<s> Territoriale publicaties. Binnenland. Gemengd. ren, maar dat. zij daartoe een geheel zelfstardige regeering had moeten ontwerpen. Ten slotte werd door sommige le den de wenscheljjkheid betoogd, dat het tijdelijk karakter van de voorge stelde bepalingen duidelijker zoude uitkomen. De Territoriale Bevelhebber in Zee land heeft eene verordening vastge- sield waarbij het uitvoeren van ge maaid gras is verboden. Het gemaaide gras, gewonnen op g'onden binnen een uur afstand van d grens gelegen en in gebruik b\j buitenlanders, mag voorshands wor- d *n uitgevoerd. Overtreding van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Breskens, 6 Juli 1915. Naar ons werd medegedeeld, zal orze afgevaardigde de heer Jhr de Muralt van af Woensdagavond eenige dagen alhier vertoeven. De heer de Muralt zal die dagen verblijven ten huize van den burge meester en gelegenheid hebben lieden die hem over zaken willen spreken daar te ontvangen, by voorkeur in „den voormiddag. De gisterenavond onder voorzit terschap van burgemeester van Zuijen gehouden zitting van den Gemeente raad alhier werd door alle leden bij gewoond. Na lezing en onveranderde goed keuring van de notulen werd mede- deeling gedaan van de navolgende ingekomen stukken, als a. een paar prijscouranten van goed- koope vischlevering van zeevischhan- delaren te IJmuiden b. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger waarbij aan wezig bleek ƒ2341.821/s; c. missive van Ged. Staten tot goed keuring der wijziging indegemeente- begrooting voor 1914. Alle voor kennisgeving aangenomen. d. een verzoek van het bestuur der vereeniging van Nederlandsche ge meenten tot toetreding. Aangezien deze toetreding met eene geldelijke bijdrage moet gepaard gaan en men te dien opzichte zuinig moet wezen, werd het schrijven, overeen komstig net advies van Burg. en Weth. voorloopig voor kennisgeving aangenomen. e. Aangaande het reeds in de vo rige zitting besproken adres van het Hoofdbestuur van het Groene Kruis tot deelname aan de op te richten ontsmetting van leer en leesboeken, konden Burg en Weth niet advisee- ren tot toetreding, voor een groot deel uit bezuinigingsoogpunt. De heer Dieleman vroeg of in het adres ook een tarief was aangegeven, waarop de voorzitter bevestigend ant woordde! en wel in die mate dat dit tarief toch weer niet zoo goedkoop zal zijn als 't oppervlakkig geleek. Zonder hoofdelyke stemming werd daarop besloten voorloopig niet op het verzoek in te gaan. "Van de afdeeling Breskens van het Kon. Nationaal Steuncomité was een verzoek ingekomen tot het verstrek ken van een bedrag uit de gemeente kas ten einde te verstrekken als eventueöle steun aan de ten deele werkeloos geworden visschers. De voorz. zeide dat men aanvan kelijk had. gemeend, nu de werke loosheid was afgenomen, ook het wgrk van het Steuncomité een einde zou hebben genomen. De groote ramp van 16 Juni heeft die verwachting doen verkeeren en zal oorzaak worden dat het Comité zjjne werkzaamheden zal moeten her vatten. Van alle uitgaven die het comité doet, zal het hoofdcomité 75 pCt. ver goeden. In de vergadering van Burg en Weth. is besloten den Raad te advi- seeren een bedrag van ƒ1000 beschik baar te stellen, onder de uitdrukke lijke voorwaarde dat, als een nieuwe aanvrage mocht worden gedaan dit opnieuw aan het oordeel der verga dering zal worden onderworpen. De heer Roest vroeg of ook ando ren die onder den oorlog lijden, daar van kunnen genieten. De voorz. antwoordt hierop beves tigend het is zelfs een voorwaar de tot h»t verkrfigen der vergoeding van het Hoofdcomité, dat ieder die de economische gevolgen van den oorlog in sterke mate ondervindt, ge steund moet worden, gelijk dit dan ook reeds bij de werkverschaffing is geschied. Maar er heeft geen steun plaats, wanneer niet ten duidelijkste kan aangetoond worden, dat werkelijk steun noodig is. Zonder hoofdelijke stemming werd daarop het door Burg. en Weth, voor gesteld bediag aangenomen. Bij de rondvraag vestigde de heer Van de Sande de aandacht op de el lendige toestand waarin de gemeente- put in de duinen zich bevindtzij is vol steenen, bussen enz. waardoor het onmogelijk is om wat.ep.te*putten, en