Binnenland. Gemengd Rechtzaken. wijdte en het schootsveld, het biedt echter gunstige dekkingen voor 'svij- ands opmarsch. Dien opmarsch maakt blikbaar vor deringen. Eenigen tijd geleden was de ver wachting algemeen dat in het begin van Mei het oprukken der geallieer den in België in vollen gang zou zijn, maar de Meimaand vindt hen in Vlaanderen grootendeels nog in een verdedigende stelling, doch gewikkeld in een wanhopige en bloedige worste ling aan de Dardanellen. Toen de aanval daar in Februari begon, waren er weiuigen die geloof den, dat de vloot het alleen af zou kunnen, maar nog minder die dach ten, dat het leger, dat moest helpen, een Eogelsch leger zou zijn. Ze z(jn in dat avontuur geraakt, ten deele door de mislukking van de pogingen om de Balkanstaten in den oorlog te betrekken en door den val van Griekenlands premier en ten dee le doordat zij nog altijk geloofden, dat de vloot het ook wel alleen zou klaar spelen. Langzamerhand begint men te ge- looven dat bij de Dardanellen op een échec zal uitioopen. Blykens een schrijven van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de Prov. Commissie van advies inzake tarwe en broodvoor ziening in Zeeland, is het de bedoe ling van den Minister de verstrekking van ongebuild meel te doen plaats hebben door een door het gemeente bestuur aan te wijzen meelfabrikant of molenaar welke regeeringstarwe vermaalt. Een datum waarop de maatreg 1 in werking treedt is niet vastgesteld het meel zal kunnen worden geleveid zoodra de aan de gemeenten toege zonden staten aan den Minister in gevuld zijn toegezonden en de con trole regeling voor de betrokken ge meente door den Minister is goedge keurd. Wanneer bakkers klanten hebben in een andere gemeente dan waar zy wonen, moeten zy opgaaf omtrent het benoodigde brood voor die klan ten doen in de gemeente waar de klanten wonen, niet in de gemeen! e waar zij zelf gevestigd zijn. Op 16 Mei a.s. worden de dienst plichtigen der oudste Lanweerlichting en wier diensttijd onder normale om standigheden zou geëindigd zijn op 1 Augustus 1914, voor zoover zij zulks zelf wenschen en voor zoover zij geen rang bekleeden of daarvoor in oplei ding zyn in het genot van voorloo- pig (klein) verlof gesteld. Aan het kader dezer Landweer lichting kan geen verlof worden ver leend, evenmin aan het landstorm- plichtigen kader dat onder de wape nen is. Echter zullen de sergeants en kor poraals (behalve de fouriers) behoo- rende tot den landstorm en tot de lichting landweer 1907 zooveel moge- ïyk worden werkzaam gesteld in of nab(j hunne woonplaatsen tot hulp by de opleiding van den vrywilligen landstorm. Het aantal van deze Landstorm 3f- deelingen is gaandeweg zeer toegeno men, zoodat het bedoelde kader daar- by onontbeerlyke dienst zal bewijzen. De diensten van het hoogere en administratieve kader van de onder havige lichtingen van landweer en landstorm kunnen bij den troep nog niet worden gemist. De heer de Muralt heeft de reeds in ons blad behandelde aardappel kwestie ook in de Kamer besproken. Allereerst wees hy op den over vloed van aardappelen, die op 't oogen- blik in ons land aanwezig is. Om prijsstijging te voorkomen zal de minister volgens spreker meer en andere maatregelen moeten nemen, dan h|j op 't oogenblik genomen heeft. Het zal zeer zeker een goede poli tiek zijn, om de slechtere soorten van aardappelen uit te voeren en de be tere hier te houden. De minister schijnt voornemens te zijn van de 100 millioen K.G. aard appelen, die op 't oogenblik in ons land zyn, 20 millioen K.G. te doen uitvoeren naar Belgie, Dir.tschliiml en Zwitserland. Spreker zou dat toejuichen. Hy verzet zich tegen den maximum uit- voerprijs van ƒ4 voor do kleine aard appelen en ƒ3.oO voor de zandaar i- appelen. Dit vindt hij te laag. Beter ware hier geen maximum prijs te stellen, anders zullen de kleine aardappelboeren er veel- schade van hebben. Do minister heeft er niet voor te zorgen, dat in 't buitenland zeer goed koop aardappelen worden gegeten, want dan doet hij dat ten nadeele van onze aardappelboeren, dio er ver moedelijk een paar millioen gulden schade van zullen hebben. Ten slotte vroeg hij of de minister dien uitvoerprijs heeft vastgesteld om te voorkomen dat ook in ons land de prijzen