.Uvmecii ^Ticuipg- on i*l>porh'n{tcMa6 poot IfFéisMtjS atin^oron. Zaterdag 8 Mei SMS 24e Jaargang ENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor Belgis ƒ0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bij vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. AdvertentiSn van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. AdvertentiSn worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdaic- en Vrijdagavond bjj den uitgever C. D1ELEM1X ^Breskens^ De oorlog. Zaterdag en Zondag is'tin Vlaan deren een gebulder der kanonnen ge weest om niet uit te houden. Nog nimmer is 't zoo vreeselijk geboord. De Duitschers hebben er voortgang gemaakt. De dorpen Zevecate, Zonnebeke, Westhoek, het veelhoekige woud, be kend staande onder den naam van NonnenboSschen, waar sedert enkele maanden om gestreden is, zijn in hunne handen gevallen. Maar ten koste van ontzaglijke of fers. Hoevelen toch, die verleden week kloek en gezond optrokken, te moe diger, omdat er van Duitsche zege werd gesproken, van forceering van den weg naar Calais, keeren nu ver brijzeld, verminkt of stervend terug 1 En hoevelen liggen in een massa-graf. Want er worden in Vlaanderen weer reusachtige graven gedolven. Zondag vooral daverde de stad van 't geweldig kanongebulder. Nooit heeft men 't zoo gehoord. Velen kon den 't gedaver niet uithouden en verlieten de stad. En men moet ster ke zenuwen hebben om getuige te blijven van al die tooneelen van el lende. Aan het front, bij Zillebeke en Poelcapelle-Langomarck, dus ten Z.O. en N.O. van Yperen, woedde de si rijd hevig. Met robuste aanvallen en tegen aanvallen ging de worsteliDg gepaard. Maar steeds die convooien gewon den. Te Ggnt kwamen Zondagochtend drie treinen, elk van ongeveer dertig wagons, met gekwetsten. Het bloed sijpelde door de reten der vloeren. 's Avonds, in de richting van het front, stond de hemel als in vuur en vlam.Ontzettend gezicht, dat aan een hel doet denken. En 't is dan bok.een hel van wreedheid, van lijden.Hoeveel gewonden wachten op hulp of liggen te sterven waar ze vielen. En niet ver van het front, aan de zelfde Leie, waar duchtig gevochten wordt, waar zwart geblakerde steden liggen als Armentières, Komen, Wer- vick, wordt kalm voortgewerkt. Siuts lb April mag er vlas geroot worden in de rivier van Kortrjjk tot Oyegem, in de vermaarde streek der vlasdor pen dus. Daar steekt men 't vlas in de wa terbakken, arbeidt men onverdroten ouder 't kanongebulder, en terwijl eenige uren verder de dood maait, altijd maar voort maait en op de spoorlijn langs de Leie, dus onder den blik der rooters, treinen gewonden voorbijstoomen. Vreeselijke contrasten toch I De Duitschers hebben heel wat vlas opgekocht en weggevoerd en be waren nog een 3 millioen K.G. in een pakhuis bij Bavichove. De nieuwe vlasoogst zal in Vlaan deren schraal zjjn Een dorpje, dat naam heeft gekre gen in de geschiedenis van den strijd in de lucht, is Lendelede, tusschen Kortrijk eb Ingelmunster. In den omtrek ziet men dikwijls twintig, dertig en meer aéroplanen dagelijks, en het volk let er niet me9r op, tenzjj de verschijning der vogels bijzondere gebeurtenissen uitlokt. Om de aéroplanen te bestoken, heb ben de Duitschers geschut staan op verscheidene vaste plaatsen, maar ma ken ze vooral ook veel gebruik van motorfiets-mitrailleurs. Een gewoon motorrijwiel heeft naast 't achterwiel nog een wiel, als bij een „side-car". Maar de plaats der „side-car" wordt hier ingenomen door een klein kanon, met korten loop, waarmee men obussen, wat grooter dan een vuist, naar boven schiet. 