Mo 2033. Zaterdag 26 Juni f?M5. 24e Jaargang kmwtt «tt twot Iffelelijft ^.-'W-kmbmn. Het Landstonnontwerp. -<IEEI>- Aardappelen-overvloed. In het Kamp te Rijs. <[=]>- Kleine Slachtoffers. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor Belgis ƒ0.75 en 1 dollar k 3 kwartalen bfl vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen by boekhandelaren en brievengaarders. AdvertentiSn van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement lager tarief. AdvertentiSn worden ingewacht tot Dinsdag en Vrpdagmiddag te twee ure. '4 Dit blad verschijnt eiken Pingdag- en Vrijdagavond bU den nitgever C. DIELEMAN te Breskens. De ontvangst van dit ontwerp is niet bijster gunstig. Natuurlijk zpn er vurige voorstan ders, maar ook besliste tegenstanders, waartusschen dan een groep die niet onvoorwaardelijk het ontwerp afwijst, maar meent dat langs anderen weg wellicht meer te bereiken is en die in elk geval de zekerheid wil hebben dat dit ontwerp zijn gevolgen niet zal doen gevoelen tot maanden over de grens der mobilisatie heen. Deze laatsten kunnen er zich wel mee vereenigen, dat voor dezen tjjd buitengewone offers worden gebracht, dus ook voor dien tijd en bij wijze van uitzondering vrijloting en vrij stelling wegens broederdienst buiten werking worden gelaten, maar zijn zeer bepaald van oordeel, dat de in voering van den algemeenen dienst plicht voor weder normaal geworden toestanden en dan uitgestrekt tot mi litie en landweer, daarvan niet het gevolg mag zijn. Dat men zich -voor zulk een gevolg beducht toont, valt licht te begrijpen. Zij, die voor het aanhangige ont werp de groote trom roeren, hebben reeds vooraf den lof van den alge meenen dienstplicht gezongen en hem „dringend noodig" genoemd. „In afwachting" van den algemee nen dienstplicht aanvaarden en be pleiten zij nu maar vast den alge meenen oefenplicht. En de sobere memorie van toelich ting der regeering laat op dit punt, evenals op sommige andere, groote onzekerheid. Waar zij verklaart de mogelijkheid te willen openen om tot den krijgs dienst dat deel van ons volk te ver plichten hetwelk nog niet tot den gewapenden dienst kan worden ge roepen en daarbij de landstormwet als punt van uitgang neemt, mag men vrijwel aannemen dat er op algemee ns dienstplicht wordt aangestuurd. En is deze van de aanneming der wet het onvermijdelijk gevolg, dan zal dit voor menig Kamerafgevaardig de een ernstig bezwaar wezen om aan het ontwerp zij n stem te geven. De regeering zal duidelijk hebben te verklaren dat dit abnormale ont werp enkel voor dezen abnormalen tijd geldt en dat het tot niets bindt en niets beslist voor den toestand, na oorlog en mobilisatie. En wj) gelooven ons niet te ver gissen, wanneer wij als onze overtui ging uitspreken, dat ons volk in groo te meerderheid bereid is onder de huidige, buitengewone omstandigheden zich ook buitengewone offers te ge troosten, maar dat het tevens hart grondig afkeerig is van een milita ristisch systeem met al den aankleve van dien Eenige maanden geleden werd in Duitschland een telling gehouden van den aanwezigen voorraad aardappelen. Sn men kwam er tot het resultaat dat er, voordat de nieuwe oogst op het land was, gebrek aan dit uitne mende volksvoedsel zou komen. Toen werd op last der regeering het voederen van het vee met aard appelen gestaakt, waarvan het slach ten van varkens op groote schaal het onmiddellijk gevolg was. Verder werd met kracht aange spoord tot een zeer matig gebruik van aardappelenja, er werd zelfs van verschillende zijden aangedrongen op het uitgeven van aardappelkaarten. En op 't