zouden stijgen Zoo ja, dan zal spreker den minister wel een an der middel aan de hand doen, om dat doel te bereiken. Is de minister ook bereid te voor komen, dat de opkomende handelaren oorlogsprijzen maken Sreskens, 7 Mei 1915. Groede. Waren wij gedurende eenige maanden verstoken geweest van gezellige afwisseling in deze mo bilisatietijd, thans zijn we in de ge legenheid gesteld ons eenige afleiding te verschaffen. Het Theater Stips is ook tot hier gekomen, om het tooneelliefhebbend publiek eenige aangename avonden te brengen, en waarlijk, men is niet te leurgesteld, indien men er een avond doorbrengt. Wat zij geven is goed en steeds loopen de stukken goed van stapel, terwijl hun spel mooi en boei end is. Ook de tent is netjes ingericht, vrij van tocht en gemakkelijke zit plaatsen. Voor Zaterdagavond staat op het programma „Mottige Janus", de mooie boeiende matrozenschets van Weru- meus Buning. Zondagavond het groo- te boeiende drama „De vrouw van den Bokkenrijder of Moederliefde". Dit drama, naar den roman van mr Lamberts Hurrelbrinck en bewerkt door den Hoofdregisseur van den Kon. Vlaamschen Schouwburg te Brus sel, belooft veel. Op de lijst der hoogstaangesla- gen in de rijks directe belastingen in Zeeland komen o. m. voor P. Adama Zijlstra te IJzendyke, P. de Bruijne Iz.z. te Cadzand, J. H. van Cruijningen te Oostburg, J. Eras mus te Cadzand, J. Th. Hendrikse te IJzendijke, J. F. Hennequin te Sluis, (inmiddels overleden), Abr. Luteyn te Zuidzande, D. Luteijn te Zuidzande, A. I Nortier te Oostburg, Iz. Ris- seeuw Iz.z. te Oostburg, Joh. Ris- seeuw Iz.z. te IJzendijke, Joh. Ris- seeuw I Az. te Zuidzande, Joh. Ris- seeuw Iz.z. te Cadzand. Sedert eenige dagen zyn de Limburgsche grenzen weer open en ryden de trams weer de grens over naar België en terug Maar wie denkt, dat het verkeer weer geheel hersteld is vergist zich. Wel zijn sedert 1 Mei weer perso nen over de grens bij Mouland geko men, doch dit w.aren alleen Neder landers. Belgen mogen er nog niet uit en wie er uit gelaten word, krygt voorloopig geen pas om terug te kee- ren. Hoe scherp het toezicht was en hoe streng men elk verkeer aan de grens wenschte te beperken blijkt hieruit, dat gedurende de 14 dagen, dat de grens gesloten was, allo be woners uit do grens zóne 's middags na 8 uur niet meer uit de huizen mochten komen, terwyl er na 7 uur 's avouds geen licht mocht branden. Geakkerd en op het veld gewerkt mocht er niet worden en waagde iemand het op het land bezig te zyn, dan werd by door de uhlanen er uit gejaagd. Een persoon, wonende op de Nederlandsche grens, die verlof had zyn akker op Belgisch grondgebied te bewerken, bevond zich daar op den bewusten 19en April. Hij was 's morgens met zyn knap zak er op uit getrokkeu, wist niets van de voorgenomen sluiting en wil de 's middags naar zijn huis terug koeren, mocht echter niet de grens over en heeft al dien tijd in Mouland moeten blijven. Voor de vele kleine handelaren, die met een pas voor grensverkeer, welke 14 dagon geldig was, in Bel gië handbl dreven, is het nu gedaan. Die passen worden voorloopig niet afgegeven. IJzendijke, 7 Mei 1915. Thans is ook onder deze gemeente mond- en klauwzeer geconstateerd. Het. komt voor in de stallen van den landbou wer C. de Jaeger, buurt Stroopuit. Al de koeien en varkens, 28 en 7 stuks, zyn afgemaakt. De aangetaste dieren zijn gedolven, van de andere wordt het vleesch verkocht. De gemeenteraad van Water landkerkje koos in de schattingscom missie voor de inkomsten belasting de heeren A. E. Hendrikse, M. A. Bleiker, C. van Dixhoorn en J. B. Sturm. School- en kerknieuws» Acte-examens. Geslaagd o. m. de heer E. M. van der Hart te Hoofdplaat. Ned. Herv Kerk. Beroepen te Re- tranchemeqt ds W. van Roggen te Oostzaan. Te Nijmegen is tijdens een oefe ning der troepen bij Oosterbeek een korporaal door een adder in den duim gebeten. De man zoog terstond den beet uit, maar dit mocht niet baten. Door een officier van gezondheid werd onmiddellyk naar Arnhem om een serum getelegrafeerd maar dit was niet aanwezig. Terstond werd besloten den duim te ampureeren, doch het gift had al te veel vordering gemaakt, zoodat besloten werd den Patiënt ylings naar het miliiair hospitaal te vervoeren. De toestand van