waardoor zelfs menschen van Pa- penrecht te vergeefs om water ko men, als die, welke nabil zijn schuur staat, ledig is gehaald. Indien nu die put werd schoon ge maakt en er een deksel met slot werd op bevestigd, waarvan de sleutel zou kunnen berusten bij I. Cuveljé, die deze voor een kleine vergoeding gaar ne in bewaring zou willen nemen, waar zij dan kon afgehaald worden, dan was men gewaarborgd, dat de put schoon bleef. De voorzitter voorziet van die af sluiting niet veel heil. Dat de put schoongemaakt wordt, is goed, maar verder kan hij met het voorstel niet meegaau. Bij de vergadering scheen men ook niet veel verwachting van die sluiting te hebben, althans zij besloot zonder hoofdelijke stemming met het idéé van den voorzitter mêe te gaan Daarna ging de openbare vergade ring over in comité-generaal ter be handeling van enkele reclames op aanslagen in den hoofd, omslag. Na heropening bleek dat afwijzend was beschikt op het bezwaarschrift van P. de Kramer, dat de aanslag van Jac. van Haneghem was terug gebracht van de 12e naar de 7e klas se en dat ter nadere beslissing waren aangehouden de reclames van E. Ver- degem en Th. Cambier. -- De Sluische ingezetenen hebben bijzonder goed gedacht aan de nage laten betrekkingen der slachtoffers van de scheepsramp alhier. Op initiatief van den burgemeester is aldaar eenn collecte gehouden die /136 306 heefc opgebracht en aan den burgemeester dezer gameenfe is over gemaakt. We meenden te handelen in den geest van het comité wanneer we namens de nabestaanden hartelijk dank zeggen aan den burgemeester en de bevolking van Sluis voor de groote belangstelling in deze zaak betoond. Die dank geldt ook hen die ten onzen bureele belangrijke bedragen stortten. Zaterdagmiddag te halfeen is op een aardappelveld nabij Sas van Gent een tweedekker, bemand door twee Engelsche officieren, geland, wegens defect aan den motor. De inzittenden die meenden dat zij op Belgisch grondgebied waren ge daald, staken hun machine in brand Waarschijnlijk zullen zij worden geïnterneerd. Nader leest men hieroverHet toe stel was een Fransche tweedekker de vliegers hadden boven Belgis ver kenningen gemaakt toen bun toestel boven Gent door een kogel werd ge troffen, waardoor de motor defect raakte. Zij werden naar de richting van Sas van Gent gedreven, waar zij ge noodzaakt waren te landen. Daar zij echter in de meening ver keerden rog steeds boven Belgisch grondgebied te zijn, lieten zij op eenige honderden meters hoogte hun benzine reservoir geheel leegloopen en staken zoodra zij geland waren, hun toestel in brand. De tweedekker werd geheel ver nield. De Engelsche officieren heeten Meakin en Adams. Door Ged. .Staten is besloten, dat in 1915 de jacht op waterwild wordt geopend op Maandag 19 Juli behalve in Zeeuwsch Vlaanderen voor een strook van 5 K.M. breedte langs de Belgische grens. Te Oostburg overleed in den ouderdom van ruim 90 jaar de heer iz. van Houte, oud burgemeester en oud lid der Staten van Zeeland. De heer van Houte bekleedde de betrekking van burgemeester gedu rende 24 jaren en werd in 1907 op gevolgd door den heer H. S. Grata- ma. Het lidmaatschap der Staten werd door hem in twee periodes vervuld, daar hy tusscbentyds, in 1890 zjjn mandaat ter beschikking stelde van den heer mr J. R. van der Bilt te Heinkenszand, ten einde dit lid te kunnen behouden voor het college van Gedepudeerden, daar deze als Statenlid in Goes niet was herkozen. De overledene werd bij zijn aftre den als burgemeester begiftigd met het ridderschap in de orde van Oranje Nassau. Oostburg en ook het distriet ver liest in hem een zijner beste zonen, al had hy zich reeds eenigen tijd uit het openbare leven teruggetrokken. Gemeenteraden Aardemburg, herkozen verklaard F. Eekhout, aftr, en gekozen Th. L. R. Roersch, in de plaats van P B. Wijf fels, die voor eene herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te ko men. Sluis, candidaat gesteldA. F. J Aernouts (aftr), Iz Brevet (aftr), H. J. de Lobel en J. N Metz (aftr(her plaatsing.) School- en kerknieu«rs> Schoondijke. Ger. Kerk. Door de classis Axel is tot de evangelie bediening toegelaten de heer H. Brou wer H.Mz. beroepen predikant alhier. De bevestiging zal plaats hebben op Zondagvoormiddag t Augustus a. s., door ds J. Douma van Water graafsmeer, waarna des namiddags den nieuwen Ieeraar zijne intrede hoopt te houden. Scheepsramp te Breskens. Ten bate van de nabestaanden der bij deze ramp omgekomenen is bj) onze administratie ingekomen van S. L, te Br. ƒ5.N. N. te Gr. ƒ10.