tymun %uiw£~ en j^ï6x>crfenficBla^ neet iffeMip ^."Wfann&ewn Zonder beteekenis. Wo 20I». Woensdaie 5 Mel 1915. 24e Jaargang BRESKENSOHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post ƒ0.55, voor België ƒ0.75 en 1 dollar 3 kwartalen bg vooruitbetaling voor Amerika. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekbandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond Itij den uitgever C. DIELEMiN te Breskens. De getroffen maatregelen voor uitvoer van aardappelen. Onze Kamer afgevaardigde, jhr de Muralt schrijft ons dienaangaande De regeering heeft indertijd den uitvoer van aardappelen verboden, niet omdat er geen aardappelen ee noog waren voor eigen consumptie, d. w. z. voor het eigen volk in zijn geheel, maar omdat zij er van over tuigd was, dat bij den vrijen onbe- perkten uitvoer, om zoo te zeggen alle aardappelen het land uit zouden gevlogen zijn en het overvloed spoe dig in een groot tekort zou zijn veranderd. Bij vrijen uitvoer, zoo werd ge meend, zou bovendien het volksvoed- sel bij uitnemendheid hier te lande zoo enorm in prijs zijn gestegen, dat een bedenkelijke toestand daaruit zou hebben kunnen ontstaan. Waar echter vaststond en nog vast staat dat er millioenen kilo's aardappelen te veel in ons land aanwezig zijn, die, al at elk Neder lander eiken dag zooveel aardappelen als hij maar kon, toch ten slotte zouden overblijven, heeft de regeering begrepen, dat zij maatregelen moest treffen om het overschot uit te laten voeren naar het buitenland, voor dat de aardappelen die er te veel zijn, gaan bederven. Zij wenschte die uit voer zoodanig te regelen, dat daar door groote prijsstijging in ons land niet werd bevorderd. Natuurlijk werd voorshands vast gesteld, dat de meer duurzame soor ten als Bravo's, Bonten en Blauwen, enz. in ons land voor eigen gebruik moesten blijven. De minder sterke soorten, als Industries en Eigenhei mers zouden tot een zeker kwantum mogen worden uitgevoerd. De Eigenheimers, in Friesland Bor ger geheeten, zijn eigenlijk het eerst aan bederf onderhevig, naar men zegt is deze soort niet zoo duurzaam als de Industries. Om nu eenigszins te kunnen na gaan hoeveel aardappels er in ons land ten vei koop op dat oogenblik ■^aren en voor welken behoorlijken prijs die te koop werden geboden, heeft de regeering, (zie Staatsblad van 11 en 12 April j.1zoodanige rege ling getroffen, dat een ieder die aard appelen ten verkoop in voorraad had, vóór 17 April aan bepaalde adressen moest opgeven, hoeveel hij er had en tot welken uitersten prijs per H.L. hij die die wenschte te verkoopen. De termijn is later verlengd tot 21 April j.l. omdat bleek dat velen in Zeeland eerst vrij 'aat kennis had den gekregen van den regeeringsmaat- regel. Laat ik u zeggen, dat het gebleken is, dat er op het oogenblik wel hon derd millioen kilo's aardappelen in ons land aanwezig zijn en dat er wel 10 20 millioen kilo te veel zijn, d. w. z. kunnen worden uitgevoerd. Ook is door de regeering een ver koopprijs als maximum van vier gul den per mud voor de kleiaardappelen en van ƒ3.50 per mud voor de an dere aardappelen vastgesteld, Tot dien maximum-prijs mogen de aard appels van bepaalde bovengenoemde soorten en tot een bepaalde hoeveel heid worden uitgevooerd. Niet v r ij worden uitgevoerd, maar worden ver kocht aan opkoopers en bestemd'voor uitvoer. In vele streken van Duitschland, Zwitserland en België heerscht er een bepaalde aardappelnood. Het ligt nu in de bedoeling van de regeering de ze noodlijdende streken te helpen, on ze export mogelijk te maken, zonder dat onze aardappelexporteurs en