Gemengd. de steuncomité's zouden kunnen ver wachten. Het was hem trouwens niet bekend, welke gedragslijn in deze door de steuncomité's zou worden gevolgd. Dat aan militairen, die in 1907 naar de landweer overgingen en die sedert zich aan desertie schuldig maakten, doch bij de mobilisatie zich weer hebben aangemeld, geen voor- loopig (klein) verlof is verleend, is geschied op grond van de bepaling van punt b van het 2de lid van art. 87 der Landweerwet. Deze wijze van handelen acht de minister niet in strijd met de bij de wet van 6 Aug 1914 verleende am nestie, omdat amnestie te beschouwen is als een maatregel, welke bedoelt op te heffen de gevolgen, welke de strafwet verbindt aan het bi-gaan van een strafbaar feit. Bij Kon. besluit is benoemd tot tijdelijk en buitengewoon gezant bij den Paus, de heer mr L. H. W. Re gout, oud minister van waterstaat enz., lid der Eerste Kamer. Breskens 13 Juli 1915. Het schoolreisje naar de overzijde der Schelde heelt een prettig verloop - gehad. Eerst de boottocht naar Vlissingen, dan de spoorreis naar Middelburg, waar het Museum werd bezocht en - in de melksalon „de Landbouw" de meegevoerde krenten- en andere koe ken werden genuttigd, enkele andere gedeelten der stad bezocht, om ver volgens per electris he tram naar Vlissingen te gaan, waar vooral h»t strand een aantrekkingspunt voor de kleinen was. Opgetogen en zeer voldaan keerden ze 's avonds te 7 uur terug. Stemming voor den Ge meenteraad. Breskens Aantal kiezers 879 waarvan stemden 303 s van onwaarde 5 Blijft geldig 298 Volstrekte meerderheid 150 Herkozen werden de heeren A du Burck met 206 en P. C. Roest met 177 stemmen. Op den heer P. J. Lako waren 125 stemmen uitgebracht Oostburg Uitgebracht 354 geldige stemmen, waarvan op de heeren mr F. J. N. van Dam 206, E A. H. Ie Grand 203 en A. van Unen 154, zoo dat de beide eerstgenoemden, aftre denden, herbenoemd zijn Sluis. Uitgebracht 863 geldige stem men waarvan op de heeren A. F. J. Aarnouts 182, I. Brevet 188, H. J. de Lobel 158 en J. N. Metz 129 stem men, zoodat herkozen zijn de beide eerstgenoemde aftredenden en her stemming moet plaats hebben tus- schen de twee laatstgenoemden. IJzendiJke. Zondagmiddag zag men rook opstijgen uit den molen van den heer G. Doens alhier. Bij onderzoek bleek, dat er brand ontstaan was onder in den molen. Door onmiddellijk fliük op te tre den wist men deB brand in zijn voort gang te stuiten. De brandweer moest geen dienst meer doen. Over de oorzaak tast men nog in het duister. De schade bepaalt zich tot wat houtwerk en graan, dat van bet wa ter leed Groede, 8 Juli. Bjj de beden ten verzoeke der erven P. Cornelis Pois- sonnier en ten overstaan van notaris Beuningh gehouden herveiling der on roerende goederen, werden toegewe zen Koop 1, de gebouwen eener land bouwershofstede op en met 3.3960 H.A. bouwland (7 gem. 208 r) voor ƒ5610, behoudens ƒ1200 voor de ge bouwen en boomprijs aan J. L. Boo ne alhier; Koop 2, 1.8200 H.A. (4 gem. 34 r weiland voor ƒ3566, behoudens ƒ300 boomprijs aan P. J. Dierx te Breskens en A. Versprille te Oostburg; 4 Koop 8, 1.6940 H A. (3 gem. 249 r.) bouwland voor ƒ2900 aan P. Ver- hage-Risseeuw alhier Koopen 4 en 5, 3.7680 en 2.4800 "H A. (11 gem. 101 r.) bouwland voor ƒ8800 aan Jac. Verhage Jac.z. alhier Koop 6, een arbeiderswoonbuis aan den Torenweg voor ƒ170 aan P. Quaak te Schoondpke, en Koop 7, een woonhuis in de Mo lenstraat te Groede voor ƒ310!) aan A. Brakman te Sluiskil Op eenvoudige wijze had Vrij dagmiddag de teraarde-bestelling plaats van het stoffelijk overschot des heeren I. van Houte. Verschillende afgevaardigden van de corporatiën, waarvan de overledene deel had uitgemaakt, hadden in de rouwstoet plaats genomen om de laatste eer te bewijzen aan dezen verdienstelijken man, met wie allen in meerdere of mindere mate hadden samengewerkt. Ook de Tweede Kamer afgevaardig de jhr de Muralt, dia juist in ods di strict verlooide, werd onder de vele lijkgangers opgemerkt. Donderdagmorgen kwam te Sluis - een Duitsch deserteur in uniform aan Het was een marinier van Knocke, die bij St. Anna ter Muiden op schild wacht-post stond en plots de grens overliep. Wel schoten snel eenige Duitsche manschappen toe, doch 't was te laat. De matroos bevond zich op Neder landsch gebied en bleef heel kalm onder de verwensching-m zijner mak kers, die hem wel heel gaarne terug zouden gewild hebben, aan welken wensch natuurlijk niet voldaan werd. De marinier werd geïnterneerd. 