Gsvraait: een nette DMMe, een Metselaarsknecht Gezellige arend voor lilitii. Zang- Muziek- en Voordrachten, Vliegenvangers CONCERT Rechtzaken. Burgerl. stand. e*rcdikbeurten. Handelsberichten. Adverieiitiën. Terstond gevraagd op Dinsdag 18 Mei e.k., C. Dieleman, Breskens. instemming van het kabinet tot Duitschland zal worden gericht. Naar men vermeent, zal in deze nota worden geëischt, dat er een ver slag wordt gogeven omtrent de ge beurtenissen, welke hebben plaats ge vonden sinds de instelling van de blokkade-zone voor duikbooten in de Engelsche wateren. Het dokument is in krachtige en ondubbelzinnige bewoordingen vervat. De ontzaglyke opwinding, die erin de Vereenigde Staten bestaat, komt er in tot uiting en de eisch wordt gesteld, dat Duitschland zich lioude aan de regelen voor den oorlog ter zee. Ook wordt aangedrongen op de verzekering, dat ongewapende sche pen, die non-combattanten aan boord hebben, zullen worden doorzocht en dat de passagiers en de bemanningen gelegenheid zullen krijgen van boord te gaan en in veiligheid te komen voor de prijs vernietigd wordt. De President is er zich van bewust, dat omstandigheden over welke de Vereenigde Staten geen macht bezit ten, het mogelijk kunnen maken, dat tot krachtige actie worde overgegaan. Een der geredden van deLusitania geeft het volgend geregeld verhaal van de ondergang van het schip. Wandelend op het dek zag ik plot seling een wit lichtende streep het schip naderen, en deze voer zoo hoog door het water, dat ik de torpedo kon waarnemen. Het kwam mij voor, dat deze 12 lang was, ik stond als verst.yfd haar loop te volgen, tot zij ender de brug niet meer zichtbaar was.en het vol gende oogenblik kwam de ontploffing. Het schip kreeg een schok door den zwaren slag en werd opgelicht als was het op een onbeweeglijk voorwerp geloopen. Een waterzuil rees op naar het bruggedek, een hoop wrakhout mede voerende en ofschoon ik meer dan twintig meter van de plaats afstond, waar de torpedo getroffen had, werd ik op den grond geworpen. Voor ik weer op kon staan, zag ik het geheele voordek in een verblin dende wolk van stoom gehuld, niet door het inslaan van een tweede tor pedo, maar door het springen van twee ketels, zooals een stoker mij la ter vertelde. Wü hadden reads land in zicht en de boeg van het schip wendde zich reeds naar Kinsale, wij moeten daar toen slechts 12 mijl van af geweest zijn- Den vorigen dag waren alle booten al, by wijze van voorzorg, op het dek gezet en onmiddellijk werden ze nu te water gelaten. Intusschen met de eerste boot liep het niet goed af. De vrouwen en kinderen namen er plaats in en daar mee was de boot zoo goed als vol, later kwamen er ook nog een paar mannen. Toen deze neergelaten werd, brak een touw en op drie na vielon alle inzittenden in het water. Er heerschte geen paniek aan boord. Er was absoluut geen gedrang, al leen waren sommige vrouwen zenuw achtig, dat was alles. Kapitein Anderson kwam op dek en verzekerde den passagiers van de eerste klasse, dat er geen onmiddel lijk gevaar wa. Iedereen was natuurlijk naar het dek gerend en de vrouwen waren nu ood weer kalm geworden. Ik heb niet gezien, dat er redding gordels uitgedeeld werden en ik was niet in staat er een te bemachtigen. Het schip helde intusschen steeds sterker over en begon aan de voorzij de te zinken. De pogingen, die gedaan werden om de booten neer te laten, hadden klaarblijkelijk niet veel succes en die van bakboord konden wegens het overhellen van het schip niet gebruikt worden. De davits kwamen toen al vlak bij het water en het schip was al zoover gezonken, dat het dek nog maar vier voet boven zee uitstak. Alle mannen hielpen