Binnenland. Daar nemen vrouwen aan deel zoo wel van onzijdige als van oorlogvoe rende landen. Alleen de Duitsche Yrouwenveree niging is er niet vertegenwoordigd en zij geeft voor deze afwezigheid deze reden op: De ontwerps-besluiten aan het con gres voorgelegd, zijn van tweeërlei aard. De eene veroordeelen den oor log als zoodanig en bevelen de be kende middelen tot vreedzame be slechting van internationale geschillen aan. De andere bevatten voorstellen tot bespoediging van de vrede. Wat de eerste groep aangaat, er zjjn in de Duitsche vrouwenbeweging vrouwen, die de vredesbeweging in beginsel voorstaan. Maar ook zij zijn overtuigd dat be sprekingen over de middelen, om in de toekomst oorlogon te voorkomen en het wederzjjdsche wantrouwen der volkeren uit den weg te ruimen, eerst na den vrede kunnen worden hervat. Wjj moeten ons echter zoo beslist mogelijk kanten tegeu en revolutie, waarin de oorlog „waanzin" wordt genoemd, die slechts door een psychose van de massa kan worden verklaard. Kunnen de Duitsche vrouwen de zedelijke kracht, die hun mannen en zoons ten doode drijft, die tallooze Duitsche mannen onder de grootste gevaren uit het buitenland naar hun bedreigd vaderland heeft doen terug koeren, verloochenen, door in gemeen schap met de vrouwen van vijande lijke staten der nationale offervaar digheid voor waanzin en psykhose te verklaren Kunnen wy de mannen die onze veiligheid verdedigen, moreel in den rug aanvallen, door de innerlijke kracht, die hen staande houdt, te sma den en te kleineêren Wie ons daartoe in staat acht, kan niet hebben beleefd, wat de duizen den echtgenooten en moeders hebben beleefd, toen zij haar mannen en zoons zagen vertrekken. Ook ons Duitsche vrouwen, zjjn de betrekkingen met de vrouwen van het dierbaar en wij hopen van harte dat zü dezen tyd van haat en vüand- schap zullen overleven. Maar juist daarom lijken ons inter nationale besprekingen noodlottig in een tijd, waarin wij uitsluitend tot ons volk behoorep, waarin wy bur gers zyn van ons land, welks natio nale weerstandskracht te schragen onze hoogste plicht is." De militairen, kleine landbouwers, hebben, evenals andere soldaten, ge durende de maand Mei recht op 3 dagen gewoon verlof, nl. éen dag per tien etmalen. Het was reeds het voornemen van den opperbevelhebber, om, met h9t oog op Pinksteren, bovendien aan ie der militair éen dag extra verlof te geven. Dat wordt dus gedurende Mei 4 dagen verlof Thans is voor de arbeiders van in dustrie en landbouw, die levensmid delen verbouwen voor eigen gebruik, bepaald ten eerstedat zij bovendien nóg een extra-dag kunnen krijgen, zoodat hun verlof in Mei totaal B dagen zal zün ten tweededat zij dit verlof kry- gen aan éen stuk, maar dan in ieder geval vóór den 15en Mei. De betrokken landbouwers zullen dus voor 15 Mei gedurende 5 dagen achtereen met verlof kunnen gaan, maar krügen dan eerst weer in Juni het gewone periodieke verlof. Door deze regeling zal vermoedelyk dan in sommige plaatsen het verlof van de overige manschappen eenigszins anders geregeld dienen te worden wat de tijd betreft Voor zoover de land bouwers in forten zijn gemobiliseerd, zullen zij vermoedelijk 6 dagen krügen, omdat de fort militairen in gewone omstandigheden reeds 1 dag per maand wéér hebben, Sreskens, 4 Mei 1915. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand April in de spaarbank ingelegd 7211.88, terugbetaald ƒ10477.59. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje, draagt het nr 6411. Hieronder is begrepen een bedrag van ƒ307.07, terugbetaald op Belgi sche boekjes. De van wege het comité Beige georganiseerde feestavonden mogen wel geslaagd genoemd worden. Zij hadden tot doel een dankbaie uiting te zijn voor al datgene wat ook in onze gemeente voor hen en hunne landgenooten in het algemeen is ge daan. Eu deze uitvoeringen weiden g - geven met de bestemming voor oen liefdadig oogmerk, door de notto-op- brengst ter beschikking te stellen van het bestuur van het Groene Kruis. Het is dan ook geene onaanzienlij ke bate geweest die aan den penning meester der afdedling kon worden ter hand gesteld. Zoo werd het