De nadering van Neuzen en Bres- kens is door het Militaire Gezag ver boden en zal met geweld worden ge keerd. Het is niet te verwachten, dat het noordelijk gedeelte van Zeeuwsch- Vlaanderen een veiliger verblijf zal aanbieden dan het zuidelijk gedeelte. Bene verplaatsing van de bevolking veroorzaakt opeenhooping van men- schen, waardoor op die plaatsen le vensmiddelen tekort zullen komen. Wegens defensiebelangen kan, in geval van oorlog, geen gelegenheid gegeven worden aan de bevolking óm Zeeuwsch Vlaanderen in de richting Walcheren of Zuid Beveland te ver laten. Ieder burger, die zijn belang goed begrijpt, blijve rustig in zijn woon plaats, waar hij meer gelegenheid zal hebben om voor zijne bezittingen te zorgen, dan wanneer hij afwezig is. Vluchtelingen, die van over de grens komen, moet worden geduid, dat zij niet verder kunnen, zonder zich aan gevaar bloot te stellen. Kin n en land. Twee onbekende personen stapten Zondagmorgen omstreeks 11 uur den grut.terswinkel binnen van de maat schappij De Unie, aan de W(-ster straat te Amsterdam. Zij waren politieambtenaren, naar hun zeggen, en toonden een gezegeld stuk, om dit aan de winkelhoudster te bewijzen. Als reden van hun komst gaven ze op, dat ze belast wareu met een on derzoek naar het aanwezige geld in den winkel, daar er veel val ch geld in omloop was Natat zij een onderzoek hadden in gesteld, legden ze beslag op 1 bank biljet van 26, 49 biljetten van 10, 43 rijksdaalders, 10 zilverbons van 2.60, 420 guldens en wat klein geld, tezamen ongeveer 1150. Toen de fteeren, die hadden opge geven Walenland en Vlaming te hee- ten, verdwenen waren, begon de win kelhoudster achterdocht te krijgen en ging zij inlichtingen vragen bij de politie, aan wie echter niets bekend was omtrent deze „collega's, die spoor loos met het geld verdwenen waren. De gauwdieven zijn resp. 35 en 45 jaar oud, de eene is blond, de ander donker. Verdere aanwijzing m heeft de po^ litie tot nog toe niet Breskens 15 Juni 1915. Door Burg. en Weth alhier is de eventueel te houden stemming en herstemming voor twee leden van den Gemeenteraad bepaald op Vrijdag 9 en Maandag 19 Juli as. Groede, 11 Juni. Heden kwam de Gemeenteraad, onder voorzitter schap van burg. Van Oostrom Soede in openbare zitting bijeen Afwezig was de heer P. Luteijn. I. Na de lezing en onveranderde goedkeuring der notulen, werd mede- deeling gedaan van de ingekomen stukken, als a het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1914, het welk ter visie voor de leden ter se cretarie werd nedergelegd b missive van Ged Staten houden de goedkeuring der in de vorige zit ting gedane af en overschrijving op de begrooting van 1914; c. dat wegens de ziekte van den gemeente ontvanger diens functie thans wordt waargenomen door den gemeentesecretaris; intusschen is de heer Boone weer als voorloopig her steld teruggekeerd. Alle voor kennisgeving aangenomen. II. Naar aanleiding der in de vori ge zitting gedane toezegging gaven Burg. en Weth. in overweging enke le namen van wegen in de gemeente wat te bekorten. De heer Risseeuw vond het een heele omslag voor zoo'n weinig be- teekenende zaak. De voorz. zeide dat enkel de gelegen heid wordt waargenomen dat de ligger der wegen en voetpaden wordt herzien, enkele namen, waarvoor men schrikt en beeft om in offlcieele stukken te vermelden, te verkorten, zooveel mo gelijk in overeenstemming met de uitdiukking van de volksmond. Zoo is bijv.weg over den dijk van den Klein Baarzandepolder. toch veel gemakkelijker aan te duiden,niet Klein Baarzandedijk, en zoo ziin er meer. De Dragor derdijk, Lenti-dijk, Weg over den dijk van den Gist- larepol- der, weg over dtn dijk van den Voi sepolder en weg over den dijk van den Baarzandepolder, die alle vijf ua- loopen op den weg naar Hoofdplaat, zullen voortaan enkel worden aange duid met den naam Hoofdplaatsche weg En op voorstel van den heer Lom baard zal de Ho«uvnweg, voortaan Heerenweg genaamd worden. Zonder verdere deliberatie hechtte de vergadering hare goedkeuring aan deze wijziging III. Aan het nieuwe systepm tot het leveren van goedkoop brood zal deze week begonnen worden. Op de vraag van den heer Lom baard naar de oorzaak van het ver schil