mede de vrou wen in de booten te brengen en alle passagiers van het middenschip kon den daarin opgenomen worden. Ik stapte ook in een reddingsboot en hielp mede deze in gereedheid te brengen, maar deze geraakte weldra zoo vol en het schip helde zoo over, dat ik er maar uitsprong en al zwem mende zoo ver mogelijk uit de nabij heid van het schip trachtte te komen; ik dacht, dat het op mij zou neer komen, 't gevaarte zonk met groot geraas en toen ik de groote menigte menschen, die zich toen nog aan boord bevond, zag en de zwaar geladen boo ten met hulpelooze vrouwen en kin deren in de onmiddellijke nabijheid, werd ik door een ontzettenden schrik bevangen. ik hoorde een geluid, alsof een reusachtig gebouw in brand stond en ontzettende kreten om mij heen. Van de kinderen, die mee de diepte in zonken, kwamen velen niet meer bo ven en even later zag de zee zwart van menschen, mannen, vrouwen en kinderen. Het toestel voor draadlooze tele grafie was ook in zee geploft, raakte mij aan den arm en trok mij half onder water. De waterstroom, die over het dek heenging, rukte een boot los, ik zwom er heen en klom er in, weldra kwa men nog drie schipbreukelingen bij my, onder wie twee matrozen, en onmiddeliyk gingen we aan het red dingswerk en hadden het geluk wel dra dertig personen op te pikken. Rondom ons in het water dreven de lijken van de vrouwen en kinde ren. Myn God 1 Welk een schandaal 1 en ik heb vier kleine kinderen thuis, gaat de verteller voort met bevende stem. Wij roeiden nu naar den vuurtoren toe, dien wy in de verte konden zien. Toen de Lusitania getorpedeerd werd, was er geen enkel schip in zicht, behalve de trawler Peel 12 van Glasgow. Hy voer ons in volle vaart voorbij en slaagde er in 110 menschen op te pikken uit de reddingbooten of die op gordels ronddreven. Meer kon het vaartuig niet bergen. Zoo spoedig mogelijk werden de schipbreukelingen aan boord gezet. De Peel XII was het eerste vaar tuig, dat ter hulp was gesneld, daar na kwam een Grieksch stoomschip uit westeiyke richting, dat er ook in slaagde velen op te pikken. Ik heb natuuriyk niets kunnen red den als myn druipende kleeren en anderhalven dollar, al mpn effecten en ook een groote som geld, die ik in de safe had aan boord, heb ik verloren. VolgeDs mijn meening moet de on- zeeër op 300 meter afstand de torpe do gelanceerd hebbenik ken de snelheid, warrmede automobielen loo pen, vrij nauwkeurig en ik schat de snelheid van deze torpedo op 36 myl per uur. Men beweert, dat er twee torpe do's zijn afgeschoten, maar ik zou zeggen, dat het er maar één is ge weest. Verder vertelde de heer Brook nog van het prachtige concert, dat den vorigen avond in de salon werd ge geven, en waar de dames in schitte rende toiletten en de heeren in avond- costuum zaten te luiteren. Hoevelen zouden daarvan gered zyn? Het reddingswerk werd inmiddels geregeld voortgezet van de kust. Allerlei booten voeren uit de haven, om te redden, wat er nog te redden was. Hier en daar werden mannen, vrou wen en kinderen uit het water opge haald, men had ze maar voor het grijpen, sommigen hadden zich aan het drijfhout vastgeklemd, anderen dreven op de gordels en als er een boot vol was met levenden en doo- den, keerde zij weer landwaarts om zich van den droeven last te bevry- den. De meeste schipbreukelingen waren blootshoofd en hadden bijna geen kleeren aan. Sommigen waren ge wond aan hoofd en armen, anderen waren verstijfd van koude en uitput ting. Onmiddeliyk werden de ongelukki- gen te Qneenstown in hotels en par ticuliere woningen ondergebracht in de nabijheid van de haven. Maar zij, die verwanten en vrien den aan boord hadden, konden zich niet kalm houden. Vrouwen vroegen smeekend en weenend naar haar echtgenoot en kin deren en wanhopige moeders, die ge hoord hadden, dat er een paar kinde ren waren opgenomen in een huis in de nabijheid, snelden er heen en vroe gen met angstige stem, die tot in de ziel roerde „Is het mijn jongen?" „Is het. mijn kleine meid?