<H=I> Scheepsramp te Breskens. Gemengd. Aan yragen voor hooibouwverlof, welke den duur van 28 dagen over schrijden, moeten worden beschouwd als slechts voor genoemd aantal da gen te zjjn geschied, zoodat het aan vankelijk te geven hooibouwverlof ten hoogste 14 dagen mag bedragen. Blijkt, dat dientengevolge de ge stelde grens van 18 pCt. afwezigen niet wordt bereikt, dan kan aan de verloven eenige uitbreiding worden gegeven. De termijn, waarin hooibouw verlo ven verleend kunnen worden, kan door den chef, wanneer zulks noodig bljjkt, verlengd worden tot 1 Augus tus. Het is gewenscht gebleken, de geldigheid van het eventueel van ver lof achterblijven door militairen, ten gevolge van ziekte van familieleden, door officieren van gezondheid te doen vaststellen. Daarom is bepaald, dat het achter blijven slecht als gewettjigd is te be schouwen ingeval van ernstige ziekte of ongeval van echtgenoote, van eigen vader of moeder of van eigen kind, en voorts alleen1°. wanneer er onmiddellijk gevaar bestaat voor het leven van het betrokken familie lid, of 2°. wanneer op geen andere wijze (opneming in een ziekteinrich ting, verpleging door eenig ander fa milielid, wijkverpleegster, enzin de onmiddellijk noodzakelijk gebleken verpleging kan worden voorzien. Indien tegen de controle door een officier van gezondheid bezwaar wordt gemaakt, zal de ziekte van het fa milielid niet als geldige reden tot achterblijven worden beschouwd. Na afloop van een Zondagmid dag te Utrecht gehouden meeting te gen het landstorm-ontwerp, waar mr Troelstra het woord heeft gevoerd, werd deze plotseling ongesteld. Ondersteund door enkele zijner par tijgenooten, kon hij met moeite het podium verlaten. Hij scheen een aanval van bewus teloosheid nabij. Per rijtuig is hij naar den trein en daarmede naar Den Haag terugge keerd De drukte der laatste weken schijnt hem zwaar te hebben aangegrepen, vooral zijn pogingen om de interna tionale te herstellen. Naar men verneemt, moet hij voor- loopig absoluut rust houden. Breskens, 29 Juni I9lf>. Bij het te Zeist gehouden examen voor het diploma van gemeente secre taris is o.m. geslaagd de heer P. Sa- lomé, volontair ter secretarie alhier. Met ingang van 1 Augustus a. s. is benoemd tot opzichter van den rijks-waterstaat alhier de heer J. W. de Vlieger. Bij de heden gehouden periodie ke verkiezing voor twee leden van den Gemeenteraad zijn candidaat ge steld de heeren A. du Burck (aftre dend), P. J. LakoRisseeuw en P. C. Roest (aftredend). De alsnu noodige stemming zal plaats hebben Vrijdag 9 Juli a.s. Heden had op de R.-K. begraaf plaats te Groede eveneens de plech tige teraardebestelling plaats van het onder Zoutelande gevonden lijk van Jan Tanghe die mede op een zoo on gelukkige wijze om het leven is ge komen bö de scheepsramp op 16 Juni. Behalve de burgemeester onzer ge meente volgden twee leden van den Gemeenteraad, een deputatie van „SchuttevaSr" en eenige visschers de lijkbaar ten einde ook langs dezen weg de laatste eer te bewijzen aan het jeugdig slachtoffer van dat ont zettend ongeluk. Het stoffelijk overschot werd, geljjk gisteren te Breskens van de aanleg plaats naar het lijkenhuis, ook te Groede, door visschers gedragen. De schepen in de haven vlagden halfstoks. Na de uitvaart werd een H. Mis opgedragen. Groede. Bij de Vrijdagavond ten overstaan van notaris de Smidt te Schoondijke gehouden herveiling van het woonhuis behoeve de erven den heer J. G. Meijer alhier, is koopster geworden de burgerlijke gemeente Groede voor de som van ƒ2400. Naar wij vernemen moet 't in de bedoeling liggen dit huis in te rich ten als postkantoor. Groede. Ter verstrekking van het zoogenaamde regeeringsbrood zijn 107 gezinskaarten aangevraagd en uitgereikt voor 418 personen. Onder voorzitterschap van den heer G. A. Vorsterman van Oyen werd Zondag j.l. te Sluis in bet Ho tel 't Hof van Brussel" een algemee ns vergadering gehouden van de Maat schappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in het voormalig 4de di strict van Zeeland. Na de lezing van de ingekomen stukken en de vaststelling van de notulen der vorige vergadering, werd door den penningmeester de