Burger 1. stand. Gew» engel Nederlandsche autoriteiten zich met de plaatselijke Duitsche militaire overheden onderhielden, van elkander gescheiden door de prikkeldraad-ver sperring, welke langs de grens is aangebracht. Breskens, 28 Mei 1915. Maandagavond gaf de gymnastiek- en turnvereeniging „Achilles" alhier hare aangekondigde uitvoering, die door een overtalrljke menigte werd bggewoond. De verschillende oefeningen, thans uitgevoerd onder leiding van een Me- chelaar, voldeden in hooge mate. Ter afwisseling werden eenige voor drachten, samenspraken en dergelijke ten 'beste gegeven, die goed vertolkt werden en goed in den smaak vielen. Bjj het meer en meer naar voren tredende denkbeeld van algemeene oefening en training is bevordering van deze tak van praktische sport, aanbevelenswaardig. Blijkens de te Sluis gehouden raadszitting is ook aldaar besloten dat de kermis dit jaar niet zal ge houden worden. Het schijnt dus wel tot de compe tentie van den Raad te behooren daarover eene beslissing te nemen. Te onzent heeft men den Raad niet geraadpleegd en, in stryd met het gebruik, maar terstond een volle week schoolvacantie gegeven, blijkbaar op dat er toch maar geen tekortdoening zou zijn door het gemis van een tweetal vrije dagen, die anders met de kermis worden toegestaan. Retranchement. Woensdag u door een noodlottig toeval een ge weerschot afgegaan waarbij de 25-ja- rige M. C doodelijk getroffen werd. Het parket uit Middelburg heoft, met de militaire autoriteit des avoml een onderzoek ter plaatse ingesteld, waarvan het resultaat eve- wel niet. bekend is geworden. Bij de Woensdag gehouden schi •<- oefeningen met zwaar geschut op i! Wester Schelde werd aan verschillen de perceelen op het Eiland te Vlis- singen nog al wat schade berokkend door het breken van ruiten School- en kerknieuws. Benoemd tot onderwijzer aan d s school met den bijbel te Oostburg, de heer E P. Yos te Vlissingen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen (t<v - zegging) te Oostburg ds B. Nieuw- burg te Maartensdijk (U Aan den heer Corn. Bruijschaert te Schoondijke is, na afgelegd ex-t- men voor het Classicaal Bestuur der Classis IJzendijke, de akte van Gods- dienst Onderwyzer in de Ned. Herv, Kerk uitgereikt. SPOltT. Duivenwedvlucht Zwolle 28 Mei. Retranchement: le en 2e prijs Abr. Risseenw, 3e, 4e en 8e I. de Blaeü, Be A. Bupck, 6e en 7e L Lutejjn. Ovetduif van I. Luteijn. Zuidzande: le prijs A. C le Grand, 2e P. H. Hubregtse, Se D Luteijn, 4e J Aalbregtse, 5e P. Wil lems, 6e Iz. Risseeuw. Cadzandle, 2e, 3e en 4e prijs W. Brevet, Be, 6e en 7e P. van Cruij- ningen, 8e en 9e J. Schijve, 10e en lie B. de Ridder. Overduif B. de Ridder. De eerste duif arriveerde te 8 11 26, de laatste 8 19.14. AARDENBURG. Huw.-Voltr. 26 April. F. S. L. S. Lacompte, 30 j jm. en M. M. R. Galmart, 20 j jd. Geboorten. 3 April. Marie L., d. v. M. van Belleghem en H. M. de Vul- der. 4, Jozina C. M., d. van A. A. de Die co A. Schrier. 4, Albert M. L] z. 'van .Ti P.' F''M Lippens P'ï J M. van Rie. 5,. Francina B J. S-v d. van'D. G. van i.der Hobft en AM. 'de Cloedt.' 7, Jan, 'z. van I. J Mas- cld en E. C. Meertons 7,Magdailena M. C., d. van A. Messiaen en A, M. Hamerlirck 26, Albert J. G z van G. F J. Maeftens en A. M Vauhuele te Thourout. 26, Irm; M. M-, d, van C J. van den Hemel jen M. C. A. van Ooteghem. 29, A'ida M-, d. varf P. E. de Clerck e M C. Caiie. 30, Catharina, d. van 1'. J Hol en S J. Merk. 30, Anthoniu J.. z. van F. B: Cauwels en O. M. Ra- bout. Overlijden. 16 April. Barbar; Th Wieme, 7B j., wed.- van P. Veruielre 19, Jacob Buteijn, 67 j., echtg. var P. van Strien. 28, Leonie van Mal- degem, 62 j., echtg. van J. de'Windt 28, Een levenloos aangegeven kind. van het mannelijk geslacht van AtQ de Milliano en M. M. Mabesoóhe Te Amersfoort is een jongen die was gaan baden in de Luotersche Beek verdronken. De politie te Utrecht vond Zon dagavond half 8 op den Leidscheweg een kind van S1/^ jaar, dwalende Over straat. Zij nam den kleine mee naar het bureau, in de hoop, dat wel heel spoe dig van de vermissing aangifte zou worden gedaan. Maar die aangifte kwam pas den volgenden morgen tegen 10 uur. Toen kwam de moeder vertellen dat ze een kind vermistel Veertien uur lang had piemand in het gezin bemerkt, dat