oogenblik Sints een twee-, drietal weken heb ben onze naburen blijkbaar te veel aardappelen. Er is thans ten duidelijkste geble ken, dat men op verstrekte opgaven van aanwezige consumptieartikelen volstrekt niet kan bouwen. Bij de verkregen resultaten is dit ten opzichte van aardappelen ten dui delijkste gebleken tal van speculanten hebben zich niet geschaamd, hun enoime hoeveelheden ingekochte aard appelen niet op te geven, om ze la ter tegen hooge prijzen van de hand te kunnen doen. Maar zij komen be drogen uit. Plotseling is het aanbod van dit verbruiksartikel zoo ontzaglijk groot geworden, dat de prijzen in verschil lende plaatsen zelfs zijn gedaald be neden die, welke er in normale tijden voor besteed worden. De speculatie dezer personen is dus grooter deels mislukt, maar ook tal van gemeenten, die tegen de vastge stelde maximum prijzen, aardappelen voor de inwoners hebben gekocht, moeten ze thans met schade van de hand doen. Ja, men zit zelfs met zeer groote hoeveelheden verlegen. De rijksregeering beeft zich dan ook andermaal genoopt gezien,' maatrege len te treffen, thans tegen den aardappelenovervloed. In de eerste plaats dan dringt zij er bij de bevolking op aan, meermalen daags, bijv. ook 's avor.ds, aardappe len te eten. Op die wjjze spaart men tevens aan brood, dus aan graan, dat uitste- bend bewaard kan blijven en tot voedsel voor later tijden kan dienen. Verder is het weer geoorloofd, de aardappelen als veevoeder te gebrui ken. Dan worden de bakkers ernstig aangemaand, bij het' bakken van oor logsbrood een tiinke portie goede oude en ook nieuwe aardappelen te gebrui ken Vervolgens stelt, het Rijkscomité onder zekere voorwaarden weer be langrijke partijen aardappelen be schikbaar voor de branderijen of spi ritusfabrieken. En ten slotte worden de huismoe ders aangespoord, aardappelen te ko ken en ze daarna te drogen, om ze in tijd van grooter behoefte te kun nen opdienen. Op al deze wijzen tracht men thans dan ook allerwege de aardap pelen te gebruiken of ze voor bederf te bewaren. Vorige week werd in het internee- ringskamp te Rijs bij Gaasterland een patrouille van vier man uitgezonden om drie smoordronken Belgen, die sints enkele uren in weerzinwekken- den toestand hadden rondgezwalkt, op te zoeken. Rond 8 uur ontmoette ze de ge- zochten midden in het veld en gaf hun bevel met haar naar het kan tonnement terug te keeren. De Belgen weerstonden aan het verzoek van den patroeljeoverste en scholden de militairen op tergende wijze uit. Een voorbij fietsende Belgische offi cier, die de weerspannigen aanmaan- maande, om hun geval niet te ver zwaren en de wacht te volgen, zag zich op zijne beurt aanvallen door de woestgeworden dronkaards Een nieuw bevel tot doorstappen van de Hollandsche militairen had voor gevolg, dat de Belgen dreigden zich ook op hen te werpen. Een schot in de lucht kon de Belgen niet kalmee ren en de Hollandsche militairen za gen zich ten slotte gedwongen, wil den ze zich hunne geweren niet zien ontrukken, op hunne aanvallers te vuren, wat voor gevolg had, dat twee ervan te gronde stortten een ernstig getroffen in den buik en de andere met een schot in het linkerbeen. Terwijl de Hollandsche militairen de gekwetsten ter hulp sprongen, wist de derde Belg te ontvluchten, maar werd later aa gehouden. De twee gekwetsten, waarvan de eene in zorgwekkenden toestand ver keert, werden onmiddellijk in een auto naar bet ziekenhuis te Sneek overgebracht, nadat ter plaatse een eerste verband was gelegd. Dit vrij ernstig geval gaf den re dacteur van de Vlaamsche stem aan leiding tot eene