't Zijn deze obussen, welke een aéroplaan met witte wolkjes omringen. Zien ze dus een vliegtuig der ver bondenen boven Vlaanderen, dan ach tervolgen de Duitschers het met zulk een motorfiets. Zij moeten natuurlijk de wegen ge bruiken maar deze zijn in 't zoo dicht bevolkte Vlaanderen dan ook zeer talrijk. Zoo stormen ze voortdurend over den breeden, dalenden en rjjzendep weg. KortnjkIngelmunster, over de baan Kortrijk—Meenen, over de vele harde binnenwegen als Lendele deHulste, Lendelede-Ledegem, Len deledoIsegem, enz En bijzondere gebeurtenissen heeft men daar dan ook al heel wat be leefd. Maar een voorval, om verschillende andere kleinere voorbij te gaan, was wel de moeite waard even in her innering te worden gebracht. Men had daar de daling van Garros, Frank- rtjks groote aviateur. Een weliswaar gewoon geval, maar niet zoo bekend is, dat Garros nog eerst een vlieg machine neerschootdeze daalde tus schen Lendelede en St. Kathelyne, terwijl de beide Duitschers die haar bemanden, dood waren. Toen zag Garros een trein van Kortrijk naar Ingelmunster met sol daten. Hij daalde zeer laag en wierp twee bommen, „die hun doel misten. De landstormers, die hier de spoorlijn bewaken, .beschoten en raakten het Franoche vliegtuig, dat daalde tusschen den groeten weg naar Ingelmunster en de kalsijde naar Hulste. Toen de militairen naderden, stond de aéroplaan in brand en waren de aviators verdwenen. Drie boeren wer den aangehouden. De burgemeester van Lendelede moesten zorgen, dat de aviators gevonden werden. Door vrees gedwongen wees een meisje de schuilolaats van een passa gier, die zich in een gracht langs een weide, achter braamstruiken, verbor gen had. En nu is er nog altijdtwij- fel of de eenige aangehouden lucht reiziger wel Garros is. En zoo is het kleine dorpje getui ge van allerlei in betrekking met 't nieuwste oorlogstuig en leert het de vraag beantwoorden, de vraag in vre destijd zoo dikwijls gesteld „Welke rol zullen vliegmachines in den oor log vervullen?" Maar Lendelede is van veel meer getuige in de laatste dagen. Vreeselijk, ontzettend is er de aan voer van gewonden en nu ook van. lijken. De groote kostschool, het klooster, de lagere school liggen vol gekwetsten. Op 't kerkhof is geen plaats meer en een nieuw doodenveld werd voor gesneuvelde soldaten aan- legd. In het Oosten. „De Duitschers zijn aan de winnen de hand, zoowel in Vlaanderen als in het Oosten", dat is de indruk dien men deze week van de oorlogsberich ten kreeg. Na de ietwat vage berichten van het Oostenr. hoofdkwartier komt nu 't met een positievere medodeeling als het zegt, dat het heele krachtig ver sterkte front dér Russen tusschen de Weichsel en de Karpathen is ver overd Maandag, vervolgt 't, bevoch ten wij nieuwe voordeelen en drongen de Russen verder oostwaarts in over haasten terugtocht voor ons uit. Het weinigzeggend zelfs ontwjjkend communiqué van den Russischen staf is een stille bevestiging van het Oos- tenrijkseh bericht. Immers, er is een weinig andere beteekenis te hechten aan de slotzin dat in den nacht van 80 April op 1 Mei aanzienlijke Oostenrijksche strijd krachten in de streek van Ciezkowice tot den aanval waren overgegaan, al had dan ook het Russische vuur den vijand gedwongen zich op 600 pas de Russische loopgraven in te graven. Dat gebeurde dus op 1 Mei bij Ciezkowice aan de Bialla En op 8 Mei, zoo zegt de staf, wordt er hevig gevochten bij Biecz, hetgeen 20 KM. ten Oosten van eerstgenoemde plaats (en 10 KM. ten Noordoosten van Cor- lice ligt. De Russen vochten dus den 3den Mei op een aanzienlijken afstand ach ter het versterkte front, dat zjj maan den lang hadden bezet gehouden en op den 1 Mei nog verdedigden. Hierin schuilt een erkentenis, dat zjj op den 