Binnenland. <EE1> Territoriale publicaties. Gemengd. Vrijdagnacht is het stoomschip Ba tavier V uit Zeebrugge te Rotterdam a ingekomen. De vorige week was kapitein Rin- dermann naar Zeebrugge vertrokken om het schip en lading, voor zoover deze teruggegeven is, van het Duit- sehe prijsgerecht over te nemen. De bemanning vertrok van Rotter dam over Sluis derwaarts. Zoodra de .kapitein te Zeebrugge was gekomen, werd van Duitsche zijde een begin gemaakt om de niet prijsverklaarde lading, 350 tot 400 ton stukgoed, opnieuw aan boord van de Batavier V in te laden. Hiermede kwam imen gereed, en toen Vrijdag de bemanning aan boord kwam, deed de kapitein onmiddellijk de Nederlandsche vlag hjjschen. Een paar uur later, ongeveer half vijf in den namiddag, stoomde het stoomschip de haven van Zeebrugge uit, begeloid door een Duitsche tor pedoboot, die den weg door een mjjn- veld wees, eenige mijlen zeewaarts. Daarna vervolgde het stoomschip alleen zijn weg naar Rotterdam. Tijdens het verblijf in de haven van Zeebrugge, juist vier maanden, is de Batavier V behoorlijk onder houden. Behalve eigen lading bra ht het stoomschip ook 30 tot 40 ton lading, stukgoed mede, herkomstig uit de Zaanstroom die nog te zeebrugge ligt. Over den oorlogstoestand te Zee brugge wenscht kapitein Rindermann zich niet uit te laten. Alleen kon hij meedeelen, dat er nog bijna dagelijks uit vliegmachines bommen gegooid worden zeer nabij de Batavier V. is ook een bom neer gekomen. Breskens, 20 Juli 1915. Zooals men in enkele bladen heeft kunnen zien is door H. M. de Konin gin ten behoeve der nagelaten be trekkingen van de scheepsramp alhier eene gift van 00 geschonken. We drukken ons leedwezen er over uit, dat men van bevoegde zijde ons niet eene gelijke mededeeling heeft verstrekt als waardoor het andere bladen mogelijk gemaakt is dat bericht zoo vlug te kunnen opnemen. Bjj eene vorige algemeene gift moes ten we hetzelfde ervaren. Men schijnt in het comité ten op zichte van de plaatselijke pers niet die mededeelzaamheid te betrachten als waarop ze, zonder op zelfverhef fing aanspraak te willen maken, mins tens evenveel recht heeft als andere bladen. Dergelijke mededeelingen zijn zelfs uit anderen hoofde niet te onzer ken nis gekomen,zoodat 't ons niet mogelijk was er eerder melding van te kunnen maken. Tot de 2e klasse der Hoogere Burgerschool te Vlissingen is toege laten J. M. Woittiez, alhier. Bij ds Meeuwenberg alhier is ingekomen voor de nagelaten betrek kingen der omgekomen visschers door tusschenkomst van N. N. te V. 268.861/, bijeengebracht langs de hui zen der ingezetenen te Vlissingen. Het regeeringsbrood is thans ook verkrijgbaar te Waterlandkerkje. Het wordt er verstrekt aan 25 hoofden van gezinnen voor 111 per sonen. IJzendijke. Bij den landbouwer A. v. H. kreeg Maandag de knecht C. Ververs het te kwaad met een paard op stal. Het dier sloeg naar hem en duwde hem verder tegen den kant van de ruif, met het gevolg, dat hem een paar ribben gebroken werden Hoewel veel pijn lijdend kon de knecht nog buiten het bereik van het booze dier komen. Zondag zfla te Cadzand twee mijnen aangespoeld waarvan 1 van Duitschen oorsprong. Beide mijnen zijn dadelijk onder toezicht der millitaire kustwacht ge plaatst. Zondagavond heeft de te Ter- Neuzen binnenkomende boot van den provincialen stoombootdienst nabij die haven eene drijvende, volgens den vorm vermoedelijk Duitsche mjju ont moet. Er is aanstonds aan de militaire autoriteiten kennis gegeven. Daar het reeds een paar uren eb was, ligt het vermoeden voor de hand dat die gevaarlijke bbzoeker tot bo ven de haven de Schelde opgedreven was. Te Vlissingen zijn een milicien- soldaat en een vrouw, die te zamen een Belg, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, hebben be roofd, aangehouden. De soldaat verscheurde, toen hij de politie aan zag komen, een bankpa pier en wierp het weg. De politiezocht de stukken bij el kaar en nam ze in beslag. V ■■BaBMBMCiffi «wurwi fttWMM— üPOBÏ. Uitslag Duivenwedvlucht Arnhem, 18 Juli. Gelost om 11.30, met Noord-Westen wind en bewolkte lucht. Groedele en 2e prijs L. de Meester, 3e J. Risseeuw, 