in prijs van het meel en het brood, meende de voorz hoewel geen deskundige natuurlijk, dit gelegen te zijn in de omstandigheid, dat uit 100 K g. meel 140 K.g. brood gebakken wordt en daardoor wat overeenstem ming in den prijs verkregen wordt. IV. Door B. en W. is, indien noo- dig, de stemming en herstemming voor 2 leden van den Gemeenteraad bepaald op Dinsdagen 6 en 13 Juli. V. Van het hoofdbestuur van het Groene Kruis is een circulaire ont vangen, waarin het te kennen geeft zich te belas'en met de ontsmetting van leesboeken van schoolbibliotheken, die in verschillende huisgezinnen ko mende, de dragers kunnen zjjn van besmettelijke ziekten Ter verzending dier boeken worden kisten toegezon- deu, en kosteloos verstrekt. Zonder dat die kisten behoeven te worden geopend, wordt de inhoud ontsmet, zoodat men tevens gewaarborgd is tegen vermissing van boeken. Het hoofdbestuur stelt als eisch eene jaarlijksche bijdrage van 5 met dien verstande dat de kosten van ontsmetting in mindering komen van die contributiezou dus eene ont smetting een f S kosten, dan be taalt men feitelijk voor de bijdrage slechts ƒ2 Tegenover het belang dat er mee gediend wordt, is die bijdrage niet hoog. Het bestuur wenscht, alvorens tot den kostbaren aanmaak der kisten te kunnen overgaan, de toezegging der aanslui'ing van de gemeenten. Burg. en Weth. stelden dan- ook voor een bedrag van ƒ5.— voor dit doel beschikbaar te steller, waarme de de Raad zich verecnigde VI Van een vi-chhandel te IJmui- den is een aanbod ingekomen voor de afname van visch om die goed koop verkrijgbaar te stellen de prijs ervan bedraagt voor g wone schar, bót enz. 58 cent en kabeljauw 10 15 cent per halve kilogram. Nu het vleesch zoo ontzetten duur en niet voor iedereen te bereiken is, terwijl er van B'eskena weinig visch komt, ware 't wel licht, te beproeven of de burgerij van deze visch zou willen afnemen Als we vin de beide soorten elk 25 Kg. iiamer, dan zou dat een 14 gulden bedragen met inbegrip van de vracht, en loopt, 't tegen, dan is het' toch nog geen strop Gelukt de proef, dan kunnen we er mee voortgaan. Ook met dit systeem toofde de vergadering zich genegen een proef te nemen. VII. Ter benoeming van vier leden der schattingscommissie voor derijks- inkomstpnbelasting zeide de voorzit ter dat Burg en Weth. geen voor dracht indienden, doch, aangezien de noodige gegevens voor de samenstel ling van het kohier van den den hoof- delijken omslag toch in handen ko men van het Dag. Bestuur, gaf het college in overweging desz- lfs leden in deze commissie te benoemen met een erkend schatter deskundige. De heer tz Risseeuw gaf in over w ging de leden van h t zetters-col lege ie nemen, die zin. daarmee toch vertrouwd I>e voorz zeide dat de werkkring van de scha"im's;ommis-ie anders is dan van de Z ueis; h.ivendi n moe ten de hm.de ugen va d ca li tr-- commissie g-heim n tjv zoodat 't beter is dit te bi palen tot een zoo klein mogelijk aantal personen. Niettemin is de raad natuurlijk vrij in zijne keuze. Tot stemming overgaande werd voor de eerste plaats benoemd de burge meester bij loting met. deD heer Joh. Risseeuw, die elk 3 st. bekwamen. Voorts de heeren A. Salomé, met 4 en Iz. Becu met i st., tegen 2 op den heer Joh. Risseeuw en voor de 4e plaats de heer Joh. Risseeuw met 4 st. tegen 2 op den heer J. Kareis Cz. VIII. Wegens vertrek uit de ge meente van den heer H. J. Hardon werd tot lid in de commissie tot we ring van schoolverzuim benoemd de heer M. Wagtho met 5 stemmen te gen 1 op den heer Jac. Frelier. IX. In verband met de plaats ge had hebbende schoolverbouwing werd eene wijziging in de begrooting voor 1914 aangebrach, waardoor de uitga ven met 4987.50 werden verhoogd, zjinde het werkelijk bedrag van die verbouwing dat voor rekening der ge meente komt. X. In dezelfde begrooting werd een bedrag van ƒ105 24® af- en overge schreven. XI. TeD slotte was door den gem.