2den Mei uit dat versterkte front achteruit zijn geworpen. Hij zeide er echter bjj, dat de ge volgen van het succes nog niet te zijn overzien, en wij gelooven dat dit uiterst juist is. Wel schijnen de verliezen der Rus sen groot, maar we moeten nog af wachten of zij al dan niet in staat zijn zich te herstellen en, zij het een eindweegs meer naar het Oosten, toch een flankstelling ten opzichte van hun troepenmacht aan de Hongaarscl e grens kunnen bljjven innemen. In Vlaanderen. Bij Yperen had de vooruitgang der Duitschers uitgewerkt, dat het front der bondgenooten een vooruitstekende punt naar het Noordoosten vertoonde. Die punt hebben zjj ingetrokken, waardoor nu hun frontlinie weer in een vrij regelmatige boog om Yperen heen buigt. Op aanmerkelijken korto ren afstand van die plaats echter dan vóór terreinverlies, Deze achterwaartsche rectificatie van het front, zegt French, is noo dig gemaakt door het terreinverlies van Vrjjdag voor een week. Het i3 niet recht duidelijk waar om French er anderhalve weekj na dat zulks noodig was geworden, mee heeft gewacht. Wellicht scheen aan- vankelijk de stelling nog houdbaar, dat de Duitschers in het bezit van de hoeve Fortuin bracht, had de punt nog wat nauwer gemaakt en kon bij voortzetting tot afknijpen van die punt voeren, zoodat French overwoog dat hij zijn troepen veiiiger achter waarts kon concentreeren. Voorts ligt van het uitstel een verklaring hierin, dat de bondgenoo ten eerst nog krachtige pogingen heb ben aangewend het verloren terrein te herwinnen, gedurende welke het aanvaarden van de consequenties van het terreinverlies voorbarig zal heb ben geschenen. De Yser. De algemeen bekend geworden Yser vormt een natuurlijke stelling De rivier biedt een natuurlijke hin dernis in het terrein, doch in tegen stelling met de wonderbaarlijk^ ver wachting, een hindernis van zwakke innerlijke waarde. En niet alleen dat de kleine rivier als verdedigingsmid del slechts zwak is door haar geringe beteekenis, 'ook de loop der rivier komt die beteekenis nog verkleinen, waar de Yser het groote ongerief heeft, dat zijn loop hier een boog be- j schrijft met de bocht naar den vij and gekeerd, terwijl de koorde ge vormd wordt door den spoorweg Nieuwpoort-Dixmuyde. Deze twee steden vormen de steun punten der verdediging. Slaagt de vijand er in deze plaat sen te vermeesteren en langs daar tot op den linkeroever van den Yser door te dringen, dan is het gedaan met de naar het oosten gebogen wa terlinie als verdedigingslijn. Het zal dan zelfs onmogelijk wor den op de spoorlijn, wier talud een tweede verdq/ligingsstelling vormt, stand te houden. Onmiddellijk heeft men er dan ook voor gezorgd voor Nieuwpoort en Dixmuyde twee stevige bruggenhoof den aan te leggen, die noodig zullen zijn zoo spoedig men meer wil doen dan zich louter tot een defensieve houding bepalen. De loop van den Yser heeft boven dien een reeks bochten en kronkels, die de aanvallende partij voordeelig kan gebruiken, o. m. tusschen Nieuw poort en Dixmuyde de bochten bij St. Joris Schoorbakke en Stuyve- kenskerke. Vrij vermoedelijk zal op die punten de siag woeden. (Inderdaad is 't zoo gegaan en dragen thans de vaandels van sommige regimenten de opschrif ten Nieuwpoort, Dixmuyde, Stuyve- kenskerke, St. Joris, Schoorbakke.) Ten einde de vijandelijke vloedgolf te vertragen wordt een linie vooruit geschoven over Lombaertzijde de hoe ve Groote Bamburgh de Roodepoort- hoeve- Mannekensvere Schoorekeyem- Beerst Vladsloo-Eessen. De aldus verkregen stelling heeft groote nadeelen. Het vlak en zeer beboscht terrein beperkt de zichts-

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1