dankbare aan het nuttige en dit weer aan het aange name gepaard. Want ook deze zijde was aan de uitvoering verbonden. Verschillende elementen vormden een goed geheel, dat aan scherts en ernst en ook aan kunst gewijd was De organist-pianist Felix Mahieu van Brugge hebben we reeds de vo rige maal als een vlugvingerig artist bü onze lezers ingeleid, waarvan hij thans weer opnieuw de meest ondub belzinnige bewijzen gaf. Thans vond hü een waardig pendant in L. Reissberg die aan een éensna- rige geïmproviseerde viool, inderdaad een „comica", de meest melodiouse tonen wist te ontlokken en alleszins blijk gaf dit eigenaardig instrument volkomen meester te zijn. De stormachtige toejuichingen wa ren Uan ook wel verdiend. Maar wie der dilettanien ontving die niet! Ieder deed als om strijd zijn best om elk onderdeel van het programma zóó tot zijn recht te brengen dat het één fraai, harmonisch geheel werd. Eik afzonderlük te bespreken ge doogt onze beschikbare ruimte niet. Maar we meonen stellig m den geest der toehoorders te handelen als we, zonder eenige tekortdoening aan d9 overigen, mej. Alice Lorent en de kleine Marie Claeyssens een eeresaluut brengen voor wat ze zoo gevoelvol en zuiver, kinderlijk en ongekunsteld ter gehoore brachten. Het nastukje „de gestoorde nacht rust" werd eveneens best opgevoerd, en bracht herhaaldelijk de lachspieren in beweging Heusch, die Vlaamsche tongval klonk bij laoge na niet zoo ODaardig als men anders het zoogenaamde „klap pen"' wel hoort. Het comité heeft ter ingelegd met zijn wtrk. En als de omstandigheid van hun verblijf niet zoo droevig was, zouden we hen gaarne oen tot „weer ziens" toeroopen. Maar, niet waar, dat mag in zoo verre niet, wijl zo begrijpelijkerwijze hun door den drang der omstandig heden opgelegd verblijf in onze ge meente zelve liever zoo spoedig mo gelijk wenschen op te breken om naar hun vaderland terug te keeren. Intusschen kan dat „au revoir" fl- guurlük worden opgevat, dat ze zich beüverden èn om hunne erkentelijkheid in dezen te betoonen èn om de be zoekers aangenaam bezig te houden, hetgepn hen beide gelukt is. Van bevoegde zijde ontvingen wij het volgend bericht: Met zekerheid kan worden meego deeld, dat binnen korten tyd van het verbod tot uitvoer van hoenders, voor •zoover betreft levende en geslachte hanen, ontheffingen zullen worden verleend. Hieraan kan worden toegevoegd, dat wordt overwogen de grenzeD ook weder open te stellen voor den uit voer van volwassen hennen. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat deze gunstige beschikking vooral te danken is aan het initiatief der V. P.N., welke vereeniging als altijd op de bres staat om voor de belangen der pluimveehouders te waken. Sluis, 2 Mei. Hedenmorgen dreef over deze gemeente een luchtballon op tamelijke hoogte. Ha door de grens wacht beschoten to zijn daalde hij nabij Draaibrug op een weide neer. Er bevonden zich geen personen in zoodat we hier waarschijnlijk te doen hebben met een losgeraakte ballon- caplij uit den omtrek van Zeebrugge, Het schouwspel lokte hoewel het pas half negen in den morgen was veel kijkers. Sluis, 2 Mei. Heden overleed al hier op 8s jarigen ouderdom de WelEd. Heer J. F. Hennequin in leven oud Voorzitter der Waterkeoring der S'.uis aan de Wielingen en oud Presi dent van 't Bmge'r Gasthuis. De Provinciale commissie voor de Rundveeverbetering .in Zeeland bo'sloot, na gepleegd overleg met den District.sveearts, om, in verband met het optreden van mond- en klauw zeer de stierenkeuringen en keuringen van vrouwelijk fokvee voor minstens 14 dagen uit te stellen. Daarna zal worden bekend gemaakt of de keuringen op do gewone, dan wel op een andere wijze zullen ge schieden. Gemenfrd. Een agent van de Levensverze- kerings Maatschappij „Dordrecht" is naar Almelo overgebracht, verdacht van vervalsching, valschheid in ge schrifte enz. Reeds 10 jaar is hij bezig met het vervalschen van allerlei actep en po lissen Hij heeft zich in dien tijd verrijkt met de uitbetaling der gel den waarvoor 80 personen verzekerd waren die hy achtereenvolgens opgaf als te zijn overleden. Alle overgelegde overlijdonsacten