den man moet ernstig zyn. Een rijksveldwachter uit Voor burg bevond zich de vorige week op surveillance in een polder onder de gemeente Stompwijk. Hy betrapte daar een drietal per sonen op het zoeken van eieren. Een der eierzoekers arresteerde hij waar tegen de man zich verzette. Zijn kameraden, die op een afstand waren gebleven, kwamen hom helpen toen hij riep„Sla hem dood I" Met z'n drieën vielen zy den veld wachter aan, die werd afgeranseld en bovendien met een dikke paal een slag op het hoofd kreeg, waardoor hem het bloed uit het oor vloeide. Toen de politieman ziin revolver vrij kreeg en een schot in de lucht loste deinsden de aanvallers af en kozen het hazenpad. Woensdag voormiddag omstreeks halftwaalf heeft er een hevige ont ploffing van een amoiak-leiding plaats gehad in een van de kelders van de bierbrouwerij d,Oranjeboom, te Rot terdam. In die kelders waren op dat oogen blik nog 16 personen werkzaam. Een dipr werklieden vertelde, dat de ontplóffing van de leiding plaats had op een punt, waas twee aangren zende en een daar boven gelegen kel der samenkomen. Hij hoorde een knal, zag witte amoniakdampen te voorschijn komen en nam de vlucht. De ingenieur C. Hanhart, uit Zu rich, onder wiens toezicht men bezig is betonvaten te maken, verklaarde evenwel, dat de leiding gesprongen is ter plaatse, waar twee met pak king omwoelde einden byeenkomen. Zoodra het ongeluk gebeurd was, haastte men zich de leidig af te schroeventoch kon men niet voor komen, dat eenige honderden kilo's amoniak ontsnapten en gansch de omgeving verpestten. Eenige werklieden hadden zich reods dadeiyk in veiligheid gesteld door langs den grond naar buiten te krui pen, anderen werden met groote krachtsinspanning en levengevaar te voorschijn gehaald. Dudelijk was naar alle zijden om hulp getelefoneerd, met het gevolg, dat de reddingsbrigade en enkele ge- neesheeren verschenen. Het personeel van de reddingsbri gade was voorzien van rookhelmen. Het personeel heeft getracht de kelders, binnen te dringen, doch moest wegens onbekendheid met de situatiatie terug. Toen heeft de kuipersbaas, voorzien van een rookhelm zich in de kelders begeven en eenige werklieden hulp verleend. Twee werklieden, vond hij in een ledig fust zitten, waarin beiden wa ren gevluchthet fust hadden zij achter zich gesloten. - Achtereenvolgens kwamen een 18- tal werklieden te voorschyn. Al deze menschen waren min of meer bevangen door de verstikkende dampen die zij ingeademd hebben. Alles werd gedaan om hen te hel pen, waardoor spoedig velen, die in een tuintje rust gevonden hadden, geheel opknapten. De directie van d'Oranjeboom was overal in de weermet emmers en flesschen, gevuld met azijn, liep men rond. Daarin doopte men zak- en andere doeken om eenigszins gewapend te zyn tegen de dampen. Zoo was 1 et ongeveer halftwee in den namiddag. Steeds liepen er ge ruchten, dat er nog meer menschen in de kelders waren. Voordat het een half uur later was, had men er de laatste drie uitgehaald, doch de ge- neesheeren konden by hen slechts den dood vaststellen, in de ammoni- akdampen gestikt SPORT. Zuidzande. Uitslag van de ge- houden prysvlucht van af 's Herto genbosch le en 6e prys P. Willems, 2e Iz. Schippers, 8e A. A. de Vlieger, 4e A. C. le Grand, 5e J. Aalbregtse, 7e A. Risseeuw, 8e Jac. Kools. Eerste overduif van P. Willems. Kantongerecht Oostburg. Zitting van 22 April. Veroordeeld wegens overtreding der motorwetJ. V. Sluis, A. J. B Aardenburg, P. v. M. Breskens, C. K. en M. R. IJzendyke, D. C. H. Aardenburg, A. d. H. Nieuw- vliet, E. W. St Laureijns, A. B. IJzen dijke, J. d. H. Schoondijke, L. M. te Aardenburg, J. D. en E. C. Heijst, E. d. P. Sas van Gent, J. v. C. Hoofd plaat, A. d. W. Maldeghem, E. S. Brugge, E. R. en P L. W. St. Lau reijns, L A. IJzendijke en E. R Wa tervliet, ieder ƒ5 of 5 d., J. d. M. Nieuwvliet, ƒ0.50 of 1 d., K. v. d. A St. Kruis, P. A. Sluis, ieder ƒ1 of 1 dI. F. V. Eede, ƒ3 of 3 d., J. d. M. Nieuwvliet, ƒ10 of 10 d., C. A d. W. Groede, ƒ2 of 2 weken tucht school, A. B. d. M. St. Kruis, J. W. IJzendyke en C. M. M. Waterland kerkje, ieder ƒ2 of 2 weken tucht school, J. R. Zuidzande en P. B. Cad zand, ieder ƒ0.50 of I d., W. E. Aar-

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2