4e M. El frink. le overduif J. Risseeuw. De eerste arriveerde te 3.28, de laatste te 3.51. Zuidzande. Jonge duiven, leen 9e prijs A. C. le Grand, 2e, 7e en 11e A. I. Risseeuw, Se D. Luteijn, 4e Xz. Risseeuw, 6e Iz. Schippers, 6e en 10e P. Willems, 8e en 12e A. A. de Vlie ger. Overduif P. J. Bril. Oude duiven: le pi ijs Iz. Risseeuw, 2e A. I. Risseeuw, 3e Iz Schippers. Overduif P. H. Hubregtse. Cadzand. le, 2e, 5e en 12e prijs W. Brevet, 3e, 9e en 1 e, B. P. de Ridder, 4e A. de Neef, 6e, 7e en 10e A. Ceuiemans, 8e D. Faas. Overduif W. Brevet. De eerste arriveerde te 2.54.28, de laatste 3.18.00. Retranchement. Jonge duiven le en 8e prijs I. de Blaeii, 2e en 4e A. Buijck, 3e Adr. Buijsse, 5e C. Lu- eieer, 6e en 7e A. Risseeuw. Oude duiven: le prijs Adr. Buijsse, 2e, 3e en 4e I. Luteijn. Scheepsramp te Breskens. Ten bate van de nabestaanden der b\j deze ramp omgekomenen is bij onze administratie nog ingekomen: van Suz. R, Vliss. f iH. J. Adr. O.-Souk ƒ1.W. W., Midd. ƒ1 40. Totaal met de vorige opgave ƒ66 43 Adm. De Territoriale Bevelhebber in Zee land vestigt er de aandacht op, dat de vaart iD het niet tot Nederland behoorende gedeelte der Wielingen, ernstig gevaar kan opleveren. Met zekerheid toch kan worden aangenomen, dat aldaar verschillende mijnvelden bestaan, terwijl verdreven mijnen op het geheele gebied kunnen worden verwacht. De Territoriale Bevelhebber in Zee land heeft eene verordening van po litie vastgesteld onder intrekking van die van 27 Febr. j.l. waarbij wordt bepaald dat alle vaart in de Wielin- gen is verboden bewesten de lijn, die de rood en zwart horizontaal ge streepte ton van de Sardijngeul ver bindt met het hooge licht van da Nieuwesluis, en bezuiden de Wal- viscbstaart, tenzij het vaartuig voor zien is van een loods. Aldus moeten de vaartuigen, die niet van een loods voorzien zijn, de route van- en naar de reede van Vlis singen nemen door de Sardijngeul. De schipper van elk vaartuig dat zich in het tot Nederland behoorende gedeelte van de Wielingen, de Deur- loo of het Oostgat, of op het tot Ne derland behoorend gebied der Wes ter-Schelde bovindt, is verplicht op bevel van, of namens den Comman dant van eenig Nederlandsch oorlog schip, of van den zich aan boord van een vaartuig met burgerbemanning bevindend Nederlandsch Zeeofficier onmiddellijk ten anker te komen en daarna de door dien Commandant of Zee officier te geven orders en aan wijzingen op te volgen. Eerstgenoemd bevel zal kunnen worden gegeven door aanroepen, dan wel door middel van een losschot,al dan niet gevolgd door een scherp schot, neerkomende in de nabijheid van het vaartuig (de vaartuigen) waar op het bevel betrekking heeft. Bij niet onmiddellijk opvolgen van het bedoelde, bevel, van de orders, of aanwijzingen zal geweld gebruikt worden. Overtredingen van deze verorde ning wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand, of geld boete van ten hoogste driehonderd gulden. De gevreesde vlekziekte onder de varkens, op het eiland Tholen, breidt zich steeds meer uit. Alleen te Stavenisse stierven er reeds meer dan 30. Ook in Sint-Annaland woedt Z9 he vig. De gestorven dieren zijn door el kander een paar honderd pond zwaar. Ook ingeënte varkens stierven er aan. Een conducteur had een juffrouw, reizende van den Haag naar Haarlem, een plaats aangewezen in een coupé 3e klasse, niet rooken, waar zij aan vankelijk de eenige passagier was. Voorbij Leiden was een man uit de coupé er naast in haar coupé ko men overzitten, die onmiddellijk be gon met haar lastig te vallen, haar aanrandde en toen zij zich verweerde, handtastelijk te werk ging en haar zelfs de kleederen van het lijf scheurde. In de worsteling gehaakte het meis je zeer ontdaan en liep zelfs kneu zingen en schrammen op Zjj slaagde er in tot Haarlem zich tegen den aanrander te verweren. Zoodra de trein stilstond en de portieren geopend werden, snelde het slachtoffer het perron op en gaf de zaak aan. Maar inmiddels was de trein weder in beweging en kon de dader, nadat het meisje in de wachtkamer aan Haarlemsche rechercheurs het gebeur de had medegedeeld, eerst te Amster dam gearresteerd