en goneeskundige verklaringen blij ken valsch te zün in zijn bezit werd z lfs een nagemaakt gemeente stempel g- vonden, alsmede gedrukte •formulieren van overlijden, welke slechts ten laadhuize worden afgege ven. Naar men verneemt, kwam de zaak aan het. licht doordat een verzekerde bij de Mij., reeds lang als overleden geboekt, zich om inlichtingen tot haar richtte. Op vervalschte quitantiën werden nog steeds van de als overleden op gegeven persoren de z.g. verschuldig de premies geïnd. Op handige wijze werden den ver zekerden polissen uit banden gespeeld waarvoor een vervalscht stuk in de plaats werd gegeven, waarop door hem voorschotten werden genoten, die nimmer in handen der verzeker den kwamen. Het namaken der stukken is zoo correct dat zelfs in geen enkel geval eenig vermoeden ooit ontstond een in alle opzichten aan de eischen vol doende notarieele acte van erfpacht, zelfs behoorlijk geregistreerd, werden overgelegd. De verzekeringsagent ging met groote sluwheid te werk, hij koos zijn slachtoffers onder alle standen in En schede en Lonnekor. Daar echter de bedragen dor ver zeker ien niet over hooge posten lie pen, is de schade niet zoo belangrijk. Een droevig ongeluk is Zater dagavond omstreeks zeven uur te Amsterdam gebeurd. Aan de Dijksgracht bij het Ooster dok waren drie kinderen twee meis jes en een jongeD, bij een vlet aan het spelen. Een der kinderen wilde uit de vlet op den wal springen, ter wijl een ander op hetzelfde oogenblik van den wal in het bootje springen wilde. Daarbij botsten zij tegen elkaar, met het gevolg dat beiden, het 9 ja rig zoontje en het 7 jarig dochtertje van een havenbeambte, in het water vielen en in de diepte verdwenen. Het andere meisje snelde naar huis om te vertellen wat er gebeurd was doch kwam onderweg een vriendin netje tegen aan wie zij het meedeelde. Beiden gingen terug, voorbijgangers werden gewaarschuwd evenals de va der der drenkelingen, die hen met een collega haven beambte ging zoe ken. Het knaapje werd opgehaald door den vader, het meisje door den ande ren havenbeambte. Pogingen om de levensgeesten we der op te wekken mochten helaas Diet meer baten. Zaterdagmiddag reed een ver huiswagen van de firma Twist te Dordrecht onder het spoorwegviadukt bij den 's Gravendeelschendyk door. Boven op den wagen zat een 17 jarige meubelmaker uit Utrecht. Daar er te weinig ruimte was tus- schen den kap van den wagen en de brug, raakte de jongen tusschen een ijzeren balk en het dek van den wa gen bekneld, met het gevolg, dat de borstkas werd ingedrukt. Een d^ktdr, die even later passeer de, kon slechts den dood constateeren. By het station Briessen in de nabüheid van Fürstenwalde aan de Spree zijn vier kinderen van 10 tot 14 jaar door een sneltrein overreden. Drie bleven op de plaats dood het vierde is zwaar gekwetst. Te Reeuwijk is een vierjarig jongentje dat nabij de ouderlijke wo ning aan het spelen was, te water geraakt en verdronken Probleem no 60. Zwart 7 schijven en 1 dam. 6 16 26 36 15 25 35 45 Wit 8 schyven. Oplossing van probleem no 59. Wit 41-37, 13 8, 37 31, 47-48, 48-25, 25-9, enz. Goede oplossing ontvangen van A. K. te Z. <E=]E> De oorlog. Ter Zee. Zaterdagmorgen is het Noorsche schip Varild, dat Zondagmorgen te Rotterdam is aangekomen, in de Noordzee aangehouden door .twee Duitsche torpedobooten. Zaterdagmorgen werden wij in de Noordzee aangehouden door twee Duitsche torpedobooten. De scheeps papieren werden, zoo verhaalt de ka pitein, nagezien en het schip onder zocht, maar alles werd in orde be vonden. Wü konden ODze reis voortzetten en de Duitschers, die ons zeer goed goed behandelden wenschten ons ge lukkige thuiskomst. Vooral een der officieren was zeer vriendelijkhij wuifde ons nog langen tüd na. Toen wij ter hoogte van den Noord Hinder kwamen het was ongeveer 2 uur in den namiddag bemerkten wij daar drie gewapende Engelsche trawlers, die als mijnenvegers dienst deden. Tegelijk zageD wij ook dat de Duitsche torpedobooten ons gevolgd waren, en de Engelsche trawlers in het zicht haddeD, 1 2 3 4 5 46 47 43 49 50

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 2