Binnenland. -<[=]> Scheepsramp te Breskens. Rechtzaken. Gemengd. Elk dagelijksch rantsoen bestaat uit Voor kinderen beneden de drie m randen een halve liter melk, van 8 tot 7 maanden 1^ liter melk, van 7 tot 8 maanden 1 liter melk en 1 hal ve liter pbosphatine, van 8 tot 14 maanden 1 liter phosphatine van 14 tot 24 maanden 1 liter phosphatine- cacao en 200 gr. brood en gelei, van 24 tot 36 maaDden 1 liter bizonder voor bereide soep en 200 gram brood en gelei. De opperbevelhebber van zee- en lkndmacht heeft bepaald, dat voor de uitoefening van het stemrecht voor de gemeenteraden den landweer- en landstormplichtigen verlof kan wor den verleend, mits niet meer dan 18 pCt der sterkte van de compagnie afwezig is, ongerekend de buiterge wone persoonlijke verloven, door den minister van oorlog verleend. Gaat nachtverbliif buiten de stand plaats hiermede gepaard, dan komt het verlof in mindering van het pe riodieke verlof. Het verlof mag slechts worden ver leend, wanneer de uitoefening van den dienst en de veiligheid in geen enkel opzicht daardoor worden ge schaad. Eventueels reiskoeten komen niet voor rekening van het rijk, tenzij het verlof een gewone verlofsbeurt geheel vervangt. Naar vernomen wordt, is het tijdstip niet ver meer af, waarop tot de aanvrage van een nieuw buiten gewoon oorlogscrediet zal moeten worden overgegaan. - De minister van Landbouw, Nij verheid en Handel hreft aan de bur gemeesters een circulaire gericht, waarin de maatregelen worden aan gegeven, die moeten worden genomen tegen den vorkoop van regeeringsmoel aan handelaren tegen den prjjs, welke is vastgesteld van personen; die go- woon zpn meel te koopen voor Jiel bakken van biood voor hun gezin. Door het meel voor die prijzen aan handela en te verkoopen, stelt men, volgens de becijfering va den minis ter, dezen in staat, een winst van ongeveer 77 pCt. te maken. Voortaan moeten de burgemeesters voor handelaren een zoodanigen prijs berekenen, dat dezen in staat zijn, „een in verband met de plaatselijke omstandigheden redelijke winst te maken". De op deze wijze .verkochte hoe veelheden moet apart worden geboekt en de daarop door de gemeenten ge maakte winst moet later aan het Rijk worden afgedragen. De gemeentebesturen zullen nauw lettend hebben toe" te zien, dat geen misbruik wordt gemaakt doordat het meel, dat voor den voor bakkers gel denden prijs wordt beschikbaar ge steld, aan zijn bestemming wordt beschikbaar gesteld, aan zijn bestem ming w ,rdt onttrokken en voor den meelhandel aangewend De minister verzoekt beleefd de personen, van wie blijkt, dat zp zich aan dit misbruik hebben schuldig ge maakt, niet meer voor de versttek- king van meel van gemeentewege in aanmerking te doen komen. Ten slotte wijst de minister nog op een ander misbruik, n 1. dat naar hem gebleken is in enkele gemeenten het is voorgekomen, dat de brood kaarten in handen der bakkers wor den gelaten. Vermits hierdoor de geheele con trols vervalt, wordt verzocht, tegen dat misbruik zorgvuldig en zoo mo gelijk door het stellen van strafbe palingen te willen waken. Breskens, 25 Juni 1915. Aan de Universiteit te Amster dam is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap (op stellingen) de heer W. C. F. Baars Jzgeboren te Hoofdplaat, De territoriale bevelhebber in Zeeland- heeft de aandacht der burge meesters op het navolgende gevestigd. Een welgezinde Nederlander heeft per auto een bezoek gebracht aan Zeeland, waarbij hem gebleken is dat het niet de minste moeite kost om inlichtingen te bekomen nopens de opstelling van troepen in Zetland zelfs ongevraagd werden hem door dorpsbewoners inlichtingen verschaft. Het behoeft geen betoog dat dit ontoelaatbaar is. Mitsdien verzoek ik U het noodige te verrichten om den inwoners uwer gemeente mede te deelen dat in 's Landsbelang geen onnoodige mededee- lingen nopens militaire aargolegenho- deu aan anderen mogen wurden ge daan en die aang degenheden in goen geval mogen worden besproken met personen die hen niet persoonlijk als te goeder trouw bekenu zijn. Ik acht het raadzaam daar bij te wijzen op den inhoud van de desbe treffende bepalingen in het Wetboek van