Binnenland, SPORT. Gemengd, <E=]> is gegeven, hoewel voor ieder wel denkond burger duidelijk moet zijn, hoe bij alle werk, door het Duitsche bestuur verlangd, in geen geval spra ke is van te leveren arbeid voor het Duituche leger, maar alles veeleer ln het belang van het verkeer voor de Belgische bevolking is gedaan, zoo zie ik mij gedwongen, voortaan de stad Mechelen en omgeving met het afbreken van alle zakenverkeer zóó lang te straffen, tot de arsenaal werk lieden in voldoend aantal tot hun plicht teruggekeerd zijn. Eu daar de Belgen bleven weigeren met het werk aan te vatten, werden alle toegangswegen te Mechelen, zoo per spoor-, als watergelenheid, terwijl de tramweg-aansluiten wordt afgebro ken door wegneming der spoorstaven. Eindelijk is het post-bureel daar ter stede gesloten. Indien het zaken-verkeer van Me chelen en omgeving zoo besluit de gouverneur generaal voor welke ontwikkeling ik bijzondere moeite heb gedaan, door het in werking treden Van bovenstaande verkeersbeperking hard getroffed wordt, is dit alleen te wijten aan de bekrompenheid en op hitsing der arsenaal-werklieden. De minister van oorlog heeft be paald, dat onder geen voorwaarde landbouwverlof mag worden verleend aan miliciens voor de eerste oefening onder de wapenen. Wederom zijn wetsontwerpen bij de Tweede Kamer aanhangig ge maakt, tot bestendigi ag van het lan ger in dienst houden van de dienst plichtigen bij de Landweer en van de ingeiyfden bij de militie. In haar antwoord op het verslag der Tweede Kamer nopens de aan stelling van een tijdelijk gezantschap bij den Pauselijken Stoel, verklaart de regeering, dit zij tot haar voorstel is gekomen uitsluiten in het belang van ons land. Aan het wetsontwerp is een veel grootere beteekenis gehecht dan daar- in lag opgesloten. Ondanks het meeningsverschil dat zich geopenbaard heeft vertrouwt de mioistor dat de Kamer na kennisne ming van het voorgaande, het een voudig doel, dat de regeering voor oogen heeft, zal billijken en steunen. Het is den minister, niet mogelijk in eenig politiek debat, schriftelijk of mondelijk, te treden omtrent de kan sen van welslagen der beoogde samen werking met den Pauselpkea stoel. Wel zan hij onbewimpeld en met den meesten nadruk verklaren, dat door de voorgestelde zending de neu trale stelling van Nederland geheel ongerept blijft en dat in de verhou ding der Nederlandsche regeering tot geen der' onzijdige of oorlogvoerende staten eenige verandering zal komen ten gevolge van die zending. Na het voorafgaande zegt de minis ter niet te behoeven te treden in een wederlegging van de opmerking, dat de opdracht van dr Nolens het bedekt oogmerk had een definitief herstel der blijvende missie van het Vaticaan of praejudicieeren zou op het herstel dier missie. Al handhaaft de minister zijn in de Eerste Kamer Uitgesproken mee ning tegenover het beginsel van zoo danig herstel, hij aarzelt niet met de meeste beslistheid te verklaren, dat de gedachte daaraan geheel vreemd is aan het odderhavig wetsontwerp met de woorden „tijdelijk en bjjzonder" in de Memorie van Toelichting is niets anders bedoeld dan het incidenteel karakter der zending met nadruk op den voorgrond te stellen. Ofschoon uit de hem gestelde drie vragen een zeker wantrouwen spreekt, wil de minister het antwoord daarop niet schuldig blijven. Op de eerste vraag of n.l. tot in stelling van een pernament gezant schap bij den paus de regeering in geen geval hare medewerking zou verleenen, aarzelt hij niet ontkennerd te antwoorden, omdat z.i. de regee ring niet mag vooruitloopen op het geen 's lands belang in de toekomst zou kunnen eischen. De tweede vraag, indien de minister haar strekking goed begrijpt, vindt haar antwoord in het eenig, duidelijk aangegeven deel der zending. En wat de derde vraag betreft, waar de regeering met klem verklaart dat een tijdelijke en speciale zending als de bedoelde geheel op zich zelve staat, zou ontegenzeggelijk een beroep op die incidenteele zending om te komen tot vestiging van een blijvend gezantschap ongegrond zijn te achten. Het ligt niet op den weg der re geering om, gevolg gevende aan den wensch van eenige leden, zich uit te laten omtrent de gedachte die, naar haar meening aan de Engelsche mis sie bij het vaticaan ten grondslag ligt. Met waardeering heeft