worden, wat ge schiedde op aanwijzing van de belee- digde, die met de politie in den vol genden trein naar Amsterdam was gespoord. Voor het meisje, die op een betrekking uit was, was haar heele dag en haar haar betrekking verloren. Zij kwam 's avonds zeer ontdaan en ontsteld in het ouderlijk huis terug. Een landweerman, gedetacheerd te Munterscheveld, onderzocht een schuur, waarin zich verdachten op hielden. In de meening verkeerende, dat een der verdachten ontvluchten wilde, heeft hij, door de duisternis misleid, den soldaat van Veen door de wang geschoten. Een 16jarige jongen te Vlaar- dingen werd voor eenige dagen bq het hooiladen met een riek in het ge laat gestoken. Deze jonge man is thans aan de gevolgen overleden. Op afgelegen wegen viel te Bloemendaal een naaktlooper alleen wandelende of fietsende meisjes en dames lastig en blijkens de inlichtin gen, welke de politie thans dagelijks ontvangt, blijkt meer en meer, dat in den aangehoudene moet gezocht wor den de Bloemendaalsche naaktlooper, die eenige jaren terug algemeen van zich deed spreken. Wel hield de politie hem er voor, maar de bewjjzen waren niet te le veren, daar hjj steeds tegenover één getuige stond. Dat men in den laatsten tijd wei nig van hem hoorde, kwam, doordat de politie in Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort bij zijn verschijning hem altijd per fiets vergezelde. Zaterdag j.l. was hij echter onge zien in de gemeente Bloemendaal gekomen en weldra vernam de poli tie weer van zijn optreden tegenover vrouwen. Een gehuwde dame uit Aardenhout' kwam n 1. aan de Bloemendaalschen politiedienaar Smits te Aerdenhout mededeelen, dat zij omstreeks half drie dien middag op den Vogelen- zangschen weg was aangereden door een wielrijder, een heer die zich ter zelfder tijd met oneerbare bedoelingen op haar wierp. Krachtig verzette zij zich tegen den aanrander en begon om hulp te roepen waarop een tuinknecht uit de buurt te voorschijn kwam en de man, wiens signalement door beiden was opgenomen, de vlucht nam Daar dit signalement geheel over eenkwam met den bovengenoemden bij de politie bekenden heer K. uit de Kenaustraat, te Haarlem, werd Maandagochtend een Bloemendaalsche politiepost bij zijn woning gezet. De tuinknecht was daar ook bij. Om half elf ging het heerschap met zijn fiets uit, doch nog was hij niet op het rijwiel en door den tuin knecht reeds herkend, of de politie mannen Smits en Stoffer haddeii hem al te pakken. Gevankelijk word hij naar het po litiebureau te Overeen overgebracht, waar ook de bedoelde dame in den gearresteerde haar aanrander herken de. Vervolgens is bij ter beschikking van de Justitie gesteld en naar het Huis van bewaring overgebracht. In het gebouw der Hoogere Burgerschool te Nijmegen, sinds de mobilisatie tot kazerne ingericht, had Zaterdagmiddag te 1 uur een soldaat de onvoorzichtigheid bij het nazien van een geweer een schot te lossen. De kogel trof den soldaat van Esch, uit Tilburg, die op een bed lag, en verwondde dezen licht, trof daarna den kanonnier Metz uit Amsterdam in het hart en den korporaal van Hoffe uit Oud Beijerland, in het hoofd. Beide laatstgenoemden waren op slag dood. Allen zijn van de koloniale reserve. De soldaat, die het noodlottige schot loste, is zeer onder den indruk van het gebeurde. Te Reuzel (gemeente Bergh) zijn twee smokkelaars er leeljjk inge vlogen. Z(j kwamen des nachts met drie paarden bij een boer en vroegen de dieren daar te mogen stalen tot het operatie terrein veilig zou zijn. Het verzoek werd toegestaan. De eigenaar zou even zijn kleeren aantrekken en dan wel open doen. Maar vreemd keken onze beide mannetjes op toen even later de be woner zich ontpopte als een grens wachtssoldaat, die met het geweer in de hand hen beval hem te volgen naar het bureau der grenswacht. De löjarige dochter van schip per L. Hansen viel Vrijdagavond met een kind van een anderen schipper op den arm, over boord in het Steen wij ker Diep. Het meisje was door de omstan ders spoedig gered, doch de kleine was onder het schip geschoten. Het kind werd echter met groote

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2