„ En dan die teleurstelling, als het niet hhar kinderen waren. Het was niet om aan te zien. Tooneelen om nooit te vergeten. Arrondissements-Rechtb. Midd elburg. Zitting van 14 Mei. Veroordeeld wegens bedreiging: P. J. S, 22 j., brou wersknecht te IJzendyke, tot 8 da gen gev. straf. VrijgesprokenP. J. W., 45 j., winkelier te Breskens, beklaagd van het dooden van eens anders dier. CADZAND. Huw -Voltrekkingen. 8 April. W. P. van de Voorde, 28 j., jm en P. C. Sonnevijlle, 21 j jd. I. J. Leenhouts, 28 jjm. en M. J. de Hullu, 80 j jd. 15, S. M. Mas- clee, 24 j., jm. en S J. de le Ials, 22 j., jd Geboorten. 28 April. Albert Eras- me Joseph Jislian, z. van Isedore La- ioux en Alphonsine Senzot (Marloie België.) Ned. Hehv. Kerk. Zondag 16 Mei. Breskens v. 91/s u ds Meeuwenberg. n. 2 u geen dienst. N.-Sluis n. 2 u ds Meeuwenberg. voor militairen en andere belangstellenden. Herv. Ev. Lokaal. Schoondijke vm. 9 u de heer Slager. nm. 2 u de heer Slager. Oostburg, 12 Mei Nieuwe tarwe f 17. h f 18. Rogge f a f Wintergerst f 13.26 a f 13.60 Zomergerst f 13.25 a f 13.50 Haver f 14.50 a f 15.26 Paardeboonen f13 26 a f 13.60 Bruine boonen f—af—.— Kroon erwten f a f Kook erwten f20.— a f21.— kip-eieren ƒ4.471/, a /4,62i/2 eende ƒ4.55 a ƒ4.60 ganze ƒ8.80 a kalkoen ƒ5.90 a Boter ƒ1.ƒ1.121/, Hoogwatergetij Breskens. D A G N. voorm. nam. Zaterdag 15 Mei 1 16 1.40 Zondag 16 1.46 2.10 Maandag 17 2.18 2.42 Dinsdag 18 8.52 4.16 Zondag 16 Mei. Zonsondergang 7.48 Voer- en rijtuigen moeten dus 8.48 en rijwielen 8.18 's av. zijn verlicht. Eerste Kwartier Zaterdag 22 Mei vm. 5,10 u. Met verwijzing naar de gedane openbare kennisgeving HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. De herijk van maten en gewichten zal dit jaar alhier gehouden worden ten Gemeentehuize te weten voor hen, wier familienaam begint met de letter A, B, C, D, E, F, G of H Maan dag 17 Mei van 9x/2 tot 12 uur en van 1 tot 3i/2 uur I, J, K, L, M, N, O, of PDinsdag 18 Mei van 9 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur Q, R, S, T, V, W, X, Y of Z Woensdag 19 Mei van 9 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur. Ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan H. BRAKMANvan Male en verdere huisgenooten voor de gulle gastvryheid, goede behandeling en. gezelligen omgang, welke hy genoten heeft tijdens zijne inkwartiering te Breskens. Th. DUBOIS, Rijksambtenaar, Biervliet, 13 Mei 1915. MB*» Hartelijk dank aan allen die blijken van be langstelling en vriendschap gaven by gelegenheid van onze 45 jarige echt- vereeniging op 18 dezer. Jac. DE WINDE en Echtgenoote. Breskens, 14 Mei 1916. P.G., voor een klein burgergezin. Te bevragen bij WILLEMSEN, ver huurkantoor van Dienstboden, Mid delburg. voor geruimen tyd werk, bij I. DE BLIEK, Schoondijke. in 't lokaal-Weijkman (ingang leeszaal) 's avonds 7Xure. Alleen toegankelijk voor militairen en genoodigden. In de pauze wordt aan de gasten een kleine verversohing aange boden. Het comité van de leeszaal voor militairen. door de Muziekvereeniging „UIT HET VOLK—VOOR HET VOLK" te Brea- kens, op Zondag 16 Mol des avonds 6 uur op de Markt. Verzuimt in deze tyden, waarin men be smetting door vliegen als een gevaar beschouwt, zeker niet zooveel moge- lyk op te hangen. De goede kwaliteit te bekomen bij

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 3