Haagsch geneerheer ontving dezerdagen een brief, waarin hem ten laste werd gelegd ongeoor loofde omgang met omgehuwde da mes, met de bedreiging, dat, als hy niet een vryhooge som in enveloppe onder in den brief opgegeven letters aan een couranten afgaf, diet feit zou worden openbaargemaakt. De dokter stelde dazen brief in handen van de zedenpolitie, die des -vonds aan de bedoelde kiosk een 19 jarig meisje arresteerde, nat om den brief kwam vragen en dat bleek te dienen in de woning, waarin de in den brief aangeduide dames in pen sion waren. Op het politiebureau bleek uit een schrijfproef, dat zij de schrijfster van den brief was. Zij bekende, dat zij voor haar beschuldiging geen enkel bewijs kon by brengen. Uit haar ver hoor bleek, dat zij door het lezen van verkeerde lectuur tot de daad was gekomen. Zij smeekte den docter, haar niet in de gevangenis te helpen en beloof de onder een vloed van tranen, dat zij zich nooit meer aan zooiets zou schuldig maken. De dokter liet zich daardoor be wegen zijn klacht iD te trekken, zoo dat het meisje op vrije voeten werd gesteld. Dinsdagmorgen was de grens plaats Ossendrecht in rep en roer. Te ongeveer 9 uur bevonden zich twee persqnen in het veid, elk ver voerende eene zekere hoeveelheid bloem. Zij werden gearresteerd en het bleek, dat een hunner 10 Kilogram bloem vervoerde. Naar zijn naam gevraagd, gaf hij dezen op, doch de soldaat meende dat hij een valschen naam opgaf en gelastte hem mede te gaan naar de wacht, ter confrontatie. Zulks bleek een hunner te kras, daar hij reeds meermalen mtt de dou ane en. marechaussee in aanraking was geweest. Hij zette het op een loopen. Aangeroepen door de soldaten ging hij toch door, een of twee schoten in de lucht, het hielp niet, tot een goed gericht schot hem trof. Hij liep nog verder door en een tweede schot viel dat den man doodelijk trof. Hij was gehuwd en vader van 7 kinderen. Een militair, wonende te Hoog vliet, wilde zich in genoemde plaats op den in beweging zjjnden trein be geven, met het noodlottig gevolg, dat hij er onder geraakte en gedood werd. Te Winschoten Zuiderveen (Gr.) kreeg een boerenknecht, bij het eggen een slag van een paard tegen het hoofd, waardoor hij zoo ernstig werd verwond, dat elk oogenblik de dood kan intreden. Te Groningen heeft de Electri- sche tram 'n 61 jarig koopman in si naasappelen overreden tengevolge waarvan de man weldra is overleden. De overledene was een bekend straattype doof en bijna stom. Te Rijsbergen is een juffrouw zoo ongelukkig met haar flets komen te valleu, dat ze bijna onmiddellijk daarop overleed. Dinsdag ontspoorde in de Vrou wenstraat te Naaiden de locomotief van de Gooische Stoomtram, komen de uit Amsterdam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Eene klasse schoolkinderen echter, die een reisje per tram maakte, kon de reis niet voortzetten. By onderzoek bleek, dat de wissel met een jutezak zoodanig was vast- geperst, dat die niet anders dan door verbranding er uit te verwijderen was. De dader is nog niet bekend. Een lSjarige jongen', zekere J. Zafkomstig uit den Helder, werd Maandag aan 't strand te Schevenin- gen door de politie slapende aange troffen en meegenomen naar het po- lit.ieposthuis, waar hjj 't zeer zonder linge verhaal deed, den 20n Juli te Enschede, waar hij als bakkersknecht werkzaam was, door 2 Duitsche spre kends heeren, die in eeri auto baten te zijn aangehouden, met het verzoek Iran den weg te zeggen naar Win terswijk. Zij lokten hem in de auto en re den met hem vermoedelijk over de Duitsche grens, waar zij hem dron gen Duitsche stukken te teekenen, hetgeen hij weigerde. Hierop sloot men hem op in een kamer. De jongen weigerde alle voedsel. Van een drank dien men hem in gaf viel hij in slaap. Wat er verder met hem gebeurd is weet hij zich niet meer te herin neren, hoe hij te Scheveningen is ge komen, evenmin. De jongen zai door de politie naai de woonplaats zijner ouders, den Hel der, worden teruggebracht. Een milicien-sergeant der infan terie, in opleiding voor vaandrig in de Oranje-kazerne te 's Gravenhage, had het ongeiuk bij het nazien van het repeteermechanisme van zijn ge weer, hetwelk hjj met scherpe patro nen geladen had, de haan af te trek ken, waardoor het schot afging en de kogel hem dwars door den hiel ging. De kogel zette zijn weg voort door de vloer van de zaal en bleef in de daaronderliggende keuken in den muur steken. De getroffene werd, na voorloopig verbonden te zijn, naar het hospitaal overgebracht. Door de herovering van Galicië heeft ook de eiernood in Duitsehland opgehouden. Tot vóór den oorlog voorzag Gali cië voor het grootste gedeelte in de behoeften aan eieren by onze naburen. Toen nu de herovering dezer stre ken ten deele een feitTwas geworden, werd er onmiddellijk een afzonderlijke eier inkoopvereeniging, staande onder toezicht der rjjksinkoopcommissie van levensmiddelen, opgericht, die weder den eier-invoer uit het heroverde ge bied moest regelen En reeds voor de inneming van Lemberg waien de leveringscontrac ten met Galicische en Hongaarsche eierhandelaars gesloten, zoodat sinds dien tijd elke week 150 wagons eieren naar Duitsehland worden uitgevoerd. Iedere wagon bevat 110 kisten, el ke kist 24 schock (is 60) eieren, dus pl.m. 120.000 stuks af per maand cir ca 18 millioen eieren. Deze eieren worden over alle ste den van Duitsehland verdeeld, zoodat thans nergens gebrek aan eieren is. En daar de ïnlaudsche eierproduc- tie bij een betere voedering der kip pen op de graanvelden grooter is dan voorheen, zijn de prijzen de laatste weken zeer gedaald en betaalt men nu niet meer dan 9 11 pfg. per stuk. „De dure Hollandsche eieren" heeft men er nu niet meer noodig. Dinsdagavond omstreeks acht uur heeft zekere vrouw Kusters uit Maastricht Elise Meizen, eveneens uit Maastricht afkomstig, in het logement Dubois te Heerlen met messteken gedood- De verslagene was reeds eenige da gen in gezelschap van K. Diens huis vrouw vermoedde, dat haar man haar ontrouw geworden was. Eenmaal het verblijf van haar echt genoot opgespoord en haar vermoeden bevestigd ziende, heeft ze met een

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2