't Is een zeldzaamheid dat Duit- schers neg in uniform overkomen. Bijna alle deserteurs trekken in België een burger plunje aan. Eenige Belgen die in Nederland in het vlas wilden komen werken hebben gisterenmorgen getracht door de electrische draadversperring de Nederlandsche grens te bereiken;aan vijf hunner is zulks gelukt, doch de zesde, een rog jeugdig persoon, die met de draad in aanraking kwam, is op de plaats doodgebleven. Zijn lijk was al3 het ware zwart. Nabij de hofstede „de Vijgen- eter" onder Zwanenburg op Walcheren is gisterenmiddag op het strand, door het stooten tegen het zich aldaar be vindend paleuhoofd, een drijvende mijn ontploft. Door den grooten luchtdruk werden de mannen van die hofstede over el kaar geslingerd en eenige planken van de schuur afgerukt. Hoewol de bewoners binnenshuis werkzaam waren, hebben geen per soonljjke ongelukken plaats gehad. Scheepsramp <e Breskens. Ten bate van de nabestaanden der bij deze ramp omgekomenen is bjj onze administratie nog ingekomen van B. te L ƒ2 C I. S to IJz. ƒ2.03, een onbekende te SI. ƒ1 N N. te Cadz. ƒ2.50 Totaal met de vorige opgave ƒ55 53 Adm. School- en kerknieuws> Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Retranchement door ds H. J. Witkop te Hypolitushoefnaar St Kruis door ds N. W. Posthumus te Schoondijke Door de stemgerechtigde leden van de Ned. Herv. Gem. te Water landkerkje is tot kerkvoogd gekozen de heer M. Geelhoed Sr., in de vaca ture ontstaan door het vertrek van den heer P. van der Male naar Wer kendam. Een vreemde logeergast, die gedurende de laatste dagen bij ver schillende hotelhouders te Amsterdam oa. op het Damra"k en Weesperplein een kamer besprak om vervolgens even later met medeneming van eenige voorwerpen uit de kamer, het hotel weder te verlaten, onder voor wendsel nog eenige offertes te gaan maken, is Vrijdagavond opaanwijziDg van den eigenaar van hotel „Reini- scher Hof," Warmoesstrrat, waar hij eveneens waarschijnlijk met dezelfde bedoelingen zich vervoegd had, aan gehouden. Bij den aangehoudene de man is hotel-gids en hier te lande woonach tig werd een briefje van een par ticuliere bank van leeneng gevonden waarop twee dekens beieend waren voor een waarde vau 4. De man beeft bekend, zich aan de hem ten laste gelegde feiten te heb ben schuldig gemaakt WaarsCUijnii/K am a bi) echter nog een mtdemiun g-, u .a - aa .wijzi gingen ourtie.. I li 1 van den geZOChten gast g. l. e niet él- kaar overeensieni In den omtrek van het Binnen gasthuis te Amsterdam woont een bakkertje, een heel eenvoudig bakker tje, dat men er op een suoode wjjze in heeft laten loopen. Eenige dagen geleden kreeg de bak ker een papier met een zegel en vol officieele termen. De heer X., bakker van beroep, wonende daar en daar, moet zich den 9 Juli, des avonds tusschon 8 en half negen, vervoegen aan het parket. En het arme bakkertje, wiens ge weten zoo blank was als z'n fijnste brood, begaf zich 's avonds met het papier en een kloppend nart naar het parket. Onnoodig te zeggen, dat 't gebouw gesloten was en dat de poriier hem mededeelde, dat 't wel een „mep" zou zjjn. In dien tusschentijd kwam een man z'n vrouw opzoeken, 't Was een ge wichtig persoon, want op een papier, dat hij liet zien, stond niets meer of minder, dan dat hij „inspecteur van justitie" was. Een groot oranjezegël met de woorden„Ministerie van Binnenlandsche Zaken" prijkte rechts in den hoek. In enkele woorden deelde de man 's bakkers echtgenoote mede, dat ze haar geldtrommel af moest geven, daar deze als stuk van overtuiging bij 't parket moest dienen. En ook de vrouw van het bakker tje liet zich door het oranjezegeiije overbluffen en gaf de trommel met het zuurverdiende geld, ten bedrage van. ƒ300. Toen het bakkertje thuiskwam, ver telde de vrouw van den „officier