openhartige ontboe zeming. Natuurlijk bracht het bericht van het drama het kamp in groote op schudding en in een bijna algemeens ontstemming, maar deze laatste ver dween spoedig, toen de namen der gevallenen werden medegedeeld deze toch stonden reeds lang bekend als rumoerige kerels, die door iedereen werden geschuwd, zich regelmatig aan den drank overgaven en dan tot alle baldadigheden in staat werden geacht. Deze voor de getroffenen weinig stichtende omstandigheden brachten er veel toe bp om de kalmte onder de Belgen te doen terugkeeren. Hij heeft persoonlijk verscheidene getuigen van de botsing ondervraagd Belgen en Hollanders, militairen en burgers, en komt tot voor hem, als Belg, spijtig besluit, dat de gansche schuld naar de Belgen gaat. Den Hollandsohen militairen treft geen verwijt, want zj) hebben bewjjs gegeven van veel geduld, hopende de aangehoudenen met een praatje weg te brengen, wat echter niet lukte dan hebben ze eerst de geweerkolven gebruikt om dan eindelijk, als ze 't oogenblik zagen aanbreken, waarop hunne geweren tegen hen gingen die nen, tot schieten te besluiten. Men kan het vreeselijk voorval be treuren, maar eerlijkerwjjze dient tot de verantwoordelijkheid der getroffe nen besloten. Hij had ze zelf voorbij zijn kwar tier zien slenteren, en walgelijker drietal ontmoette hij nooitbloots hoofds, van de een» sloot in de an dere tuimelde, bemorst en beslijkt van het hoofd tot de voeten, onken nelijk. Een ervan liep met het bovenli chaam ontbloot en liet zijne getato- eerde borst bewonderen. Alle drie vloekten en tierden als bezetenen. Zijn hart bloedde toen hij naast hem door burgers hoorde zeggen „Ziedaar nu drie Belgen" Enkelen onder de geïnterneerden vinden het gepast zich door hun los bandig en tuchteloos gedrag te doen opmerken, maar die zijn groote uit zondering. Nagenoeg allen begrijpen dat er maar ééne goede wfize is om zich te onderscheiden en dit iszich beter en ernstiger trachten aan te stellen dan de anderen en geen opspraak te verwekken door gemeene ploerten streken. Hier aldus handelen is bovendien voor ons een vaderlandsche plicht. Wanneer we naar het bevrijde va derland zullen terugkeeren, moeten we hier een indruk van beschaafd heid achterlaten. Laat ons, van ou af aan, onze krach ten tot dat doel inspannen en afbre ken met dezen, die hier den naam van Belg onteeren. De ellende die er in België heerscht maakt de meeste slachtoffers onder de kinderen. Vooral in de afgelegen dorpen en kleine iudustrieplaatsen, waar de leni gende invloed der liefdadige instellin gen nauwelijks merkbaar is, vallener veel kleine onschuldige slachtoffers. Al het mogelijke wordt gedaan om om de kindersterfte te bestrijden en het is aan de uitstekende inrichting van de verschillende filantropische instellingen dat vooralsnog een ramp is kunnen vermeden worden. De instelling „De kleine bjjen", reeds eenige jaren gesticht met het doel te zorgen voor behoeftige kinde ren beneden de drie jaar, en geplaatst onder de bescherming van koningin Elizabeth en prinses Marie-José, heeft van duizenden kinderen uit Brussel en uit de provincie het leven gered. In de 40 reeds bestaande inrichtin gen wordt er dagelijks aan meer dan 15000 kinderen beneden de 3 jaar, sinds het uitbreken van den oorlog, voeding en verzorging verstrekt Op 15 Febr. had deze instelling reeds 1.060 000 rantsoenen uitgedeeld, en, sedert de uitbreiding van den werkking door de oprichting van de ze instelling, is dit aantal rantsoenen de twee-en-een half milüoon ver te boven gegaan,

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1