—. Adm. Woensdagmiddag ontmoette te Tilburg een agent op den Bossc'nen- weg zekeren S. in staat van verre gaande dronkenschap. Toen de agent evenwel S. wilde arresteeren verzette deze zich daar tegen heftig en kreeg hij hulp van zekeren B. die eerst den agent met een stok, daarna met een riek te lijf wilde. Om nu zijn aanvallers schrik aan te jagen greep de agent zijn revolver en vuurde het wapen af in de lucht. Inmiddels had S. een mes voor den dag getrokken en wilde zich daarme de juist op den agent werpeD, toen een tweede agent te hulp kwam en S nog intijds kon neersabelen. Een ferme sabelhouw moest door een dokter verbonden worden. Het verzet was evenwel gebroken en weldra zat nu het tweetal achter slot en grendel. Een professor in de Duitsche taal aan de Cornbell Universiteit te New-York heeft een aanslag gepleegd op het leven van den welbekenden Amerikaanschen financier John Pier pont Morgan. Per trein naar Glencove vertrokken, nam hij bij aankomst een auto, reed naar het huis van den bankier, trok aan de bel en toen de bottelier open deed vroeg hij naar den Margon, on der voorgeven, dat deze een goed vriend van hem was. Toen hij niet toegelaten werd, druk te hy den bottelier een revolver in de maagsteekdeze begon te schreeu wen. De man snelde naai binnen en kwam door de vestibule bij Morgan. De bottelier greep een hengsel van een kolenemmer en sloeg den misda diger daarmee op het hoofd, te laat echter om te voorkomen, dat deze nog een schot loste. Daarop viel de bottelier den man aan, ontrukte hem het wapen en hield hem stevig vast. Bedienden kwamen op zijn geroep aansnellen en onmiddellijk werd er om de politie en een geneesheer ge telefoneerd. De moordenaar werd gearresteerd. Hij weigerde zijn naam op te ge ven of eenige inlichtingen te ver strekken. Het zakje, dat hy mee had gebracht naar Clencove, werd bij den tuin van Morgan gevonden het was met dy namiet gevuld. De automobiel, waarmede de aan rander van het station was komen aanrijden, stond nog voor het huis en de man werd daarmede naar het pa leis van justitie gebracht. Toen de rechter den schuldige naar zijn naam vroeg, antwoordde hjj slechs: „Ik ben een christen, mijnheer". De rechter vroeg wie hem had aan gespoord tot den aanslag. Het ant woord luidde„De aansporing kwam van boven". In twee koffers, die de gevangene bij zich had, bleken zich stukken dy namiet, een groote flesch nitroglyce rine en een doosje m^t revolverpa tronen te bevinden. Ook had hij revolvers bij zich. De beschuldigde weigerde aanvan kelijk bijzonderheden omtrent zyn leven mede te deelen. Tot een journalist zeide hij, dat hy Frank Holt heette, professor in het Duitsch was aan de Cornbell-univer- siteit en dat hij gehuwd was en twee kinderen had, die te Dallas in Texas woonden. Hij was pas veertien dagen gele den te New York aangekomen en woonde in een der hotels, die door den millionnair Ogdenmille ten be hoeve van de armen zjjn opgericht. Een maand geleden had hij het plan opgevat naar Margon te gaan, ten einde dezen te overreden zijn in- I vloed aan te wenden om een einde te maken aan den uitvoer van muni- i tie naar Europa, dat, zooals hij zeide I „ons aansprakelijk maakt voor de moorden die daar ginds geschieden." Er werden een groote massa uit knipsels op hem gevonden uit bladen, die alle betrekking hadden op den oorlog. Een kleine jongen te Heusden was dezer dagen naar bed gegaan en had een flink stuk mastiek meegeno men. Dit nu was onder zjjn hoofd gesuk keld en toen de knaap 's morgens wilde opstaan kon hij dat met geen geweld. Hij had zich vastgeslapen de mas tiek had hem met zijn haren aan het bsddegoed vastgekleefd. De ter hulp geroepen ouders wis ten aanvankelijk niet wat zij zagen en wat ze doen moesten. Ten slotte

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2