rekening overgebracht van het afgeloopen dienst jaar, welke sloot met een batig saldo van /278.181/2> waarvan ƒ225 op de Rijkspostspaarbank zal worden uit gezet. Op de begrooting 1915/16 werd een bedrag van ƒ100 uitgetrokken voor het verloten van planten en tuin- bouwwerktuigjes Rekening en begrooting werden zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De heer Vorsterman van Oyen die periodiek als bestuurslid aftrad, werd als zoodanig herkozen en nam onder dankzegging voor dat algemeen blijk van vertrouwen de betrekking weer op zich. IJzendijke. De vraag naar re geeringsbrood en -meel is in deze ge meente niet erg groot. Voor het eerste hebben zich opge geven 46 hoofden van gezinnen voor 196 personen, voor het meel 9 hoof den voor 48 personen. IJzendijke. De electrische stroom staat thans ook op de versperring b(j de Maagd van Gent. Tot nu toe zjjn er sedert Vrijdag morgen geen andere slachtoffers ge vallen dan een 4tal honden. Dat aanbrengen van dien draad gaf onze gemeente tijdelijk enkele Hec taren grond en eenige bewoners meer, omdat zulks bij het leggen wat ge makkelijker uitviel. De Territoriale bevelhebber in Zeeland heeft de Burgemeesters me degedeeld dat van militaire zijde on der de gegeven omstandigheden geen bezwaar wordt gemaakt tegen de opening van de jacht in Zeeland, be halve in Zeeuwsch Vlaanderen voor een strook van 5 K.M. breedte langs de Belgische grensin Walcheren voor een strook van 8 K.M. breedte langs de kusten in Zuid-Beveland ten Oosten van de lijn Stoomgemaal Kattendijke-pl. 10 aan den zeedijk ten Z. van Biezelinge. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland heeft, aangaande de postdui ven, bepaald dat een ieder, die in het bezit is van postduiven, welke niet tot zijn eigen hok begooren, zal daar van direct kennis geven aan den dichtst bijzijDden Militairen Comman dant, die deze duiven zal doen kort wieken. Alle duivenhokken moeten den ge- heelen dag openstaan, terwijl geen duiven mogen worden vastgehouden in nesthokjes, of op andere verborgen plaatsen. Worden duiven vastzittende aan getroffen, dan worden zij in beslag genomen en aan mij opgezonden. Alle vervoer van postduiven, met uitzondering van die, bestemd voor de wedvluchten en daartoe machti ging is verleend door den Directeur van de Rijkspostduivendienst, is ver boden, Overtreding van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Toen Zaterdag zekere v. K. te Retranchement na even zijne woning te hebben verlaten, daarin terugkeer de, bemerkte hij tot zijne schade,dat ongenoods en ongewenschte bezoekers in zijn huis waren 'geweest, die bo vendien nog een bedrag van ƒ276 hadden medegenomen. De electrische leiding langs de Belgische grens heeft thans de eerste slachtoffers gemaakt. In de buurt van Koewacht, in Oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen z(jn drie mannen door den electrischen stroom gedood. De lichamen werden zwartzelfs het geld in den zak was zwart uit geslagen. Twee lijken lagen op Belgisch go- bied en werden door de Duitschers per auto weggevoerd. Het derde slachtoffer werd op Ne derlandsch gebied gevonden. De begrafenis van den laatsten doo- de had reeds Zaterdag plaats. De kerk van Koewacht staat op Hollandsch gebied. De grenswacht opende een hek in de draadversper ring om de geestelijkheid toe te la ten, die zich met het lyk in het be dehuis begaf. Dit gebouw werd tijdens den dienst door militairen omringd. Vervolgens keerde de stoet naar Nederland terug, waar het berkhof ligt. Een groote menigte woonde de plechtigheid bij. Alles verliep rustig. Het had weinig gescheeld of dien zelfden dag werden nog twee kinde ren een prooi van den doodenden draad. Ten bate van de nabestaanden der bjj deze ramp omgekomenen is by onze administratie ingekomen Van A. S. te Br. ƒ10—, N. N. te id. ƒ0.50. Te Westerstede heeft een 16ja- rige jongen zich bij het vogelschieten in het hart geschoten. Hp was on middellijk dood. Te Stadskanaal is een landbou wer door den bliksem getroffen en gedood. Zaterdagnamiddag is de bliksem te Dantumawoude (Friesl.) geslagen in de vuurhut van Van der Veen, waarin zeven personen schuilden. Drie