- veldwachter een mondeling verzoek tot den burgemeester gericht om hem eene verhooging van zijne jaarwedde toe te staan in verband met de duur te der tijden. De voorz. voelde daar wel wat voor, omdat er inderdaad tegenwoordig ook veel te doen ismaar beter zou wel licht eene gratificatie wezen. De heer Van de Plassche zeide dat die duurte der tijden ook op andere standen drukte, op de ambachtsman niet het minst De voorz. moest dit tendeele er kennen, maar op menschen met een vast traktement drukt de duurte van zeif meer. De heer van de Plassche meent niettemin dat er tal van menschen zijn, die tegenwoordig hen met een vast inkomen benijden. En zullen pok ai dere eemeente- ambtenaren niet om verhooging ko men? De heer Lombaard acht het een gevaarlijk precedent tegenover andere ambteraren, wier aanvragen om ver hooging afgewezen zijn. De voorz. gaf in overweging deze aanvraag van de agenda af te voeren, en aan het eind van het jaar na te gaan of het geven van eene gratifi catie voor meerdere werkzaamheden gewettigd zal zijn. Aldus werd goedgevonden en daar na de openbare zitting gesloten. Gemeug-ci Zaterdagmiddag is door de Go- richemsche politie een partij leder, ongeveer 30r 0 kilo, in beslag genomen. Het leder was afkomstig uit Waal wijk en per kar naar Kedichum ver voerd en daar in een schip geladen, volgens voorgeven bestemd voor Rot terdam. De geheimzinnigheid van handelen beeft dé politie eehter aanleiding ge geven, den schipper en nog een per soon aan te houden, doch zijn weer in vrijheid gesteld. De watersport in Loosdrecht qij Hilversum heeft Zondagmiddag drie slachtoffers geëisht. Het was er, zooals altijd 's Zondags, weder gezellig druk op de schoone Loosdrechtschevele waren de mo torjachten. de zeil en roeibooten en niemand dacht eraan, dat een dag, zoo uitgezocht voor de watersport, zoo droevig zou eindigen. Plotseling klonken angstkreten en geroep over de wijde watervlakte. Het bleek, dat een roeiboot, waar in vijf personen aan het spelevaren waren, was omgeslagen. Door den zwaren golfslag, ontstaan dooi di-n hevigen wind, werd de boot vreeseljjk heen en weer geslingerd, zoodat de inzittenden beangst wer den en om hulp riepen. Door die beweging kantelde het vaariuigje en allen geraakten te wa ter Aan mej. Poppelsdorf en den heer Frenk gelukte het vden in de boot aanwezigen reddigsboei te grij pen en het was daardoor aan de be manning van een te hulp gesnelde motorboot mogelijk deze twee te red den, den heer. Frenk echter in bewus- telouzen toestand. Een andere boot haalde spoedig ook mej. Frank op. Aan wal gebracht, gelukte het een aanwezigen dokter den heer Frenk bij te brengen, doch bij mej Frank faalden alle pogingen. Bij haar bleken de levensgeesten reeds geweken. Bij het verzenden van dit bericht was oek reeds het lijk van mej. Com ports gevonden, naar dat van den heer Monasch werd echter nog steeds gedregd. Dat dit droevige ongeval in Hilver sum groote consternatie verwekte, spreekt wel van zelf. Voor de woningen der slachtoffers verzamelde zich aldra een groote en deelnemende menigte. („Hbld.") Aan de Coolsingel te Rotterdam is gisterenmiddag gedurende een ge- w ldige onweder een gebouw totaal ingestort. Het was het pakhuispand Coolvest 2b, verhuurd aan de firma Van der Willigen, doch in onderhuur bij het Blaauwhoedenveem voor den opslag van koopmansgoederen Men was juist bezig om balen coprah naar boven te hijschen en op te slaan, toen alle vloeren van het vier verdiepingen hooge gebouw zich begaven," eu de voorgevel naar buiten stortte. Door het do- derend geraas waar mee dat geschiedde, was de conster natie groot, te eerder wijl men meen de, dat verschillende werklieden on der het puin zouden zijn bedolven. Gelukkig is dat zeer meegevallen. Reeds spoedig waren een sleeper 6n een werkman, waarvan éen niet zwaar gewond, uit het puin bevrijd, en bij gehouden appèl bleek, dat ook de overigen in veiligheid waren. Het ongeluk heeft dus geen men- schenlevens gekost. Voor het pakhuis stond een met paarden bespannen sleeperswagen. Een dier paarden werd dadelijk door het neerstortend puin gedood, het tweede kwam met een gebroken poot in het water terecht. Men is thaDS bezig op het afgezet- 15 '25 35 45 Wit, 14 schjjven. Oplossing van probleem no 61 Wit 49-44, 20 14, 4:21, 37 31, 18-13, 30 24, 25:23! Goede oplossing ontvangen van J. K. en W. L. te B. en J. W. L. te D, Probleem no 62. Zwart 14 schijven. 1 2.3 4 5 46 47 48 49 50

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2