Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. fo 2043 Zaterdag 31 Juli 1915. 24e Jaargang1 De oorlog. In België. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België 0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bU den uitgever C. DIEEEHAN te ISreskens. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Men kan wel niet zeggen dat de langdurige volkerenslag zijneinde na dert men zou zelfs zeggen dat al les op één hoogte blyft, behalve dat er dagelijks talrijke slachtoffers val len en toch is de schijn er alaof eenige beslissing in het oosten staat te vallen. Men leest aanhoudend van een voort rukken van de Duitsch-Ooatonrijksche legers en van een terugtrekken der Russen. Men meent dat het doei der Duit- schers is om de vesting-linie War schau te nemen, waardoor hun front aanmerkelijk bekort en gemakkelijker verdedigbaar zou worden, tengevolge waarvan eenige legercorpsen naar het Westen de Yser-linie konden worden overgebracht. Maar natuurlijk, dat alles is spoe diger gezegd dan gedaan. En om dat plan zoo mogelijk te verijdelen, wil Busland de Duit schers zoolang ophouden tot de .gealliöeiden op het westelijk front de aanmaak van schietvoorraad tot de vereischte hoogte hebben opgevoerd. Summa summarum zou de uitslag van den slag aan de Narew-linie in Rusland meer van belang zijn voor Engeland, Frankrijk en Belgié dan voor Rusland zelve. Nogtans is hier niet spoedig eene beslissing te wachten. De rivier met zijne moerassen aan beide oevers, vormt voor alle krijgs verrichtingen een geweldige hindernis waarmede zoowel de Duitschers als de Russen ernstig rekening moeten houden. De achtervolging van het Russische leger heeft er tot dusver toe geleid, dat het is genaderd aan het gebieu aan het gebied van waar het zyn op- marsch aanving, op een terrein dus hetwelk ten noorden door een belang rijke spoorweg wordt begrensd, ten westen de Weichsel, ten zuiden an dermaal een belangrijke spoorlijn en ten oosten de Poleoische moerassen tot grenzen heeft. Yan Duitsche zijde veronderstelt men, dat de tijd niet ver meer is waarop de Russen in deze vierhoek zullen zijn ingesloten. Maar daarmede zou het Russische leger geenszins onherroepelijk verlo ren zijn. Want dit gebied uezit aan twee zijden een reeks moderne for ten, waardoor het gemakkelijk ver dedigbaar is, de derde zijde de spoor lijn Lublin-Kowel kan langen tijd weerstand bieden, terwijl de op genoemde moerassen een natuurlijke bescherming bieden. Daarenboven zijn de verbindingen met het achterland van belangrijken aard, daar de drie spoorweg-commu nicaties ook voor het grootste leger voldoende levensmiddelen en -munitie kunnen aanvoeren. Heeft de Rus nu de bedoeling hier zoolang weerstand te bieden totdat hij door een reorganisatie van zijn leger in staat zal zyn de aanval te hervattan? Wie weetl De verbonden legers zullen begrij pelijkerwijze trachten dit te verhin deren, en met de grootste hardnek- digheid hun offensief voortzetten om den Rus voor dat mogelyke doel geen gelegenheid te geven. Het Russische legerbestuur wordt dan ook voor een zoo groote taak ge steld, dat deze alles wat het tot nu toe in dezen oorlog volbracht, verre overtreft en het biyft een open vraag of het in staat zal blijken die te kun nen volbrengen. Inmiddels is de verhouding tusschen Duitsehland en Amerika nog niet op geklaard. In eene tweede nota heeft president Wilson te verstaan gegeven dat het torpedeeren van passagiersschepen waarby Amerikaansche burgers het leven zouden verliezen, als een opzet- teiyk onvriendeiyke daad zal worden beschouwd. De pers van beide landen is een stemmig in zijn oordeel over de Ame- kaansche nota- In de Vereenigde Staten is de al gemeens opinie dat verdere redenee ring over deze kwestie gesloten is en dat de Amerikanen thans niet anders te doen hebben dan geduldig af te wachten of Duitsehland zal handelen naar den wenk om Amerikaansche menschenlevens in gevaar te brengen en te vernietigen. Daarentegen beschouwt de geheele Duitsche pers de Amerikaansche no ta als een onvriendschappelijke daad tegen Duitsehland, waar tegenover het niet anders overblyft dan haar af te wyzen. Dat overigens Engeland inderdaad de zee beheerscht, blykt wel uit de uitvoer van Amerika, die, vergely ken derwys, over 1914 voor Oostenrijk ruim 21 millioen en voor Duitsehland ruim 328 millioen dollars bedroeg en over 1915 voor beide ryken te samen juist 30 millioen dollars beloopt. Daarentegen werd over '14 naar Frankryk voor 153, Europeesche Rus land 28 en Italië 08 en Engeland 557 millioen dollars uitgevoerd en over 1916 naar Frankrijk voor 326, Europeesch Rusland 23, Italië 169 en Engeland 823 millioen dollars, dat is meer dan het dubbele. Maar ook naar de neutrale landen had een kolosale uitvoer plaats naar ons land bedroegen de cijfers over het vorige en dit jaar 101 en 135, Noorwegen 8,5 en 88 en Zweden 13,5 en 76 millioen dollars. En het is van dien overgrooten uitvoer van Amerika dat Engeland in antwoord op. eene protest-nota van Amerika over het aanhouden van Amerikaansche schepen die op neu trale havens varen, getuigt, dat de eenige wijze om zich van de ware bestemming der goederen te verge wissen, die van de Vereenigde Staten naar neutrale landen geconsigneerd zijn, deze is, dat