er eén van do de kinderen op het appèl ontbrak. Te Venlo heeft een droevig on geval plaats gehad. Toen de tram der Maasbuurtspoor weg aan den overweg, op weg naar bet station passeerde, gehaakte een 8jarig knaapje onder de machine en werd terstond gedood. Gisterenmorgen zijn, door een tot nog toe onbekende oorzaak, van den goederentrein 3802 der Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij acht wagens gedeiailleerd aan don Beukelsdijk te Rotterdam. Dit gescb'iedde bij seinhuis A., on geveer 300 meter- vorbij de nieuwe tunnel. Omstreeks 9 uur vertrok deze goe derentrein, behalve locomotief en ten der, uit 30 gedeeltelijk gelader, wa gens bestaande, vau het station D P. in de richting Schiedam. De locomotief en de tender bleven op de rails staan, doch de acht daar op volgende wagens zijn of in elkan der geschoven, rechtovereind komen te 3taan of omgeworpen. Het achterste gedeelte va-n den trein bleef onverlet. De schade is groot, want het ge derailleerde gedeelte van den trein is zoo goed als geheel vernieldwat niet versplinterd is, is verbogen en gebroken. Door dit doraillement werden alle hoofdsporen versperd en kon van het station D. P. .geen -enkele trein meer in de. richting. Schiedam vertrekken of uit die richting binnenkomen. Ten gerieve der reizigers heeft men later van het station naar de plaats van het ongeval treinen laten loopen, op die plaats, moesten de reizigers overstappen in de gereedstaande trei nen uil de richting Schiedam geko men om hen rip te nemen, Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad, De onbeschadigde wa gens van den trein zijn dadelijk weg- gehaald en, een begin-gemaakt om de versperring der hoofdsporen op te ruinjen. Daartoe werden de in en op elkan der geloopen wagens uit elkander ge trokken. Zaterdagavond is eeü man, wo nende te Beverwijk, te Velsen, ter wijl hi] op de fiets huiswaarts keer de, i-:gen ere ander fioi-er.aangebotst en daardoor onrb.r de juist'passeeren- de tram geraakt. Eenige pogenblikkèn jdaarua over leed hij. Tusschen-'-een groep te Hoorn liggende gereclassorrde militairen is Maandagavond, toen ze eenige uren hadden vrij gehad en zich hadden bedronken, 'in'1 da kazerne zülk'een vechtpartij uitgebroken, dat twee der vechtersbasen zwaar gewond naar bet ziekenhuis moesten worden overge bracht. Van oen was de scbpdel ingeslagen tarwijl de ander een diepe wond in hoofd en hals had. De strijd ging tusschen Hollanders en Limburgers. Ruim 50 bierflosschen, die zij uit de captine hadden weggenomen, heb ben zij op'elkaar StuK' geslagen. De -wacht -en marechaussees-, die ijlings toeschoten, konden na veel moeite de vechtenden scheidon. Door een der employe's, der'fir ma Zwanenburg te Oss werd, j.l. Woensdagmiddag .omstreeks 12 uur aaD den kantoorbode-een brief afge geven' om deze naar het postkantoor to brengen niet de bedoeling hem te laten aanteekenen. De brief bevatte 26 Duitsche bank biljetten elk van 1G00 Mark,, een van 600 Mark, 1 van 60 Marken 1 van 20 Mark, en was geaddresseerd aan de Nederlandsche Bank te Amster dam. i De biljetten waren verpakt in een bij de firma Zw gebruikelijke enve loppe, waarop -het woord „aangetee kend" gedrukt .staat, met daarachter een vak voor vermelding dér geld waarde. Er stond echter op de enveloppe geen geldswaarde aangegeven en daal de employé den kantoorbode niet spe- .ciaal op het ia- on aantoekenen attent maakte, deed de bode op bedoelden brief het gewone porto en stak haar verder als een gewonen brief in de bus. Op het postkantoor was het wel .opgevallen, dat op den brief het woord „aangeteekend" gedrukt stond, doch daar er geen extra porto's was.opge plakt, terwijl hy daarenboven in af wijking der gewoonte niet aan het loket was afgegeven, doch onder de' gewone briefpost gevonden werd, ging een der postbeambten van de veronderstelling uit, dat op hét kan toor der firma Zwanenburg'per abuis een verkeerde enveloppe- voor de ver zending van den brief was gebruikt, schrapte hetv woord „aangeteekend" door en behandelde den brief verder als een gewonen postbrief Ji Vrijdag ontving.de firma Zwa nenburg echter van de Nederlandsche Bank, waar de brief blijkbaar, ver wacht werd, bericht, dat nog niets was aangekomen. De zaak werd onmiddellijk in ern stig