hunner zakten bewusteloos ineen, van wie de 15-jarige H. E. Boonstra, van Wouterswoude. is over leden. Zondagnamiddag heeft men tus- schen 4 en 5 te Zoutkamp by ster ken wind zwaren hagelslag gehad. Na 4 uur was de hagel nog op te scheppen. Enkele hagelsteenen hadden de grootte van dobbelsteenen. Er werd veel vrucht verwoest vooral bieten en erwten hebben zeer veel geleden. Bij de politie te Watergraafs meer werd aangifte gedaad door een bakker, wonende aan de Weesperzij- de aldaar, dat hy tot de ontdekking was gekomen, dat uit een penant kastje, staande in een der bovenka mers zpner woning, een beurs was ontvreemd, inhoudende ongeveer 275. De politie stelde een onderzoek in en het bleek haar, dat die diefstal vermoedelijk was gepleegd door de gebroeders de R., wonende te Am sterdam, daar ter plaatse zeer ongun stig bekend staande. Uit het verder onderzoek bleek, dat dis heeren met een drietal dames, allen voorzien van een buitenlandsche pas, dezer dagen met een auto zich begeven naar het buitenland. Hoe zij aan dien auto kwamen, is op heden nog niet bekend. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. De echtgenoote van den bouw kundige Lamet te 's-Gravenhage kreeg op het laatste der vorige week bezoek van een haar onbekende vrouw met een voile voor het bleeke gelaat en van eenigszins sjofel uit zicht. Ze bracht de boodschap dat haar man een ongeluk was overkomen, waarop Mevrouw Lamet hevig ont stelde. „Nu, bedaar maar", en ze deed daarop iets uit een flescbje, dat zy uit haar tasch haalde, in een beker water, dien zij mevrouw L. liet drin ken. Deze vroeg aan de vrouw, de buren te waarschuwen, waarop zij, in plaats van dit te doen, de knip op de straatdeur deed en mevrouw L. nog maals aanried wat te drinken. De zeer geschrokken vrouw schoof daarop het raam van de achterkamer open en riep de hulp van de bewo ners der tweede verdieping in. De vreemde bezoeksters verliet daarop de woning. Kort daarop kwam de heer Lamet thuis, zoodat zpn vrouw spoedig was gerustgesteld. Zy heeft van het geval geen na- deelige gevolgen ondervonden alleen zijn haar zenuwen door het gebeurde nog eenigszins in de war. Op den bodem van den beker werd een laagje wit poeder gevonden, dat nu scheikundig wordt onderzocht. In den laatstrn tpd kwamen by de Haagsche politie herhaaldeiyk klachten in, dat de Scheveningsche Boschjes onveilig werd gemaakt door een persoon die er zpn werk van maakte, alleen-wandelende dames van hare taschjes te berooven. Donderdagmiddag is het een recher cheur gelukt de hand te leggen op dén vermoedeiyken dader. Bedoelde rechercheur, op een tram staande, bemerkte aan den Scheve ningsche weg een persoon, die door zyn verdachte bewegingen zyn bizon- dere aandacht trok. De politieman sprong van de tram en volgde bedoelde persoop, die zich onbespied wanende, in het kreupel hout begaf en daar een damestaschje te voorschyn haalde en dit nasnuffel de. Toen de man het kreupelhout had verlaten, trad de rechercheur hem in den weg om hem te arresteeren. Aamankelyk ging den man gewil lig mede, maar voorby Promenade begon hij zich hevig te verzetten. Een inspecteur van politie die toe vallig passeerde, verleende echter hulp en de verdachte is naar het commissariaat van politie te Scheve- ningen overgebracht. De aangehoudene een gehuwd per soon, bleek te zyn een wagenbestuur der in dienst der Haagsche Tram- weg-Maatschappy De man moet bekend hebben zich als gewoon burger gekleed meerma len aan berooving te hebben schuldig gemaakt. Hy is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Vrydagmiddagistydenseenhevig onweer de vrouw van den wissel wachter Hooboog te Os N. Br. ter wijl ze aan tafel zat, door den blik sem doodgeslagen. Vrijdag is de 22-jarige L. Dool, Donderdagmorgen met 14 dagen hooi bouwverlof thuisgekomen, te Lekker- kerk in het veld door den bliksem gedood. Zijn vader, A Kool, en J. v. d. Wouden Pzn., die bii hem waren, werden bewusteloos en waren 's avonds nog niet buiten gevaar. Twee manschappen van de wiel rijdersbrigade uit Gouda die te Loos duinen oefeningen hielden, geraakten

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2