strafrecht, luidende ATt 98. Hij die opzettelijk be scheiden, berichten of inlichtingen omtrent eenige zaak, waarvan hij weet dat de geheimhouding door het belang van den Staat wordt geboden, hetzij openbaar maakt, netzij aan eene buiteulandscbe mogendheid mededeelt, of in handen speelt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. Art. 272. Hij die opzettelijk eemg geheim, hetwelk hij, uit hoofde van zjjn het zij tegenwoordig hetzij vroe ger ambt of beroep, verplicht is te bewaren, beken i maakt, woi dt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden, of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Bij den burgemeester dezer gemeen te is ten bate der nagelaten betrek kingen van d-> rampzalige -cheepsramp op Woensdag 16 dezer om het leven gekomenen een postwissel ontvangen groot ƒ10 van L. H. K. te Leer dam Ook aan ons bureau zullen voor dit geval gaarne bijdragen in ontvangst genomen en verantwoord worden. Adm. School- en kerknieuws» Op de voordracht ter benoeming eener onderwijzeres aan een der open bare scholen te Ylissingen is o. m. geplaatst m<j N. I. Baart te Biervliet. - SPORT. Uitslag Duivenwedvlucht Roodescbool 20 Juni. gelost zes uur, mot heldor weer en Noordenwind. Breskens. Ie prijs A. Gambier, 2e A, Vermeulen, Pe J van de Vel de, 4e J Pieiite, e. Joz Scbijve, 6e W. Moelker, 7e M. vap den Broeeke, 8e J. W. van den H uv-el, 9e Iz. Woittiez, 10e J. van de Luijsïer, 11e H. Brakman, 12e. P. de Munck, 13e L. Moelker, 14e Joz. Pleijte, lée A. van Gijs, 16e W. van den Broeeke, 17e P, de Smit, 18o F le Qlercq, 19e J. van de Sande, 20e A. van den Heu vel, 21e F Monjé. De eerste duif arriveerde te 11 1 20, de laatste 12.15. Retranchement. Ie en 5e prijs I. Luteijn, <r I de Blaeij, 3e, 4e en 6e, Abr. Risseeuw Overduif I. de Blaeij. Arrondissements-Rechtb. Middelburg. ZittiEg van 25 Juni. Veroordeeld wegens wederspapriigheid G. P. D., 8 j scbipperskiifcbt te Sluis, tot ƒ10 of 10 d, hecht. In een gepasseerde nachten hoorden soldaten, die in de buitenste linie der grenswacht in Limburg op schidwacht stonden, een klagelijk kindergeschrei. Toen zij op onderzoek uitgingen, vonden zij in eeu stuk land een uit geputte Belgische vrouw met twee jonge kinderen. Z;j brachten vrouw en kroost in een in de nabijheid staande wachthut en nadat zij haar wat drinken en een paar reepen chocolade hadden gegeven (het was alles waar ze over beschikten) bereidden zij voor vrouw en kinderen van hooi en stroo een nachtleger, waarbij de overjassen en mantels der soldaten als dekking dienst deden. Den volgenden morgen reeds vroeg klopten zij een in de nabijheid wo nenden boer óp en vroegen huisves ting voor de vrouw en haar kinderen. Op de meest liefderijke wijze wer den ze daar verpleegd en werd hun een zacht bed gegeven, waar de vrouw van haar vermoeienissen kon uitrusten. Zjj was van een der dorpjes van achter Luik vandaan, en had de ge heele reis te voet afgelegd. Zij wilde haar echtgenoot bezoeken, die in Harderwijk was geïnterneerd. De soldaten der grenswacht brach ten, met behulp van eenige burgers, wat geld bij elkaar, zoodat de vrouw met haar kinderen per trein naar haar echtgenoot kon reizen. E3n landbouwer te Dalen, is doordat zijn paarden op bol ginger, zoo hevig gevallen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Utrecht en De Bilt heeft Dinsdagmiddag een ernstig ongeluk plaats gehad met een auto uit Utrecht De wagen slipte, botste eerst tegen hoornen en slingerde daarna in de sloot. Een dame die in de auto zat, werd met het achterste deel van den wa gen, die in tweeën brak, over den weg geworpen, waarna het voorste deel van de auto 20 meter verder de sloot inging. De dame werd zwaar verwond naar Utrecht vervoerd, na eerst door drie doctoren te zijn verbonden. De overige inzittende kwamen met de schrik yrij. De gezondheidscommissie te 's Gravenhage heeft, naar wordt me degedeeld, ook naar aanleiding van een opwekking, die van den Centra- len Gezondheidsraad is uitgegaan, haar aandacht gevestigd op het vlie- gengevaar, dat thans met het oog op de bijzondere omstandigheden, nog krachtiger dan in gewone tijden dient te worden bestreden. Het