JUoicmecn 'Tucinv*- en 3^bwxUïi{\éX<xb t'oor "SvstdijJi De aloude broodval. <B> De Lusitania nota. Goedkoop varkensvleesch. Uitbreiding der vloot. Territoriale publicaties. Mo 2030 Woensdaar «6 Juni 1915 24e Jaargang BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco Advertentien van 15 regels 25 cents, elke per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Abonnementen worden mede aangenomen bij Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag boekhandelaren en brievengaarders. en Vrijdagmiddag te twee ure. »it, blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever O. DIBBEMAlü te Breskens. „Honger is een scherp zwaard Ten allen tijde is de aiepe waar heid van dit veelbeteekeuend gezegde begrepen. Zoo door hem die het toepaste, als hij op wien het toegepast werd. Bjj een opkomend of bestaand ver schil is in negen van de tien geval len de broodval opgezet en wil men door middel van dit geduchte wapen zijn tegenstander treffen. Wie, die dit in zijn bedrijf nog niet mocht ondervonden hebben. Nu moge men 't kleinzielig of hoe ook noemen, het doet niets af aan het feit dat 't gebeurt. In de groote strijd die om ons h^- nen woedt, zien we al niet anders. Het Engelsch systeem tegenover Duitschland is dat van uithongering, waartegen begrijpelijkerwijze Duitsch land zich met alle macht weert. Dat ter algeheele toepassing van het gebruik van dat wapen een cri- tisch oog geslagen wordt op alles wat daarmede in verband staat, laat zich verstaan. Zelfs op neutrale landen wordt ge let of zij ten deze niet de eene- oor logvoerende partij met meer onder scheiding behandelen tegenover de andere. Zoo is dezer dagen van Fransche zijde een zeer krachtige veldtocht ge opend tegen den Nederlandschen uit voer naar Duitschland. Fransche bladen exploiteeren met groote animositeit eene uitlating van een hooggeplaatste Fransche persoon lijkheid in Den Haag, dat iedere zak aardappelen uit Holland uitgevoerd bedoeld wordt naar Duitschland hen vijftig soldaten kost, waartegen natuurlijk wel een middel bestaat, maar waarvan het brutale karakter den bondgenooten tegen de borst stuit, ofschoon zij genoodzaakt zullen zijn door achtereenvolgende maatregelen dat middel te gaan toepassen. Do gezaghebbende Parjjsche „Figa ro" nam het artikel met gretigheid over en voegde er aan toe, te hopen dat het gewelddadig karakter van het middel niet lang meer de politiek der bondgenooten zal tegenstaan. Vijftig Fransche soldaten in ruil voor een zak aardappelen is de beleefdheid te kostbaar. Niet waar, dat ziet er wat onheil spellend uit. En toch vindt diezelfde Fransche pers 't als het meest loyale stand punt dat Amerika aan Engeland en Frankrijk uitvoert zooveel 't maar kan. Bovendien gaven we in ons vorig nummer een uitleg weer van den op perbevelhebber, dat toestaan of in trekking van eenigen uitvoer enkel is een kwestie van nationaal belang en niet in verband staat met de neu traliteit. Geen wonder dus, dat we nu lezen, dat die zoogenaamde bedreiging van Fransche zijde, volstrekt niet dé mee ning weer'geeft van officieële auto riteiten. Nooit heeft de Fransche regeering 4e bedoeling gehad maatregelen te nemen als waarop het bovenaange haalde artikel zinspeelt of zelfs een dergelijken dreigenden toon tegen Ne derland te doen hoorei). De tweede nota van de Vereenigde Staten aan Duitschland, Daar aanlei ding van het torpedeeren van den mailstoomer Lusitania is op zeer krachtigen toon gesteld. Zij. kunnen niet toelaten dat het proclameeren van het oorlogsgebied in eenige mate een krenking van de richten der Amerikanen ten gevolge heeft en leggen er den nadruk op dat de Lusitania in de eerste plaats dien de voor het vervoeren van passagiers die in geen verband stonden tot den oorlogdat mannen, vrouwen en kin deren den dood ingezonden werden onder omstandigheden, zooals in den modernen oorlog nog nooit voorgeko men zijn en dat meer dan honderd Amerikaansche burgers er bij om kwamen. Zij vestigen de aandacht van Duitsch land op zijn ernstige verantwoorde lijkheid en op het onmiskenbare prin cipe, waarop deze verantwoordelijk heid berust en wijzen er op, dat de Vereenigde Staten voor geen minder hoog beginsel opkomen dan de heilige rechten de- menschelijkheid, welke geen regeering het recht heeft in den wind te slaan. Slechts indien de Lustania tegen stand had geboden, zou dit de han delwjjzevan den duikboot-comman dant hebben kunnen rechtvaardigen, zelfs indien daardoor de passagiers gevaar hadden geloopen. Verder gaat de nota in op de be weerde bewapening van het schip. Door de Duitsche regeering is ver klaard, dat de Lusitania zonder twjj- fel was uitgerust met verdekt opge stelde kanonnen, dat zij geoefende kanonniers en speciale munitie aan boord had, dat zij troepen uit Canada overbracht, dat zij een lading in had, die volgens de wetten der Vereenigde Staten geen schip aan boord mag heb ber,, dat tevens passagiers vervoprt, en dat zij feitelijk als hulpkruiser van de Engelsche vloot dienst deed Gelukkig zijn dit aargelegenheden, aangaande welke de regeering der Vereenigde Staten in staat is, officieel inlichtingen aan de Duitsche regee ring te verstrekken. Bij de uitoefening van haren er kenden plicht als neutrale mogendheid en de tenuitvoerlegging harer lands wetten, rustte op de regeering der Vereenigde Staten de taak, toe te zien, dat de „Lusitania" niet gewa pend was, dat zjj geen dienst zou doen