onderzoek genomen-door den in specteur der posterijen, alsmede dooi de rijkspolitie, doch tot dusverre zon der resultaat. Het onderzoek wordt zeer bemoei- lijkt- door de omstandigheid, dat be doelden brief geheel, als een gewonen brief is behandeld, terwijl daarenbo ven de nummers van het Duitsche bankpapier onbekend zijn. Vrijwel staat oohier vast, dat de brief hier hot postkantoor verlaten heeft. In. den nacht van Zondag óp Maandag zijn -op den Bredaschén Weg tusschon Breda én Tilburg eén sergeant on een korporaal terwijl zij per rijwiel raar Tilburg reden, door een automobiel van laatstgenoemde stad aangereden De Sergeant wordlevensgevaarlijk, de korporaal minder ernstig gekwetst Beiijen werden per auto naar' Til burg gebracht, waar zij in het mili tair, hospitaal zijn opgenomen. De sergeant is reeds ovorleden. De treinbotsing, die Zaterdagmor gen bij Gretna plaats vond, is de grootste spoorwegramp geweest, d Engeland ooit trof. Het aantal dooden en vermiste bedraagt 158. De Ëngelsche bladen verhalen hier omtrent' nog het volgende Eenige minuten voor zévenen reec een trein met troepen met volle vaart op een stilstaahden lokaaltrein. Beide treinen ontspoorden en en kele waggont van den troepentrein kantelden om. Een paar minuten later naderde-op dezelfde lyn een express trein uit Glasgow, die mot volle snelheid op dé overblijfselen van de' eerste trei nen botste. Het vuur uit de machines zette het houtwerk in brand en, aangewakkerd door een licht windje, stonden wel dra, alle rijtuigen in lichtelaaie. Voordat men het reddingwerk flink ter hand kop nemen, was de troepeD- trein één vuurpoel en de soldaten, gewond en vastgekneld, verbrandden levend. Er werd direct om medische hulp getelefoneerd én dokters ëri verpleeg ster;. verschenen zoo snel mogelijk ter plaatse' D passagiers van den loeaaltrein zijn voor bet grootste deel ongedeerd, maar nauwelijks een tiende van de soldaten bleef zonder letsel. De eerste hulp aan de slachtoffers werd verleend op een groote grasveld ten Oosten van de lijn. De gekwetsten werden op matras sen gelegd. De dooden werden naast elkaar op het gras uitgestrekt en met lakens bedekt. Later werden de lijken overgebracht naar een boerderij aan het einde van het veld of naar het kleine gemeente huis te Gretna. Een vormlooze massa beenderen en vleesch was in vele ge vallen al wat bverbleef van de Schot- sche soldaten, die gehoopt hadden in Frankrijk te strijden. Om het uur bracht 's middags en 's avonds een auto twee of deie lij ken weg. Zij, die het eerst na de botsing op het tooDeel vaD de ramp aanwezig waren, doen de afgrijselijkste verhalen. Men hoorde marmen schreeuwen om bevrijd te worden, maar kon hen niet zien door den rook en vlammen en de redders moesten voor de hitte terugdeinzen Maar ook daar, waar zij hulp kon den verleenen, speelden zich vreese- lijke tooneelen af. In twee gevallen moest men een man de beenen afzetten, om hem van het vuur te redden Toen de gewonden naar Carlisle werden gebracht, was er niet genoeg ruimte in het ziekenhuis aidaar en velen moesten in particuliere huize én hotels ondergebracht vorden. Vele soldaten van de tvee compag nieën, behoorende tot het7e regiment Royal Scotts, werden geood, toén zij, hun kameraden poogdente redden'. Na de eerste botsing raren zij uit den trein gesprongen a hadden de deuren geopend van e waggons, waar zich gekwetsten n bevonden, toen de ezpress-trein heiferplettèrde. De Dinsdag te Roerdam bjp„ nengetomen Harwichba „Cromer", is op ongeveer 4 mijl en noorden t van het luchtschip „lord Hinder" door een Duitsche- duboot aange vallen. t, Kapitein Barren, dieijp de brug was, vertelde van hetvoorval het volgende aan de N. Rïrt.,: Maandagochtend omalf acht gaf- plotseling de uitkijk o; „een voor- werp aan stuurboordsbg". Ik zag -in die richtii en ontdekte de periscoop van een-ider-zeeër. i Dadelijk daarop zag< wij het spoor van een torpedo die, ar ik schat met een snelheid van mijl.rin het uur op ons aankwam 14 M. voor den boeg van het schl ons voorbij ging. Ik liet onmiddellijk luren in de richtiDg, waar ik de juikboot had gezien, want dat is d&este manier van handelen, maar zijnoot dadelijk na het schot zijn ondeiedoken^ want

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2