men de hoeveelheid van het normale verbruik van der- geiyke neutrale landen nagaat, want deze verkeeren in zoo groote angst voor Duitsehland, dat zy in gebreke blyven den heruitvoer naar dit ryk te beletten. Erg vleiend is dit stellig niet. Op 21 Juli, by gelegenheid van den nationalen Leopolddag is het in Ant werpen wat rumoerig geweest. Voor het Leopoldsstandbeeld werd nameiyk een luidruchtige manifesta tie gehouden, die echter wel wat duur is komen te staan. Want de Duitsche overheid heeft de stad deswege een boete opgelegd van 250.000 francs. En om herhaling t* voorkomen bij de verjaardag van Koningin Elisabeth op 26 dezer, werd Antwerpen zwaar getroffen door diverse beperkingen. Van af 10 uur in den ochtend (Duitsche tij dj moest in neel de stad het electrische tramverkeer worden stopgezet. De straten, die uitloopen op het Statieplein (dit inbegrepen), de Keiyer- lei, de Meir, de Schoenmarkt, de Groenplaats tot aan de Groote Markt (deze inbegrepen) moesten gesloten zyn voor elk particulier ryverkeer van af 10 uur in den ochtendde Schoenmarkt, van af de Groenplaats tot de Eiermarkt moest eveneens ge sloten zijn voor voetgangers en voor rytuigen der burgervolking (een uit zondering werd gemaakt voor de bewoners dezer wyk). Het rywielverkeer was verboden heel den dag aan alle burgers en in elke wyk van af 6 uur in den morgen. Vanaf 2 uur m den middag moes ten alle café's en magazynen, gelegen in bovengenoemde verkeerswegen ge sloten zyn, behalve die, welke toe stemming van den Kommandantur hadden verkregen moesten tot 11 uur 's avonds open blyven. De dierentuin en zyn restaurant moest den geheelen dag gesloten zyn. De voetgangers konden zich in al le straten uitsluitend over de trot toirs bewegen, en wel zóódanig, dat steeds rechts moest worden gehou den; het was verboden te blyven staan. Het venten in de straten (met bloe men, prentbriefkaarten enz.) werd den 24en Juli verboden. De colportage-permissies waren dien dag niet geldig. Het Duitsche gouvernement in Bel gië heeft in de steden waar door be schieting gebouwen of heele straten vernield zyn, plannen in bewerking genomen, die het oude karakter van deze steden geheel tot zyn recht la ten komen en die tevens door een nieuwen aanleg van straten den hy- giënischen toestand moeten verbete ren. Dit betreft vooral Leuven, Den- dermonde, Visé en Dinant. Dit optreden der Duitsche regeering, zegt Bode, is temeer te waardeeren, omdat het, door het in België heer- schende geldgebrek voor de betrok ken gemeenten zoowel als voor par ticulieren voorioopig nog zeer moei lijk zal zyn met het herbouwen te beginnen, ook al bestond neiging daartoe. Over den omvang der beschadigin gen en verwoestingen heeft het gou vernement een nauwkeurig onderzoek laten instellen, Dit heeft bewezen dat de opgaven over de schade zeer overdreven zijn. In verschillende provincies met uitzondering van West-Vlaanderen, waar nog steeds gevochten wordt, is het percentage van de beschadigde huizen ongeveer twee, in de meeste provincies slecht van een half tot een en een derde procent. Alleen in de provincies Namen en Antwerpen bedraagt het van vier tot vyf procent. In heel België zyn ongeveer 26000 huizen vernield of beschadigd. Daarin woonden 150.000 inwoners. Het meerendeel daarvan is niet ernstig beschadigd, zoodat zy gemak kelijk weer bewoonbaar worden ge maakt. Werkelijk dakloos is ongeveer de helft van deze menschen, maar daar nog steeds 800,000 Belgen zich in het buitenland ophouden, is voor die 80,u00 reeds lang een onderkomen gevonden. We achten het goed nog eens te rug te komen op de aflossingsland- storm, voor wat betreft de uitvoering dezer wet In de eerste plaats komt aan de orde de keuring van de jaarklasse die reeds tot de landstorm behoort. Die keuring is wel niet verplicht,, maar aangezien de keuringsraden voor de militie toch aanblyven, kunnen de mannen van de jaarklasse 1915 zich nu reeds voor die raden laten keuren. De reeds in werking zynde land stormwet bepaalt dat de vrijgeloten en de vrygestelden wegens broeder- dienst van rechtswege tot den „land storm behooren, zoodat zij die tot de lichting of wel tot de jaarklasse 1916 behooren, kunnen dus weldra worden opgeroepen. Nadat .het ontwerp tot wet zal zyn verheven, zal de regeering spoedig een Koninklyk besluit uitlokken, waarby de jaarklassen 1914 en 1913 tot den landstorm zullen worden gerekend te behooren. De mannen van de jaarklasse 1912 kunnen voorioopig hunne ongerust heid laten varen. Het eventueel Kon. besluit, bepalende dat de jaarklasse 1912 tot den landstorm zal behooren, zal minstens twee maanden te voren worden uitgevaardigd. Byv. wanneer het n o o d g wordt geacht op 1 Oc tober de jaarklasse 1912 te doen be hooren, dan zal het daarop betrekking hebbend kon. besluit op 1 Aug. wor den uitgevaardigd. In den regel zullen de mannen voor hun oproeping tot den werkelyken dienst drie maanden te voren worden in kennis gesteld. De minister gelooft dat een groot deel van de ongerustheid zal veidwy- nen wanneer deze wijze van uitvoe ring zal bpkend zijn, dan zullen geen mannen van 80, noch minder die van 40 jaren in ongerustheid behoeven te verkeeren of zy weldra aan de beurt zullen z|jn.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1