land bouwers behoeven te klagen, integen deel vrij goede winsten zullen maken. Dat is althans de meening van de regeering. Het kwantum dat uitgevoerd mag worden, is door de regeering verdeeld in drie deelen bestemd voor de drie bovengenoemde landen. De nadere ver deeling zelve moet door de regeerings- en andere autoriteiten in die landen zelve geschieden. De. verschillende noodlijdende ste den in Duitschland zullen Duitsche groothandelaren naar Nederland zen den met opdrachten, door de burge meesters geteekend, om aardappelen te koopen. Die opdrachten zullen door den Duitschen Handelsattaché hier te lan de moeten worden onderzocht en ge teekend. Intusschen mogen die groothande laren niet zelf de aardappels koopen. Zij zullen daartoe moeten aanstellen Nederlandsche handelaren, zoogenaam de tusschenhandelaren. Deze tusschenhandelaren worden niet door onze regeering aangewezen maar moeten door de Duitschers zelf worden gezocht. De regeering wil terecht in dezen geheel onpartijdig blijven. Wel wordt aan dezen tusschen- handelaar, in verband met de inge komen opgaven, voor elke streek op gegeven, waar hij de aardappels kan gaan koopen en ongeveer tot welke hoeveelheden. De tusschenhandelaar zal een onder pand hebben te stellen, groot éen duizend gulden, welke som hij in boet wanneer hij andere soorten voor den vreemdeling inlaadt dan die, wel ke de regeering voor uitvoer heeft toegelaten. Het vervoer moet geschieden in verzegelbare schepen en wagons. De controle, naar soort en hoeveel heid, geschiedt door commiezen aan de enkele uitvoerstations die zullen worden aangewezen. Voor den uitvoer naar Zwitserland schijnt een andere regeling te zullen worden getroffen, hoewel een en an der nog niet vaststaat. Een regeeringscommissaris uit Zwit serland zal wellicht met een trein naar Nederland komen en voor de Zwitsersche regeering de aardappels inslaan. Zwitsersche aardappel-handelaars schijnen reeds geruimen tijd hier te lande te vertoeven en deze zullen wel als handelaars voor de Zwitsersche regeering verder optreden. Echter, ook al weer met Hollandsche hande laren als tusschenpersonen, Voor België gaat het weer anders. De heer Vermeulen, ingenieur te Scheveningen, représentant van het bekende comité te Brussel voor voe ding enz; zal voor den aankoop zor gen. De regeering schijnt de waarbor gen te hebben, dat de aardappelen slechts in offlciëele handen terecht komen, en dat zij in de vreemde landen voor den kostenden prijs, of voor lager, aan de bevolking zal wor den verkocht. Van het maken van oorlogswinsten door de buitenland- scbe handelaren schijnt geen sprake te kunnen zijn. Trouwens dat zou ook al heel erg zijn. Onze landbouwers en handelaren, zouden aan een maximum prijs zijn gebonden en den vreemdeling zou de oorlogswinst in den schoot vallen. Dat zou meer dan ergerlijk zijn. Ik heb u hierbij medegedeeld wat ik van de zaak weet. De handelaren zullen dat ook wel weten, maar het is goed dat ook de landbouwers weten hoe de vork aan den steel zit. Het is volstrekt niet onmogelijk dat enkele details door mi) minder juist zijn weergegeven. Immers, wat ik u schrijf, vernam ik in een niet- vertrouwelijk gesprek, waar het mij echter niet oirbaar voorkwam het ge hoorde direct op te teekenen. Vraagt gij my, of die regeling my- aanstaat, dan antwoord ik j a en neen. Er ligt zeker iets goeds in, dat Nederland het buitenland helpt op neutrale wijze en den export gaande houdt. Ook moet worden erkend, dat de maximumprijzen behoorlijk zijn. Maar ik vraag mij af, waarom moe ten de aardappelboeren en handelaren het buitenland