van justitie" en zijn boodschap. En toen was daar droefheid ten huize van het eenvoudige bakkertje. Hij liet z'n viouw en z'n bollen in den steek en ijlde naar de politie, wat hij reeds eenige dageu te voren had moeten doe.. Het bletk, dat het bakkei tje er vroeger ook al ic gevlogen was. Toen had iemand 't kunststuk uit gehaald, bij hem een oliepapierije, waarop geschreven stondvijf-en- twintig gulden, in te wisselen tegen blanke schijven. En dat was maar eer. gewone man geweest, niet eens een inspecteur van justitie. In den loop van den morgen vond een knaapje het geldkistje op de Stadhouderskade. Hij bracht het naar de politie, die het openmaakte. En wat zat er in Acht quitanties plus een cent. Dat was om de vriendschap met den bakker te onderhouden. Zaterdagmiddag heeft op hetY, vóór 't Tolhuis, een ernstig ongeluk plats gehad. Een motorbootje, bemand met vier personen, een klein ijzeren vaartuigje, weid daar overvaren door een Pur- merender vrachtboot, de „Eensgezind heid". lomand, die het ongeval heeft ge zien, verteld, dat het plezierbootje voor het oude Entos-restaurant had gemeerd en vervolgens in Oostelijke richting verder wilde varen. Uit de voorhavên van de sluis Willem I kwam juist de „Eensgezind heid" aanzetten. De kettingboot wilde juist haar ligplaats verlaten en gaf reeds het fluitsignaal. De „Eensgezindheid" voer vóór de kettingboot om, het motorbootje eveneens, niettegenstaande gewenkt werd. Ontwijken of terugstoomen was te laat en het motorbootje kwam onder het berghout van de vrachtstoomer op eenige meters afstand van de Tol huis-boot terecht. De inzittenden, waarschijnlijk twee mannen en twee jongens, trachtten nog met de handen hun vaartuigje van de „Eensgezindheid af te duwen. Te laat echter. Het motorvaartuigje verdween ter atoid in de diepte. De omstanders, ontzet van schrik, zagen nog, hoe een der jongens zich aan de kajuitskap van het bootje vastklemde. TerstOLd werd er hulp geboden. Van de kettingboot werden touwen en zwemgordels uitgeworpen evenzoo van de Purmerender boot. Drie mannen sprongen nog te wa ter. Twee personen werden terstond geredeen man en een der jongens kwamen niet meer boven. Toch is 't niet onmogelijk, dat een voorbijvarende schuit nog iemand gered heeft. Hoe 't ook zij, de stoom boot der havenpolitie begon terstond te dreggen. Tot laat in den avond bleef men aan boord van het vaartuig der ha venpolitie naar de slachtoffers van het motorboot-ongeval op 't IJ dreg gen. Dit leverde geen resultaat op. De vermisten zijn de 30jarige M. K. en de 14 jarige D. K. Verder meldt men nog, dat de schipper van een aak de beide andere personen redde. Maandag j 1. kwam een vrouw, bewoonster van den Oostkousdjjk te Rotterdam, de politie verwittigen, dat men haar en haar gezin vermoe delijk heeft willen vergiftigen, want alle restanten van haar gekookte etenswaren, hadden een roode kleur aangenomen. Men achtte het een ernstig geval, te meer, daar er wel eens twist met de buren geweest was, zooals het meer gaat. De vrouw kreeg opdracht om, zoo dra zich bij iemand van haar gezin verschijnselen voordeden, die op ver giftiging wezen, onmiddellijk de poli tie io de Witte de Withstraat te waarschuwen. Er deed zich evenwel niets voor, hoewel de restanten van aardappelen, vleesch, melk al rooder werden en ten slotte met een roode saus over goten schenen. Men nam proeven, omdat men dacht, dat het aan 't kookgerei kon liggen. De vrouw werd aan het koken van aardappelen gezet en zoodra zij klaar was, nam men eenige aardappelen mede, en hield deze bij de politie ouder toezicht. Enkele uien daarna meldde de vrouw reeds: mijn aardappelen wor- den al rood, terwijl de aardappen, die men medenain en onder toezicht hield, niet van kleur veranderden. Tot dusverre heeft iemand er leed van ondervonden, maar het gekke van het geval is, dat zich gisteren in een zeer zindelijk en goea bekend staand gezin op den Schiedamschen- weg, precies hetzelfde heeft voorge daan. Tot zelfs kaas, die afgesneden on der een stolp stpnd, werd besmet. Men vermoedt, dat men te doen

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2