als troepentansportschip, dat zij geen lading aan boord had, die bij de Amerikaansche wet verboden is, en dat naar, indien zij in facto een schip was, deel uitmakende van een Engel sche vloot, geen uitklaring als koop vaardijschip mocht worden uitgereikt. De Amerikaansche regeering vol bracht dien plicht, zij paste hare wet ten met strenge nauwlettendheid toe, door toedoen van hare wettig aange stelde ambteraren, enisdi" tengevol ge in staat de üuitscne regeering te verzekeren, dat zij verkeerd is inge licht. Wat ook de opvattingen der Duit sche regeering aangaande het \ei voer van contrabande aan boord van de Lusitania of aangaande de ontploffing van dit materiaal door een torpedo, zoo kan slechts worden verklaard, dat, naar de meening der Amerikaansche regeering, deze opvattingen niets uit staande hebben met de vraag betref fende wettigheid der handelwijze, door de Duitsche vloot-autoritoiten toege past toen zij het schip tot zinken lieten brengen Slechts daadwerkelijk verzet of de weigering van de Lusitania om bij te draaien als zij daartoe bevel had bp- kregen, ten einde te worden onder zocht, hadden den bevelvoerder van de duikboot rechtvaardiging voor zij ne daad kunnen verschaffen, zelfs al ware hierdoor het leven van degenen die zich aan boord van het schip be vonden, in de waagschaal gesteld. Dit is een beginsel, vervat en er kend in de uitvoerige instructies op 3 A-ugustus 19H door de Duitsche admiraliteit aan hare bevelvoerders ter zee gegeven, zooals dit het geval is in de maritieme codes van alle andere naties, waarop iedere zeeman het recht geeft, te mogen rekenen. Aan dit menschelijke beginsel nu, zoowel als aan de wet welke op dit beginsel rust, moeten de Vereenigde Staten vasthouden. Uit eene dezer dagen door den minister van landbouw, njjverheid en handel aan de burgemeesters gerichte circulaire blijkt dat aan verschillende gemeenten sedert 3 Mei 6031 varkens zijn afgeleverd, waarvan het gemiddeld slachtigewicht 115 kilogram bedroeg, zoodat zij 693.500 k g. goedkoop var- keusvleesch van rijkswege hebben ont vangen. Het vleesch werd geleverd tegen een prijs gemiddeld 25 tot 29 cent beneden den marktprijs. Indien ook de uitverkoopprijs in 't klein ongeveer 25 cent beneden den gewonen middelprijs is gebleven, zou dit alleen gedurende dat tjjdvak van 3 Mei tot 12 Juni reeds een mindere uitgaaf voor de verbruikers in die 106 gemeenten beteekenen van ruim f\ 73 000. Het is te voorzien dat dit vleesch op den duur even populair wordt als het goedkoope zoogenaamde regee- ringsbrood. Bij de Tweede Kamer zjjn ingeko men twee ontwerpen van wet tot verhooging resp. van hoofdstuk VI der staatsbegrooting en van hoofdstuk I. der begrooting van uitgaven van Nederlandsch Indië, beide voor het loopende dienstjaar De voorgestelde verhoogingen ko men neer op een verhooging met 3 000 000 en een verhoóging van een gelijk bedrag ten laste van de Indi sche begrooting, welk totaal bedrag van ƒ6.000 000 bestemd is als eer sten termijn van betaling van de kos ten voor aanbouw van 4 onderzeeboo ten en 2 kruisers voor de defensie van Indië. De onderzeebooten zullen zijn van het type der thans in aanbouw zijnde B. 2 en K. 3, terwijl do kruisers on geveer 6000 ton, groot zullen zijn, een proeftocht snelheid hebbende van 30 mijlen en een hoofdbewapening voerende van 10 kanonnen van 15 cM, «I De territoriale bevelhebber in Zee land heeft bepaald dat hot aan ieder verboden is, zich zonder bepaalpe noodzakelijkheid, binnen een afstand van 50 meter van de grens op te houden, welke noodzakelijkheid echter niet altijd behoeft te blijken uit een door een militair commandant afge geven. Evenzeer is het verboden, zoowel van als naar België de grens te pas- seeren langs andore da de heerbanen en de door de directie der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen daarvoor aangewezen wegen. Verder vestigt de bevelhebber de aandacht op een ingekomen bericht waaruit blijkt dat een garnalenhan- delaar uit Stellendam een tot zinken gebrachte mijn van een zandplaat heeft gelicht, deze uiteen genomen en het niet onschadelijk gemaakte afvuur- toestel in zijn huis genomen. Met het oog op he groote gevaar, aan dergelijke handelingen verbonden, niet alleen voor den dader maar ook voor zijn omgeving, is het noodzake lijk, dat alle personen, die door den aard van hun bedrijf of uit anderen hoofde op of bij het water komen, tegen dergelijke ondernemingen na drukkelijk gewaarschuwd worden en hen verboden wordt, aangespoelde of tot zinken gebrachte mijnen aan te raken. Een speciaal voor de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen geldende be kendmaking is, na overleg met het burgerlijk gezag, in de verschillende gemeenten aangeplakt. Er wordt uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd dat deze bekendmaking in geenen deele geschiedt op grond van dreigend oorlogsgevaar, dus geen onrust behoeft te verwekken, doch uitsluitend plaats heeft, ten einde de bevolking niet onbekend te doen zijn met de, door het Militair Gezag nood zakelijk geoordeelde, verbodsbepalin gen. Indien Nederland in een oorlog wordt gewikkeld en vijandelijkheden te verwachten zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen, wordt de bevolking ver zocht niet van verblijf te ver* anderen. De communicatiemiddelen zijn dan niet meer ter beschikking van het publiek.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1