aan betrekkelijk goed- koope aardappels helpen Duitschland geeft milliarden uit voor oorlogstuig. Zwitserland geeft millioenen uit voor mobilisatie. Waar om kunnen zij ook niet desgelijks veel betalen voor de aardappels. De hoofdzaak is, dat zij aardappels krijgen. Wat zij er voor betalen is voor hen nu bij zaak, voor onzen handel echter hoofd zaak. Men zie my niet voor ongevoelig en hardvochtig aan. Maar ik heb da nig bet land aan alle philantrophie van andermans leer. Philantrophie aan het buitenland bewezen, ten kos te van onze aardappelboeren, staat mij niet erg aan. Waarom mogen enkele bankiers wel reuzenwinsten maken met een Indische leening, een winst nog wel betaald door Nederlanders, en waar om mogen onze aardappelboeren geen groote winst maken in het buitenland Waarom mag een rjjst-exporteur en een kininehandelaar wel oorlogs winsten maken evenals een gerst-ex porteur, maar de aardappelhandelaar niet. Menige pachtboer, die afhangt van een Belgischen heer, zal het dwars zitten, dat hij door de regeering ge dwongen wordt zyn aardappels goed- kooper te verkoopen in België, dan de Belg er anders uit vrijen wil voor zou geven. Diezelfde Belgische heer verhoogde zonder eenig gevoel nog verleden jaat zijn pacht, toen het be drijf iets beter beloofde te gaan. Er zijn ook slechte aardappeljaren. Is de regeering van plan in den vervolge ook maximum-pachten vast te stellen, die de Belgen in Zeeuwsch- Vlaanderen mogen vragen? Dat zou natuurljjk al te dwaas zijn, maar de vraag komt toch op de lippen I De regeling van den uitvoer van aardappelen heeft weinig goeds maar veel slechts. Zjj is onrechtmatig in vergelijking met anderen handel. Het is m. i. een plicht van de re geering om te zorgen dat het eigen volk goedkoope aardappels kan krijgen. Dit volksvoedmiddel is onontbeerlijk. Is er in dezen nood, dan zou ik er toe willen medewerken, dat de re geering aardappels kocht en die b e- neden den kostprijs aan het volk verkocht. Maar zorg voor vrij goedkoope aardappels voor het bui tenland acht ik in deze tijden en in de gegeven omstandigheden geen taak onzer regeering. Het moge een te groote tegenstel ling geacht worden met de werkelijk heid en wat inderdaad met vrucht te bereiken is, dan dat er eenig nut te wachten is van vredesbewegingen die uit den boezem des volks voortkomen. De vox populi wordt immers ten oenenmale overstemd door het kanon gebulder, dan dat ze zou kunnen door dringen tot het oor van de machtigen der aarde. Wat geeft een congresbesluit op de meest serieuse wijze tot stand geko men en geformuleerd en waarbij men zich gevrijwaard waant voor gruwe len des oorlogs, indien de lucht weer galmt van de rauwe kreten der dui zenden en tienduizenden ongelukki- gen, die dagelijks vallen onder het moorddadig vuur van hunne tegenstan ders. Neen, niets is bij machte dien fak kel voor goed te dooven. Het paleis des vredes, dat symbo lisch gebouw, is weinig meer dan het mikpunt van spot der droeve werke- lykheid. De oorlogstijdingen uit de hoofd kwartieren zyn rijkelyk vermengd met wederkeerige beschuldigingen van schending der volkerenrechten, van tenietdoening der velerlei bepa lingen van de getroffen ^overeenkom- sten van de rechten en plichten van oorlogvoerenden. Wat baten al die bewegingen om het ergste wat men zich denken kan, de oorlog, te voorkomen Niets, niets. De geschreven reso lution zijn in de praktijk niets dan scheurpapier. Nu weder houdt in Den Haag de Internationale Vrouwen - vereeniging een congres, uitgegaan van de Neder landsche vrouwen.

Breskensche Courant | 1915 | | pagina 1