de minister uit het voorloopig Verslag ontwaard, dat de overwegingen, welke de regee ring geleid hebben naar waarde ge schat zjjn geworden. Sreskens, 8 Juni 1915. Zaterdagmiddag is door den vis- scher Brand alhier aangebracht het lijk van een visscher, welk herkend is als dat van een van de opvaren den van het zeevisschersvaartuig „H 51", welk schip kortelings in de Deur- lo is vergaan en dat als wrak een paar dagen later te Vlissingen is bin nengebracht Zaterdagochtend dreef op het oog weer een Zeppelin aan het uit spansel komende uit westelijke en gaande in oostelijke richting. Naderhand is het gebleken een los geraakte Duitsche kabelballon te zijn, die te Hansweert is gedaald In de gisteravond gehouden ge combineerde vergadering van het col lege Kerkvoogden en Notabelen der Ned. H°>rv. Gem alhier werd de re kening over 1911 vastgesteld in ont vang op ƒ1562.06 en in uitgaaf op ƒ1837.63, alzoo tot een batig slot van ƒ224.43. Het verweerschrift van het Alge meen College van Toezicht in zake het voorloopig aangenomen reglement der Synode om het beheer der Ker kelijke goederen en fondsen te bren gen naar een synodaal toezicht, en waartoe het Algemeen college de Sy node onbevoegd verklaart, werd voor kennisgeving aangenomen. Door den Commissaris der Ko ningin is in de Gezondheidscommissie zetel hebbende te Oostburg, voor het tijdvak van 1 Juli 1915 tot 1 Juli 1920 herbenoemd de heer mr F. J. N. van Dam te Oostburg. Vrijdagavond zijn in de haven van Tilbuiy een zevental bommen neergeploft in de nabijheid van de aldaar gemeerd liggende Vlissingsche mailboot „Prinses Juliana". Hoewel het schip niet werd getrof fen, zijn toch eenige ruiten en elec- trische lampen gesprongen. De bemanning der boot verklaarde nimmer zoo iets verschrikkelijks te hebben bijgewoond. Het vermoeden ligt voor de hand dat de aanslag gemunt is op een met dynamiet geladen boot in de haven. Ook deze is niet geraakt, waarvan in het tegenovergestelde geval de ge volgen niet te overzien zouden zijn geweest School- en kerknieuws^ Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Oostburg door ds B. Nieuwburg te Zuid-Zijpe. Duivenwedstrijd van Assen 6 Juni. Duiven los om 6 uur, helder weer en Zuiden wind. Breskens. Ie en 4e prijs H. Brakman, 2e J. van den Heuvel, 8e J. Woittiez, 5e en 13e Joz. Piepte, 6e en lie M. van den Broecke, 7e en 8e W. Moelker, 9e Jan Pleijte, 10e Joz. Schijve, Iz. Vermeulen, 14e J. van de Velde. le overduif Joz. Pleijte, 2e W. Moelker, 8e L. Moelker. De eerste duif arriveerde 12-16-80, de tweede 1-11 25. Zuidzande. le prijs A. C. le Grand, 2e en 8e Jac. Kools, 4e D. Luteijn, 5e A. J. Risseeuw, 6e J. Aalbregtse. Eerste overduif P. H. Hubregtse. Cadzand. le, 2e, 5e, 6e en 7e prijs W. Brevet, 8e, P. van Cruijnin- gen, 4e A. de Neef, 8e P. A. Contant, 9e P. Vasseur, 10e B. de Ridder. Overduif de Ridder. De eerste duif arriveerde te 12-82-22, de laatste 1-80-22. Groede. le, Se en 5e prijs M Elfrink, 2e -en 4e C. de Hondt, 6e J. Risseeuw. Oostburg. le en 6e prijs J. Lu cieer, 2e E. Dhaenens, 3e J. Aers, 4e J. de Hullu, 5e Jac. Zonnevijlle. Wedvlucht Zwolle 6 Juni. Reiranchement. le prijs A. Risseeuw, 2e A. Buijck, Se I. Luteijn, 4e, 5e en 7e J. de Blaeij, 6e C. Lu- cieer. Een paar Hollandsche gezinnen, die uit België waren uitgeweken, had den een woning in de Korte Koning straat te Amsterdam gehuurd. Dinsdagavond bespeurden de boven buren brandlucht, die uit het bene denhuis kwam. Daar men van de nieuwe bewoners geen bijzonder hoogen dunk had ge kregen en 't de aandacht had getrok ken dat één hunner even te voren in huis was geweest, terwjjl 't heette dat zij allen afwezig waren brak men de deur opee en zag toen dat een kleerkast in brand stond. De politie werd gewaarskhuwd en ook deze vond de zaak verdacht. Het gevolg was dat twee der nieu we bewoners ODder verdenking van brandstichting werden aangehouden. Het bleek dat, hui zeer poovere huisraad voo O1" >- rz'ke'd was. Later is ooi i er 'a-.r assu rantiën iianf ci vei dacht wordt het plu bi andstichting mede beraamd fceb'.