is aan de commissie gebleken, dat ook in deze gemeente op ver schillende eetwaren, die in winkels of aan den openbaren weg ten ver koop zijn uitgestald, vliegen worden aangetroffen, soms zelfs in grooten getale. Dit maakt niet alleen een indruk van onzindelijkhoid, maar levert ook gevaar op voor overbrenging van be smettelijke ziekte. De commissie noodigt daarom win keliers en andere verkoopers dringend uit, de eetwaren door een doelmatige en zindelijke bedekking tegen de vlie gen te beschermen. Die moeite is waarlijk niet groot en de kosten behoeven zeker niet daarvan te weerhouden. -T- Te Groenlo is een Russisch krijgsgevangene aangekomen, die het gevangenkamp te Wezel ontvlhcht - was. Met tien anderen was hij den ge vaarlijken tocht begonnen Twee wer den er nog vlak bij de grens door de Duitsehers achterhaald. Vermoedelijk is het slechts één ge lukt ir Nederland aan te komen. De man droeg een kaartje bij zich waarop de loop van den Ryn en o a. eenige Nederlandsche grensplaatsjes waren aangegeven. Voor zoover uit zijn gebaren en woorden viel op te maken, had hij zich langen tjjd voor de Niderlansche grens opgehouden, voor hem de kans gunstig scheen, die over te trekken. Begrijpelijkerwijze was hij zeer ver heugd zijn doel eindelijk bereikt te hebben. De bewoners van Looiersstraat en 2e Looiersdwarsstraat te Amster dam werden Maandagmiddag opge schrikt door een geweldigen knal. Een fust brandspiritus, dat lag in de Looiersstraat, vlak bij de 2e Looi ersdwarsstraat, bleek gesprongen te zijn. Zoo hevig was de knal, dat bij vier tal perceelen in de nabijheid de rui ten sprongen. Omtrent de oorzaak van de ont ploffing lezen wij het volgende: Het vat brandspiritus was bijna le dig. De eigenaar had zijn bediende op gedragen het resteerende gedeelte, eenige liters, over te schenken, het geen deze op de straat deed. Bij dat óverschenken werd eeD weinig spiritus gemorst op de straat en een voorbijgaande kwajongen had de twijfelachtige aardigheid, een bran dende lucifer in de op de straat ver spreide vloeistof te doen vallen. Een groote vlam steeg op, bereikte het fust, dat met een geweldigen knal uit elkaar sprong. De bodem werd er als het ware uitgeslagen. De bediende, die bezig was met óverschenken, viel van den schrik flauw. Ook zijn kiel vatte vlam, doch spoe dig was hij bijgebracht, terwijl hij, dank zij het snelle ingrijpen der om standers, geen brandwonden opliep. Toch bracht men hem naar bet binnengasthuis. De dader wist te ontkomen. Het geval verwekte in de buurt vrij veel sensatie. Aanvankelijk dacht men aan... een bomaanslag uit de lucht. Aan de Hollandseh Duitsche grenzen, nabij bet dorpje Lemiers, had een treurig voorval plaats Te Lemiers (Pr.) wooDt een Duit- scher, uie bevel had gekregen zich bij het leger te voegen. Op een gegeven oogenblik wilde hij een Hollandseh op post staand sol daat van de grenswacht te lijf Waarschijnlijk verkeerde hij onder den invloed van sterken drank. Doch de Duitsche grenswacht trad energiek op en kalmeerde den amok- maker, die bestemd was voor de Karpathen. Plots sprong de Duitscher op Hol landseh gebied en beproeide den sol daat andermaal te molesteeren. Maar de Hollandsche soldaat gaf met zijn geweerkolf den Pruis een paar fiksche tikken op den schedel, zoodat hij bewusteloos in de, de schei ding tusschen Holland en Duitschland vormende beek tuimelde. De Duitsche grenswacht nam den Duitscher mee, wiens toestand hope loos is. In het waterrijke F.iesland is door de aanhoudende droogte op vele plaatsen gebrek san drinkwater. De regenbakken zijn leeg. Door de droogte en de koude nach ten groeien de veldvruchten niet. De hooioogst gaat uitstekend, dat wil zeggen, in korten tijd in het gras gedroogd, maar de hoeveelheid hooi valt niet mee. Echter de pas gehooide landen ge ven door de droogte geen etgroeD, zoodat menig boer al gebrek heeft aan weide voor zijn vee. Op de hooge zandgronden, waar de toestand het eerste is, voederen boe ren al hooi aan hun rundvee in de weiden en moeten zjj drinkwater derwaarts brengen, omdat de sloten geheel uitgedroogd zijn.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2