-cn. Donderdagmiddag is uit het wa ter van den Zuidwal, voor het Ge meentelijk Ziekenhuis, te 's Gravenha- ge, opgehaald het lijk van een per soon van het mannelijk geslacht, ver koerende in verregaande staat van ontbinding. Het hoofd ontbrak. De navolgende stukken van klee- king waren aan het lijk aanwezig een stuk van een zwarte Manchester broek, een stuk wit hemd, een stuk van een blauw boezeroen, een stuk van een blauwe kiel en een stuk van een wit keperen borstrok, gemerkt met rood garen „226" en één werk mansschoen. Het overige goed is ongemerkt. Later is uit hetzelfde water opge haald een hoofd van een man, paarsch van kleur, donker vaD haar, reeds grijzend, kneveltje (kort geknipt), naar schatting van [een persoon van om streeks 50 jaar. Het hoofd verkeert in verregaande staat van ontbinding, de oogen zijn niet meer te onderscheiden. Vermoedellijk behoort dit hoofd bij het lijk vorengemeld Men bfgint zich te IJmuiden ernstig ongerust te maken over het lot van den stoomtreiler Rijnland IJM 193. 27 Mei vertrok de Rijnland naar de schelvischvangst en werd uiterlijk Zaterdagmorgen aan den afslag ver wacht. Maandag 31 Mei werd de Rijnland gezien in de nabijheid van de stoom- treilers Thor en Clivia Rapporteerde de Thor, dat een mijn in de onmiddellijke nabijheid van bet schip was ontploft, thans komen an dere treilers met mijnen van het vis- scherijgebied in het net naar huis stoomen. De bemanning van de Clivia zegt, de opvarenden van den Rijnland nog Maandag te hebben gepraaid en toen nog aan boord te hebben gezien den stoker Cornelis Bakker, wiens lijk Woensdag daarop uit zee werd opge- vischt en op welk lijk bij de schou wing brandwonden werden bevonden. Een schipper van een stoomtreiler deelde nog mede, dat hij op een avond de datum werd niet ge meld de Rijnland had visschende gezien in de nabijheid vaneen En- gelschen stoomtreiler en dat den mor gen daarop van geen van beide sche pen iets meer te zien was De Rijnland was bemand met 11 koppen, waarvan er een is gevonden, zoodat met de Rijnland nog tien men- schen vermist worden, wonende te IJmuiden, velseroord, Egmond aan Zee en Katwijk aan Zee. De directie deelde nog mede, dat, wat de proviand en den steenkool- voorraad botreft, het schip nog wel een paar dagen speling kon velen, doch ook niet langer. Wat de vangstrapporten betreft van andere treilers, die in de nabij heid van de Rijnland gevischt hebben, was de visscherij zoo gunstig, dat de Rijnland reeds lang binnen had hoo- ren te zijn. Op de Heerengracht bjj den Amstel te Amsterdam is een 18 jarige jongeling die op een fiets reed, door een sleeperskar overreden. De jongeman werd zwaar gewond binnengebracht bij een apotheker op den Amstel Hij werd naar het binnengasthuis gebracht waar slechts de dood gecon stateerd werd. Een, zeer zware brand heeft gis terenmorgen aan den Katendrecht- schen Lagendijk te Rotterdam gewoed op de erven van de boerderijen van B. J. Barendregt en van de wed. B. Blok. De brand ontstond op het erf van Barendregt. Daar was men vanmorgen om goed 6 uur bezig met het koken van wa ter in een grooten ijzeren pot, die buiten stond. Onder den pot werd een vuur ge stookt met hout en turf. Door den westenwiDd,zijn vonken van dit vuur gewaaid tegen een hou ten schuur, die in de onmiddelijke na bijheid stond. De schuur vatte vlam en de wind deed de vonken terecht komen op rieten daken van bijgebouwtjes. Van die bijgebouwtjes, als werkloods zwengelkeet, wagenkeet enzzijn de vlammen in een oogwenk overgesla gen» pp twee groote schuren, achter het woonhuis gebouwd, welk woon huis gebouwd, welk woonhuis ten slotte eveneens is aangetast. In een half uur tjjds stond de ge- heele boerderjj van Barendregt, die er tevens eigenaar van is, in lichte laaie. De rieten daken bevorderden niet weinig het teenemen van den brand, terwijl bovendien alles kurkdroog was. Van deze kapitale boerderij rest niets meer dan een aantal kale uit gebrande muren en muurtjes. Een voorraad hooi en stroo, partij tjes lijnzaad, rogge en haver gingen mede in de vlammen op. Het vee, zeven kalveren en vier varkens, is gered. De andere dieren liepen in de weide. Van de boerderij van Barendregt sloegen de vlammen over op een groo te schuur, staande achter het woon huis van de boerderij, die bewoond wordt door de weduwe Blok. Het tweejarig dochtertje van een schipper uit Steenwijk, is in het kanaal te Veendam verdronken. Te Amersfoort is een kind ten gevolge van nekkramp overleden.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2